Jump to content

[Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε κανενα νεο για το sailfish παλικαρια?

Περασανε αρκετες βδομαδες απο τοτε που ειπανε οτι θα δωσουν στην κοινοτητα τα image (αν ηταν αληθεια βεβαια..)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια μια γρήγορη ερωτησούλα:

 

είχα βάλει πληκτρολόγιο ελληνικο απο το msi input αλλα πολλες φορες κατα την πληκτρολογηση παταω λαθος γραμμα.

μηπως υπαρχει καποιο πιο ευχρηστο πληκτρολογιο ενδεχομενως με μεγαλυτερα κουμπια ωστε να αποφευγονται τα πολλα λαθη κατα την πληκτρολογηση;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια γρήγορη ερωτησούλα:

 

είχα βάλει πληκτρολόγιο ελληνικο απο το msi input αλλα πολλες φορες κατα την πληκτρολογηση παταω λαθος γραμμα.

μηπως υπαρχει καποιο πιο ευχρηστο πληκτρολογιο ενδεχομενως με μεγαλυτερα κουμπια ωστε να αποφευγονται τα πολλα λαθη κατα την πληκτρολογηση;

 

Εγω μονο με swype την παλευω σε τοσο μικρη οθονη.

Το δοκιμασες καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο με swype την παλευω σε τοσο μικρη οθονη.

Το δοκιμασες καθολου?

 

το δοκιμασα αλλα δεν με βολεψε...

ειναι λιγο σπαστικο να πατας λαθος γραμματα.

ισως θα επρεπε να ειναι η οθονη λιγο πιο φαρδια...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας..!:lol:

Τις τελευταιες μερες εχω φαει κολλημα με το ubuntu (οχι στο pc.. Αγαπαμε slackware :p) και το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι θα ταιριαζει ΓΑΝΤΙ στο N9 :D

Εχει πει τιποτα η canonical?

Υπαρχει καμια φορμα να συμπληρωσουμε (η να φτιαξουμε..!) μπας και ασχοληθουνε?! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Θα ταιριαζε η αληθεια ειναι,εχουμε και την οθονη..

Δεν νομιζω να ειπε αλλα specs που θελει τα εχουμε, εκτος απο το cpu που θελει cortex a9 και εμεις εχουμε a8.

Μακαρι να ασχοληθει καποιος ομως!

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω και ας πεσει φωτια να με καψει... :lol:

 

Λεω να αφησω το Ν9 και να γυρισω στο android :O

Ο μονος λογος ειναι οι εφαρμογες βασικα. Κακα τα ψεμματα, ειναι ωραια να εχεις να επιλεξεις μεσα απο τοσες εφαρμογες και παιχνιδια που απλα δεν υπαρχουν στο Ν9.

Link to comment
Share on other sites

Θα ταιριαζε η αληθεια ειναι,εχουμε και την οθονη..

Δεν νομιζω να ειπε αλλα specs που θελει τα εχουμε, εκτος απο το cpu που θελει cortex a9 και εμεις εχουμε a8.

Μακαρι να ασχοληθει καποιος ομως!

 

Μακαρι..

Μετραει το λειτουργικο και ειναι 100% στην φιλοσοφια της συσκευης!

 

Θα το πω και ας πεσει φωτια να με καψει... :lol:

 

Λεω να αφησω το Ν9 και να γυρισω στο android :O

Ο μονος λογος ειναι οι εφαρμογες βασικα. Κακα τα ψεμματα, ειναι ωραια να εχεις να επιλεξεις μεσα απο τοσες εφαρμογες και παιχνιδια που απλα δεν υπαρχουν στο Ν9.

 

Καλα, χωρις android δουλεια δε γινεται. Χρειαζεται ενα mid-range τουλαχιστον.

Αλλα το meego ειναι απολαυση :D

Το n9 θα το δωσω μονο για να παρω αλλο χρωμα η 64αρι :cool::happy:

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω και ας πεσει φωτια να με καψει... :lol:

 

Λεω να αφησω το Ν9 και να γυρισω στο android :O

Ο μονος λογος ειναι οι εφαρμογες βασικα. Κακα τα ψεμματα, ειναι ωραια να εχεις να επιλεξεις μεσα απο τοσες εφαρμογες και παιχνιδια που απλα δεν υπαρχουν στο Ν9.

κερδισα ενα sony xperia T πριν καμια βδομαδα,ωραιο κινητο,ηδη νιωθω ανωτερος(james bond :p)

και το χρησιμοποιω ως βασικο(γιατι βαριεμαι να ασχοληθω γενικως τον τελευταιο καιρο και αλλιως θα εμενε στο κουτι του)

εκτος του οτι δεν την βρισκω..δεν μου αρεσει το android βρε παιδι μου..οι εφαρμογες ενταξει ειναι καλη φαση..

περιμενω να βγει για αυτο η jellybean και να αρχισω τις custom rom μπας και αν το φερω στα μετρα μου το συνηθισω σαν δευτερο αργοτερα..

αλλα ρε παιδια

σαν το N9 ΔΕΝ ΕΧΕΙ :D

το πιανω και αλλος κοσμος! ωραιος κοσμος ρε παιδι μου!

ειναι μοναδικο!

το καλουπι,το meego ολα ειναι αλλου!

το αλλαζεις αυτο το πραγμα? και αν το αλλαξεις στην τελικη δεν θα το ξεχασεις!

 

α..εκανα και μια απιστευτη ανακαλυψη.. το xperia εχει χειροτερη κεραια wifi ακομα και απο το n9:X δεν το περιμενα αυτο :p

 

νικο εσυ θες 64αρι

εγω θελω και ενα cyan 16 να βρισκεται.. το ζαχαρωνα πριν καιρο αλλα δεν εκανα την κινηση τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ολος ο κοσμος κερδιζει κινητα εκτος απο μενα νομιζω!!! :cry:

 

Το Ν9 ειναι οντως το κατι αλλο και δεν μετανιωσα ουτε στιγμη που το πηρα, εστω και μεταχειρισμενο. Ξαναλεω, αν ειχε και εφαρμογες θα ημουν μαζι του για πολυ καιρο ακομα. Ελπιζω η Jolla να κανει κατι γι'αυτο! To N9 ειναι ενα κινητο που πως να το πω, μου αρεσει να το εχω μαζι μου. Εχει καλη καμερα, καλη οθονη, δεν κολλαει, ειναι πανεμορφο, εχει γελιο που κανεις δεν μπορει να το ξεκλειδωσει αν δεν του δειξω πως, ειναι καλο σαν τηλεφωνο, καλο gps, πανεμορφο κτλ κτλ. Ειναι απο τις σπανιες φορες που ενα τηλεφωνο με καλυψε σε τοσα πολλα θεματα...αλλά οταν βλεπω τον κολλητο να παιζει παιχνιδαρες στο android του νευριαζω :lol:

 

Dark_Ds

Το δικο μου ειναι 16αρι cyan ..... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω σε παρομοια φαση ειμαι.. Αγαπω το Ν9 αλλα μεχρι ν κανει κατι η jolla δεν θα με χαλαγε ενα android.. Εχω το xperia mini αλλα ειναι μικρη η οθονη.. Παντως το 64αρι Ν9 μου δν θα το δωσω με τιποτα.. Και ειδικα τωρα που η νοκια μου αντικατεστησε το 16αρι μου με 64αρι ειναι σαν να μου λεει "μην το αφηνεις"
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Σαν το meego δεν εχει, τελος! :D

Ειμαι οπαδος του android (ειδικοτερα note 2 :p), καλο λειτουργικο με πολλες εφαρμογες, υποστηριξη, μεγαλη γκαμα συσκευων, αλλα την απλοτητα του meego δεν την πλησιαζει ουτε για πλακα.

Βλεπω κουμπια και νιωθω οτι ειμαι 10 χρονια πισω :lol::lol:

Τι κανουν οι ******* οι εφαρμογες τελικα..

 

Anyway, εγω το N9 θα το κρατησω 4ever γιατι με κερδισε (φαντασου να μην ειχα και προβληματικο..! στο service το εχω παλι..) οπως και το πρωτο galaxy s ^^

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε παιδια για το κινητο που το αφησαν ετσι..

Φανταστειτε ποσοι θα το επαιρναν αν ειχε υποστηριξη!

Ασε που δεν θα υπηρχαν δικαιολογιες για android και τετοια..

 

Deadly μην ψαρωνεις,τα παιχνιδακια τα τερματιζεις και μετα τα σβηνεις,ενω το n9? Swipe μεχρι να ματωσουν τα δαχτυλα :p

Α και οταν το δωσεις ριξε σε πμ την τιμη,ποτε δεν ξερεις :happy:

 

Αν και οπως ειπαν και οι αλλοι αυτο το κινητο δεν πουλιεται,

Το κρατας ενθυμιο,ειναι ολα τα λεφτα!

 

Εχει κανει κανεις port το harmattan σε αλη συσκευη? Τιποτα xda ξερω'γω..

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει κανεις port το harmattan σε αλη συσκευη? Τιποτα xda ξερω'γω..

 

Μονο

εχω δει στο dhd.

Τα βρηκαν μπαστουνια με τους gpu drivers γι'αυτο και παει οπως παει..

 

Στο hd2 φυσικα γινεται χαμος απο λειτουργικα..!

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω το s3 για 2ο. το ν9 απο πρωτο δεν φευγει και οσο παει.... αυτο το back back back για να βγεις στο αντροιντ.... ελεος. ενω με το meego αντε ρε απο δω.....swipe και τελος:lol:

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω το s3 για 2ο. το ν9 απο πρωτο δεν φευγει και οσο παει.... αυτο το back back back για να βγεις στο αντροιντ.... ελεος. ενω με το meego αντε ρε απο δω.....swipe και τελος:lol:

 

Άνοιξε ένα φιλαράκι μου με S3 6 εφαρμογές και μου τις μόστραρε ότι και καλά παίζουν άψογα ..

Τον πλακώνω στα swipes, με ρωτάει τι κάνεις και του δειξα 60 ανοιχτές ... Άντε γεια ....

 

Το Android για δεύτερο χρειάζεται και είναι ένα εύχρηστο και πολύ όμορφο λειτουργικό ... Και τις εφαρμογές σου τις έχεις και είσαι σίγουρος ότι το προσπαθεί γενικότερα, και το κινητό και οι εφαρμογές όλα σε πολύ καλά επίπεδα .... Αλλά αν έχεις δοκιμάσει από MeeGo, δυστυχώς όλα τα άλλα δεν θα σε γεμίσουν το ίδιο ... Εγώ ευτυχώς έχω ένα Android για δεύτερο, έχω "χωρίσει" τις δυνάμεις του καθενός και τα εκμεταλλεύομαι αντίστοιχα ... Και όταν λέω δεύτερο δεν εννοώ του πεταματού, εννοώ ότι το έχω για ότι δεν μπορεί να κάνει το πρώτο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβα να μιλησω πεταχτε ο kaluas και ειπε οτι ηθελα να πω! :happy:

 

@nikos523

ωραια θα ηταν παντως να παιρνιοταν σε καποια συσκευη... να ειχαμε μια ωραια καλη δευτερη συσκευη να κανει παρεα,αφου n950 δεν υπαρχει..

ναι το θυμαμαι το hd2, το ειχα και περιμενα να του βαλουν meego,ωσπου ανακοινωθηκε το n9 και το πουλησα για να μαζεψω τα λεφτα να το παρω :p

 

μα καθε φορα εκνευριζομαι!

κριμα ρε,χαθηκε ενα ωραιο λειτουργικο απο εναν στοκο!

Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβα να μιλησω πεταχτε ο kaluas και ειπε οτι ηθελα να πω! :happy:

 

@nikos523

ωραια θα ηταν παντως να παιρνιοταν σε καποια συσκευη... να ειχαμε μια ωραια καλη δευτερη συσκευη να κανει παρεα,αφου n950 δεν υπαρχει..

ναι το θυμαμαι το hd2, το ειχα και περιμενα να του βαλουν meego,ωσπου ανακοινωθηκε το n9 και το πουλησα για να μαζεψω τα λεφτα να το παρω :p

 

μα καθε φορα εκνευριζομαι!

κριμα ρε,χαθηκε ενα ωραιο λειτουργικο απο εναν στοκο!

 

Χαθηκε ενα πολυ καλο/ομορφο λειτουργικο και ενα πανεμορφο σχεδιο..

 

Ποσο θα ηθελα να δω ενα τουμπανο με meego..

4,7-8", 2gb ram, dual krait, adreno 320,2500mah μπαταρια και καλουπι 920.. Ας εκανε και 1000€! :p

Ονειρο!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποσοι θα θελατε το ubuntu στο N9?

Σκεφτομαι να ασχοληθω μολις το δωσουν στην κοινοτητα αν οντως μπορει να τρεξει αξιοπρεπως στο n9 βεβαια.

Δεν εχω πολυ χρονο (ουτε θα εχω..) αλλα θα κανω την αποπειρα για παρτυ μου ουτως η αλλως, οποτε δεν με καιει αν αργησω :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσοι θα θελατε το ubuntu στο N9?

Σκεφτομαι να ασχοληθω μολις το δωσουν στην κοινοτητα αν οντως μπορει να τρεξει αξιοπρεπως στο n9 βεβαια.

Δεν εχω πολυ χρονο (ουτε θα εχω..) αλλα θα κανω την αποπειρα για παρτυ μου ουτως η αλλως, οποτε δεν με καιει αν αργησω :)

Ειμαι μεσα!!!

τηρουμε τα ελαχιστα specs παντως

εκτος απο τον cpu που ειναι A8 και αυτο θελει A9 και sd. αλλα ουτε το galaxy nexus που ειναι ubuntu dev phone εχει sd card οποτε ακομα ενα θεμα λιγοτερο

 

εγω παντως οτι θες!:D

αν μπορω να βοηθησω! οτι να'ναι πες μου τι να κανω!

με εψησες βραδυατικα, καταφερτζη :p

(δεν ξερω απο προγραμματισμο :whistle:)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεσα!!!

τηρουμε τα ελαχιστα specs παντως

εκτος απο τον cpu που ειναι A8 και αυτο θελει A9 και sd. αλλα ουτε το galaxy nexus που ειναι ubuntu dev phone εχει sd card οποτε ακομα ενα θεμα λιγοτερο

 

εγω παντως οτι θες!:D

αν μπορω να βοηθησω! οτι να'ναι πες μου τι να κανω!

με εψησες βραδυατικα, καταφερτζη :p

(δεν ξερω απο προγραμματισμο :whistle:)

 

Αυτά είναι!!

Έχουμε και ελληνικό team πριν την διάθεση του λειτουργικού! :lol:

Μην σε αγχώνει τίποτα. Αφού έχουμε διάθεση όλα θα γίνουν :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και καλη τυχη. Θα εχει και κλησεις και εφαρμογες η απλα θα ειναι μια δοκιμη???
From N9
Link to comment
Share on other sites

Γεια και καλη τυχη. Θα εχει και κλησεις και εφαρμογες η απλα θα ειναι μια δοκιμη???

 

Καλησπερα.

Δεν ξερουμε τι γινεται ακομα γιατι δεν εχει δωσει το λειτουργικο ακομα η canonical.

Εννοειται βεβαια οτι ολη η ιστορια γινεται για να εχουμε ενα 100% λειτουργικο n9 με ubuntu.

Ειδικα αν ασχοληθουν αρκετοι και απο την κοινοτητα με το ubuntu, πιστευω θα γινει δουλεια γρηγορα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...