Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν δεν έχει αλλάξει κάτι νομίζω ότι η cosmote δεν δίνει internet στα καρτοκινητά της αλλά μόνο wap. άρα δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις τον client τον client του κινητού σου. Μόνο από κάποιο webmail αν κάνεις δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι.... δεν με πειράζει αυτό...

δεν χρησιμοποιώ έτσι κ αλλιώς το γραμματοκιβώτιο του κινητού...

με τον opera mini μπαινω και βλέπω τα mail τώρα που εχω wifi....

αλλά αυτό που λες με το wap με βάζει σε σκέψεις για το αν θα μπορώ να χρησιμοποιώ msn...

τέλος πάντων....

το ερώτημα παραμένει....

εκτός από το μηνιαίο πάσο του myview δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για ίντερνετ σε καρτοκινητά....???

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η Κοσμοτε εχει σκοπο να μου σπασει τα νευρα , σημερα μετα τις 8 και μεχρι πριν απο λιγο δεν ειχα κοιταξει καθολου το κινητο μου ουτε ειχα ακουσει να εχει ερθει κανενα μαιλ , εχω blackberry με BIS απο Κοσμοτε.Πριν απο λιγο ομως επειδη παραξενευτικα λογο του οτι κατα τισ 9 και κατι το τηλεφωνο μου ''ξυπναει'' με μαιλ λογο εργασιας ειδα στο σημα του κινητου το GSM με κεφαλαια , αυτοι που εχουν BB θα ξερουν οτι ετσι δεν εχεις data , αρα ουτε μαιλ γενικα, μονο απλο τηλ , επειδη εχω ενα Μπολτ που εχει και 3G αλλα και απλο 2G για να μην ξεσκιζεται η μπαταρια το εχω μονιμα σε 2G , και συνηθως οταν το εχω εκει το σημα που πιανει ειναι GPRS με κεφαλαια αρα εχω data και τα λοιπα , λεω κατι θα εγινε και μπορει να εχασε σημα και σκεφτηκα να κανω ενα ρεσταρτ για να στρωσει , οχι οτι μου το εχει κανει ποτε , αλλα επειδη τελικα 9 στα 10 διορθωνονται με αυτο.Κανω ρεσταρτ και καρφωνεται παλι σε GSM χωρις να αλλαζει σε GPRS με καμια Παναγια , λεω ας το βαλω σε 3G , το βαζω και μετα απο λιγο αλλαζει κανονικα , εμφανιζεται και το βατομουρο διπλα και αρχιζουν να σκανε τα μαιλ που μου ειχαν στειλει πριν.Λεω οκ ας το γυρισω παλι σε 2g , με το που το γυριζω αντι να παει σε GPRS mode ξανακαρφωνεται σε GSM , ρε καλο μου ρε χρυσο μου , ρεσταρτ , βγαλε βαλε μπαταρια τιποτα , λεω ας παρω στο 1212 .Απο το 1212 ενημερωνομαι απο μια κυρια οτι εδω και 2 ωρες γινοντουσαν καποιες εργασιες και καποια συμβολαιο ή περιοχες (δεν ηξερε να μου πει πιο απο τα δυο ) αντιμετωπιζαν καποια προβληματα που ομως πριν απο λιγο επρεπε να εχουν λυθει μιας και τελειωσαν οπως με διαβεβαιωσε και εκεινη , λεω ας ειναι , ας ξαναδοκιμασω , και φτου και απο την αρχη σβησε ανοιξε , βαλε βγαλε μπαταρια , αλλαξε mode 2G to 3G κτλ.

 

Μετα απο κανενα μισωαρο δοκιμων το αποτελεσμα ειναι το εξης , το τηλ δεν μπαινει σε GPRS με τιποτα , αν επιλέξω το 3G εχει καλως με μαιλ , messenger και τα λοιπα , μολις το βαζω σε 2G λειτουργια δεν εχω τιποτα απο αυτα , απλα ενα τηλεφωνο με qwerty πληκτρολογιο...

Ξαναπερνω 1212 και μου λενε να ξανακαλεσω αυριο πρωι και να ζητησω καποιον απο την υπηρεσια data της Κοσμοτε να με διαφωτισει...

Και λεω τωρα εγω , καλα ενα sms δεν μπορουσαν να στειλουν στους συνδρομητες Blackberry??? θα τους στοιχιζε κατι ?? μηπως δεν ξερουν ποιοι ειμαστε ?να ηταν καμια διακοπη υπηρεσιων 10 λεπτων να πω οκ , ουτε που θα μπορουσε καποιος να το αντιλιφθει , αλλα 3 ωρες πανε τωρα που δεν παιζει το μαιλ , και καλα εγω που εχω 3G , ενας με 8900 τι θα εκανε ??και αντε και το 3G που δεν επαιζε πιο πριν εχω και ασυρματο δικτυο σπιτι μου και το τηλ υποστηριζει wifi και καλυφθηκα καπως , ολοι οι αλλοι που δεν εχουν τι επρεπε να κανουν ?? να παρουν το 1212 και να αρχιζουν να βρίζουν ???Οταν ειναι να μας στειλουν διαφημιστικες αηδιες ξερουν να μας βομβαρδιζουν στα μηνυματα , οταν εχεις ξεφυγει απο την ημερομηνια πληρωμης ξερουν να στελνουν παλι sms και να σε ενημερωνουν , για κατι που ξερουν απο πριν και εχουν προγραμματισει δεν μπορουν να ενημερωσουν οι μακακες ??και μετα διαβαζω εδω στα news αλλαξε ο CEO της κοσμοτε και πα...ριες καμαρωτες , ρε καντε μας την χαρη .....!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι.... δεν με πειράζει αυτό...

δεν χρησιμοποιώ έτσι κ αλλιώς το γραμματοκιβώτιο του κινητού...

με τον opera mini μπαινω και βλέπω τα mail τώρα που εχω wifi....

αλλά αυτό που λες με το wap με βάζει σε σκέψεις για το αν θα μπορώ να χρησιμοποιώ msn...

τέλος πάντων....

το ερώτημα παραμένει....

εκτός από το μηνιαίο πάσο του myview δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για ίντερνετ σε καρτοκινητά....???

 

Δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για INTEPNET εκτός από το My View n' web.

Link to comment
Share on other sites

Triti kai kataidromeni h cosmte exei kalipsi 3G sto lidoriki ,na doyme twra kai ti emveleia echi?

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για INTEPNET εκτός από το My View n' web.

 

οπότε δεν έχω άλλη επιλογή... υποχρεωτικά my niew n' web....:(

ευχαριστώ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

να ρωτησω κατι θελω και οποιος μπορει ας με διαφωτησει!

 

εχω μια συνδεση cosmote 150 και μια συνδεση internet on the go 5GB .

το κινητο μου υποστηριζει hspda (nokia 5320)

θελω να διακοψω το internet on the go!

 

1)μπορω να ενεργοποιησω στην κανονικη μου συνδεση υπηρεσιες "internet on the go"?

αν ναι

 

2) θα μπορω μεσω του nokia pcsuite να συνδεομαι με το laptop στο ιντερνετ?

3) το κινητο μονο του θα μπορει να συνδεθει στο νετ?

4)υπαρχει χρονικος περιορισμος αυτης της υπηρεσιας?

 

εννοειται οτι στα ερωτηματα 2 και 3 δεν εννοω wap η κατι αλλο αλλα με την υπηρεσια των 5 GB που θα εχω ενεργοποιησει!

 

ευχαριστω για τον χρονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, υπηρεσία wireless internet 5Gb, το ίδιο ακριβώς

2) Αν όχι με το pcsuite ( δεν έχω nokia ) σίγουρα γίνεται αυτό που ζητάς

3)Θα μπορεί

4) Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός, είναι πρόσθετη υπηρεσία και όχι οικονομικό πρόγραμμα / νέα σύνδεση.

Εννοείται ότι δεν σε συμφέρει ούτως ή άλλως το wapa για περιήγηση στο internet καθώς το κάθε mb χρεώνεται με κάτι παραπάνω απο 12€. Επίσης, μπορείς αν κρατήσεις τον εξοπλισμό του internet on the go, να βάζεις τη κάρτα σου εκεί και να το συνδέεις στο pc σου ή ακόμα καλύτερα ( αν δεν έχεις υπηρεσία dual sim ), να βγάλεις δίδυμες κάρτες και να έχεις μια στο κινητό σου και μια στο laptop. Φυσικά, θα πρέπει να προσέχεις τον όγκο δεδομένων σου, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το καταφέρεις για να μη ξεπεράσεις τα παρεχόμενα.

 

Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα τόσο για την ενεργοποίηση του πακέτου όσο και για τη λύση της twin sim ( αν το επιθυμείς ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι ταχύτητες HSDPA που υποστηρίζει η cosmote στην επαρχία και συγκεκριμένα στην καλαμάτα και στην γύρω περιοχή? Είναι ακόμα 1,8Mbps όπως παλιά ή έχει αναβαθμιστεί?:rolleyes:
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

μετρηση ταχυτητας απο iphone 3gs:

 

Παρασκευη απογευμα: 15kB/s (Ελεος; )

Σαββατο πρωι 7 η ωρα: 350kB/s

 

Δηλαδη η περιοχη μου υποστηριζει μεχρι 3.6Mbps ; και οχι 7.2mbps απο την κοσμοτε;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

!

 

2) θα μπορω μεσω του nokia pcsuite να συνδεομαι με το laptop στο ιντερνετ?

3) το κινητο μονο του θα μπορει να συνδεθει στο νετ?

!

 

λοιπόν εγω εχω ενεργοποιησει την wireless 200 mb στο κινητό και μπορώ και μπαινω ιντερνετ ειτε απο το κινητο είτε απο το λαπτοπ

το δευτερο γινεται με 2 τροπους.

ειτε με σύνδεση pc suite (καλώδιο, bluetooth)

ειτε με ενα προγραμμα το joikuspot που κανει το κινητό σου wifi modem.

καιει παραπάνω μπαταρία αλλα μπορείς να το εχεις και στα 15-20 μέτρα το κινητό σου σε ενα παραθυρο με φορτιστή πάνω.

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το apn internet κατέβαζω από 9-33kb (έλεος!) τις απογευματινές ώρες ενώ το πρωί 100-149kb περίπου.

Ούτε 3.6mbps δηλαδή. Και μετά λένε για 21:p

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο για την τατυχητα η αποσταση απο την κεραια;

 

Με -80dbm κατεβαζω απο 120-350kB/s

 

με -110dbm απο 10-150kB/s Μ.Ο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στην Νεα Φιλαδελφεια κέντρο γνωριζει κανεις αν εχει 3G+(hsdpa)??

Η συσκευη μου δειχνει μονο σκετο 3G. Ενω σε αλλες περιοχες 3G+..

Ειναι δυνατον να μην εχει αναβαθμιστει η Νεα Φιλαδελφεια??

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο για την τατυχητα η αποσταση απο την κεραια;

 

Με -80dbm κατεβαζω απο 120-350kB/s

 

με -110dbm απο 10-150kB/s Μ.Ο

 

100%...παίζει ρόλο... Η σύνδεση κεραίας κινητού διέπεται από την ποιότητα σήματος. Άλλη σύνδεση μπορείς να έχεις με μεγάλη ενέργεια σήματος και άλλη με μικρή...Λογικό είναι!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από Σαντορίνη... Σε πολλά σημεία του νησιού το σήμα είναι άθλιο... Ακόμα και σε μέρος των Φηρών... Στο ξενοδοχείο μου μάλιστα το είχα στο μπαλκόνι για να πιάνει...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην Νεα Φιλαδελφεια κέντρο γνωριζει κανεις αν εχει 3G+(hsdpa)??

Η συσκευη μου δειχνει μονο σκετο 3G. Ενω σε αλλες περιοχες 3G+..

Ειναι δυνατον να μην εχει αναβαθμιστει η Νεα Φιλαδελφεια??

 

Αν η κυψέλη που σε εξυπηρετεί χρησιμοποιεί 2 UMTS συχνότητες, τότε όταν είσαι στην αναμονή θα σου δείχνει 3G (1η συχνότητα που χρησιμοποιείται κυρίως για κλήσεις), ενώ όταν έχεις συνδεθεί στο interenet θα σου δείχνει 3G+ (2η συχνότητα που χρησιμοποιείται κυρίως για HSDPA data).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από Σαντορίνη... Σε πολλά σημεία του νησιού το σήμα είναι άθλιο... Ακόμα και σε μέρος των Φηρών... Στο ξενοδοχείο μου μάλιστα το είχα στο μπαλκόνι για να πιάνει...

 

Σοβαρά;;Εγώ μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη και με μικρή διαφορά ακολουθεί η Vodafone!Καλύπτει πολύ καλά Hμεροβίγλι,Φηροστεφάνι,Φηρά όπως και όλη την ανατολική πλευρά του νησιού(Περίσσα-Περίβολος-Καμάρι,Εμπορείο κλπ) και τη διαδρομή Φηρά-Οία!

Link to comment
Share on other sites

Στην Νεα Φιλαδελφεια κέντρο γνωριζει κανεις αν εχει 3G+(hsdpa)??

Η συσκευη μου δειχνει μονο σκετο 3G. Ενω σε αλλες περιοχες 3G+..

Ειναι δυνατον να μην εχει αναβαθμιστει η Νεα Φιλαδελφεια??

 

Έχει,απλά γίνεται αυτό που λέει σε ποστ ο φίλος panosFL,χρησιμοποιείται second carrier για data μόλις δοκιμάσεις να συνδεθείς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να παρουμε τηλ την Εξυπηρετηση Πελατων κ να αναφερουμε περιοχη κ να μας πουν τί συνδεση υπαρχει στην συγκεκριμενη περιοχή;

 

(7.2Mbps, - 3.6Mbps) κτλ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς κανονικά. Σου λένε μάλιστα και με διεύθυνση.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...