Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δικο μου κινητο δεν το εκανε ουτε με την gb ουτε με την jb. εκανα κ οτι εκανες στο βιντεο, ευτυχως. πηγες στα public; τι σου εγινε τελικα;

 

Τί gingerbread φοράς; Την LK2? (πάτα *#1234# και δες το PDA)

Στο xda λένε ότι δε συμβαίνει με όλες τις GB πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

 

Εγώ έχω ένα Nexus 4.

Μια φίλη μου έχει το S Advance.

 

Έχουμε βάλει και οι δύο Skype.

 

Στο Nexus 4, όταν ανοίγω το Skype πάνω δεξιά, δεξιά απ' το εικονίδιο για sign out, μου έχει τρεις τελείες κάθετα, που όταν πατάς πάνω σου βγάζει Ρυθμίσεις και δυο άλλες επιλογές.

Στις Ρυθμίσεις, κάτω κάτω έχει επιλογή για ποιότητα video (video κλήσης δηλαδή).

Εγώ την έχω στο High.

 

Η φίλη μου, λέει ότι δε βλέπει πουθενά αυτές τις 3 τελείες ώστε να μπει στις Ρυθμίσεις και ν' αλλάξει το video quality.

 

Το πρόβλημα είναι ότι εκείνη με βλέπει πεντακάθαρα, ενώ εγώ χάλια.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα συσκευής και να λείπουν οι ρυθμίσεις ή να είναι σε διαφορετικό σημείο ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο;

 

Και τα δύο κινητά έχουν 1.3MP μπροστινή κάμερα, οπότε δε νομίζω να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά ή να έχει να κάνει μ' αυτό τέλος πάντων.

Edited by phanispal
Link to comment
Share on other sites

Εσένα έχει αυτό το κουμπάκι γιατί δεν έχεις κουμπιά αφής όπως το galaxy. Στο galaxy πάτα το αριστερό κουμπί αφής και θα σου εμφανίσει το μενού που εμφανίζεται στο κουμπι με τις 3 τελίτσες. (είναι το κουμπί για τις επιλογές οποιασδήποτε εφαρμογής, όπως είναι στο nexus οι 3 τελίτσες) Αλλά δε ξέρω αν φταίει η ρύθμιση στην ποιότητα. Το skype δεν υποστηρίζεται το ίδιο σε όλες τις συσκευές. Παίζουν ρόλο μάλλον οι drivers της κάθε συσκευής γιατί το ότι έχουν και τα δύο 1,3 mpixel δε σημαίνει ότι είναι και ο ίδιος φακός ή το ίδιο τσιπάκι οπότε θα έχει άλλους drivers.

Φαντάσου δηλαδή ότι το skype σε μερικές συσκευές ακόμα μπορεί να μην υποστηρίζει βίντεο κλήση.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση.

 

Εσύ και οι υπόλοποι έχετε δοκιμάσει video κλήση με το S Advance; Είστε ικανοποιημένοι;

 

Υπάρχει τελικά ρύθμιση High στο S Advance; (θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω σε λίγο με την κοπέλα μήπως βγάλουμε άκρη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως τα πάει με την ένταση απο τα hands free στο ραδιόφωνο και κατα τις κλήσεις;

 

Κάποιο παράδειγμα με άλλη συσκευή για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης...;

 

Πχ το pocket εχει χαμηλή ένταση ενω το S3, note 2 "ξεκουφαινη"...

 

Ρωτω γιατι μέσα απο το κράνος πρέπει να με ικανοποιεί ώστε να το δοκιμάσω! :cool:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως τα πάει με την ένταση απο τα hands free στο ραδιόφωνο και κατα τις κλήσεις;

 

Κάποιο παράδειγμα με άλλη συσκευή για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης...;

 

Πχ το pocket εχει χαμηλή ένταση ενω το S3, note 2 "ξεκουφαινη"...

 

Ρωτω γιατι μέσα απο το κράνος πρέπει να με ικανοποιεί ώστε να το δοκιμάσω! :cool:

 

Ικανοποιητική θα την έλεγα, δεν έχω δοκιμάσει το s3 ή το note, αλλά πιστεύω πως θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις με ποιό άλλο μοντέλο το συγκρίνεις;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα εχει βγει cwm

εαν μπει γραφει ο counter?

υπαρχει τροπος να μηδενιστει?

το σκεφτομαι σοβαρα να το παρω το κινητο!!

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

από μπαταρία, πως πάει;

 

υπάρχει καμμία μεγαλύτερη;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Από οτι βλέπω στα καταστήματα πωλείται με την εκδοση gingerbread. Ποια είναι η τελευταία επισημη αναβάθμιση του συγκεκριμένου τηλεφωνου; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Από οτι βλέπω στα καταστήματα πωλείται με την εκδοση gingerbread. Ποια είναι η τελευταία επισημη αναβάθμιση του συγκεκριμένου τηλεφωνου; ευχαριστώ!

 

Για Ελλαδα η τελευταια ειναι η gingerbread

Απο τις 20 Απριλη λενε οτι θα βγει η JB

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα εχει βγει cwm

εαν μπει γραφει ο counter?

υπαρχει τροπος να μηδενιστει?

το σκεφτομαι σοβαρα να το παρω το κινητο!!

 

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά θεωρητικά από τη στιγμή που περνάς άλλο κέρνελ για να μπει cwm θα γράφει ο counter. Στο xda είχα δει ότι βγάλανε ένα προγραματάκι που μηδενίζει ο counter αλλά ούτε αυτό το έχω δοκιμάσει :p απλά σου λέω τι είδα αν θες να το ψάξεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω αυριο μεθαύριο από Easy Buy World. Ξερει κανείς αν κάνουν οι θήκες του απλόυ S? Γιατί για το advance βρίσκω μόνο σε στυλ puro...
Link to comment
Share on other sites

Για τη video κλήση που αναφέρω πιο πάνω γνωρίζει κανείς;

Θα το δοκιμάσω το βράδυ μάλλον και θα σου πω.

Το περιμένω αυριο μεθαύριο από Easy Buy World. Ξερει κανείς αν κάνουν οι θήκες του απλόυ S? Γιατί για το advance βρίσκω μόνο σε στυλ puro...

Όχι δεν κάνουν είναι σε άλλο σημείο η κάμερα, η θύρα USB, υποδοχή ακουστικών, έχει άλλες καμπύλες και έχει και φλας το advance. Γενικώς καμία σχέση :p

Link to comment
Share on other sites

με την βοηθεια του antutu Benchmark και με την jb 4.1.2

μου εβγαλε τα παρακατω αποτελεσματα.

score : 6146

ram 813 database io 420

cpu integer 1158

cpu float-point 815

2d graphics 472

3d graphics 2226

πως τα πηγε? ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας? εγω ειμαι ασχετη.

Link to comment
Share on other sites

με την βοηθεια του antutu Benchmark και με την jb 4.1.2

μου εβγαλε τα παρακατω αποτελεσματα.

score : 6146

ram 813 database io 420

cpu integer 1158

cpu float-point 815

2d graphics 472

3d graphics 2226

πως τα πηγε? ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας? εγω ειμαι ασχετη.

 

Καλησπέρα! Πες και σε μας που δεν έχουμε την JB πώς είναι η συσκευή σε σχέση με την GB. Επίσης, αν εκτός από όλα τα θετικά που δίνει, αν υπάρχει κάτι το αρνητικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πες και σε μας που δεν έχουμε την JB πώς είναι η συσκευή σε σχέση με την GB. Επίσης, αν εκτός από όλα τα θετικά που δίνει, αν υπάρχει κάτι το αρνητικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

χαιρεται, αυτο που με ενοχλησε, σημ. ειμαι μεση χρηστης δηλ. λιγο τηλεφωνο,αρκετα μνμ, κ καμια εφαρμογη να περασει η ωρα), ειναι η αλλαγη μορφης στο πληκτρολογιο, τα κουμπακια ειναι πιο μικρα κ η διαρκεια της μπαταριας σαν να μικρυνε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις με ποιό άλλο μοντέλο το συγκρίνεις;

 

Γενικά από android τα προηγούμενα κινητά μου είναι τα εξής: galaxy i5700, galaxy i5800, htc hero, htc nexus one, xperia x10 και motorola atrix 4g. Οπότε με αυτά το συγκρίνω :)

 

απο οτι ειδα εχει βγει cwm

εαν μπει γραφει ο counter?

υπαρχει τροπος να μηδενιστει?

το σκεφτομαι σοβαρα να το παρω το κινητο!!

 

ναι υπάρχει τρόπος να μην αυξάνεται http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1985199

νομιζω ο counter γράφει μονο με τις ρομ, τσεκαρε το

 

από μπαταρία, πως πάει;

 

υπάρχει καμμία μεγαλύτερη;

 

στην 2.3 τα πάει αρκετά καλά, το android 4+ σε όλες τις συσκευές τραβάει περισσότερη μπαταρία. δλδ υπολόγιζε με αρκετή χρήση θα σε βγάζει περίπου απο το πρωί μέχρι το βράδυ. στα λεω αυτα έχοντας δει της αδερφης μου το s3 mini που έχει την ιδια μπαταρία και σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικά.

 

υπάρχει και μεγαλύτερη αλλά όχι επίσημη της samsung.

 

με την βοηθεια του antutu Benchmark και με την jb 4.1.2

μου εβγαλε τα παρακατω αποτελεσματα.

score : 6146

ram 813 database io 420

cpu integer 1158

cpu float-point 815

2d graphics 472

3d graphics 2226

πως τα πηγε? ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας? εγω ειμαι ασχετη.

 

καλό σκορ. είχες και άλλες εφαρμογες όταν το έκανες?

για να πετύχεις το μεγαλύτερο σκορ της συσκευης σου, καλό είναι να είναι άδειο απο εφαρμογές και πριν το τρέξεις να κάνεις μια επανεκκίνηση. μετά την επανεκκινηση μην ανοιξεις καμια άλλη εφαρμογη πέραν του antutu.

 

χαιρεται, αυτο που με ενοχλησε, σημ. ειμαι μεση χρηστης δηλ. λιγο τηλεφωνο,αρκετα μνμ, κ καμια εφαρμογη να περασει η ωρα), ειναι η αλλαγη μορφης στο πληκτρολογιο, τα κουμπακια ειναι πιο μικρα κ η διαρκεια της μπαταριας σαν να μικρυνε.

 

το πληκτρολόγιο είναι πιο μικρό για λόγους αισθητικής κυρίως, για να μην πιάνει όλη την οθονη.

για την μπαταρία, αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές. το android 4 και πάνω τραβάει περισσότερη μπαταρία απο τις προηγούμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

για να πετύχεις το μεγαλύτερο σκορ της συσκευης σου, καλό είναι να είναι άδειο απο εφαρμογές και πριν το τρέξεις να κάνεις μια επανεκκίνηση. μετά την επανεκκινηση μην ανοιξεις καμια άλλη εφαρμογη πέραν του antutu.

 

το πληκτρολόγιο είναι πιο μικρό για λόγους αισθητικής κυρίως, για να μην πιάνει όλη την οθονη.

για την μπαταρία, αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές. το android 4 και πάνω τραβάει περισσότερη μπαταρία απο τις προηγούμενες εκδόσεις.

 

εχεις δικιο. παντως εγω ειμαι ευχαριστημενη απο την αγορα μου. για τα λεφτα του νομιζω ειναι ενα πολυ καλο κινητο.

 

Υ/Γ του εβαλα μια παλια απο το '08, sd καρτα 1 γιγα που ειχα κ δεν μου την αναγνωριζει. δουλεψε για λιγο οταν εκανα την αναβαθμιση αλλα μετα απο λιγο σταματησε, στο παλιο κινητο δουλευε κανονικα η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται, αυτο που με ενοχλησε, σημ. ειμαι μεση χρηστης δηλ. λιγο τηλεφωνο,αρκετα μνμ, κ καμια εφαρμογη να περασει η ωρα), ειναι η αλλαγη μορφης στο πληκτρολογιο, τα κουμπακια ειναι πιο μικρα κ η διαρκεια της μπαταριας σαν να μικρυνε.

 

Μικρότερο πληκτρολόγιο; Χμ.. Καλά, μειωμένη μπαταρία θα είχε ούτως ή άλλως, αλλά πιστεύω ότι δε θα είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, αφού το Advance τα πάει καλά με τη μπαταρία.

 

Μια γενικότερη ερώτηση: Το Swype παραμένει με τη JB;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη ερώτηση: Το Swype παραμένει με τη JB;

 

ναι, τωρα που το εψαξα, γιατι δεν ηξερα τι ειναι, μπορω να σου πω οτι μενει.

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλύτερη μπαταρία

ποια ειναι;

δίνει όντως μεγαλύτερη;

πωλείται τοπικά;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλύτερη μπαταρία

ποια ειναι;

δίνει όντως μεγαλύτερη;

πωλείται τοπικά;

 

ειχα δει μια 1800mah στο ρικάρντο από Βουλγαρία, για ελλάδα δεν νομίζω, ψάξτο

Link to comment
Share on other sites

Για τη video κλήση που αναφέρω πιο πάνω γνωρίζει κανείς;

 

Λοιπόν δεν είχε ενεργοποιημένη την βίντεο κλήση από μόνο του αλλά μόλις την ενεργοποίησα μου εμφάνισε μήνυμα ότι μπορεί η ποιότητα να μην είναι πολύ καλή. Υποθέτω ότι δεν υπάρχει καλή υποστήρηξη τουλάχιστον ακόμα. Πάντως εντάξει σχετικά καλά φαινόταν απλά αρκετά σκοτεινά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...