Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ Η ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΗΣΗ?

Περίπου 0.011 ευρώ το δευτερόλεπτο, ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΚΛΗΣΗΣ

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O ΔΩΡΕΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΧΡΕΩΝΕΤΕ ΕΧTRA?

 

Οχι, υπάρχει επιπλέον χρέωση πέρα από τον δωρεάν χρόνο ομιλίας.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, γνωρίζετε από που μπορώ να κατεβάσω το sofware για την κάρτα 3G ώστε να την εγκαταστήσω?

 

Εκανα φορματ το laptop και δε βρίσκω το cd!! :O

Link to comment
Share on other sites

Το site της κοσμοτε ειναι ,να το θεσω..ομαλα...απαραδεκτο.

Καθησα να βρω την εφαρμογη και μετα απο 5 λεπτα ψαξιματος, δεν βρηκα κατι και το αφησα. Εαν ειναι να χρειαστω να αφιερωσω περισσοτερη ωρα, θελει καλυτερη οργανωση.

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω κι εγώ αλλιώς ακόμη πιο ομαλά; Το site της COSMOTE είναι μπουρδ*λο που λέει και ο Μίχας! :p

Κατ' αρχάς δεν έχει χάρτη κάλυψης -μιλώντας για το 3G. Κι ύστερα δεν αναφέρονται πουθενά πληροφορίες για τίποτε... Θα πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου και να βρεις λιγοστές μη ανανεωμένες πληροφορίες σε ένα πεδίο "θέλω να..." στην κεντρική σελίδα.

Κι εγώ "θέλω να... αλλάξουν site" αλλά δεν το λέω! :p

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο αντιμετωπίζω κάποια δικτυακά προβλήματα με το 3g.

Καταρχάς μένω στα 800μ περίπου από την κεραία της Cosmote στο κέντρο και έχω RSCP -94dBm RSSI -86dBm.

Το πρόβλημα είναι οι διακυμάνσεις που έχω στο σήμα και οι δυσλειτουργίες που παρουσιάζονται κατά τη διάρκεια μιας φωνητικής κλήσης.

Ανοίγω το κινητό μου και δε μπορώ να συνδεθώ σε 3η γενιά απευθείας.Πρέπει να περάσει κανένα 5 λεπτο και αν...

Αν συνδεθεί είτε με πετάει σε 2η γενιάς "απευθείας" είτε δε μπορεί να αλλάξει και πέφτει η γραμμή αν μειωθεί το σήμα.

το ECIO είναι μικρό και σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση που φταίει στα cells(προφανώς δεν έχει ρυθμιστεί καλά η μετάβαση 3g->2g και τούμπαλιν)

Από σήμα πάντως καλά πάει το 3g.Αν το κλειδώσω το κινητό μου σε UMTS είναι πάρα πολύ καλή η απόδοση αν και πέφτει υπερβολικά γρήγορα σε σχέση με ΤΙΜ UMTS η μπαταρία,δε ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί να μου πει κανείς γιατί δεν υπάρχει αξιοπρεπής κάλυψη στην Θεσσαλονίκη; Εννοώ και μέσα στα σπίτια;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE έχει ένα θέμα με τους εσωτερικούς χώρους γενικότερα... Τώρα το πρόβλημα είναι ποιοτικό (αυτό που συζητούσαμε πριν μερικές σελίδες); Προφανώς!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, ασχετο με το HSUPA, για απλο HSDPA, γνωριζει κανεις αν εχει επεκταθει περα απο ορισμενα μερη Αθηνας/Θεσσαλονικης?

Οσο για hardware, σιγουρα απαιτειται αγορα νεας καρτας, και δεν νομιζω αρχικα να προσφερεται σε πολλες περιοχες. Ουτως η αλλως αυτοι που χρειαζονται μεγαλο mobile upload δεν πρεπει να ειναι και πολλοι...

 

Στην Πάτρα έχει HSDPA σε όλη την πόλη, με την κλασσική 3G κάρτα που είχα ενεργοποιήσει πριν από ένα περίπου χρόνο. Είδα το πολυπόθητο εικονίδιο H στο TyTN μου, και από τότε σερφάρω με απίστευτες ταχύτητες για κινητό πάντα. ;)

 

Αν είχαμε και flat rate... :rolleyes:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Flat-rate internet; Μα σε ποιά χώρα ζούμε; Στην Ελλάδα; :lol: :lol:

Για flat-rate Internet είναι τραγικά δύσκολο να δούμε -ακόμη- ωστόσο flat-rate WAP είναι απαραίτητο να δούμε. Το έδωσε στο i-mode βέβαια οπότε αυτό δεν είναι και πλέον ενθαρρυντικό στοιχείο αφού είναι γνωστό ότι η COSMOTE προσπαθεί να προωθήσει με κάθε τρόπο το i-mode της. Ίσως θα έβαζε τα χέρια της και θα έβγαζε τα μάτια της αν έδινε flat-rate και στο WAP.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το Μ600 και με καρτα κοτε 3G θελω να ενεργοποιησω ολες τις υπηρεσιες αλλα πειτε μου αν μπορω να βλεπω κανονικες ιστοσελιδες μεσω του Οπερα...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μια ερωτηση.

Οταν βαζει νεα κεραια στην Αθηνα η Cosmo, γιατι την βαζει μονο GSM? Οι αλλες 2 απο οσο ξερω τις βαζουν dual.

 

Αυτα κανει και εχει πολυ αραιο δικτυο στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μια ερωτηση.

Οταν βαζει νεα κεραια στην Αθηνα η Cosmo, γιατι την βαζει μονο GSM? Οι αλλες 2 απο οσο ξερω τις βαζουν dual.

 

Αυτα κανει και εχει πολυ αραιο δικτυο στην Αθηνα.

Μήπως δεν μπορεί να τις στιρήξει με το backbone?

Ή μήπως προτιμά να τις βάζει σε χωριά που έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ έχει backbone?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μια ερωτηση.

Οταν βαζει νεα κεραια στην Αθηνα η Cosmo, γιατι την βαζει μονο GSM? Οι αλλες 2 απο οσο ξερω τις βαζουν dual.

 

Αυτα κανει και εχει πολυ αραιο δικτυο στην Αθηνα.

 

Αυτό που λές ότι κάνει η COSMOTE στην Αθήνα, το κάνει η vodafone στο Βόλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές ότι κάνει η COSMOTE στην Αθήνα, το κάνει η vodafone στο Βόλο.

 

Στις νεες κεραιες βαζει παντα 3g.

 

Αλλα στο Βολο, δεν θα μεινει για πολυ για να το καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Στις νεες κεραιες βαζει παντα 3g.

 

Το τη κάνει η vodafone και η κάθε εταιρία στην Αθήνα δεν σημαίνει ότι το κάνει σε ολόκληρη την Ελλάδα.

 

Αλλα στο Βολο, δεν θα μεινει για πολυ για να το καταλαβεις.

 

Και το λίγο αρκεί για να το καταλάβεις, ιδιαίτερα σε μια πόλη που δεν έχει και το καλύτερο 3G από πλευράς vodafone.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το τη κάνει η vodafone και η κάθε εταιρία στην Αθήνα δεν σημαίνει ότι το κάνει σε ολόκληρη την Ελλάδα.

 

 

 

Και το λίγο αρκεί για να το καταλάβεις, ιδιαίτερα σε μια πόλη που δεν έχει και το καλύτερο 3G από πλευράς vodafone.

 

Στον βολο ειναι δυσκολο να παει να βαλει 3g. Με το που θα παει να βαλει, θα χασει και το gsm!

 

Η τελευταια που κατεβηκε ηταν απλη?

Link to comment
Share on other sites

Στον βολο ειναι δυσκολο να παει να βαλει 3g. Με το που θα παει να βαλει, θα χασει και το gsm!

Η ΤΙΜ πώς έχει?! Την COSMOTE άστη έχει άλλους όρους.

Η τελευταια που κατεβηκε ηταν απλη?

Όχι 3G.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε δικτυο 3G της Κοτε στην περιοχη μου και θελω να βλαω τις υπηρεσιες mobile tv για το Μ600, ειδα σε αλλα κινητα οτι δουλευει τελεια, οπτοε αν καποιος εχει δοκιμασει εντατικα την υπηρεσια να μου πει μαι γνωμη παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είδα οτι στην περιοχή Ασπροβάλτας Θεσσαλονίκης έχει 3G η ΚΟΣΜΟΤΕ. Δεν το περίμενα.. Οντως στην επαρχία κάνει καλή δουλειά!
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από εχθές στην Δράμα, έμεινα 2 ώρες χωρίς σήμα και χωρίς να το καταλάβω. Ημουν σε 3G και μάλλον έπεσε και μου έγραφε "Εκτός λήψης". Το θέμα είναι οτι έπρεπε να μπεί σε GSM από μόνο του αλλά δεν μπήκε. Στην αναζήτηση δικτύου έβρισκε 3G αλλά δεν έμπαινε. Σε κάμια φάση δεν έμπαινε ούτε GSM. Μετά απο 3 προσπάθειες μπήκε GSM αλλά το gprs ήταν κλειστό και άνοιγε για 1-2 λεπτά μόνο του και έκλεινε. (Αυτά με σύνδεση και με το Κ610ι)

 

Ανοιξα το άλλο ΚΑΡΤΟκινητό (Ν70) και δεν είχε σήμα πάλι. Επρεπε μόνος μου να επιλέξω GSM.

 

Δηλαδή το κινητό έμπαινε σε 3G αλλά πάγωνε και δεν μπορούσε να πάει GSM. :X

 

(Και στα 2 κινητά)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Πήγα σε ένα κατάστημα της cosmote στους Αγίους Αναργύρους να πληρώσω το λογαριασμό, και ρώτησα πως γίνεται να ενεργοποιήσω το 3G για βιντεοκλήσεις κλπ. Μου είπαν οτι πρέπει να αλλάξω κάρτα sim και έδωσα 14 ευρώ. Μήπως με πιάσανε κώτσο? Είχα την sim από το 2001.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...