Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πειραιώτης είμαι....εγώ έδωσα 90 ευρώ για τα παράβολα...δεν μου είπαν ότι χρειάζεται να δόσεις κάπου αλλού..Πήρα ένα χαρτί που λέει τι πρέπει να έχω.Ε και πήρα τις foto..πήρα τα παράβολα ταυτότοιτες κλπ τα έχω και δεν ξέρω τι πέζει με τις υπεύθυνες δηλώσεις!!Άκουσα ότι θα πρέπει να υπογράψουν στην τροχαία και κάτι τέτοια....Δεν πήγα σε σχολή οδηγών γιατί μου ζήταγαν 160 ευρώ και ίσως να τα κανόνιζαν όλα εκείνοι...Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς πως πέρνεις το δίπλωμα από τροχαία να μ εξηγήσει τι πέζει???please:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για 50cc βγάζεις κανονικά στα με το που θα κλείσεις τα 16...

Για 250cc(Α1)Βγάζεις μόλις κλείσεις τα 18

Για απεριόριστα κυβικά μετά απο 2χρόνια κατοχής του Α1 μετά απο κάτι διαδικασίες και παράβολα γίνεται αυτόματα χωρίς εξετάσεις χωρίς τπτ...

 

ego exo tin entyposi pos meta apo 3 xronia katoxis diplwmatos gia 33 ps mporeis na odigiseis aperiosta kyvika.exalou an dn kanw lathos sta 21 vgainei ayto to diplwma etc kai alliws..

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 χρόνια κατοχής του Α1 γίνεται απεριορίστων κυβικών...Το παρακάτω κείμενο είναι απο το Υπουργείο Μεταφορών και επικοινωνιών...

 

Αρμόδια Υπηρεσία

Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου.

 

Προϋποθέσεις

● Να έχει την κανονική του διαμονή στην Ελλάδα.

● Να μην κατέχει άλλη άδεια οδήγησης, ίδιας κατηγορίας, ελληνική ή κράτους-μέλους της Ε.Ε.(συμπεριλαμβανομένων των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν).

● Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.

● Να έχει τις ελάχιστες προϋποθέσεις σωματικής και διανοητικής ικανότητας που ισχύουν για την κατηγορία Α΄.

● Να επιτύχει σε θεωρητική και πρακτική εξέταση, μετά από υποχρεωτική θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση.

 

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

● Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)

● Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου (Αν από τα έγγραφα αυτά δεν προκύπτει η ηλικία του ενδιαφερόμενου, τότε κατατίθεται υποχρεωτικά και οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο στοιχείο, πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης, πιστοποιητικό γέννησης κλπ., από το οποίο να προκύπτει η ηλικία του.)

● Φωτοαντίγραφο ισχύουσας άδειας διαμονής ή παραμονής ή άλλου ισοδύναμου εγγράφου, αν ο ενδιαφερόμενος δεν είναι έλληνας υπήκοος, η οποία πρέπει να έχει εκδοθεί τουλάχιστον 185 ημέρες πριν την υποβολή της αίτησης ή 95 ημέρες αν ο ενδιαφερόμενος είναι υπήκοος κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν, και να εξακολουθεί να ισχύει μέχρι και την ημέρα παραλαβής της ελληνικής άδειας οδήγησης

● Δύο πρόσφατες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας (έγχρωμες)

● Δύο πιστοποιητικά υγείας (ένα παθολόγου και ένα οφθαλμιάτρου) ή πρακτικό ΔΙΕ, κατά περίπτωση (Απαιτούνται δύο παράβολα της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας των 45 ευρώ, (ΠΔ 233,ΦΕΚ 238/9-11-2006, Τεύχος Α), υπέρ του ειδικού λογαριασμού του ν.δ. 638/1970), και 4 φωτογραφίες. Οι γιατροί πρέπει να είναι συμβεβλημένοι με την οικεία Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών. Το δικαιολογητικό αυτό δεν απαιτείται αν ο ενδιαφερόμενος είναι κάτοχος ισχύουσας άδειας οδήγησης οποιασδήποτε κατηγορίας ή υποκατηγορίας.)

● Παράβολο Δημοσίου Ταμείου 6 Ευρώ

● Αποδεικτικό Δημοσίου Ταμείου για την είσπραξη παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορών υπέρ τρίτων, των 18 ευρώ για αρχική χορήγηση και των 27,02 ευρώ για επέκταση στην κατηγορία Α'

● Φωτοαντίγραφο της τυχόν κατεχόμενης άδειας οδήγησης και επίδειξη του πρωτοτύπου

 

 

Διαδικασία

● Η αίτηση υποβάλλεται στην Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου.

● Σε περίπτωση επέκτασης ισχύουσας άδειας οδήγησης στην κατηγορία Α΄, χορηγείται νέο έντυπο ταυτάριθμο με το προηγούμενο, το οποίο κατατίθεται υποχρεωτικά για να ακυρωθεί.

● Οι ενδιαφερόμενοι υποχρεούνται, κατά την παραλαβή της άδειας, να καταθέσουν την τυχόν κατεχόμενη άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου, η οποία στέλνεται στην Υπηρεσία Τροχαίας που την εξέδωσε.

Μετά τη συμπλήρωση δύο ετών από τη χορήγηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας ισχύος μέχρι 25 kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 kW/kg ο κάτοχός της μπορεί να οδηγεί μοτοσυκλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.

● Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος κατέχει και άλλη άδεια οδήγησης, ελληνικής ή κράτους μέλους της Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των κρατών της Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν), αυτή κατατίθεται υποχρεωτικά, προκειμένου να του χορηγηθεί άλλη, στην οποία θα ενσωματωθούν όλες οι κατηγορίες και υποκατηγορίες που δικαιούται.

 

 

Διάρκεια έκδοσης της πράξης

Εξαρτάται από την αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Ν.Α.

 

Κόστος

33,02 - 114 ευρώ.

 

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε ένα κλικ στο παρακάτω link

http://www.yme.gr/

Link to comment
Share on other sites

600 ευρώ για το Α1??Πρέπει να είναι τρελός αυτός και εσύ μαζί!!!!!Κάπου στα 300 ευρώ εγώ ξέρω ότι είναι βαριά βαριά..!ΈΛΕΟΣ...Ένας φίλος μου έβγαλε με 700 ευρώ αυτοκίνητο και μηχανή μαζί....Για ψάξτο λίγο...

 

exw rwtisei se 3 sxoles odhgwn.. afth me ta 600 euro itan h f8inoterh,alles mou to vgazan 700 kai 750.

akou na deis ti ginete.. stin ousia ta 300 euro pou les ta pernei o daskalos.. ta alla 300 peripou pane se kati 8ewritikes wres pou einai anagkastikes kai pane ekei pedia apo oles tis sxoles tis polhs.. kaneis 3 wres tin mera kai einai 4 wres sinexomenes ergasimes.an 8es ksineis ta @@ sou ekei. alla to swsto einai na prosexeis gia na min polu diavazeis sto spiti.

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia.tha ithela na kano mia erotisi:oi katoxoi diplomatos gia 50cc sta 16-17 tous otan tha dosoun eksetaseis gia amaksi kai miaxanaki(33ps)sta 18 tha prepei na dosoun simata???

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

kalispera pedia.tha ithela na kano mia erotisi:oi katoxoi diplomatos gia 50cc sta 16-17 tous otan tha dosoun eksetaseis gia amaksi kai miaxanaki(33ps)sta 18 tha prepei na dosoun simata???

Κανονικοτα! παλι απο την αρχη..μετα θα δωσεις διπλωμα στην διευθυνση συγκινωνιων και οχι στην τροχαια που εχεις δωσει για μοτοποδηλατο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από που είσαι??Εγώ πήγα σε μια σχολή οδηγών για το 50αρι...Έδωσα 100 ευρώ αντί για 80 ευρώ που είναι κανονικά και τα έκανε όλα εκείνη....Τώρα για της υπεύθηνες δηλώσεις απλώς γράφουν ότι ξέρουν ότι θα πας για δίπλωμα..Δεν ξέρω ακριβώς τη γράφουν, μη σε πάρω και στον λαιμό μου....Πάνε στην τροχαία της περιοχής σου και ρώτα...

 

σε σχολη οδηγων για το 50αρι????? ελεος παιδια θα τρελαθουμε,θα μας πανε μεσα σταματηστε τις @@@@@@@:......:X:X:X:X:X:X

h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

σε σχολη οδηγων για το 50αρι????? ελεος παιδια θα τρελαθουμε,θα μας πανε μεσα σταματηστε τις @@@@@@@:......:X:X:X:X:X:X

 

Kούνα το κεφάλι σου ρε...Πήγα στον σχολή για να κάνει εκείνη τις διαδικασίες που χρειάζονται για να μν τρέχω εγώ απο δώ και απο κει...Πήγαν στο τέλος για ημερομηνία μου χτύπησαν ενα τηλεφωνάκι μετά και πήγα και έδωσα....

Link to comment
Share on other sites

Kούνα το κεφάλι σου ρε...Πήγα στον σχολή για να κάνει εκείνη τις διαδικασίες που χρειάζονται για να μν τρέχω εγώ απο δώ και απο κει...Πήγαν στο τέλος για ημερομηνία μου χτύπησαν ενα τηλεφωνάκι μετά και πήγα και έδωσα....

Πλάκα κάνεις?????

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σύντομα παίρνω διπλωμα για 50αρι. Αν με πιάσει η αστυνομία με ένα 125, τι θα γίνει?

 

emena prin 2 xronia kai perysi pou me eixan grapsei (me ton palio nomo) mou irthe ena dikasthrio sto opoio piga,edeixa diplwma gia 125 kai athoothika mono me systaseis (na foraw kranos ktl).twra exei erthei ena allo dikasthrio sto opoio prepei na pareyretho ton ianouario alla ayti ti fora exei erthei kai paraxwrhsh sti mitera mou...idwmen(an kai tha prp na dikasto me ton palio nomo,efoson i paravasi egine tote...)..i mama mou akouei kati 400ares apo filous gia paraxorisei kai frikarei!gnorizei kaneis tpt ti symvainei se periptosi paraxorishs?

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σύντομα παίρνω διπλωμα για 50αρι. Αν με πιάσει η αστυνομία με ένα 125, τι θα γίνει?

Θα "κατασχεσουν το μηχανακι"..κι εσυ θα εχεις δικαστηριο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά μάγκες!!Να ρωτίσω κάτι....Πήρα το χαρτί με τα δικαιολογητικά από την τροχαία...και λέει σε μια φάση ότι πρέπει να υπογράψουν και οι δύο γονείς μου(γιατί όπως καταλάβατε είμαι 16:happy::happy:)μήπως ξέρει κάποιος που πρέπει να πάνε να υπογράψουν???Θα πρέπει να είμαι και εγώ μαζί??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:):)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις(δεν ξέρω ποιές, τις έχουν και στα περίπτερα). Πρέπει να υπογράψουν και οι δύο γονείς στην τροχαία και μάλλον πρέπει να είσαι κι εσύ. Δεν τα θυμάμαι καλά, ρώτα στην τροχαία

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

re pedia otan kapios thelei na parei ena metaxirismeno papi se kep. then prepei na paei gia na girisei i adeia?poso kero kanei gia na girisei sto onomasou?sou dinoun kapio xarti pou bebeoni oti exei ginei i allagei tis adeias mexri na sou erthei apo to upourgeio giati an se stamatisoun mpatsoi?:confused:poles apories alla thelei enas filos mou na parei ena innova metaxirismeno kai den xeri ti prepei na prosexei stin diadikasia:)
Link to comment
Share on other sites

re pedia otan kapios thelei na parei ena metaxirismeno papi se kep. then prepei na paei gia na girisei i adeia?poso kero kanei gia na girisei sto onomasou?sou dinoun kapio xarti pou bebeoni oti exei ginei i allagei tis adeias mexri na sou erthei apo to upourgeio giati an se stamatisoun mpatsoi?:confused:poles apories alla thelei enas filos mou na parei ena innova metaxirismeno kai den xeri ti prepei na prosexei stin diadikasia:)

Σε κεπ δεν ξέρω αν πηγαίνουν, σίγουρα όμως αυτά γίνονται στο μηχανολογικό.

 

Αν σε ποιάσουν οι μπάτσοι μπορούν να σου πουν ότι είναι κλεμμένο και αν γίνει κάποιο ατύχημα κλάφτα χαράλαμπε...

 

> Πρώτα μεταβίβαση και μετά ποιάνεις τιμόνι.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Θα "κατασχεσουν το μηχανακι"..κι εσυ θα εχεις δικαστηριο.:)

 

Κατάσχεση δεν γίνεται ποτέ...Εκτός αν έχεις απαγορευμένες ουσίες στο όχημα...Σου αφαιρούν την άδεια νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Σε κεπ δεν ξέρω αν πηγαίνουν, σίγουρα όμως αυτά γίνονται στο μηχανολογικό.

 

Αν σε ποιάσουν οι μπάτσοι μπορούν να σου πουν ότι είναι κλεμμένο και αν γίνει κάποιο ατύχημα κλάφτα χαράλαμπε...

 

> Πρώτα μεταβίβαση και μετά ποιάνεις τιμόνι.

diladi tha paei p.x na kanei tin metabibasi kai meta tha perimenei na ertei i adeia sto ipourgeio?kai mexri tote tha einai <upoxreomanos>na exei to mix. spiti.Ok seuxaristo:)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παίδες. Μήπως ξέρετε τι χρειάζεται για να κάνω επανέκδοση διπλώματος; Γιατί κατα πάσα πιθανότητα το έχω χάσει.:(

Πρέπει να απευθυνθώ ξανά σε σχολή οδηγών ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να γλιτώσω το τρέξιμο στο μηχανολογικό νομίζω θ ήταν καλύτερα να τους κάνω μια εξουσιοδότηση κ να τρέχουν αυτοί από γραφείο σε γραφείο. Ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται κ πόσο θ πάει το μαλλί;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...