Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως σας φαινεται το Ν9 σα ποιοτητα κλησης; Νομιζω οτι το ν8 που ειχα πιο παλια αλλα και το lumia 800 ηταν καλυτερο απο αποψη ηχου ακουστικου. Μηπως ειναι ιδεα μου ή χρειαζομαι reflash?
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πονεμενη ιστορια ....δεν ειναι καλο στις κλησεις δυστυχως...ουτε το ακουστικο-μικροφωνο ουτε η κεραια..και το wifi...

γενικα δεν ειναι τα ατου του αυτα :p

Link to comment
Share on other sites

Πονεμενη ιστορια ....δεν ειναι καλο στις κλησεις δυστυχως...ουτε το ακουστικο-μικροφωνο ουτε η κεραια..και το wifi...

γενικα δεν ειναι τα ατου του αυτα :p

 

Παρατηρησα οτι οταν κλεινεις το Noise cancelation φτιαχνει ο ηχος. Για δοκιμασε το.

 

για το wifi το ηξερα. Οσον αφορα την ποιοτητα κλησης διαβαζω πολλα reviews οτι εχει πολυ καλη ποιοτητα. μηπως εχει προβλημα το δικο μου;

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι οταν κλεινεις το Noise cancelation φτιαχνει ο ηχος. Για δοκιμασε το.

 

για το wifi το ηξερα. Οσον αφορα την ποιοτητα κλησης διαβαζω πολλα reviews οτι εχει πολυ καλη ποιοτητα. μηπως εχει προβλημα το δικο μου;

 

λες? αυτο δεν υποτιθεται οτι απομονωνει την φωνη σου για να ακουγεσαι καλυτερα?( η κατι τετοιο τελος παντων)..

θα το δοκιμασω και βλεπουμε....

 

και εγω ετσι ξερω..αλλα και εμενα αρκετες φορες μου κανει κολπα...σημερα ολη μερα δουλευει μια χαρα στις κλησεις..αλλα ωρες ωρες δεν παλευεται...

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παντως ειναι μια χαρα το ακουστικο και το μικροφωνο. Απο το wifi δεν ειδα τρομερη διαφορα απο το Ν8 απλα ειναι ελαχιστα πιο αδυνατο νομιζω. Εχει ομως θεμα με το μεγαφωνο, ειναι πολυ αδυνατο και αυτο επιρεαζει και τις κλησεις αν πχ θες ανοικτη ακροαση. Η κεραια οντως χανει το σημα της ετσι για αλλαγη, για μερικα δευτερολεπτα καποτε, και επανερχετε αυτοματα. Η ληψη της στο δικο μου ειναι απλα μεση, ουτε καλη ουτε κακη.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

λες? αυτο δεν υποτιθεται οτι απομονωνει την φωνη σου για να ακουγεσαι καλυτερα?( η κατι τετοιο τελος παντων)..

θα το δοκιμασω και βλεπουμε....

 

και εγω ετσι ξερω..αλλα και εμενα αρκετες φορες μου κανει κολπα...σημερα ολη μερα δουλευει μια χαρα στις κλησεις..αλλα ωρες ωρες δεν παλευεται...

Δυο-τρεις φορες μου εχουν παραπωνεθει οτι δεν με ακουνε γιαυτο και ψαχνομαι να δω τι φταιει

 

Ναι το noise cancelation αυτο υποτιθεται οτι κανει αλλα πρεπει να υπαρχει καποιο bug ή μπορει να ειναι και ιδεα μου. :p

ανταλλαξα το Ν9 με ενα κινητο ενος φιλου και τον εβαλα να με παρει τηλεφωνο να δω πως ακουγεται στον συνομιλητη και με το noise cancelation στο off ηταν καλυτερα νομιζω.

για δοκιμασε το και εσυ και πες μου

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πάντως με τις κλήσεις. Οντός το ηχείο του πάντως είναι αρκετά αδύναμο το wifi μέτριο αλλά το gps του το βρίσκω μια χαρά ακόμα και για πλοήγηση μέσα στο αυτοκίνητο.
Link to comment
Share on other sites

Δυο-τρεις φορες μου εχουν παραπωνεθει οτι δεν με ακουνε γιαυτο και ψαχνομαι να δω τι φταιει

 

Ναι το noise cancelation αυτο υποτιθεται οτι κανει αλλα πρεπει να υπαρχει καποιο bug ή μπορει να ειναι και ιδεα μου. :p

ανταλλαξα το Ν9 με ενα κινητο ενος φιλου και τον εβαλα να με παρει τηλεφωνο να δω πως ακουγεται στον συνομιλητη και με το noise cancelation στο off ηταν καλυτερα νομιζω.

για δοκιμασε το και εσυ και πες μου

 

αφου απενεργοποιησα χθες noise cancellation..σημερα μετα απο αρκετες κλησεις δεν ειχα προβλημα(εκτος του οτι καμια φορα δεν ακουγα τους αλλους,αλλα αυτοι με ακουγαν τουλαχιστον μια χαρα :p)

τελικα δουλευει καλυτερα ετσι!

 

@chek2fire

ειδα ενα dissasembly video του N9 και η κεραια του wifi μου φανηκε πολυ μικρη...δεν ξερω πως ειναι στα αλλα κινητα αλλα μαλλον αυτο φταιει..

Link to comment
Share on other sites

αφου απενεργοποιησα χθες noise cancellation..σημερα μετα απο αρκετες κλησεις δεν ειχα προβλημα(εκτος του οτι καμια φορα δεν ακουγα τους αλλους,αλλα αυτοι με ακουγαν τουλαχιστον μια χαρα :p)

τελικα δουλευει καλυτερα ετσι!

 

@chek2fire

ειδα ενα dissasembly video του N9 και η κεραια του wifi μου φανηκε πολυ μικρη...δεν ξερω πως ειναι στα αλλα κινητα αλλα μαλλον αυτο φταιει..

δε νομιζω να φταιει η κεραια.εχω το MeeWiMan εγκατεστημενο μεσα απο το οποιο κανεις αναζητηση για διαθεσιμα δικτυα.οταν κανω αναζητηση μ αυτο βρισκει οσα και το Ν900 αμεσως,ενω με το default (status bar-internet connections) βρισκει πολυ λιγοτερα.γι αυτο αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα hardware η software.εσεις τι λετε;θελω τη βοηθεια του κοινου.

Edited by gaiosgf

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να φταιει η κεραια.εχω το MeeWiMan εγκατεστημενο μεσα απο το οποιο κανεις αναζητηση για διαθεσιμα δικτυα.οταν κανω αναζητηση μ αυτο βρισκει οσα και το Ν900 αμεσως,ενω με το default (status bar-internet connections) βρισκει πολυ λιγοτερα.γι αυτο αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα hardware η software.εσεις τι λετε;θελω τη βοηθεια του κοινου.

 

αληθεια? και τα βρισκεις και πιο δυνατα/χαμηλα?

μαλλον τοτε software θα ειναι...αλλα 3 update μας δωσανε,τιποτα για το wifi..

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να φταιει η κεραια.εχω το MeeWiMan εγκατεστημενο μεσα απο το οποιο κανεις αναζητηση για διαθεσιμα δικτυα.οταν κανω αναζητηση μ αυτο βρισκει οσα και το Ν900 αμεσως,ενω με το default (status bar-internet connections) βρισκει πολυ λιγοτερα.γι αυτο αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα hardware η software.εσεις τι λετε;θελω τη βοηθεια του κοινου.

 

με αυτό το προγραμματάκι τα πιάνει κανονικά τα δύκτια σε σύνδεση?

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο προγραμμα και ασφαλες.δοκιμαστε το.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς τι χρονισμό έχουμε για την GPU ???

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι κάτοχος ενός nokia c6-01 και σκέφτομαι εδώ και 1 μήνα να αγοράσω κατα τα χριστουγεννα το n9.

Ξερω οτι εχει σταματησει επισημα η νοκια την υποστηριξη , αλλα αποτι ειδα, εχει αρκετες εφαρμογες.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω απο τους-τις κατοχους n9 ειναι εαν με χρηση κλησεων (μετρια-αρκετη χρηση) και ιντερνετ (ληψη -αποστολη email κυριως) η μπαταρια κραταει πολυ.

Επίσης, εξακολουθουν να βγαινουν εφαρμογες?

Και τελος, κυκλοφορει με ελληνικο product code? γιατι καπου διαβασα οτι δεν εχει βγει n9 με μενου στα ελληνικα? ή δν καταλαβα κατι καλα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Edited by dsx83
Link to comment
Share on other sites

dsx83, θα σου πω με ελαφριά χρήση, γιατί έχω δύο κινητά άρα ο μισός φόρτος, η μπαταρία με μόνιμο WiFi συνδεδεμένο, 2 ώρες κλήσεων ημερησίως και 20 - 30 μηνύματα ημερησίως βγάζει 2 μέρες ... Με 3G κλειστό πάντα ...

 

Με βαριά χρήση σου βγάζει τη μία μέρα, αλλά καλό θα ταν να μας πεις πάνω κάτω την χρήση σου για να σου απαντήσουμε με σιγουριά ...

 

edit: ελληνικά στο μενού του n9 το ξεχνάς από όπου και να το χεις πάρει ...

ελληνικά μπορείς να βάλεις μόνο στο να γράφεις σε μηνύματα και στον επίσημο browser ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ποια Χριστούγεννα; Εδώ καινούριο δεν το βρίσκεις εύκολα τη σήμερον ημέρα εσύ θα περιμένεις τα Χριστούγεννα;!!

Για το συγκεκριμένο τηλ να είσαι προετοιμασμένος για κάποια πράγματα όπως αυτό που λέει από πάνω ο kaluas για το ελληνικό μενού. Επίσης, θα χρειαστεί να ψάξεις περισσότερο απο ότι πχ σε ένα iOS ή android οικοσύστημα για εφαρμογές αν και απο το λίγο που είδα δεν έχει σοβαρές ελλείψεις. Μέχρι και το sports tracket που χρησιμοποιώ έχει βγεί για Ν9. Γενικά, άποψη μου είναι αν μπορείς να το δείς λίγο, πως λειτουργεί τα μενού και αν σου αρέσει να το πάρεις. Εγω με το που το έπιασα ξετρελάθηκα!!!

 

Παρεμπιπτόντως, απο σήμερα είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος Ν9. Καλώς σας βρήκα :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες aliengoa !!!! Καλώς ήρθες στην μικρή παρέα μας !!!! :)

Να το χαρείς όσο κανένα άλλο !!!! :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

2-3 ωρες κλησεις/ημερα, sms και email.

 

παντως καλο αυτο με το μη-ελληνικο μενου τελικα, γιατι δν με ενδιαφερει κ τοσο αν θα εχει ελληνικο product code ή οχι.

και απο οτι ειδα, ελληνικη γραμματοσειρα στα sms την πετυχαινεις ( καποιος ανεβασε οδηγο εδω)

 

στα + φυσικα το καταπληκτικο OS που τρεχει, που ακομη δν καταλαβαινω γτ παρατησε η νοκια, για τα windows..

 

παντως, με ενα search στο σκρουντζ, ειδα αρκετα μαγαζια που το εχουν.

ελπιζω σε καμια καλυτερα προσφορα τα χριστουγεννα, κ λογω γιορτων, αλλα κ λογω του οτι το lumia θα εχουν την "τιμητικη" τους.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβαινε η αναβάθμιση 1,3 και στο 70% εβγαλε fail και έκανε restart. βλέπω τώρα πως έχει ακόμα την 1,2. Πως μπορώ να το κάνω να ξαναβγάλει το update?

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Κατέβαινε η αναβάθμιση 1,3 και στο 70% εβγαλε fail και έκανε restart. βλέπω τώρα πως έχει ακόμα την 1,2. Πως μπορώ να το κάνω να ξαναβγάλει το update?

ανοιξε το τερματικο και ως root γραψε

apt-get update και πατα εντερ.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

στο πεδίο Version λέει: PR1.2 και απο κάτω (30.2012.07-1.341.1_PR_341) αρα εγώ ποια έκδοση έχω τώρα; :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω την 1.3 μου βγαζει αυτο

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε τίποτα με το apt-get! μου έβγαλε στο τέλος updating desktop entries Done

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...