Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας συμφορουμίτες.

Υστερα απο 1,5 χρονο με το 50ρι και αφου κλείσαμε και τα 21 εδω και μήνες ,λεω να πάω για διπλωμα απεριορίστων , να εξελιχθώ...

 

Ξέρω οτι παίζουν άπειρες λαμογιές και τρόμαξα για να πάρω το διπλωμα αυτοκινήτου μιας και επεσα σε μεγάλο λαμογιο απατεώνα. Στο παπί το 50 ηταν απλα τα πραγματα και το πηρα αμεσως χωρις κανένα προβλημα.

Βρηκα μια σχολη κοντά μου που μου ζητάει 300 ευρώ για το διπλωμα...

 

Μου ειπαν οτι εχουν μια μονο μηχανη και οτι την ιδια θα εχω και στην εξεταση και στα μαθηματα..επειτα απο δικη μου ερώτηση γιατι παιζουν λαμογιές.

 

Χωρια απο αυτην επιλογή έχω και μια αλλη επιλογή απο μια αλλη σχολη που ειναι απο συγγενη κοντινου μου πριοσωπου αλλά μου ζητάει 350 και μεχρι να μου πει τον ρωτησα καμποσες φορές.

 

Απο οτι εχω ακουσει 300 ειναι πολυ λίγα χρήματα...

 

Στην ουσία ομως πρακτικα τα 300 ειναι 350+ και τα 350 400 + λογω των εξόδων που δεν περιλαμβάνονται.

 

Μου ειπαν πως αν πάρω Α1 οτι σε 2 χρονια θα γινει Α αλλα στην αλλη σχολη μου ειπαν οτι δεν ισχυει πλεον αυτο και οτι ναι μεν θα γινει απεριορίστω αλλά χωρις συμπλέκτη... δηλαδη να το βράσω!!!

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω εμπειρια με συμπλέκτη και δεν ξέρω τι να κάνω:eek:

:shock::shock::shock:

Πιστευω οτι θα το συνηθίσω ομως που θα πάει.. Εξάλου στην ανηφόρα πατάω φρενο και πισω δεν προκειται να φύγει!!!

Και δεν ξερω αν θα τα καταφερω στην ευθεια που πας αργά μιας και με συμπλέκτη δεν ξερω αν μπορώ με παπι απλο μπορώ ανετα και με ενα χερι και τραγικά αργά.

 

Και δεν ξερω αν με μια 600ρα μηχανη θα μπορω να κανω 8ρια κτλ.

 

Αυτα που μου ζητησαν πέρα απο αυτά ειναι

 

  • 2 φωτο διαβατηριακές
  • παραβολο 30 ευρω εθνικης
  • ΑΦΜ
  • Ταυτοτητα / Διπλωμα
  • 15 παραβολο καταθεσης
  • 27 για παραλαβή

Είναι αυτες οι τιμες όντως η όχι;Δεν μου ειπαν απο που τα παιρνω αυτα ομως.

 

Τι να προσέξω παιδες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας συμφορουμίτες.

Υστερα απο 1,5 χρονο με το 50ρι και αφου κλείσαμε και τα 21 εδω και μήνες ,λεω να πάω για διπλωμα απεριορίστων , να εξελιχθώ...

 

Ξέρω οτι παίζουν άπειρες λαμογιές και τρόμαξα για να πάρω το διπλωμα αυτοκινήτου μιας και επεσα σε μεγάλο λαμογιο απατεώνα. Στο παπί το 50 ηταν απλα τα πραγματα και το πηρα αμεσως χωρις κανένα προβλημα.

Βρηκα μια σχολη κοντά μου που μου ζητάει 300 ευρώ για το διπλωμα...

 

Μου ειπαν οτι εχουν μια μονο μηχανη και οτι την ιδια θα εχω και στην εξεταση και στα μαθηματα..επειτα απο δικη μου ερώτηση γιατι παιζουν λαμογιές.

 

Χωρια απο αυτην επιλογή έχω και μια αλλη επιλογή απο μια αλλη σχολη που ειναι απο συγγενη κοντινου μου πριοσωπου αλλά μου ζητάει 350 και μεχρι να μου πει τον ρωτησα καμποσες φορές.

 

Απο οτι εχω ακουσει 300 ειναι πολυ λίγα χρήματα...

 

Στην ουσία ομως πρακτικα τα 300 ειναι 350+ και τα 350 400 + λογω των εξόδων που δεν περιλαμβάνονται.

 

Μου ειπαν πως αν πάρω Α1 οτι σε 2 χρονια θα γινει Α αλλα στην αλλη σχολη μου ειπαν οτι δεν ισχυει πλεον αυτο και οτι ναι μεν θα γινει απεριορίστω αλλά χωρις συμπλέκτη... δηλαδη να το βράσω!!!

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω εμπειρια με συμπλέκτη και δεν ξέρω τι να κάνω:eek:

:shock::shock::shock:

Πιστευω οτι θα το συνηθίσω ομως που θα πάει.. Εξάλου στην ανηφόρα πατάω φρενο και πισω δεν προκειται να φύγει!!!

Και δεν ξερω αν θα τα καταφερω στην ευθεια που πας αργά μιας και με συμπλέκτη δεν ξερω αν μπορώ με παπι απλο μπορώ ανετα και με ενα χερι και τραγικά αργά.

 

Και δεν ξερω αν με μια 600ρα μηχανη θα μπορω να κανω 8ρια κτλ.

 

Αυτα που μου ζητησαν πέρα απο αυτά ειναι

 

  • 2 φωτο διαβατηριακές
  • παραβολο 30 ευρω εθνικης
  • ΑΦΜ
  • Ταυτοτητα / Διπλωμα
  • 15 παραβολο καταθεσης
  • 27 για παραλαβή

Είναι αυτες οι τιμες όντως η όχι;Δεν μου ειπαν απο που τα παιρνω αυτα ομως.

 

Τι να προσέξω παιδες;

edit: Το παράβολο 30 ευρώ είναι για το δίπλωμα, αυτό το παίρνεις από Εθνική τράπεζα, τώρα τα παράβολα 15 και 27 ευρώ δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι και δεν θυμάμαι να μου τα χει ζητήσει κανείς. Είναι πιθανόν το παράβολο κατάθεσης να είναι για να εκδοθεί η καρτέλα υποψηφίου και απ όσο θυμάμαι το πληρώνεις στον ιδιοκτήτη της σχολής και βγάζει εκείνος την καρτέλα. Εφ όσων έχεις πληρώσει ήδη το παράβολο για το δίπλωμα στην τράπεζα προφανώς δεν ξαναπληρώνεις για να παραλάβεις το νέο δίπλωμα (αυτό ίσχυε παλιά που είχαμε το ροζ χαρτάκι)

 

Για την Α1 γίνεται κανονικά επέκταση σε Α με συμπλέκτη αν δώσεις εξετάσεις με μηχανάκι που έχει συμπλέκτη (CBF 125, FX, κλπ ανάλογα με το τι έχει κάθε σχολη). Αν πάλι επιλέξεις να δώσεις με παπάκι ημιαυτόματο η επέκταση γίνεται μόνο για αυτόματα και ημιαυτόματα (χωρίς συμπλέκτη).

 

300 Ευρώ είναι όντως λίγα. Εγώ θυμάμαι ότι είχα δώσει περίπου τα διπλά πριν 1μιση χρόνο για την Α1. Το ίδιο ποσό μου ζητούσε και για την Α την οποία δεν μπορούσα όμως να βγάλω λόγω ηλικίας. Η οδήγηση με συμπλέκτη δεν είναι καθόλου δύσκολη και συνηθίζεις εύκολα. Μετά θα σου αρέσει κιόλας. Εγώ έκανα πρόσφατα την αργή λωρίδα με το δικό μου μηχανάκι και συμπλεκτάροντας και μπορώ να πώ ότι την έκανα πιο άνετα και πιο βολικά από ότι με το παπάκι. Είναι βέβαια και η λίγη παραπάνω εμπειρία που έχω αποκτήσει από τότε που πήρα το δίπλωμα αλλά πιστεύω ότι τώρα με ημιαυτόματο δεν θα κατάφερνα να την κάνω :p

Edited by Johnny_Nik

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

εγω που το έκανα απεριόριστο πριν μια βδομάδα από Α1 σε Α και οδηγώ μηχανή μεγάλου κυβισμού με συμλέκτη εννοείται είμαι παράνομος; και εγώ πρίν 2 χρόνια με ημιαυτόματο έδωσα εξετάσεις. φυσικά με συμπλέκτη οδηγάς κανονικά μηχανή δεν είναι δυνατόν να οδηγάς μηχανή μεγάλου κυβισμού ημιαυτόματο εκτός αν είναι αυτόματο scooter. αλλά 600-1000 κυβικά αυτόματο; όχι εγώ πιστεύω ότι ισχύει το A δίπλωμα για όλα. εξάλλου υπάρχουν 125 με συμπλέκτη. που ξέρουν αυτοί την οδήγησες στα 125; μόνο τον κανόνα 1 κάτω 5 πάνω (ταχύτητες) και σε μία βδομάδα είσαι ξεφτέρι.αν έχεις δίπλωμα αμάξι είναι το ίδιο εκτός του ότι ο συμπλέκτης είναι στο αριστερό χέρι.εγώ έμαθα μόνος μου με συμπλέκτη σε 5 λεπτά Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=105885&perpage=15&pagenumber=1

σε αυτη την χωρα δεν την παλευουν...δεν πρεπει να εχουν περασει 10 χρονια και αλλαξαν το συστημα ωστε να ξαναδεινεις για απεριοριστου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγες εγιναν δεν ειδα κατι διαφορετικο στο θρεντ που ποσταρες? :O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

μα καλά ποιος θα πάει να δώσει δίπλωμα για 125 χωρίς συμπλέκτη αν δεν έχει την δυνατότητα για να το κάνει απεριόριστο μετά; για καμιά γκόμενα μάλλον που δεν θέλει 50άρι αλλα και δεν μπορεί τον συμπλέκτη......
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
γινεται να βγαλει ενας 17χρονος διπλωμα για 125cc με υπογραφει του κειδεμονα του ?????

Οχι! απο 18 και ανω χωρις υπογραφη ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Πρέπει να αλλάξω το παλιό δίπλωμά με το νέο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξω το παλιό δίπλωμά με το νέο?

 

Αν εχεις διπλωμα για 50αρι, ναι. Για τα υπολοιπα διπλωματα δεν γνωριζω κατι.

Αυτό που ξερω σιγουρα, είναι ότι τα 50αρια φευγουν πλεον από την τροχαία και πανε στο συγκοινωνιών.

Αρα οσοι εχουν 50αρι πρεπει να πανε στο μηχανολογικο της περιοχης τους και να βγαλουν νέο διπλωμα. Η διαδικασια ειχε ξεκινησει πριν από τα χριστουγεννα και ειχε συγκεκριμενη ημερομηνια που εληγε αυτή η διαδικασια. μετα το περας αυτης της ημερομηνίας, οσοι δεν εχουν παρει νέο διπλωμα, ακυρώνετε αυτό που εχουν και πρεπει να δωσουν παλι από την αρχη για να βγαλουν διπλωμα.

Ξαναλεω ότι αυτό αφορα μονο οσους εχουν διπλωμα για 50αρι.

Μεχρι τα χριστουγεννα που δουλευα στο μηχανολογικο, μονο αυτή η αποφαση ειχε βγει. Αν εχει βγει κατι καινουργιο πλεον δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω για 50αρι,για μεγαλη εχω και για αυτοκινητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω για 50αρι,για μεγαλη εχω και για αυτοκινητο.

 

Για αυτά δεν νομιζω ότι εχει αλλαξει κατι.

Αν θες να βγαλεις το καινουργιο διπλωμα σε στυλ καρτας , αν δεν εχεις , μπορεις να το κανεις οποιαδήποτε στιγμη, με το αναλογο κοστος. δεν είναι υποχρεωτικο όμως.

Το μονο υπεχρεωτικο που γνωριζω είναι αυτό http://www.newsbeast.gr/moto/arthro/760627/poioi-prepei-na-allaxoun-diploma-odigisis-gia-na-min-plirosoun-prostimo/

Κατι άλλο δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να βγάλω δίπλωμα απεριόριστο για μηχανή. Έχω στην κατοχή μου δίπλωμα για αυτοκίνητο αλλά και 50αρι και τώρα που άλλαξε έχω δηλαδή κατηγορία ΑΜ. Τι θα χρειαστεί τώρα για να βγάλω το απεριόριστο και τι τιμουλες θα πρέπει περίπου να ακούσω? Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να βγάλω δίπλωμα απεριόριστο για μηχανή. Έχω στην κατοχή μου δίπλωμα για αυτοκίνητο αλλά και 50αρι και τώρα που άλλαξε έχω δηλαδή κατηγορία ΑΜ. Τι θα χρειαστεί τώρα για να βγάλω το απεριόριστο και τι τιμουλες θα πρέπει περίπου να ακούσω? Ευχαριστώ πολύ!

Εφόσον έχεις περάσει θεωρία και για μηχανάκι και για αυτοκίνητο χρειάζεσαι 7 υποχρεωτικά μαθήματα με τη μηχανή.Εγώ έβγαλα το απεριόριστο με 150 ευρώ έχοντας δίπλωμα αυτοκινήτου και περασμένη θεωρία μηχανής.Τώρα μπορεί να χρειαστείς και κανένα μάθημα έξτρα οπότε ανεβαίνει λίγο η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα να εχεις κλεισει τα 24 !

Α1 από 18 χρονών, (Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg,)

Α2 από 20 χρονών (Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.)

Α από 24 χρονών. Με τα βασικα υποχρεωτικα μαθηματα + παραβολα νομιζω το τελικο κοστος πλεον ειναι στα 200-250 ευρω. (250 μου ειχε βγει εμενα το 2006)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...