Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω λιγο. Εχω προγραμμα ι-35 που σου δινει 500mβ. Αυτος ο ογκος ισχυει και για 3G κ για gsm?

 

Το ζήτημα δεν είναι ο τύπος δικτύου, αλλά οι ρυθμίσεις. Πρόσεξε να είναι καταχωρημένες στο κινητό σου αυτές του wireless internet και όχι αυτές του gprs wap ή cosmote wap. Με άλλα λόγια, να είναι καταχωρημένο ένα access point Cosmote Internet με access point name "internet". Αλλιώς θα κλαις μόλις δεις τον λογαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα δεν είναι ο τύπος δικτύου, αλλά οι ρυθμίσεις. Πρόσεξε να είναι καταχωρημένες στο κινητό σου αυτές του wireless internet και όχι αυτές του gprs wap ή cosmote wap. Με άλλα λόγια, να είναι καταχωρημένο ένα access point Cosmote Internet με access point name "internet". Αλλιώς θα κλαις μόλις δεις τον λογαρισμό.

 

ΟΚ. Παω στις ρυθμισεις του κιν. μου και στα internet profiles εχει cosmote MMS, Cosmote WAP, Cosmote Internet, Streaming.

 

Προσθετω σα προφιλ το Cosmote Internet?.

Κανονικα επρεπε να το διευρκινιζουν αυτο. Μεγαλοι μ.... ειναι γιατι τα κινητα εχουν απο default τις ρυθμισεις για WAP. Ήδη εχω κατεβάσει 730 kb με ρυθμισεις WAP. Τεσπα μικρο το κακο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εχω whats up καρτα απο το 2007,

Α)ξερετε αν δουλευει σαν 3g για βιντεοκλησεις ή πρεπει να την αλλαξω?

(σε sony w850ι δεν μου δουλευαν οι βιντεοκλησεις)

Β)αν την κανω 2 σε 1 με κοσμοτε απεριοριστα 15 θα δουλευει?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Παω στις ρυθμισεις του κιν. μου και στα internet profiles εχει cosmote MMS, Cosmote WAP, Cosmote Internet, Streaming.

 

Προσθετω σα προφιλ το Cosmote Internet?.

Κανονικα επρεπε να το διευρκινιζουν αυτο. Μεγαλοι μ.... ειναι γιατι τα κινητα εχουν απο default τις ρυθμισεις για WAP. Ήδη εχω κατεβάσει 730 kb με ρυθμισεις WAP. Τεσπα μικρο το κακο. Ευχαριστώ.

 

Θα επιλέξεις το προφίλ cosmote internet. Και καλού-κακού, διέγραψε αυτό του wap.

Link to comment
Share on other sites

εχω whats up καρτα απο το 2007,

Α)ξερετε αν δουλευει σαν 3g για βιντεοκλησεις ή πρεπει να την αλλαξω?

(σε sony w850ι δεν μου δουλευαν οι βιντεοκλησεις)

Β)αν την κανω 2 σε 1 με κοσμοτε απεριοριστα 15 θα δουλευει?:wacko:

Εάν η συσκευή σου υποστηρίζει βίντεο-κλήση και έχεις κάλυψη 3G μπορεις να κάνεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεται αλλαγή sim.

Με το 2in1 θα δουλεύει πάλι αλλά να έχεις υπόψη σου ότι οι κλήσεις-βίντεο δεν προωθούνται δωρεάν από την δεύτερη γραμμή στην ενεργή. Μόνο οι κλήσεις ομιλίας.

Επίσης βεβαιώσου ότι η συσκευή που χρησιμοποιείς υποστηρίζει την 2in1 sim.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η συσκευή σου υποστηρίζει βίντεο-κλήση και έχεις κάλυψη 3G μπορεις να κάνεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεται αλλαγή sim.

Με το 2in1 θα δουλεύει πάλι αλλά να έχεις υπόψη σου ότι οι κλήσεις-βίντεο δεν προωθούνται δωρεάν από την δεύτερη γραμμή στην ενεργή. Μόνο οι κλήσεις ομιλίας.

Επίσης βεβαιώσου ότι η συσκευή που χρησιμοποιείς υποστηρίζει την 2in1 sim.

 

για το νοκια n95 προκειται,(δεν το εχω ακομα στα χερια μου)ξερεις αν θα υπαρξει προβλημα τοσο με την whats up ή με 2 σε 1?:worry:

 

edit την δοκιμασα σε w850i συσκευη και δεν κανει βιντεοκλησεις.Το κινητο δεν τις υποστηριζει ή φταιει η καρτα??????

Link to comment
Share on other sites

για το νοκια n95 προκειται,(δεν το εχω ακομα στα χερια μου)ξερεις αν θα υπαρξει προβλημα τοσο με την whats up ή με 2 σε 1?:worry:

 

edit την δοκιμασα σε w850i συσκευη και δεν κανει βιντεοκλησεις.Το κινητο δεν τις υποστηριζει ή φταιει η καρτα??????

 

 

για να κανεις χρηση της υπηρεσιας βιντεο κλησης θα χρειαστει να επιλεξεις απο το μενου της συσκευης σου την διπλη δικτυωση GSM/3G σκοπος για να μπορεις να κανεις βιντεοκλησης ειναι να βρησκεσε κατω απο 3G σημα (θα το βελεπεις επανω αριστερα στην οθονη του κινητου σου 3G ή G.) θα πρεπει και ο αλλος που κανεις την βιετοκληση να ειναι κατω απο 3g σημα και να εχει κανει τις ιδιες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής και θέλω τα φώτα σας:

Ενώ με cosmote έχω full 3G σήμα, δεν δείχνει ποτέ σε κατάσταση αναμονής ότι είμαι κάτω από κάλυψη HSDPA. Μόνο αν προσπαθήσω να κατεβάσω δεδομένα, τότε το 3G μετατρέπεται σε HSDPA. Είναι η υλοποίηση της cosmote;

Θυμάμαι με τη vodafone και ίδια συσκευή (xperia) όταν είχε κάλυψη HSDPA άναβε το Η ακόμα και σε κατάσταση αναμονής.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής και θέλω τα φώτα σας:

Ενώ με cosmote έχω full 3G σήμα, δεν δείχνει ποτέ σε κατάσταση αναμονής ότι είμαι κάτω από κάλυψη HSDPA. Μόνο αν προσπαθήσω να κατεβάσω δεδομένα, τότε το 3G μετατρέπεται σε HSDPA. Είναι η υλοποίηση της cosmote;

Θυμάμαι με τη vodafone και ίδια συσκευή (xperia) όταν είχε κάλυψη HSDPA άναβε το Η ακόμα και σε κατάσταση αναμονής.

 

Έτσι λειτουργεί ένας συγκεκριμένος τύπος σταθμού,σε έχει σε αναμονή και σε τηλεφωνική κλήση σε απλό 3g για να μην καταναλώνεις resources για data,μόλις κατεβάσεις data σε γυρίζει σε HSDPA.

Link to comment
Share on other sites

Χριστουγεννιάτικο δώρο από την cosmote για τους συνδρομητές στο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΊΑΣ μιας και από σήμερα 26/12/2009 έχουμε κάλυψη 3G.
Link to comment
Share on other sites

Αισχος με το 3G στο ΚΕΝΤΡΟ της Δραμας. Σε εσωτερικο χωρο, ενω εχει σημα δεν δεχεσαι κλησεις κτλ. Ξαφνικα στο iphone ελεγε "Καμια υπηρεσια" Μετα ελεγε "Αναζητηση" και 1002 αλλα κολληματα. Το γυριζω στο GSM και δεν εχει GPRS για ποση ωρα.

 

Ξαφνικα ηρθαν κλησεις κ μηνυματα. Διπλα ο φιλος μου με βονταφον σε speedtest να πιανει 250kb/s και εγω με Cosmote ΟΤΑΝ μετα απο μιση ωρα δουλεψε το 3G γυρω στα 50kb/s.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αισχος με το 3G στο ΚΕΝΤΡΟ της Δραμας. Σε εσωτερικο χωρο, ενω εχει σημα δεν δεχεσαι κλησεις κτλ. Ξαφνικα στο iphone ελεγε "Καμια υπηρεσια" Μετα ελεγε "Αναζητηση" και 1002 αλλα κολληματα. Το γυριζω στο GSM και δεν εχει GPRS για ποση ωρα.

 

Ξαφνικα ηρθαν κλησεις κ μηνυματα. Διπλα ο φιλος μου με βονταφον σε speedtest να πιανει 250kb/s και εγω με Cosmote ΟΤΑΝ μετα απο μιση ωρα δουλεψε το 3G γυρω στα 50kb/s.

Βγήκε το μεροκάματο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αισχος με το 3G στο ΚΕΝΤΡΟ της Δραμας. Σε εσωτερικο χωρο, ενω εχει σημα δεν δεχεσαι κλησεις κτλ. Ξαφνικα στο iphone ελεγε "Καμια υπηρεσια" Μετα ελεγε "Αναζητηση" και 1002 αλλα κολληματα. Το γυριζω στο GSM και δεν εχει GPRS για ποση ωρα.

 

Ξαφνικα ηρθαν κλησεις κ μηνυματα. Διπλα ο φιλος μου με βονταφον σε speedtest να πιανει 250kb/s και εγω με Cosmote ΟΤΑΝ μετα απο μιση ωρα δουλεψε το 3G γυρω στα 50kb/s.

 

Φίλε μου μη συγκρίνεις την μέρα (Vodafone) με τη νύχτα (Cosmote)!!! Όλοι ξέρουμε πως η Cosmote είναι πλέον για τα μπάζα :!: Και μετά σου λένε, ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη συγκρίνεις την μέρα (Vodafone) με τη νύχτα (Cosmote)!!! Όλοι ξέρουμε πως η Cosmote είναι πλέον για τα μπάζα :!: Και μετά σου λένε, ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ:lol:

 

Προτιμώ να έχω 3G παντού (βουνά, λαγκάδια, πόλεις) έστω και με 70 kb/sec παρά να έχω 3G με ~120 kb/sec μόνο στο κέντρο της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

3η γενιά παντού;;Εδώ καλά-καλά υπάρχουν χωρια που δεν έχουν καν 2η γενιά ούτε από Κοσμοτέ,ούτε απ'τις ανταγωνίστριες και αναφέρεσαι για 3η γενιά παντού;;Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω..
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να έχω 3G παντού (βουνά, λαγκάδια, πόλεις) έστω και με 70 kb/sec παρά να έχω 3G με ~120 kb/sec μόνο στο κέντρο της πόλης.

 

Mακάρι η διαφορά σε ταχύτητες να ήταν πάντα τόσο μικρή. Τι να κάνουμε που δεν είναι. Από εκεί και πέρα ο καθένας όπως το βλέπει. Σίγουρα όταν μένω στην Αθήνα και στα μέρη της επαρχίας που πηγαίνω έχει συνήθως 3G η Vodafone σαφώς θα την επιλέξω αφού έχει καλύτερες ταχύτητες. Αν πάλι έμενα σε περιοχή της επαρχίας όπου η κάλυψη της Vodafone είναι περιορισμένη μάλλον θα ακολουθούσα τη δική σου λογική. Σε καμία περίπτωση όμως δεν δικαιολογείται η Cosmote να καλύπτει περιοχές χωρίς να μπορεί να προσφέρει τις κατάλληλες ταχύτητες.

 

Και πράγματι το "3G παντού (βουνά, λαγκάδια, πόλεις) είναι υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω φοροτητα να παω στην cosmote, ειχα βονταφον και ειχα ενεργοποιησει ενα προγραμμα που εχεις 30mb ιντερνετ και πληρωνες 3.5 ευρω.

Μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο και στην cosmote?? Δεν μπορω να βρω κατι :confused:

 

Eυχαριστω..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει και λέγετε cosmoste my view.

Δες περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=myview_pricelist_volume

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση φιλε :)

Μηπως ξερεις που μπορω να βρω τις ρυθμισεις του ιντερνετ για το κινητο μου (νοκια 6303).

 

Στο site της cosmote δεν το εχει το μοντελο..δοκιμασα για το 6300 αλλα μου εβγαλε οτι δεν υπαρχουν ρυθμισεις για το συγκεκριμενο τηλεφωνο :confused:

 

Ευχαριστω και παλι..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα WAP στο 1333, μου εστειλαν κατι ρυθμισεις COSMOTE WAP GPRS..τις εγκατεστησα αλλα και παλι τιποτα. Οταν παω να μπω στο ιντερνετ μου βγαζει το μηνυμα ''Δεν διατιθεται συνδεση πακετων δεδομενων''.

Το κινητο ειναι unbranded (δεν μου εχει καμια συντομευση του my view)

 

Aυτο εκανα στην ουσια:

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=cosmote_myview

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...