Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δημήτρη διάβασε εδω

 

Στην ουσία, ξαναστήνω original kernel?

 

Στην φάση αυτή που είμαι, δεν ανοίγει το κινητό, παρά μόνο στο clockword recovery mod. Πώς μπορώ να δω ποιό kernel χρειάζομαι; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαβάσω, αφού δεν μπορώ να μπουτάρω κανονικά πλέον;

 

Είχα στήσει της Cosmote το 4.0.4. Βοηθάει αυτό για το ποιό kernel χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην ουσία, ξαναστήνω original kernel?

 

Στην φάση αυτή που είμαι, δεν ανοίγει το κινητό, παρά μόνο στο clockword recovery mod. Πώς μπορώ να δω ποιό kernel χρειάζομαι; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαβάσω, αφού δεν μπορώ να μπουτάρω κανονικά πλέον;

 

Είχα στήσει της Cosmote το 4.0.4. Βοηθάει αυτό για το ποιό kernel χρειάζομαι;

 

Πέρασε με odin ενα άλλο cwm recovery http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1118693 .

Αν δεν ανοίξει μπορείς να περάσεις μια official rom μηπως και γλυτώσεις το factory reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε με odin ενα άλλο cwm recovery http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1118693 .

Αν δεν ανοίξει μπορείς να περάσεις μια official rom μηπως και γλυτώσεις το factory reset .

 

Αν είναι ακατάλληλο το cwm recovery, το χειρότερο σενάριο ποιό είναι; Απλώς να μην δουλεύει;

Αν ξαναπεράσω από πάνω την επίσημη που φοράει ήδη, διορθώνεται το πρόβλημα ή όχι;

 

Έχω στήσει σε παλιότερο S1 Cyanogen Mod και δεν πείραξε αρχεία που ήταν αποθηκευμένα στο τηλέφωνο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ακατάλληλο το cwm recovery, το χειρότερο σενάριο ποιό είναι; Απλώς να μην δουλεύει;

Αν ξαναπεράσω από πάνω την επίσημη που φοράει ήδη, διορθώνεται το πρόβλημα ή όχι;

 

Έχω στήσει σε παλιότερο S1 Cyanogen Mod και δεν πείραξε αρχεία που ήταν αποθηκευμένα στο τηλέφωνο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

To cwm που σου έδωσα εγώ είναι κατάλληλο .

Όπως και αν περάσεις officila rom θα μπορέσεις να μπεις μέσα ,αλλα δεν ξέρω αν σε αφήσει χωρίς να κάνεις wipe data /factory .

Γενικά δεν ξέρω αν τελικά θα μπορέσεις να αποφύγεις το factory reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτή τη στιγμή έχεις CWM που δουλεύει, γιατί δεν κάνεις ένα USB Mount και να αντιγράψεις όλους τους φακέλους που θέλεις από την εσωτερική και εξωτερική SD Card στο PC σου, για καλό και για κακό ?
WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το 5.5.0.4 cwm που πρότεινε ο Μιχάλης και αν και έβγαλε τριγωνάκι, μπούταρε κανονικά. Οπότε, προς το παρόν, αντιγράφω αρχεία και καταλόγους καλού κακού.

 

@ 3G_Analyzer: Ενδιαφέρον αυτό που γράφεις. Πώς κάνω USB mount? Υπάρχει επιλογή από το cwm?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το 5.5.0.4 cwm που πρότεινε ο Μιχάλης και αν και έβγαλε τριγωνάκι, μπούταρε κανονικά. Οπότε, προς το παρόν, αντιγράφω αρχεία και καταλόγους καλού κακού.

 

@ 3G_Analyzer: Ενδιαφέρον αυτό που γράφεις. Πώς κάνω USB mount? Υπάρχει επιλογή από το cwm?

 

Και βέβαια υπάρχει στο CWM.

USB and Mounts => USB Mount (συνήθως τελευταία επιλογή κάτω - κάτω)

Και σου εμφανίζει στο explorer των Windows 2 Drives - Eναν για Internal SD και έναν Εxternal SD (SD_Card).

 

Aπο εκεί και πέρα αντιγράφεις ότι αγαπάει η καρδιά σου. :p

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιο παιδι να ποσταρει ενα λινκ με την 4.0.3 την επισημη Ελληνικη να την περασω γιατι πρεπει να παω το κινητο στο σερβις και το σιτε της samsung ειναι πεσμενο;

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιο παιδι να ποσταρει ενα λινκ με την 4.0.3 την επισημη Ελληνικη να την περασω γιατι πρεπει να παω το κινητο στο σερβις και το σιτε της samsung ειναι πεσμενο;

 

Στην πρώτη σελίδα του θέματος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι πως στο Swype πριν άλλαζες γλώσσα με ένα μόνο πάτημα, ενώ τώρα θέλει long press στο space bar.

 

Φίλε fiftifti - λίγο καθυστερημένα έρχεται η απάντηση αλλα επειδή το έψαξα σήμερα λίγο παραπάνω το θέμα του Swype είπα να σε ενημερώσω.

Τελικά αυτό με το long press του space-bar χρειάζεται μόνο την πρώτη φορά που θα χρειαστεί να αλλάξεις γλώσσα ΜΕΤΑ ΑΠΟ RESTART . Στην συνέχεια μπορείς να αλλάζεις γλώσσα κάνοντας swipe στα Swype key και Space Bar .

 

Σε περίπτωση που έχεις και πρόβλημα με το Dictionary , βρήκα την λύση και το έχω ποστάρει εδω

 

Φιλικά

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα του θέματος είναι.

 

Σωστος ο παιχτης και να φανταστεις εψαξα αρκετα στο φορουμ αλλα οταν καιγεσαι για κατι ειναι μπροστα σου και δεν το βλεπεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ..... το εβαλα να φορτισει και μεσα σε κανενα 20λεπτο πηγε απο το 22% μολις στο 23%, ενω εχει ζεσταθει ελαφρα πισω... Φυσιολογικο ειναι? Εχω την Nordic 4.1.2...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ..... το εβαλα να φορτισει και μεσα σε κανενα 20λεπτο πηγε απο το 22% μολις στο 23%, ενω εχει ζεσταθει ελαφρα πισω... Φυσιολογικο ειναι? Εχω την Nordic 4.1.2...

 

Μάλλον όχι.. δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο με τη Nordic (με κανένα firmware βασικά)..

 

Πολύ "ακούγεται" τώρα τελευταία αυτό, τι στο καλό συμβαίνει;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι.. δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο με τη Nordic (με κανένα firmware βασικά)..

 

Πολύ "ακούγεται" τώρα τελευταία αυτό, τι στο καλό συμβαίνει;:confused:

 

Εν τω μεταξυ χθες που εκανα την πρωτη φορτιση, επεσα για υπνο, οποτε δεν ειδα πως πηγε... το πρωι ηταν στο 100% και κρυο... στην συνεχεια βεβαια εβαλα αρκετες εφαρμογες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι γεγονός ότι του έχετε βγάλει τα μάτια! Πώς να δουλέψει όμορφα και ωραία μετά?

Το έχω 3-4 μέρες, με την 4.0.3. Πραγματικά δεν έχω βρει ούτε ένα ψεγάδι!

Σημερα ή αύριο (που έρχετε σάββατο μετά) θα δοκιμάσω να το αφήσω να σβήσει και απο μπαταρία. Απο τις 6 το πρωί, το έβγαλα απο τον φορτιστή που φόρτιζε αναμένο όλη την νύχτα, όλη μέρα στους δρόμους, τηλέφωνα, wifi, internet, facebook, email, viber δοκιμες, καμιά ώρα σε φίλο δοκιμάζαμε bluetooth αυτοκινητου και ήμασταν συνέχεια με το τηλέφωνο στο χέρι, εφαρμογες, πριν επαιζα κανα μισαωρο ενα παιχνιδακι... και η μπαταρία είναι στο 44%.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ..... το εβαλα να φορτισει και μεσα σε κανενα 20λεπτο πηγε απο το 22% μολις στο 23%, ενω εχει ζεσταθει ελαφρα πισω... Φυσιολογικο ειναι? Εχω την Nordic 4.1.2...

 

Αυτο που αναφερω πιο πανω, με ποιο τροπο θεωρειτε οτι μπορει να "διορθωθει"?

 

Περνωντας π.χ. καποια αλλη rom "απο πανω"?

 

Ή με αλλον kernel?

 

Tι λενε οι πιο εμπειροι???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι γεγονός ότι του έχετε βγάλει τα μάτια! Πώς να δουλέψει όμορφα και ωραία μετά?

Το έχω 3-4 μέρες, με την 4.0.3. Πραγματικά δεν έχω βρει ούτε ένα ψεγάδι!

Σημερα ή αύριο (που έρχετε σάββατο μετά) θα δοκιμάσω να το αφήσω να σβήσει και απο μπαταρία. Απο τις 6 το πρωί, το έβγαλα απο τον φορτιστή που φόρτιζε αναμένο όλη την νύχτα, όλη μέρα στους δρόμους, τηλέφωνα, wifi, internet, facebook, email, viber δοκιμες, καμιά ώρα σε φίλο δοκιμάζαμε bluetooth αυτοκινητου και ήμασταν συνέχεια με το τηλέφωνο στο χέρι, εφαρμογες, πριν επαιζα κανα μισαωρο ενα παιχνιδακι... και η μπαταρία είναι στο 44%.

 

Το ότι δοκιμάζουν διάφορες ROM δε σημαίνει πως το καταστρέφουν, πολλές φορές custom ROMs είναι πιο καλές από τις official. Και άλλωστε σε αφτό το θέμα όλοι official βάζουν, οπότε δεν προσθέτουν κάτι στο κινητό που η μαμά Samsung δεν έχει εγκρίνει. Τέλος θέλω να σου πω πως οι 3-4 μέρες που το έχεις δεν είναι αρκετές για να βγάλεις συμπέρασμα ότι θα δουλεύει πάντα ρολόι

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω περασει την Ισπανικη LSD δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα . την εχω φορτωσει με 10 εφαρμογες - παιχνιδια και δεν εχει κανει κιχ. το μονο που ισως χαλαει το smooth scroll ειναι το live wallpaper που εχω βαλει ... ισως τελικα η καταναλωση να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο οτι με την 4,0,4 του Στρατου , αλλα σημερα παραγγειλα την 2000 mah απο Amazon στα 28€ με ολα τα εξοδα μεσα. :):):)
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια με την μπαταρια και τελικα αναγκαστηκα να κανω wipe data και φτου και παλι απο την αρχη τα συμπτωματα; Πολυ ωρα για φορτισμα με υψηλη θερμοκρασια και απο 100/100 η μπαταρια να μενει απο μπαταρια μετα απο 2 ωρες,οσες φορες εκανα επαναφορα με titanium back up ειχα μια απο τα ιδια οποτε περασμα καθαρης ρομ και στησιμο απο την αρχη ολου του κινητου.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερω πιο πανω, με ποιο τροπο θεωρειτε οτι μπορει να "διορθωθει"?

 

Περνωντας π.χ. καποια αλλη rom "απο πανω"?

 

Ή με αλλον kernel?

 

Tι λενε οι πιο εμπειροι???

 

Αν δεχτούμε ότι δεν έχει πρόβλημα η καινούρια πλακέτα, πιστεύω ότι φταίει κάποια εφαρμογή. Κάνε μια επανεκκίνηση μήπως φτιάξει.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεχτούμε ότι δεν έχει πρόβλημα η καινούρια πλακέτα, πιστεύω ότι φταίει κάποια εφαρμογή. Κάνε μια επανεκκίνηση μήπως φτιάξει.

 

Εκανα, αφαιρεσα μερικες εφαρμογες και τωρα φορτιζει σχετικα γρηγοροτερα, ενω ειναι μεν ζεστο αλλα οχι οπως πριν...

 

Χθες μετα το φλασαρισμα περνουσα εφαρμογες μεχρι τις 3 την νυχτα, το φορτισα κανονικα, το πρωι συνεχισα τις εφαρμογες μεχρι το μεσημερι και δεν ζεσταθηκε ουτε στο ελαχιστο... Οταν πια (λογικα) η μπαταρια "επεσε" και πηγα να την φορτισω το απογευμα, αρχισαν τα προβληματα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να γνωρίζετε πως τις πρώτες ώρες μετά το φλασαρισμα ή αφού περάσετε πολλές φωτογραφίες/βίντεο/τραγούδια τρέχει ασταμάτητα και το media scanner το οποίο και μπαταρία καταναλώνει πολύ αλλά και το τηλέφωνο ζεσταίνει.

Το ίδιο και χειρότερα όταν γίνεται σε συνδυασμό με τη χρήση του τηλεφώνου ενώ βρίσκεται στο φορτιστή (πόσο μάλλον όταν έχετε και χαμηλή στάθμη μπαταρίας). Και το touch δεν θα είναι το ίδιο καλό και ram υπερφορτωνεται κτλ κτλ.

 

Κάντε ένα αρχικό στήσιμο, συχνές επανεκκινησεις και παρακολουθήστε λίγο πως πάει, μην βιάζεστε.

 

Τέλος όσοι είστε root έχει πόση σαβούρα που τρέχει άσκοπα από πίσω και πόσα προγράμματα που βοηθάμε σε τέτοιες περιπτώσεις, ψάξτε το λίγο ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να γνωρίζετε πως τις πρώτες ώρες μετά το φλασαρισμα ή αφού περάσετε πολλές φωτογραφίες/βίντεο/τραγούδια τρέχει ασταμάτητα και το media scanner το οποίο και μπαταρία καταναλώνει πολύ αλλά και το τηλέφωνο ζεσταίνει.

Το ίδιο και χειρότερα όταν γίνεται σε συνδυασμό με τη χρήση του τηλεφώνου ενώ βρίσκεται στο φορτιστή (πόσο μάλλον όταν έχετε και χαμηλή στάθμη μπαταρίας). Και το touch δεν θα είναι το ίδιο καλό και ram υπερφορτωνεται κτλ κτλ.

 

Κάντε ένα αρχικό στήσιμο, συχνές επανεκκινησεις και παρακολουθήστε λίγο πως πάει, μην βιάζεστε.

 

Τέλος όσοι είστε root έχει πόση σαβούρα που τρέχει άσκοπα από πίσω και πόσα προγράμματα που βοηθάμε σε τέτοιες περιπτώσεις, ψάξτε το λίγο ;-)

 

Αυτο δεν το ειχα σκεφθει... Πως ελεγχω αν τρεχει οντως το media scanner? Περασα ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφιες & τραγουδια...

 

Παρ'ολα αυτα, δεν μου το εκανε ΠΡΙΝ το συνδεσω στον φορτιστη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ειχα σκεφθει... Πως ελεγχω αν τρεχει οντως το media scanner? Περασα ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφιες & τραγουδια...

 

Παρ'ολα αυτα, δεν μου το εκανε ΠΡΙΝ το συνδεσω στον φορτιστη...

 

Γνωρίζεις ότι συνδέοντας το φορτιστή ανοίγουν αρκετά προγράμματα αυτόματα είτε για συγχρονισμους είτε για έλεγχο της μπαταρίας κτλ όπως συμβαίνει και με το Wi-Fi? (Το πιο κουλό που είδα τελευταία ήταν το fotmob που είχε εντολή να ανοίγει στο on/off της οθόνης..έλεος.)

Επίσης μπορεί να ξεκίνησε μετά από κάποια επανεκκίνηση ή αφού έβαλες να δεις μια φωτογραφία, να ακούσεις ένα τραγούδι κτλ

Δοκίμασε με το media scanner από το market και σταμάτησε το αν θέλεις αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να του κάνεις μια επανεκκίνηση και να το αφήσεις να φορτίσει με την ησυχία του και να δουλέψει και το media scanner όσο θέλει για να τελειώσει τη δουλειά του.

 

Τέλος μου έχει τύχει για ένα κατεστραμμένο αρχείο να βρω μπελά και να τρέχει το media scanner ασταμάτητα μέχρι που ένα ένα κατάφερα και βρήκα ένα κομμάτι που μου δημιουργούσε το πρόβλημα και δεν μπορούσε να το διαβάσει.. εν ολίγοις να ξέρετε μπορεί να φταίνε πολλά.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι συνδέοντας το φορτιστή ανοίγουν αρκετά προγράμματα αυτόματα είτε για συγχρονισμους είτε για έλεγχο της μπαταρίας κτλ όπως συμβαίνει και με το Wi-Fi? (Το πιο κουλό που είδα τελευταία ήταν το fotmob που είχε εντολή να ανοίγει στο on/off της οθόνης..έλεος.)

Επίσης μπορεί να ξεκίνησε μετά από κάποια επανεκκίνηση ή αφού έβαλες να δεις μια φωτογραφία, να ακούσεις ένα τραγούδι κτλ

Δοκίμασε με το media scanner από το market και σταμάτησε το αν θέλεις αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να του κάνεις μια επανεκκίνηση και να το αφήσεις να φορτίσει με την ησυχία του και να δουλέψει και το media scanner όσο θέλει για να τελειώσει τη δουλειά του.

 

Τέλος μου έχει τύχει για ένα κατεστραμμένο αρχείο να βρω μπελά και να τρέχει το media scanner ασταμάτητα μέχρι που ένα ένα κατάφερα και βρήκα ένα κομμάτι που μου δημιουργούσε το πρόβλημα και δεν μπορούσε να το διαβάσει.. εν ολίγοις να ξέρετε μπορεί να φταίνε πολλά.

 

Θα το δοκιμασω, σ'ευχαριστω πολυ! Προς το παρον αφαιρεσα 4-5 ακομα εφαρμογες που δεν με πολυνοιαζουν και μου φαινεται οτι "χαλαρωνει".... για να δουμε...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...