Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε άλλα...νεα, η αναβαθμιση μεταξυ αλλων (Ρωσια, Ιταλια, Ουκρανια) εφτασε και στο Ουζμπεκισταν! Έρχεται, έρχεται..! :p Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε άλλα...νεα, η αναβαθμιση μεταξυ αλλων (Ρωσια, Ιταλια, Ουκρανια) η αναβαθμιση εφτασε και στο Ουζμπεκισταν! Έρχεται, έρχεται..! :p

 

Αντε να δουμε ποτε θα ερθει και σε μας!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πει καποιος που γνωριζει,τι γινεται με Kies,odin,new roms και τη λειτουργια τους σε windows 8?Υπαρχει κανενα προβλημα συμβατοτητας ή κατι αλλο ή να ακολουθησω της γνωστες διαδικασιες χωρις ανυσηχια?
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου πει καποιος που γνωριζει,τι γινεται με Kies,odin,new roms και τη λειτουργια τους σε windows 8?Υπαρχει κανενα προβλημα συμβατοτητας ή κατι αλλο ή να ακολουθησω της γνωστες διαδικασιες χωρις ανυσηχια?

 

Εγω δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα στα win 8.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μαστορια εχουμε αλλου θεμα με την Cyanogenmod για το κινητο μας ?..

 

Όχι αλλά εάν ρωτήσεις στο τροποποιήσεις σίγουρα θα βρεις αρκετούς οπαδούς ;-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα στα win 8.

 

Δηλαδη εχεις φλασσαρει rom με odin σε windows 8 και ολα ειναι ok?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως.:)

 

Επιβεβαιώνω, τις τελευταίες 4.1.2 (Ισπανική και Σκανδιναβική) τις πέρασα με Odin 1.85 σε windows 8 χωρίς κανένα πρόβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη παρεα!

 

Εχω την Nordic 4.1.2 root-αρισμενη με το αναλογο .zip αρχειο (να μην εχουμε κιτρινα τριγωνακια!:p )...

 

Στο "συρταρι" των εφαρμογων εχω πλεον το Rom Manager v.5.5.2.3 και το SuperSU v.1.05.... αλλα οχι και το CWM...!

 

Οταν δοκιμασα να κανω nandroid backup απο το Rom Manager, μου ειπε οτι δεν ειναι εγκατεστημενο το CWM... Επελεξα να εγκατασταθει, μου ειπε οτι πρεπει να "αναγνωρισει" την συσκευη, μου εβγαλε ενα "κατεβατο" απο συσκευες & μεσα σε αυτες ηταν και 1-2 Samsung Galaxy S2...

Οταν επελεξα το πρωτο, μου ειπε οτι δεν ειναι διαθεσιμο για την συσκευη αυτη... οταν επελεξα το αλλο, μου ειπε οτι θα το "φλασαρει", οποτε σταματησα...

 

Τι ακριβως "παιζει" με ολα αυτα? Οταν ειχα τις 4.0.3 & 4.0.4 root-αρισμενες με Odin (αρα και με τριγωνακι) υπηρχε κανονικα το CWM μεσα... Τωρα γιατι οχι?

 

(παντως nandroid backup πηρα απο recovery...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα των προγραμματων titanium backup & nandroid?

 

Το ξερω οτι και τα 2 κανουν backup αλλα ποιες οι διαφορες τους?

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα των προγραμματων titanium backup & nand δεν σου roid?

 

Το ξερω οτι και τα 2 κανουν backup αλλα ποιες οι διαφορες τους?

 

To titanium κρατάει backup των εφαρμογών με τα δεδομένα τους και κάποιες ρυθμίσεις συστήματος (οι οποίες αυτές ρυθμίσεις καλό είναι να ΜΗΝ επαναφέρονται σε περίπτωση αλλαγής ρομ)

Άρα είναι χρήσιμο κυρίως για να σώζεις δεδομένα από εφαρμογές.

Το nandroid, τώρα, κρατάει backup ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ το συστήματος ένα είδωλό τοτόςυ να το πούμε έτσι και η χρησιμότητά του είναι ανεκτίμητη, καθώς μπορείς να δοκιμάζεις μετά διάφορες άλλες ρομ, ρυθμίσεις και δεν ξέρω κι εγώ ότι άλλο και αν για κάποιον λόγο δεν σου "κάτσει" καλά η δεν σου αρέσει απλά επαναφέρεις με το nad το σύστημα που είχες πριν τις όποιες αλλαγές σαν να μην έγιναν ποτέ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :)

 

EDIT: επίσης, το nandroid ΔΕΝ είναι εφαρμογή, απλά στο CWM revovery υπάρχουν οι επιλογές backup και restore μέσω των οποίων γίνεται το παραπάνω που περιέγραψα

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

To titanium κρατάει backup των εφαρμογών με τα δεδομένα τους και κάποιες ρυθμίσεις συστήματος (οι οποίες αυτές ρυθμίσεις καλό είναι να ΜΗΝ επαναφέρονται σε περίπτωση αλλαγής ρομ)

Άρα είναι χρήσιμο κυρίως για να σώζεις δεδομένα από εφαρμογές.

Το nandroid, τώρα, κρατάει backup ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ το συστήματος ένα είδωλό τοτόςυ να το πούμε έτσι και η χρησιμότητά του είναι ανεκτίμητη, καθώς μπορείς να δοκιμάζεις μετά διάφορες άλλες ρομ, ρυθμίσεις και δεν ξέρω κι εγώ ότι άλλο και αν για κάποιον λόγο δεν σου "κάτσει" καλά η δεν σου αρέσει απλά επαναφέρεις με το nad το σύστημα που είχες πριν τις όποιες αλλαγές σαν να μην έγιναν ποτέ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός

 

EDIT: επίσης, το nandroid ΔΕΝ είναι εφαρμογή, απλά στο CWM revovery υπάρχουν οι επιλογές backup και restore μέσω των οποίων γίνεται το παραπάνω που περιέγραψα

Μα αυτο που κανει το nandroid δεν μπορεις να το κανεις και μονος σου(χειροκινητα μεσω odin?) απλα ξανακατεβαζωντας και περνωντας παλι τη rom/kernel που ειχε αρχικα το κινητο σου?

 

Οποτε το nandroid απλα ειναι ποιο αυτοματοποιημενη λυση ετσι δεν ειναι?

 

Τελος το titanium pro δεν μπορει να κανει υπερπληρες backup ολου του συστηματος μαζι με την rom/kernel του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο που κανει το nandroid δεν μπορεις να το κανεις και μονος σου(χειροκινητα μεσω odin?) απλα ξανακατεβαζωντας και περνωντας παλι τη rom/kernel που ειχε αρχικα το κινητο σου?

 

Οποτε το nandroid απλα ειναι ποιο αυτοματοποιημενη λυση ετσι δεν ειναι?

 

Τελος το titanium pro δεν μπορει να κανει υπερπληρες backup ολου του συστηματος μαζι με την rom/kernel του κινητου?

 

Όχι, όχι και όχι.

 

Ακόμη και αν η ρομ είναι no wipe περνώντας την ξανά χάνεις τυχόν mods ή τροποποιήσεις που μπορεί να έχεις κάνει σε αρχεία συστήματος συν τη διαγραφή λογαριασμών και άλλων ρυθμίσεων και για να μην τα αναλύω όλα γιατί είναι αρκετά δεν είναι το ίδιο.. Επίσης χωρίς wipes κτλ κρατάει και τυχόν σαβούρα από άλλες Rom και 100% θα συναντήσεις κολλήματα συν το ρισκο και τη διαδικασία του Odin.

 

Είναι το image backup του υπολογιστή σου πχ, είναι ίδιο με το να περάσεις το λογισμικό σου ξανά από πάνω?

 

Το titanium backup κρατάει backup από ότι υπάρχει σε εφαρμογές συν τα δεδομένα τους στο τηλέφωνο σου από τις θέσεις data/app/ και system/app/ (θες root access για να τους δεις).

Δεν αγγίζει εν ολίγοις ρομ/κερνελ.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο που κανει το nandroid δεν μπορεις να το κανεις και μονος σου(χειροκινητα μεσω odin?) απλα ξανακατεβαζωντας και περνωντας παλι τη rom/kernel που ειχε αρχικα το κινητο σου?

 

Οποτε το nandroid απλα ειναι ποιο αυτοματοποιημενη λυση ετσι δεν ειναι?

 

Τελος το titanium pro δεν μπορει να κανει υπερπληρες backup ολου του συστηματος μαζι με την rom/kernel του κινητου?

 

 

Είναι αυτά που είπαμε εγώ και ο sofos5.

Eγώ, π.χ. , όταν περνάω μια rom πάντα επιτόπου αφαιρώ όσε εφαρμογές συστήματος μου είναι άχρηστες (και είναι πάρα πολλές) περνάω τις ρυθμίσεις μου, τους λογαριασμούς, κωδικούς, εφαρμογές μου με τα δεδομένα τους, το θέμα που μου αρέσει, εν ολίγοις κάνω αγνώριστη την ρομ.

Το nandroid κρατάει ΟΛΑ αυτά όπως ακριβως τα αφήνω πριν δοκιμάσω κάτι άλλο και αν δεν μου αρέσει επαναφερω τα παραπάνω.

Είναι λοιπόν ευνόητο ότι αυτό που λες με το odin η το titanium ΔΕΝ γίνεται, το odin χρησιμεύει για να περνάς ΑΡΧΙΚΑ την ρομ που θέλεις

και τίποτα περισσότερο.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ωραια καλος το nandroid κανει πληρες backup ολου του συστηματος αλλα μπορεις να επιλεξεις τι θα κανεις επαναφορα και τι οχι?

Π.χ. αν θες να κανεις συγκεκριμενες εφαρμογες επαναφορα χωρις την ρομ κ.τ.λ. τοτε δεν υπαρχει λογος να κανεις backup με το titanium pro αφου και το nandroid μια χαρα κανει τη δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

Ωραια καλος το nandroid κανει πληρες backup ολου του συστηματος αλλα μπορεις να επιλεξεις τι θα κανεις επαναφορα και τι οχι?

Π.χ. αν θες να κανεις συγκεκριμενες εφαρμογες επαναφορα χωρις την ρομ κ.τ.λ. τοτε δεν υπαρχει λογος να κανεις backup με το titanium pro αφου και το nandroid μια χαρα κανει τη δουλεια....

 

Το nandroid backup ειναι μια "εικονα" της συσκευης σου την στιγμη που το εκανες... σαν το Acronis στο pc... Δεν μπορεις κατα το restore να του πεις "βαλε εκεινο & μην βαλεις το αλλο"...

 

 

Να κανω και μια ερωτηση?

 

Τα Samsung Backup Provider, browser sync adapter, calendar sync adapter, cloud data relay, contact sync adapter, push service & syncadapters, χρειαζονται σε κατι? Τι "χανω" χωρις αυτα?

 

Ειμαι σε φαση που "παγωνω" σαβουρες με το Titanium...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου είχε την Ελληνική 4.0.3

Πέράσα την 4.0.4 XWLPY (Nordic Countries) πριν 2 μήνες με odin και ετοιμαζόμουν για την 4.1.2 πάλι με odin,αλλά τελικά την πέρασα με kies μιας και μου έβγαλε την αναβάθμιση.

Είμαι πλέον με την I9100OXXLS8.

 

Η διαφορά τεράστια απλά,άλλο κινητό όσον αφορά την εμφάνιση.Αυτό που μου έκανε εντύπωση και το έχουν αναφέρει και άλλα παιδιά είναι η ταχύτατη σύνδεση σε ασύρματα δίκτυα.

Μια διαφορά προς το καλύτερο είναι το αποτέλεσμα στο Quadrant Standard που έφτασε πλέον τα 4220 (με την 4.03 είχα δει max 4050 ενώ με το που έβαλα την 4.0.4 το μεγαλύτερο σκόρ ήταν 3600)

Το σκάλισα αρκετά χθές και κατά τις 2-3 το βράδυ που έπεσα για ύπνο,είχα περίπου 80% και στις 10 το πρωί είχε πέσει στο 35% με ανοιχτό wifi.

Με το που το έκλεισα έφτασε στο 15% μετά από 8 ώρες....θα δείξει μετά από μέρες αν έχει διαφορά προς το χειρότερο όπως λένε αρκετοί.

 

Τώρα μια ερώτηση για την εγκατάσταση.

Έκανα πρώτα back up όλα τα δεδομένα μου,και φορμάρισα την εξωτερική κάρτα μιας και πέρασα τα πάντα στο pc ,φόρτωσα το philz-touch 3.00 από την εξωτερική κάρτα και έκανα wipe data/factory reset στην 4.0.4 ὸπως και wipe cache partition....μέχρι και wipe Dalvik cache & wipe battery statis έκανα.

Κράτησα μετά nanroid back up την 4.0.4 καθαρή.

Κάνω αναβάθμιση μέσω Kies στην 4.1.2 και μετά κάνω factory reset μέσω philz-touch 3.00 και κλείσιμο το κινητού

Φόρτωμα πάλι μέσω εξωτερικής κάρτας superuser 0.98 και ξανά factory reset και wipe cache (τώρα θα μου πείτε γιατί...απλά έπαιζα και χτυπούσα απανωτά factory reset:p)...τὲσπα όλα καλά και ωραία κρατάω και ένα nanroid back up την 4.1.2 και αρχίζω να περνάω δεδομένα στο κινητό.

Παρατήρησα ότι μερικοί φάκελοι έχουν παραμείνει στο κινητό από προηγούμενες εφαρμογές όπως titanium back up,φάκελος από το plaisio όπου είχα περάσει την δωρεάν εφαρμογή ginius driver ,sms back up & restore κ.λ.π όπως τους είχα αφήσει.

Από την στιγμή που έκανα hard reset γιατί δεν σβήστηκαν τα πάντα?

Η εξωτερική κάρτα ήταν η πρώτη που σβήστηκε πριν κάνω την εγκατάσταση αλλά αυτά έτσι και αλλιώς ήταν αποθηκευμένα στην εσωτερική μνήμη.

Edited by Japtech
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν στο kies έχουν αφαιρέσει την δυνατότητα να φλασαρεις το κινητό σε stock κατάσταση. Το είχα δοκιμάσει παλιά και δούλευε αλλά το δοκίμασα μετά το update που έκανα και τώρα βγάζει ότι η συσκευή δεν υποστηριζεται!
Link to comment
Share on other sites

Το nandroid backup ειναι μια "εικονα" της συσκευης σου την στιγμη που το εκανες... σαν το Acronis στο pc... Δεν μπορεις κατα το restore να του πεις "βαλε εκεινο & μην βαλεις το αλλο"...

 

 

Να κανω και μια ερωτηση?

 

Τα Samsung Backup Provider, browser sync adapter, calendar sync adapter, cloud data relay, contact sync adapter, push service & syncadapters, χρειαζονται σε κατι? Τι "χανω" χωρις αυτα?

 

Ειμαι σε φαση που "παγωνω" σαβουρες με το Titanium...

 

Παλιότερα είχα κατεβάσει την επισυναπτόμενη λίστα με τι μπορείς και τι όχι να απεγκαταστήσεις - παγώσεις.

Δεν ξέρω αν ισχύει και για την 4.1.2 αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις το ανανεωμένο από XDA.

 

Στην παρακάτω διαδρομή η ανανεωμένη λίστα για S3 online.

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AqTvctlW89DtdC1qVUlLeVFTV3ZOdUtDclpBdVRQOUE&pli=1#gid=0

Edited by conlab
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν στο kies έχουν αφαιρέσει την δυνατότητα να φλασαρεις το κινητό σε stock κατάσταση. Το είχα δοκιμάσει παλιά και δούλευε αλλά το δοκίμασα μετά το update που έκανα και τώρα βγάζει ότι η συσκευή δεν υποστηριζεται!

 

Το δοκίμασα προχθές και μου έβγαλε ότι το s2 δεν υποστηρίζεται....

μάλλον μας τελείωσε... :(

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα προχθές και μου έβγαλε ότι το s2 δεν υποστηρίζεται....

μάλλον μας τελείωσε... :(

 

Τι σημαίνει αυτό; Σταμάτησε να υποστηρίζεται η συσκευή λόγω παλαιότητας ή κάτι άλλο;

Οι αναβαθμίσεις rom από το kies δε γίνονται, αυτό δε σημαίνει ότι μπορείς να ξαναπεράσεις τη rom οπότε να γυρίσει σε stock κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να σχετίζεται με την παλαιότητα. Υποτίθεται πως το S2 ενημερώνεται σε Jelly Bean.. δεν μπορείς να μην το υποστηρίζεις προς τα πίσω (ICS, Gingerbread), παρά μόνο προς τα πάνω (Jelly Bean). Γνώμη μου, κάποια "πατάτα" που θα διορθωθεί άμεσα.. :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...