Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Einai diskola nisia Rodos kai Paros vevaia. pantos ego Paro exo kataferei na noikiaso meta apo 5 lepta psisimo tou tipou ekei pera. Entaxei me to dikio tous den dinoun nomizo. Pantos den eixa kai den exo xrono alla tha doso ta 300 apo oti diavasa ligo pio kato kai tha pao kapoia stigmi na paro to mikro. Etsi gia sigouria kai nomimotita. :cool:

Καλυτερα να παρεις απεριοριστο με σχεδον ιδια χρηματα και θα οδηγεις τα παντα.παντως το διπλωμα ειναι πολυ σημαντικο πραγμα..και δεν πρεπει να το ρισκαρεις.:)

Σιγουρα υπαρχουν και οι "κακοι" επαγγελματιες...και με την πρωτη στραβη...μην τον :worry: τον Παναη :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια και χαρά σε όλους!Χθες ανακάλυψα το site και το βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον...Διάβασα ολα τα σχόλια απο την αρχή της ένωσης των 2 θεμάτων...Επειδή ΕΙΜΑΙ 16 και σαν παιδί και εγώ θέλω ένα δίπλωμα για 50άρι, έχω σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά αλλά μου λείπει η συμπλήρωση των παραβόλων...Μήπως ξέρει κάποιος σε τι γιατρούς πρέπει να πάω?Γιατί άκουσα οτι στο ΙΚΑ δεν μπορω...Είναι δύσκολο να βγάλω ένα δικό μου ΑΦΜ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!Χθες ανακάλυψα το site και το βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον...Διάβασα ολα τα σχόλια απο την αρχή της ένωσης των 2 θεμάτων...Επειδή ΕΙΜΑΙ 16 και σαν παιδί και εγώ θέλω ένα δίπλωμα για 50άρι, έχω σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά αλλά μου λείπει η συμπλήρωση των παραβόλων...Μήπως ξέρει κάποιος σε τι γιατρούς πρέπει να πάω?Γιατί άκουσα οτι στο ΙΚΑ δεν μπορω...Είναι δύσκολο να βγάλω ένα δικό μου ΑΦΜ?

 

Ξέρω ότι πρέπει να εξεταστς απο οφθαμίατρο κι παθολόγο αλλά από που?Στα δικαιολογητικά λέει ότι πρέπει να είναι συμβεβλημένοι από το υπουργείο Μεταφορών!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να είναι συμβεβλημένοι με το υπουργείο.

Ρωτάς σε μιά σχολή οδήγησης στης περιοχής σου,και σου δίνουν αυτοί.

Α.Φ.Μ βγάζεις,δεν χρειάζεται να κάνεις φορολογική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Για το Α.Φ.Μ πάω στην εφορία και θέλουν λεφτα φωτογραφίες κ.λ.π.ή πάω με τον πατέρα μου και το βγάζω εκείνη την στιγμή απλος με ταυτότιτες κι`ετσι.....Όταν λες πάω σε μια σχολή οδηγών πάω ροτάω και μου λένε που ή θέλον περισσότερα.....(καταλαβένεις):shifty:
Link to comment
Share on other sites

Tι να θέλει δλδ η σχολή;Λεφτά για να σου δώσει πληροφορίες;

Για το Α.Φ.Μ δεν ξέρω αν θέλει και κάτι εκτός από ταυτότητα,επειδή είσαι ανήλικος.Δεν νομίζω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάς στην αστυνομία της περιοχής σου μαζί με τους γονείς σου , θα σου δώσουν ότι χαρτιά χρειάζεσαι να συμπληρώσεις/ετε και θα σου πουν πως, θα σου πουν σε ποιους γιατρούς θα πας. Τα χρήματα τα δίνεις στην τράπεζα(εγώ τα είχα δώσει πριν 3 χρόνια στην εθνική και ήταν περίπου 64€ αν θυμάμαι καλά) και δεν πληρώνεις κανέναν γιατρό(εκτος αν ζητήσει φακελάκι :p).

Δεν έχει καμία σχέση η σχολή οδηγών με τα 50ράκια..

 

Για το ΑΦΜ που λες, θα το χρειαστείς μόνο αν θέλεις να γράψεις την άδεια απ'το μηχανάκι σου στο όνομα σου, αλλιώς η άδεια μπαίνει στου πατέρα σου το όνομα με το δικό του ΑΦΜ. Αν θέλεις να βγάλεις ΑΦΜ πρέπει να πας στην εφορία με τον πατέρα σου και τις ταυτότητες σας(η πιστοποιητικά γέννησης) και να συμπληρώσετε ο καθένας απο μία αίτηση.

Αυτά :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάς στην αστυνομία της περιοχής σου μαζί με τους γονείς σου , θα σου δώσουν ότι χαρτιά χρειάζεσαι να συμπληρώσεις/ετε και θα σου πουν πως, θα σου πουν σε ποιους γιατρούς θα πας. Τα χρήματα τα δίνεις στην τράπεζα(εγώ τα είχα δώσει πριν 3 χρόνια στην εθνική και ήταν περίπου 64€ αν θυμάμαι καλά) και δεν πληρώνεις κανέναν γιατρό(εκτος αν ζητήσει φακελάκι :p).

Δεν έχει καμία σχέση η σχολή οδηγών με τα 50ράκια..

 

Για το ΑΦΜ που λες, θα το χρειαστείς μόνο αν θέλεις να γράψεις την άδεια απ'το μηχανάκι σου στο όνομα σου, αλλιώς η άδεια μπαίνει στου πατέρα σου το όνομα με το δικό του ΑΦΜ. Αν θέλεις να βγάλεις ΑΦΜ πρέπει να πας στην εφορία με τον πατέρα σου και τις ταυτότητες σας(η πιστοποιητικά γέννησης) και να συμπληρώσετε ο καθένας απο μία αίτηση.

Αυτά :)

 

Βασικά....Θα φύγουμε τώρα για κανα 2 βδομάδες και μάλλον θα το βγάλω μετά....Αλλά επειδή οι γονείς μου τις περισσότερες ώρες και ειδικά το πρωί-γιατί λογικά όλα αυτά πρωί θα γίνονται-δουλεύουν,μπορώ να πάω μόνος μου στην τροχαία και να μου πουν?Γιατί έχω και σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά...γίνεται να τους δίξω ταυτότιτα κ.λ.π και να μου πουν?Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά....Θα φύγουμε τώρα για κανα 2 βδομάδες και μάλλον θα το βγάλω μετά....Αλλά επειδή οι γονείς μου τις περισσότερες ώρες και ειδικά το πρωί-γιατί λογικά όλα αυτά πρωί θα γίνονται-δουλεύουν,μπορώ να πάω μόνος μου στην τροχαία και να μου πουν?Γιατί έχω και σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά...γίνεται να τους δίξω ταυτότιτα κ.λ.π και να μου πουν?Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες!!!

Aν πας για να ρωτήσεις θα σου πούν τα πάντα αλλά αν θες να κανεις κάποια ενέργεια θα πρέπει να είναι και οι γονείς σου. Δεν κάνει τίποτα φίλε μου :)

 

@iassael Μάλλον " ............................ @#$#$!!#@!#@!%%#$#! " είναι :p

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

<<<Aν πας για να ρωτήσεις θα σου πούν τα πάντα αλλά αν θες να κανεις κάποια ενέργεια θα πρέπει να είναι και οι γονείς σου. Δεν κάνει τίποτα φίλε μου :)>>>

 

Ωραία θα περάσω τότε από τροχαία να μου πουν σε ποιους γιατρούς να πάω γιατί έχω βγάλει φοτογραφίες έχω πάρει τα παράβολα έχω βγάλει και φοτοτυπία την ταυτότητά μου και μου λείπει μόνο η εξέταση...Υπεύθυνες δηλώσεις χαρτόσιμα κ.λ.π θα γίνουν όλα όταν θα πάω με τον πατέρα μου τροαχαία:happy:!Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω ανχοθεί πολύ με αυτό το δίπλωμα:worry:!Και το θέλω πολύ δεν κρατιέμαι που λέει και ο ποιητής(ο θεός να τον κάνει):DΤέλος πάντων θα δίξει..Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ άλλη μια φορά και ελπίζω αν χριαστεί να ξανα ρωτίσω κάτι να μην με βαρεθεις:p:lol:!!!

Link to comment
Share on other sites

<<<Aν πας για να ρωτήσεις θα σου πούν τα πάντα αλλά αν θες να κανεις κάποια ενέργεια θα πρέπει να είναι και οι γονείς σου. Δεν κάνει τίποτα φίλε μου :)>>>

 

Ωραία θα περάσω τότε από τροχαία να μου πουν σε ποιους γιατρούς να πάω γιατί έχω βγάλει φοτογραφίες έχω πάρει τα παράβολα έχω βγάλει και φοτοτυπία την ταυτότητά μου και μου λείπει μόνο η εξέταση...Υπεύθυνες δηλώσεις χαρτόσιμα κ.λ.π θα γίνουν όλα όταν θα πάω με τον πατέρα μου τροαχαία:happy:!Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω ανχοθεί πολύ με αυτό το δίπλωμα:worry:!Και το θέλω πολύ δεν κρατιέμαι που λέει και ο ποιητής(ο θεός να τον κάνει):DΤέλος πάντων θα δίξει..Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ άλλη μια φορά και ελπίζω αν χριαστεί να ξανα ρωτίσω κάτι να μην με βαρεθεις:p:lol:!!!

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα ;)

 

Ρώτα όσες φορές θέλεις, γιαυτό είμαστε εδώ άλλωστε :D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Πηρα και εγω 50αρι σκουτερακι αυτοματο

 

τελος του μηνα θα το εχω. Πειτε μου καποιος

 

1)Πως βγαζω πινακιδες και ποσο στοιχιζουν?

2)ποσο κανει το σημα κυκλοφοριας?

3)ποσο κοστιζει η ασφαλεια ?

:X
Link to comment
Share on other sites

Πουφ...Λοιπον! Συνηθως το μαγαζι απο το οποιο αγοραζεις το οχημα σου κανονιζει τετοια θεματα αλλα για να βγαλεις πινακιδες ξερω πως ειναι 34 ευρω (μεγαλη πινακιδα) και 55 ευρω (μικρη πινακιδα) οσα πληρωσα και γω δηλαδη πριν 2 μερες για τη δικια μου. Σημα κυκλοφοριας ειναι 32 ευρω αν και ειχα 50ρι scouter και δε θυμαμαι να πληρωσα ποτε για σημα.... ασφαλεια για σενα δε θα παει πανω απο 80 το χρονο.

 

Αχ με κλανουν...ακομα δε με εχουν παρει τηλ. για να παραλαβω τις δικες μου πινακιδες!

Link to comment
Share on other sites

Πουφ...Λοιπον! Συνηθως το μαγαζι απο το οποιο αγοραζεις το οχημα σου κανονιζει τετοια θεματα αλλα για να βγαλεις πινακιδες ξερω πως ειναι 34 ευρω (μεγαλη πινακιδα) και 55 ευρω (μικρη πινακιδα) οσα πληρωσα και γω δηλαδη πριν 2 μερες για τη δικια μου. Σημα κυκλοφοριας ειναι 32 ευρω αν και ειχα 50ρι scouter και δε θυμαμαι να πληρωσα ποτε για σημα.... ασφαλεια για σενα δε θα παει πανω απο 80 το χρονο.

 

Αχ με κλανουν...ακομα δε με εχουν παρει τηλ. για να παραλαβω τις δικες μου πινακιδες!

 

το μαγαζι μου δωσε απλα κατι αντιτυπα που υποτιθεται πρεπει να δωσω στην υπηρεσια που θα μου βγαλει αδεια/πινακιδες...

ξεκινησα γολγοθα λοιπον αποψε απο υπουργειο σε νομαρχια και εκει μια χοντρη υπαλληλος μου ειπε με νευρα που προφανως δεν ειχε αδεια 15αυγουστο οτι πρεπει να παω τροχαια

 

Και καλα οτι παω, τι γινεται μετα απο εκει? Τα βγαζουν αυτοι ολα? Πληρωνω σε αυτους κατι ?

 

Ελεος πια με τη γραφειοκρατια, ολη μερα στους δρομους σημερα κια δουλεια δεν εκανα...

:X
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...εμενα ο τυπος εκει που το πηρα ηταν πολυ ευγενικος και εξυπηρετικος. Δεν πηγα σε κανα τυχαια, πηγα στην επισημη αντιπροσωπεια Honda στην Ελλαδα. Μου εξηγησε πως ειναι δυσκολα τετοια εποχη και μου ειπε χθες πως αδεια και πινακιδες δε προκειται να παρω πριν την Τεταρτη. Επισης μου ειπε να παρω εγω τα χαρτια αν θελω και να τραβηχτω σε υπουργεια και μαλακιες μπας και τα παρω πιο νωρις. Του λεω φυσικα οχι και το αφησα πανω του το θεμα. Και μετα ερχεται η κλασσικη ερωτηση...

 

"Μπορω να το παρω εγω τωρα μιας και εγκριθηκε το δανειο, εδωσα και την προκαταβολη και ολα τα χαρτια ειναι ενταξει?"

 

απαντηση: "Οχι :) "

 

Αχ...Μεχρι Πεμπτη μου λεγαν....στο τελος εγινε...την ΑΛΛΗ Πεμπτη!!

Link to comment
Share on other sites

καλα

 

δε παμε καλα

 

Με την αγορα , μου δωθηκε η εγκριση τυπου κατι 2000, απο αποφαση του υπουργειου απανω, το Σεπτεμβριο του 2006. Παω λοιπον σημερα στη τροχαια, οι οποιοι να μου λενε ε κανει αυτο, πηγαινε εκει που το πηρες , θελουμε εκριση τυπου 2001 και κατι τετοιες αηδιες και φυσικα δουλεια δεν εκανα. Πηγα παλι στο ΠΡακτικερ , μιλησα με τον εισαγωγεα ο οποιοσ με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει αλλο χαρτι, αυτο ειναι ο χαρτι της εγκρισης και απλα οι μπατσοι βαριοντουσαν να με εξυπηρετησουν. αποτελεσμα εχω μια βδομαδα το μηχανακι και μηχανακι δεν εχω, τα εχω παρει τρελλα και αυριο θα ξαναπψ τροχαια και θα βαλω το μπατσο να μιλησει με το μηχανικο της εταιριας. Ελπιζω να βρω ακρη γιατι αλλιως τι ?

θα το γυρισω στο πρακτικερ? και σιγα μη το παρουν πισω...

 

δηλαδη πραγματικα τα χω παρει λιγο . Ελεος πια , τοσο δυσκολο ειναι να ξερει καποιος τι πρεπει να κανουν ακριβως?

:X
Link to comment
Share on other sites

Εινα ζωα αγορι μου μη το ψαχνεις! Εγω παλι...ακομα πινακιδες περιμενω για να μου δωσουν το μηχανακι μου! Μου ειχαν πει πως θα το ειχα Πεμπτη με Παρασκευη και εχει περασει μια βδομαδα. Ελλαδαρα και η γραφειοκρατεια σου!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια ετοιμαζομαι και εγω να αρχισω μαθηματα για διπλωμα για αυτοκινητο και μηχανακι. οταν ρωτησα ομως στην αστυνομία που πηγα για μια δουλεια μου ειπαν οτι απο 18+ μπορω μονο μεχρι 125cc:confused: ενω εχω διαβασει οτι ισχυει μεχρι 25kw:rolleyes:

 

τι ισχυει τελικα:wacko::wacko:;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ετοιμαζομαι και εγω να αρχισω μαθηματα για διπλωμα για αυτοκινητο και μηχανακι. οταν ρωτησα ομως στην αστυνομία που πηγα για μια δουλεια μου ειπαν οτι απο 18+ μπορω μονο μεχρι 125cc:confused: ενω εχω διαβασει οτι ισχυει μεχρι 25kw:rolleyes:

 

τι ισχυει τελικα:wacko::wacko:;;;;;;;;;;

25kw:)
Link to comment
Share on other sites

25kw:)

Ναι μεν αλλά....

 

Υπάρχει κανένας που έβγαλε δίπλωμα το τελευταίο δίμηνο να μας πεις τι γράφει πάνω στην κατηγορία Α1?

 

Δεν φαίνεται ο νόμος απο κει αλλα θέλω να δω αν πάλι το άλλαξαν.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

παντως το διπλωμα που εχουν και τα 2 αδερφια μου λεει 25kw αλλα επειδη ρωτησα ενα στρουμφ μου ειπε αλλα γι΄αυτο ρωτησα.

 

 

για την κατηγορια των 50cc ξερετε τι διαδικασια χρειαζεται;;;;ενδιαφερεται μια φιλη μου που ειναι 17 ετων αλλα δεν εχει ιδεα απο οδηγηση, δινει οδηγηση κανονικα;;,

αν ξερετε και ολη την διαδικασια θα ηταν πολυ χρησιμο;):)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μου είπανε πως εδώ και έναν μηνα περίπου, βγήκε νεος νομος, και μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για 50αρι, πριν τα 16, αρκει να βάλουν υπογραφή οι γονείς. Ισχύει κατι τέτοιο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...