Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλοι μου καλησπέρα. επειδή ψήνομαι για αγορά android κινητού (δεν μου έκατσε ποτέ κανένα καλά... ίσως ήρθε η ώρα του) και έχοντας δει το advance s με την προσφορά στο public , ψήνομαι .. έχω τις εξής απορίες :

 

1) διαβάζω στο gsm arena gia Mini-SIM . τι ακριβώς πρέπει να κάνω αν αγοράσω τη συσκευή ? τώρα έχω το Nokia X2 που παίρνει κανονική sim . είμαι στη wind με f2g.

2) η RAM που όπως διαβάζω επίσης είναι 768 MB . μήπως είναι περιοριστική σε εφαρμογές ΕΙΔΙΚΑ με την έλευση του 4.1(+) ? στην πράξη η κάτοχοι ΤΙ έχετε διαπιστώσει περί τούτου ?

3) έχει αρκετά χαμηλό sar απ'όσο βλέπω. έχει ΔΥΝΑΤΗ λήψη σήματος (σε σχέση με το μέσον όρο, πάντοτε, των τρεχουσών συσκευών) . έχει καθαρό και ευκρινές ακουστικό χωρίς ιδιαίτερες παραμορφώσεις όταν μιλάς με τον άλλον ?

 

γενικά για την τιμή του ΑΥΤΗ τη στιγμή όπως κυκλοφορεί και out-of-the-box έχει ιδιαίτερα προβλήματα λειτουργικότητας ΣΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ , ναι ή όχι , κατ'αρχήν και αν ναι ποιά ?

 

σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φίλοι μου καλησπέρα. επειδή ψήνομαι για αγορά android κινητού (δεν μου έκατσε ποτέ κανένα καλά... ίσως ήρθε η ώρα του) και έχοντας δει το advance s με την προσφορά στο public , ψήνομαι .. έχω τις εξής απορίες :

 

1) διαβάζω στο gsm arena gia Mini-SIM . τι ακριβώς πρέπει να κάνω αν αγοράσω τη συσκευή ? τώρα έχω το Nokia X2 που παίρνει κανονική sim . είμαι στη wind με f2g.

2) η RAM που όπως διαβάζω επίσης είναι 768 MB . μήπως είναι περιοριστική σε εφαρμογές ΕΙΔΙΚΑ με την έλευση του 4.1(+) ? στην πράξη η κάτοχοι ΤΙ έχετε διαπιστώσει περί τούτου ?

3) έχει αρκετά χαμηλό sar απ'όσο βλέπω. έχει ΔΥΝΑΤΗ λήψη σήματος (σε σχέση με το μέσον όρο, πάντοτε, των τρεχουσών συσκευών) . έχει καθαρό και ευκρινές ακουστικό χωρίς ιδιαίτερες παραμορφώσεις όταν μιλάς με τον άλλον ?

 

γενικά για την τιμή του ΑΥΤΗ τη στιγμή όπως κυκλοφορεί και out-of-the-box έχει ιδιαίτερα προβλήματα λειτουργικότητας ΣΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ , ναι ή όχι , κατ'αρχήν και αν ναι ποιά ?

 

σας ευχαριστώ.

 

1) Παίρνει κανονική sim, όχι micro sim.

2) Ας πουν οι πιο έμπειροι. Όσες εφαρμογές έτρεξα (μέχρι και fifa12), έπαιξαν όλες άψογα πάντως.

3) Η λήψη του σήματος και η ποιότητα συνομιλίας είναι μια χαρά, χωρίς παραμορφώσεις ή οτιδήποτε. Πάντα θα εξαρτάται από την ισχύ του σήματος του εκάστοτε παρόχου στο σημείο που βρίσκεσαι. Για παράδειγμα, εδώ που μένω εγώ, και με όλα τα προηγούμενα κινητά μου (και αυτά με χαμηλό sar) και με το advance πιάνω πολύ καλό σήμα, αλλά σε αυτό βοηθάει και η cosmote.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις .. διάβασα σχεδόν τις μισές σελίδες του παρόντος νήματος (από την 45 και μετά..) ο μόνος ενδοιασμός που έχω ΜΟΝΟ λόγω διαφόρων τοποθετήσεων έχει να κάνει με την ποιότητα του σήματος .. αυτή τη στιγμή όπως σας είπα έχω ένα nokia x2 , το οποίο δεν το άλλαζα λόγω δύο λόγων 1) φακός με το πάτημα ενός κουμπιού -φαντάζομαι όμως πως κι αυτό γίνεται με καποιο app στα android- . 2) πιάνει ραδιόφωνο από μόνο του ΧΩΡΙΣ χρήση hands-free ακουστικών (έχει πάψει να με ενδιαφέρει...)

 

όμως το βασικό είναι πως μένω έξω από την πόλη σε περιοχή που η wind που έχω -και επ'ουδενί ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ παλιού καλού f2g2 κλπ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ - και δη μέσα στο σπίτι με το NOKIA πιάνει οριακά. δηλαδή κάποιες φορές μου έρχεται μήνυμα μετά από ένα ημίωρο π.χ. για χαμένες κλήσεις.. ΔΕΝ ΕΧΩ τη δυνατότητα -δεν γνωρίζω κάποιον με το advance s για - να το δοκιμάσω οπότε διστάζω λίγο , φοβούμενος μήπως έχει πιο αδύναμη λήψη από το X2 .

 

όμως το Χ2 είναι στα τελευταία του (πρέπει να το έχω τώρα τουλάχιστον 3 χρόνια) και το βασικό του πρόβλημα είναι πως ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΠΑΡΑ ΑΧΝΑ στο ακουστικό...

 

τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τη σιμ κανονική σιμ παίρνει, αλλά μπορεί να πάρει και μίνι. Το λέω από προσωπική εμπειρία
Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα το κινητο..εκ πρωτης οψεως φαινεται φοβερο!!!

 

 

με την μπαταρια τι κανω στην αρχη? τα κλασικα ετσι? το αφηνω να αδειασει κ το φορτιζω για πολλες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

από μια κλωστή κρατιέμαι και δεν το αγοράζω ακόμα, πάντως... ίσως πειστώ άμεσα...

 

πείτε μου για το σήμα , έχετε παράπονα οι περισσότεροι, ελάχιστοι, κανείς ? σε σημεία που είναι δύσκολα να πιάσει πως συμπεριφέρεται ?

 

 

τέλος μια απορία που έχω ακόμα . όταν βγει η official 4.x υπάρχει περίπτωση το κινητό να πηγαίνει πιο αργά και γενικά να χάσει "δύναμη"? αυτό αντιλαμβάνομαι πως μπορούν να μου το απαντήσουν ΜΟΝΟΝ όσοι έχετε βάλει την αντίστοιχη έκδοση που έχει βγει για άλλες χώρες ... και βέβαια η ελληνική όταν βγει ΕΔΩ φαντάζομαι θα είναι πιο stable ή πιο bug-free. πάντως με δύο λέξεις από την τρέχουσα (out-of-the-box όπως το αγοράζω στο public) οι έχοντες αναβαθμίσει στην 4.χ τι διαπιστώσεις κάνετε μέσες άκρες ? θετικές ή αρνητικές ? (γιατί απ'όσο διάβαζα χθες πάει και πάνω από μήνας που κάποιοι την έχετε βάλει άρα έχετε πλέον σαφή άποψη). τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Με εχει εντυπωσιασει η διαρκεια της μπαταριας. Πρωτη φορα βγαζω 3 μερες full με smartphone...
Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα το κινητο..εκ πρωτης οψεως φαινεται φοβερο!!!

 

με την μπαταρια τι κανω στην αρχη? τα κλασικα ετσι? το αφηνω να αδειασει κ το φορτιζω για πολλες ωρες?

Καλορίζικο!

 

Μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα για την μπαταρία. Άστην να τελειώσει και φόρτισε το μέχρι να πάει 100%. Μετά βγάλτο. Είναι ανούσιο να το έχεις στην πρίζα παραπάνω από ότι θέλει για να φορτίσει. Επίσης την πλήρη εκφόρτιση/φόρτιση κάντην για 2-3 φορές, μετά μην σκας για αυτό. Όποτε χρειάζεσαι θα το φορτίζεις και θα το βγάζεις. Οι μπαταρίες πλέον δεν έχουν τις ανάγκες που είχαν παλιά.

Link to comment
Share on other sites

τα ακουστικά συνδέονται σε mini jack (καρφί) είσοδο ? δηλαδή μπορείς να βάλεις ΟΠΟΙΑ δικά σου θέλεις ?

 

1) Ναι σε mini jack.

2) Οχι δεν κανουν ολα π.χ απο nokia δεν κανουν(ακους πολυ χαμηλα σε ενταση και δεν σε ακουνε σχεδον καθολου) οποτε θελει ψαξιμο για να δεις ποιο κανει και ποιο οχι.

Link to comment
Share on other sites

με τα δικά του ακούς ευχάριστα ραδιόφωνο / mp3 ? έχει κάποιος συμφορουμίτης προσθέσει 3rd party ακουστικά με ακουστή διαφορά ?
Link to comment
Share on other sites

με τα δικά του ακούς ευχάριστα ραδιόφωνο / mp3 ? έχει κάποιος συμφορουμίτης προσθέσει 3rd party ακουστικά με ακουστή διαφορά ?

 

Μια χαρά ακούς και με τα δικά του ακουστικά/handsfree. Τα συγκεκριμένα είναι από τα καλύτερα που έχω χρησιμοποιήσει, από ακουστικά αρχικής συσκευασίας. Με κάποια άλλα ακουστικά ( Panasonic, όχι handsfree ) ίσως να έχω πιο δυνατό μπάσο και αυτό γιατί τα handsfree και τα κινητά είναι για πολλές λειτουργίες, ενώ τα ακουστικά είναι αποκλειστικά για μουσική.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιησει σονυ ακουστικα των 30 ευρώ και έχω πάθει πλάκα με την απόδοση. Τα χρησιμοποιείς και σαν handsfree. Ακούς από τα ακουστικα και μιλάς από το μικρόφωνο της συσκευής που πιάνει και από μακριά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Κάτοχος κι εγώ του συγκεκριμένου τηλεφώνου εδώ και κανά 20ημερο (από public με 200 €). Μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος θα έλεγα, το μόνο θέμα μου παρουσιάστηκε σήμερα εντελώς ξαφνικά! Εμφανίζεται μια μαύρη κηλίδα στο πάνω μέρος της οθόνης όταν ανοίγω την κάμερα, η οποία αποτυπώνεται και στις φωτογραφίες όταν βγάζω. Προσπάθησα να καθαρίσω κάπως το φακό μήπως ήταν κάποιο σκουπιδάκι, αλλά τίποτα, η κηλίδα παραμένει. Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, έχει εμφανιστεί σε κάποιον άλλον ποτέ τέτοιο πρόβλημα;

 

ευχαριστώ...

 

Γεια σας και πάλι. Πριν από λίγες μέρες έστειλα αυτό το μήνυμα σχετικά με το πρόβλημα της μαύρης κηλίδας στην κάμερα. Το πήγα σήμερα στο service της samsung και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα της κάμερας και θα την αλλάξουν χωρίς επιβάρυνση εντός εγγύησης. Επίσης μου είπαν ότι θα πάρει 2-3 μέρες οπότε μόλις το πάρω θα ενημερώσω και πάλι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να αποθηκεύσω τον κωδικο στην εφαρμογή του facebook ωστε να μην τον γραφω καθε φορά που μπαίνω; επίσης κάθε φορά μου ζητάει να συγχρονίσω τις επαφές μου...
Link to comment
Share on other sites

απο που ενεργοποιω το 3g για να μπαινει 0.facebook?

 

παντως το 2.3 δεν μ αρεσει καθολου

 

ρυθμισεις -> ασυρματη επικοινωνια και δικτυα -> δικτυα κινητης τηλεφωνιας και εκει τικαρεις το χρηση δεδομενων πακετου.

 

αλλα μπορεις να κατεβασεις καποιες εφαρμογες οπως το powerful control για να το ενεργοποιεις οπως το wi-fi .

 

αλλος ενα τροπος ειναι αν πατησεις παρατεταμενα το κουμπι ον - οφ εχει επιλογη .

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν φορτιζει κλειστο το κινητο δειχνει την μπαταρια και απο κατω 5 τελιτσες που "γεμιζουν"?

 

το εβαλα να φορτισει κ μ εβγαλε διπλα απ την μπαταρια ενα κιτρινο θαυμαστικο αλλα τωρα ειναι οπως ειπα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια την εχει παρει την ics ή την jb ?? Γιατι πηγα σημερα στα public και ειχε ακομα την 2.3.2. Πατησα ελεγχο αναβαθμισης αλλα ελεγε δεν υπαρχουν ενημερωσεις... Σκεφτομαι να το παρω,για μεχρι 200€ δεν ξερω αν υπαρχει καλυτερο... Ε??
Link to comment
Share on other sites

Και οσο αφορα τις αναβαθμισεις?? Ειναι σιγουρο οτι θα την παρει?? Edited by igoumenos7
Link to comment
Share on other sites

Και οσο αφορα τις αναβαθμισεις?? Ειναι σιγουρο οτι θα την παρει??

 

Θα πάρει μέχρι και την 4.2.2...... όχι την 5....

 

http://techblog.gr/mobile/galaxy-android-5-0-7257/

 

Το κινητό για τα λεφτά του είναι άψογο...... Αξίζει !!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να υπογραμμίσω ότι ο παραπάνω σύνδεσμος δεν περιέχει επισήμως επιβεβαιωμένες πληροφορίες παρά επικαλείται την μαρτυρία ανθρώπου (που δεν επονομάζει) ο οποίος βρίσκεται "μέσα" στα πράγματα. Το επισημαίνω για να δώσουμε στο άρθρο την ανάλογη βαρύτητα.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...