Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@geomiii3 αν εχεις διπλωμα Α1 απλα πας στο υπουργειο μεταφορων και το αναβαθμιζεις νομιζω

 

@CaeSaR Αν θες απεριστων κυβικων θα δωσεις αμεσως για απεριοριστου και θα το παρεις αμεσως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

file kalispera katarxhn!auto pu les me endaiferei para poly.bebaia exun perasei ta xronia ligo parapano apta 21 mu alal exo en ysxi diplonma car k mhxanis mexri 125cc..pos ginetai aperioristu kybismu epektasi tu diplomatos ths motosykletas???

 

giait ean einia ontos etis mu lynei apeira ta xeria giait pleon dne exo oute xrono gia na pao na xanadoso....

 

perimeno apantisi su....thnx in advance

 

@geomiii3 αν εχεις διπλωμα Α1 απλα πας στο υπουργειο μεταφορων και το αναβαθμιζεις νομιζω

 

Εγω παλι νομιζω οτι πρεπει να ξαναδωσεις για να παρεις το διπλωμα των ανεξαρτητων κυβικων αφου ειχες δωσει με τον παλιο νομο..!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω οτι πρεπει να ξαναδωσεις για να παρεις το διπλωμα των ανεξαρτητων κυβικων αφου ειχες δωσει με τον παλιο νομο..!!

 

Αν εχει δωσει πιο πριν απο καπια χρονια πρεπει να ξαναδωσει, αν εχει δωσει καπια στιγμη αργοτερα το μονο που εχει να κανει ειναι να πληρωσει ενα παραβολο νομιζω, αλλα δεν ειμαι συγουρος οποτε μην το δενετε κομπο...

 

Να ρωτισω κατι για τα 50αρια; Τα χαρτια μου μπορω να τα ετοιμασω πριν κλεισω τα 16 ωστε 2-3 μερες αφοτου τα κλεισω να δωσω εξετασεις η για να τα καταθεσω πρεπει να εχω κλεισει τα 16;

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτισω κατι για τα 50αρια; Τα χαρτια μου μπορω να τα ετοιμασω πριν κλεισω τα 16 ωστε 2-3 μερες αφοτου τα κλεισω να δωσω εξετασεις η για να τα καταθεσω πρεπει να εχω κλεισει τα 16;

 

Πρεπει να εισαι 16 και μια μερα.ομως παιζει ρολο και σε ποιο ατομο θα απευθυνθεις...αν ειναι χαλαρος..δεν θα υπαρξει προβλημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για μηχανακι 50αρι αυτοματο, ποσο κοστιζει να παρεις πινακιδες και ποσο περιπου μια ασφαλεια?
:X
Link to comment
Share on other sites

για μηχανακι 50αρι αυτοματο, ποσο κοστιζει να παρεις πινακιδες και ποσο περιπου μια ασφαλεια?

Πινακιδες δεν ξερω..γιατι οατν ειχα 50αρι της ειχα δωρο απο το καταστημα.τωρα για την ασφαλεια να υπολογισεις κανενα 40αρι ευρο.σιγουρα οχι παραπανω..εγω στο scooter μου (200 κυβικα) πληρωνα 70 ευρο ασφαλεια!

δεν ξερω ομως αν για 50 κυβικα παιζουν ρολο και τα bonus malus.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα!

Με πιάσανε προχθές με ένα scooter 125cc.Χωρίς Κράνος και χωρίς δίπλωμα (δεν έχω δίπλωμα μηχανής) για το δίπλωμα τους είπα ότι είχα και ότι το ξέχασα σπίτι.

. ΠΛήρωσα το πρόστιμο για το κράνος αλλά με πήραν σήμερα τηλέφωνο από τη Τροχαία και μου είπαν ότι θα μου γίνει μήνυση για τη μη κατοχή αλλά και για τη ψευδή δήλωση ότι έχω δίπλωμα. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις plz help.

“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα!

Με πιάσανε προχθές με ένα scooter 125cc.Χωρίς Κράνος και χωρίς δίπλωμα (δεν έχω δίπλωμα μηχανής) για το δίπλωμα τους είπα ότι είχα και ότι το ξέχασα σπίτι.

. ΠΛήρωσα το πρόστιμο για το κράνος αλλά με πήραν σήμερα τηλέφωνο από τη Τροχαία και μου είπαν ότι θα μου γίνει μήνυση για τη μη κατοχή αλλά και για τη ψευδή δήλωση ότι έχω δίπλωμα. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις plz help.

Θα εχεις δικαστηριο.και για 2 λογους.για ψευδη δηλωση και για δπιπλωμα.

τωρα περιμενεις το χαρτι κλησης σου στο δικαστηριο..και κανεις τα χαρτια για να βγαλεις διπλωμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βγάλε δίπλωμα ώστε οταν έρθει η στιγμή για το δικαστήριο να πληρώσεις πρόστιμο προσκομίζοντας το και οχι επιβολή φυλάκισης.

μυαλό απο δώ και πέρα.

ασφάλεια είχες?

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλεια εχω. Με καλύπτει σε κάθε περίπτωση στην οποία δεν εχω ευθύνη δλδ αν για παράδειγμα με χτυπησουν η ασφαλεια με καλυπτει. σε περιπτωση δικής μου ευθύνης δεν αναλαμβάνει η ασφαλιστική. Θα έλεγα και το όνομα της ασφαλιστικής αλλα δεν ξέρω μην φανεί ως διαφήμιση.
“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλεια εχω. Με καλύπτει σε κάθε περίπτωση στην οποία δεν εχω ευθύνη δλδ αν για παράδειγμα με χτυπησουν η ασφαλεια με καλυπτει. σε περιπτωση δικής μου ευθύνης δεν αναλαμβάνει η ασφαλιστική. Θα έλεγα και το όνομα της ασφαλιστικής αλλα δεν ξέρω μην φανεί ως διαφήμιση.

Χωρις διπλωμα δεν ειπες οτι σε πιασανε?? τι σχεση εχει η ασφαλεια!!!

Η μηπως εκανες κανενα ατυχημα...εκει αλλαζουν πολυ τα πραγματα.

οπως και να χει για περισσοτερο μπλα-μπλα :worry: Άδειες και διπλώματα δικύκλων γιατι εχουμε βγει πολυ :offtopic:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ατύχημα δεν έγινε. Σε μπλόκο με πιάσανε, Το θέμα της ασφάλειας το ανέφερα γιατί το έθιξε ο nrg.
“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Πως έβγαλες την ασφάλεια χωρίς να έχεις δίπλωμα? :confused:

Σιγουρα ητανε αλλου το μηχανακι.:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι το μηχανάκι είναι στο όνομά μου.Το μόνο που πλήρωσα παραπάνω είναι κάποια υπασφάλιστρα, στην εταιρεία "υδρόγειος" και μου βγαίνει 113€.
“Don’t expect something for nothing.”
Link to comment
Share on other sites

Όχι το μηχανάκι είναι στο όνομά μου.Το μόνο που πλήρωσα παραπάνω είναι κάποια υπασφάλιστρα, στην εταιρεία "υδρόγειος" και μου βγαίνει 113€.

οπως και να χει για περισσοτερο μπλα-μπλα :worry: Άδειες και διπλώματα δικύκλων γιατι εχουμε βγει πολυ :offtopic:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γίνεται... εγώ δεν έχω κλείσει ακόμα τα 18 έχω αυτοκίνητο 1800cc στο όνομά μου και η ασφάλεια 120Ευρώ το 6μηνο αν θυμάμαι καλά...

Απλός στην ασφάλεια βάζεις ως οδηγό κάποιον που έχει δίπλωμα π.χ. πατέρα και όλα οκ...

 

 

Να κάνω και μιά ερώτηση...

 

Αν κάποιος με σταματήσει και έχω ταυτότητα μαζί μου, φαντάζομαι δεν πάω αυτόφορο έτσι? Με τον καινούργιο ΚΟΚ σε κάνουν δικαστήριο όπως παλιά ή πληρώνεις κατευθείαν πρόστημο και αν ναί πόσο? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα στα πολύ γρήγορα όλο το θέμα. Θέλω να ρωτήσω μόνο αν νοικιάσω σε νησί μηχανάκι 50άρι (σκουτεράκι πχ) με δίπλωμα αυτοκινήτου τί ρισκάρω αν με πιάσουν; Ευχαριστώ
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα στα πολύ γρήγορα όλο το θέμα. Θέλω να ρωτήσω μόνο αν νοικιάσω σε νησί μηχανάκι 50άρι (σκουτεράκι πχ) με δίπλωμα αυτοκινήτου τί ρισκάρω αν με πιάσουν; Ευχαριστώ

Δεν θα σε ποιάσουν.

Πήγαινε σε ένα ενοικιαστήριο και αν σου δώσει μηχανάκι τότε είσαι οκ.

Αν σε σταματήσουν που δεν υπάρχει περίπτωση τότε τους λες ότι το δίπλωμα το κράτησαν στο ενοικιαστήριο.

Θα στα πουν και εκεί αυτά ;)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε ποιάσουν.

Πήγαινε σε ένα ενοικιαστήριο και αν σου δώσει μηχανάκι τότε είσαι οκ.

Αν σε σταματήσουν που δεν υπάρχει περίπτωση τότε τους λες ότι το δίπλωμα το κράτησαν στο ενοικιαστήριο.

Θα στα πουν και εκεί αυτά ;)

Efxaristo poli. Leme tora an elegxoun. Pote den xereis dioti pou kai pou elegxoun. To nisi pou tha pao tha einai mikro kai sxetika iremo nisi opote den xero an afto einai kalo i oxi. Mallon kako dioti exoiun tin efxeria na se stamatisoun kai den ginetai panikos. PS: Sorry gia ta greeglish alla apo douleia den exo Ellinika.
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα στα πολύ γρήγορα όλο το θέμα. Θέλω να ρωτήσω μόνο αν νοικιάσω σε νησί μηχανάκι 50άρι (σκουτεράκι πχ) με δίπλωμα αυτοκινήτου τί ρισκάρω αν με πιάσουν; Ευχαριστώ

και εισαι σιγουρος οτι ο "ενοικιαστης" θα σου δωσει μηχανακι χωρις διπλωμα!!??

πρωτα θα την :food: αυτος και μετα εσυ..παντως τα ανοικιαζομενα μηχανακια δεν τα κανουν πολυ ελεγχο...και ειδικα αν φορας κρανος..ΚΑΘΟΛΟΥ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εισαι σιγουρος οτι ο "ενοικιαστης" θα σου δωσει μηχανακι χωρις διπλωμα!!??

πρωτα θα την :food: αυτος και μετα εσυ..παντως τα ανοικιαζομενα μηχανακια δεν τα κανουν πολυ ελεγχο...και ειδικα αν φορας κρανος..ΚΑΘΟΛΟΥ.:)

Sigouros oxi alla den nomizo na einai diskolo. Elpizo na min me stamatisoun. Efxaristo kai pali paidia.

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Sigouros oxi alla den nomizo na einai diskolo. Elpizo na min me stamatisoun. Efxaristo kai pali paidia.

Εγω παντως 2 φορες που προσπαθησα στην Παρο και στην Ροδο..δεν μου εδωσαν...ισως επεσα στην περιπτωση :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως 2 φορες που προσπαθησα στην Παρο και στην Ροδο..δεν μου εδωσαν...ισως επεσα στην περιπτωση :blink:
Einai diskola nisia Rodos kai Paros vevaia. pantos ego Paro exo kataferei na noikiaso meta apo 5 lepta psisimo tou tipou ekei pera. Entaxei me to dikio tous den dinoun nomizo. Pantos den eixa kai den exo xrono alla tha doso ta 300 apo oti diavasa ligo pio kato kai tha pao kapoia stigmi na paro to mikro. Etsi gia sigouria kai nomimotita. :cool:
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...