Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω την υπηρεσια internet on the phone basic με τα 100mb πιο πρεπει να εχω ως σημειο προσβασης το cosmote-internet που εχει το κινητο η το COSMOTE-WIRELESS INTERNET που μου εστειλε η cosmote οταν ενεργοποιησα την υπηρεσια. εχουν καμια διαφορα αυτα τα δυο?

 

 

Πρέπει να είναι το ίδιο, αν και η χρήση wapa και internet είναι ενοποιημένη, δεν προκύπτουν διαφορετικές χρεώσεις ( με τη προϋπόθεση ότι έχεις το basic ή το regular και όχι το starter ). Σαν απάντηση στο ερώτημά σου λοιπόν, κοίταξε το apn να είναι internet και θα είσαι οκ, ακόμα και αν δεν έχει πολλή σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στις περιοχές που κινούμαι, δλδ σπίτι μου, δουλειά και εξοχικό δεν έχουμε 3G σήμα! ΕΛΕΟΣ ποιά με την cosmoPOTE! στο εξοχικό αν είναι το κινητό έξω από το σπίτι πιάνει λίγες γραμμές αλλα μέσα τπτ. Δλδ αν θέλω 3G πρέπει να έχω κάπου απέξω το iphone με ειδικό πρόγραμμα σε Αp mode και συνδέομαι επάνω του με ένα ovislink 5460AP σε client mode. Aν έπιανε μέσα απλά θα το σύνδεα με το usb καλώδιο! αμαν αυτή η cosmote, μια ζωή μας πεδεύει! :mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έγινε αναβάθμιση της ταχύτητας upload στο Αρκούδι Βαρθολομιού. Το ίδιο είχε γίνει πριν 2 μήνες και στο Βαρθολομιό και μετά από λίγες μέρες αναβαθμίστηκε η ταχύτητα σε 7,2 (εγώ πάντως μέχρι 4 έπιασα)...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γεια σας! Εχω το iPhone 3gs και περασα την iOs 4.0..!

 

Μια χαρα, μεχρι τη στιγμη που καταλαβα οτι δεν μπορουσα να μπω πια στο ιντερνετ μεσω της συνδεσης μου!! Εχω Κοσμοτε.. Ξέρετε τι μπορει να παιζει...?? :S

 

Πηρα τηλ την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπε να κανω reset network settings! Αλλα τπτ!! Τι γινεται...??

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γεια σας! Εχω το iPhone 3gs και περασα την iOs 4.0..!

 

Μια χαρα, μεχρι τη στιγμη που καταλαβα οτι δεν μπορουσα να μπω πια στο ιντερνετ μεσω της συνδεσης μου!! Εχω Κοσμοτε.. Ξέρετε τι μπορει να παιζει...?? :S

 

Πηρα τηλ την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπε να κανω reset network settings! Αλλα τπτ!! Τι γινεται...??

 

Πριν το πουλησω και εγω το ιδιο προβλημα ειχα (και φαινεται και πολυ αλλοι). Τα carrier settings πρεπει να ειναι COSMOTE 7.1 και οχι 7.0. Εμενα λυθηκε με restore και setup as new ...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πριν το πουλησω και εγω το ιδιο προβλημα ειχα (και φαινεται και πολυ αλλοι). Τα carrier settings πρεπει να ειναι COSMOTE 7.1 και οχι 7.0. Εμενα λυθηκε με restore και setup as new ...

 

A, ναι..? Restore? Τρεμω στην ιδέα οτι θα χασω τις επαφές μου..! Αν και ειναι συγχρονισμενες στο Outlook μεσω itunes.. Λογικα δεν θα αντιμετωπίσω προβλημα ετσι..? :cry:

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει καποια σελιδα, (οπως στο εξωτερικο) που να μας λεει βαση μετρησεων, γεωγραφικα τι καλυψη κ τι ταχυτητες εχει η καθε εταιρεια? ή να φαμε το παραμυθι(?) της κοσμοτε οτι εχει σημα καμπανα?
Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γρηγορη ερώτηση:

 

Έχω ένα unlocked usb modem.

Αν ενεργοποιήσω το πακέτο "internet on the phone" στο what's up και βάλω την SIM στο modem, θα λειτουργήσει;

Τι APN πρέπει να βάλω και τι λοιπές ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο usb modem;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα λειτουργήσει!

Το ΑΡΝ σου πρέπει να είναι το "internet".

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο iphone μου δεν μπορω να βρω το APN πηγαινω στα δυκτια αλλα τιποτα.. Mono VPN βρησκω....καμια βοηθεια αν γνωριζει κανειςς
Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote μετα την εκδοση φορεα 7.1 μπορεις να δεις το APN, αλλιως ειναι "κλειδωμενο"...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.καινουριος εδω.να κανω μια πολυ χαζη ερωτηση?αν μπαινεις μεσω 3g η μεσω wap η χρεωση ειναι ιδια?

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote μετα την εκδοση φορεα 7.1 μπορεις να δεις το APN, αλλιως ειναι "κλειδωμενο"...

 

στην 3.1.3 εχει την εκδοση 5.0...οταν ειχα βαλει την 4 ητανε στι 7.0. με βλεπω για καινουγια σιμ...αυτη που εχω ειναι δεν εχει κανα λογοτυπο τις κοσμοτε μονο τους κωδικους εχει..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια

 

ευχαριστς πολυ:)

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

στην 3.1.3 εχει την εκδοση 5.0...οταν ειχα βαλει την 4 ητανε στι 7.0. με βλεπω για καινουγια σιμ...αυτη που εχω ειναι δεν εχει κανα λογοτυπο τις κοσμοτε μονο τους κωδικους εχει..

 

και εγω οταν εβαλα την 4 ειχα την εκδοση 7.0

 

Μονο με restore περασε την 7.1

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πηγα εκανα αντικατασταση καρτας σιμ γιατι ηταν παλια... κ μου δωσανε την τελευταια αναβαθμιση.. στη σιμ γραφει 3G αλλα κ παλι τιποτα...δεν λεει να μπει ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Πηγα εκανα αντικατασταση καρτας σιμ γιατι ηταν παλια... κ μου δωσανε την τελευταια αναβαθμιση.. στη σιμ γραφει 3G αλλα κ παλι τιποτα...δεν λεει να μπει ιντερνετ

 

Σου ειπα ποια ειναι η λυση. Restore και setup as new device...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο δεδομένων της κοσμοτέ σέρνεται τις τελευταίες μέρες ή εγώ είμαι ανυπόμονος; Μήπως σχετίζεται με το καρτοιντερνετ;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

εχω τα 120 mb σε whatsup και εδωσα 3 ευρω.Τωρα που θα παω γερμανια θα εχω παλι μεχρι 120 mb χωρις να πληρωσω τιποτα η θα πληρωνω?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώνεις κανονικά. Ο προπληρωμένος όγκος δεδομένων ισχύει μόνο για χρήση εντός Ελλάδας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έκανα επαναφορά ρυθμίσεων και δεν μπορώ να μπώ στο ίντερνετ. Στέλνω WAP στο 1333 και δεν μου στέλνει τις ρυθμίσεις. Μου λέει οτι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη. Απο το σαιτ της κοσμοτε δεν βγάζω άκρη. Τι πρέπει να στείλω και που για να πάρω τις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Πάρε εξυπηρέτηση πελατών και ζήτα νέο μήνυμα (αφού ρωτήσεις πρώτα μάλλον αν όλα καλά με την σύνδεσή σου).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω upload speed 254 kB/s!!!!! Καλή φάση.

 

Edit: 400 down / 300 up!!

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω upload speed 254 kB/s!!!!! Καλή φάση.

 

Edit: 400 down / 300 up!!

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Είσαι στην ίδια περιοχή που είχες χαμηλές ταχύτητες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...