Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζεις ότι συνδέοντας το φορτιστή ανοίγουν αρκετά προγράμματα αυτόματα είτε για συγχρονισμους είτε για έλεγχο της μπαταρίας κτλ όπως συμβαίνει και με το Wi-Fi?

 

Σοφέ τι κάνει χοντρικά το media scanner μέσα στο λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σοφέ τι κάνει χοντρικά το media scanner μέσα στο λειτουργικό;

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά υποθέτω ότι λέει η λέξη!

Σαρώνει ότι multimedia αρχείο (φωτογραφία/βίντεο/τραγούδι) υπάρχει στο τηλέφωνο δημιουργώντας μικρά ίχνη για να γνωρίζει το τι έχεις στο τηλέφωνο σου και να μπορεί όταν πατάς να σου ανοίξει ένα από αυτά τα αρχεία να στο ανοίξει άμεσα.

Όταν ένα αρχείο είναι κατεστραμμένο μπορεί να κολλήσει η διεργασία και να τρέχει ο επεξεργαστής στα 800 πχ μόνιμα ακόμα και κλειστό να το έχεις (υπήρξαν τέτοια θέματα και προβλήματα με τη συγκεκριμένη διεργασία στις LSJ και LS8 και είχε βγει ανάλογο mod που διόρθωνε το πρόβλημα αλλά νομίζω στις LSD διορθώθηκε και από τη μαμά Samsung.

 

@stabill Κάνε και κανένα καθαρισμό της ram, μην τσιγγουνευεσαι όταν περνάς εφαρμογές τη μια μετά την άλλη ;-)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα και εγώ, πριν δυο - τρεις μερες με ιμιτασίον μπαταρία πανω (και νόμιζα οτι ήταν κόλπο της μπαταρίας)

Το έβαλα να φορτίσει, γιατι ζήτησε φόρτιση, μετα απο μια ωρα ενω έδειχνε οτι συνεχίζει η φόρτιση το βγαζω απο τον φορτιστή να φύγω και μολις το έβγαλα ζήτησε φόρτιση αμέσως! Το κινητό ήταν ζεστό στο πίσω μέρος γυρω απο την κάμερα. Εβαλα την άλλη μπαταρία που την είχα φορτίσει σε φορτιστή τοίχου την έβαλα πάνω και δουλεψε κανονικά. Μετα απο αυτό το θέμα η μπαταρία φορτίστηκε κανονικά οταν την ξανάβαλα.

Με Σκανδιναβική 4.1.2 αυτά, και Factory restore και Wipe data μετά το Update.

Δεν έχω αντιμετωπίσει αλλο πρόβλημα σχεδόν μια βδομαδα εξαντλητικής χρήσης της 4.1.2

Τελικά όντως οι μπαταρίες αδειάζουν πιο γρήγορα απο την 4.0.3 που είχα αλλα το κινητό πετάει!

Χμμμμ..... το εβαλα να φορτισει και μεσα σε κανενα 20λεπτο πηγε απο το 22% μολις στο 23%, ενω εχει ζεσταθει ελαφρα πισω... Φυσιολογικο ειναι? Εχω την Nordic 4.1.2...
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Επίσης περάσατε νέο λογισμικό, επιβάλλεται να αφήσετε τη μπαταρία να φορτίσει/αποφορτιστει πλήρως 2,3 φορές ώστε να σβήσουν και τα οποία δεδομένα έχει αλλιώς θα σας δείχνει ότι να'ναι το πρώτο καιρό.

 

Εάν φορτισετε δε με κλειστό τηλέφωνο, ακόμα καλύτερα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Επίσης περάσατε νέο λογισμικό, επιβάλλεται να αφήσετε τη μπαταρία να φορτίσει/αποφορτιστει πλήρως 2,3 φορές ώστε να σβήσουν και τα οποία δεδομένα έχει αλλιώς θα σας δείχνει ότι να'ναι το πρώτο καιρό.

 

Σ'αυτό θα συμφωνήσω και όντως χρειάζεται να γίνει πάνω από μια φορά ο "κύκλος" της φόρτισης/αποφόρτισης, όταν έβαλα την lsd μου έλεγε άλλα ντ'άλλων οι ενδείξεις της μπαταρίας, μετά την τρίτη φόρτιση όλα έστρωσαν.:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ότι συνδέοντας το φορτιστή ανοίγουν αρκετά προγράμματα αυτόματα είτε για συγχρονισμους είτε για έλεγχο της μπαταρίας κτλ όπως συμβαίνει και με το Wi-Fi? (Το πιο κουλό που είδα τελευταία ήταν το fotmob που είχε εντολή να ανοίγει στο on/off της οθόνης..έλεος.)

Επίσης μπορεί να ξεκίνησε μετά από κάποια επανεκκίνηση ή αφού έβαλες να δεις μια φωτογραφία, να ακούσεις ένα τραγούδι κτλ

Δοκίμασε με το media scanner από το market και σταμάτησε το αν θέλεις αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα να του κάνεις μια επανεκκίνηση και να το αφήσεις να φορτίσει με την ησυχία του και να δουλέψει και το media scanner όσο θέλει για να τελειώσει τη δουλειά του.

 

Τέλος μου έχει τύχει για ένα κατεστραμμένο αρχείο να βρω μπελά και να τρέχει το media scanner ασταμάτητα μέχρι που ένα ένα κατάφερα και βρήκα ένα κομμάτι που μου δημιουργούσε το πρόβλημα και δεν μπορούσε να το διαβάσει.. εν ολίγοις να ξέρετε μπορεί να φταίνε πολλά.

 

Εν ολίγοις, βάλε custom να ξεμπερδεύεις.σοφέ αυτό με το fotmob Πώς το κατάφερες να ανοίγει μόνο του; Πώς το τελείωσες;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, βάλε custom να ξεμπερδεύεις.σοφέ αυτό με το fotmob Πώς το κατάφερες να ανοίγει μόνο του; Πώς το τελείωσες;

 

Χάζευα την εφαρμογή autostarts, δείχνει τί ανοίγει από εφαρμογές όταν ξεκινάει το κινητό πχ, όταν ανοίγει το Wi-Fi, όταν συνδέεται ο φορτιστής κτλ και είδα ότι όταν κλείνει ή ανάβει η οθόνη άνοιγε αυτή η εφαρμογή και την έκλεισα μέσα από το autostart. Έβαλα και το Greenify που ανακάλυψα πρόσφατα στο market και ησύχασα γενικότερα.

 

Για όποιον δουλέψει το Autostarts.. nandroid backup πριν, μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά/bootloops κτλ αν πειραχτουν λάθος αρχεία στην εκκίνηση κτλ και γενικότερα μια μια τις αλλαγές vrwmiaris, εγώ τη πάτησα 2 φορές!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης περάσατε νέο λογισμικό, επιβάλλεται να αφήσετε τη μπαταρία να φορτίσει/αποφορτιστει πλήρως 2,3 φορές ώστε να σβήσουν και τα οποία δεδομένα έχει αλλιώς θα σας δείχνει ότι να'ναι το πρώτο καιρό.

 

Εάν φορτισετε δε με κλειστό τηλέφωνο, ακόμα καλύτερα.

 

 

Εγώ συνήθως όποτε περνάω νέα custom απλώς το σβήνω το ίδιο βράδυ, το φορτίζω ως το πρωί και κατόπιν μπαίνω απευθείας σε recovery και σβήνω τα battery stats και όλα μια χαρά! :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως όποτε περνάω νέα custom απλώς το σβήνω το ίδιο βράδυ, το φορτίζω ως το πρωί και κατόπιν μπαίνω απευθείας σε recovery και σβήνω τα battery stats και όλα μια χαρά! :)

 

Και αυτό σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Χάζευα την εφαρμογή autostarts, δείχνει τί ανοίγει από εφαρμογές όταν ξεκινάει το κινητό πχ, όταν ανοίγει το Wi-Fi, όταν συνδέεται ο φορτιστής κτλ και είδα ότι όταν κλείνει ή ανάβει η οθόνη άνοιγε αυτή η εφαρμογή και την έκλεισα μέσα από το autostart. Έβαλα και το Greenify που ανακάλυψα πρόσφατα στο market και ησύχασα γενικότερα.

 

Για όποιον δουλέψει το Autostarts.. nandroid backup πριν, μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά/bootloops κτλ αν πειραχτουν λάθος αρχεία στην εκκίνηση κτλ και γενικότερα μια μια τις αλλαγές vrwmiaris, εγώ τη πάτησα 2 φορές!

 

Σε μένα δεν ανοίγει μόνο του ρε συ

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά το mms.apk του κινητού στέλνει SMS με 160 ελληνικούς χαρακτήρες, ή πρέπει να κατεβάσουμε το Handcent SMS;
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν ανοίγει μόνο του ρε συ

 

Είσαι σίγουρος?

Δες τη φωτογραφία παρακάτω, δοκίμασες να δεις ποιες είναι ανοιχτές έστω σαν cached?

 

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά το mms.apk του κινητού στέλνει SMS με 160 ελληνικούς χαρακτήρες, ή πρέπει να κατεβάσουμε το Handcent SMS;

 

Στέλνει κανονικά με κεφαλαία 160 χαρακτήρες.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Στέλνει κανονικά με κεφαλαία 160 χαρακτήρες.

 

Εμένα πάντως όταν πάω να γράψω ελληνικά, από 160 πέφτουν στους 70 οι χαρακτήρες και στέλνει με μικρά. Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όταν πάω να γράψω ελληνικά, από 160 πέφτουν στους 70 οι χαρακτήρες και στέλνει με μικρά. Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση;

 

Δοκιμασε να βάλεις το Input Mode σε GSM alphabet απο τις ρυθμίσεις στην εφαρμογή των μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βάλεις το Input Mode σε GSM alphabet απο τις ρυθμίσεις στην εφαρμογή των μηνυμάτων.

 

Το δοκίμασα και τα στέλνει όλα ως ερωτηματικα!

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και τα στέλνει όλα ως ερωτηματικα!

 

Περίεργο! Με ποιο πληκτρολόγιο γράφεις? Δοκίμασε αν είναι να δοκιμάσεις κάποιο άλλο, όπως το swype ή όποιο άλλο έχεις εγκατεστημένο. Αν και αμφιβάλω για το αν φταιει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο! Με ποιο πληκτρολόγιο γράφεις? Δοκίμασε αν είναι να δοκιμάσεις κάποιο άλλο, όπως το swype ή όποιο άλλο έχεις εγκατεστημένο. Αν και αμφιβάλω για το αν φταιει αυτό...

 

Με διάφορα έχω δοκιμάσει, με το Swype, το Samsung, το JB keyboard, το swift, το smart....

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και τα στέλνει όλα ως ερωτηματικα!

Αυτο ειναι μια αληθεια.

Και μαλιστα αν ξεπερασεις καποιο συγκεκριμενο αριθμο χαρακτηρων (μεγαλα μηνυματα κυριως) τοτε σε ειδοποιει πως ειναι πιθανο να σταλει το μηνυμα αλλοιωμενο.

 

 

Περίεργο! Με ποιο πληκτρολόγιο γράφεις? Δοκίμασε αν είναι να δοκιμάσεις κάποιο άλλο, όπως το swype ή όποιο άλλο έχεις εγκατεστημένο. Αν και αμφιβάλω για το αν φταιει αυτό...

 

Με διάφορα έχω δοκιμάσει, με το Swype, το Samsung, το JB keyboard, το swift, το smart....

 

Και γω νομιζω πως αυτο συμβαινει με ολα τα πληκτρολογια, μαλλον παιζει ρολο η εφαρμογη των μηνυματων η ισως παιζει ρολο

και το τι συσκευη εχει ο παραληπτης.

Το ιδιο μηνυμα για παραδειγμα που εστελνα σε διαφορους αριθμους την περιοδο των εορτων, σε αλλους πηγαινε κανονικα και σε αλλους με ερωτηματικα και συμβολα. Εκει αναγκαζομουν να αλλαζω μεθοδο εισαγωγης και να στελνω περισσοτερα μηνυματα (2 αντι ενος).

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς και δεν υπάρχει στο Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II Μέρος ΙΙ αναφορά και λύση σε αυτό το ζήτημα;
Link to comment
Share on other sites

Πώς και δεν υπάρχει στο Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II Μέρος ΙΙ αναφορά και λύση σε αυτό το ζήτημα;

 

Κατεβαζεις μια εφαρμογη τυπου go sms pro η handsent sms και βρισκεις την υγεια σου.

Με καποια απο αυτες, δε θα ξανασυναντησεις τετοιο θεμα σιγουρα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις μια εφαρμογη τυπου go sms pro η handsent sms και βρισκεις την υγεια σου.

Με καποια απο αυτες, δε θα ξανασυναντησεις τετοιο θεμα σιγουρα.

Έχω κατεβασμένο το Handcent, αλλά ήλπιζα να μπορώ να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Samsung, που μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο από το Handcent, το οποίο όσο και να το αλλάζω δεν μαρέσει. Ίσως κάποιος να έχει πειράξει το πρόγραμμα της Samsung και να έχει προσθέσει αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβασμένο το Handcent, αλλά ήλπιζα να μπορώ να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Samsung, που μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο από το Handcent, το οποίο όσο και να το αλλάζω δεν μαρέσει. Ίσως κάποιος να έχει πειράξει το πρόγραμμα της Samsung και να έχει προσθέσει αυτή τη δυνατότητα.

 

Και μενα η αληθεια ειναι πως μου αρεσει πιο πολυ η εργοστασιακη εφαρμογη, αλλα πρεπει να κανουμε καποιες παραχωρησεις προφανως στο συγκεκριμενο ζητημα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβασμένο το Handcent, αλλά ήλπιζα να μπορώ να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Samsung, που μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο από το Handcent, το οποίο όσο και να το αλλάζω δεν μαρέσει. Ίσως κάποιος να έχει πειράξει το πρόγραμμα της Samsung και να έχει προσθέσει αυτή τη δυνατότητα.

 

Και μενα η αληθεια ειναι πως μου αρεσει πιο πολυ η εργοστασιακη εφαρμογη, αλλα πρεπει να κανουμε καποιες παραχωρησεις προφανως στο συγκεκριμενο ζητημα.

 

Αν και off-topic, το Go SMS ειναι κορυφαιο, δοκιμαστε το...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά το mms.apk του κινητού στέλνει SMS με 160 ελληνικούς χαρακτήρες, ή πρέπει να κατεβάσουμε το Handcent SMS;

 

Γιατι αναφερεις το apk? Το εγκατεστησες εσυ για καποιο λογο και μηπως δημιουργει προβλημα??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αναφερεις το apk? Το εγκατεστησες εσυ για καποιο λογο και μηπως δημιουργει προβλημα??

 

Όχι, είναι αυτό που είχε από μόνο του, αλλά δεν ήξερα πώς να το ονομάσω :P Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω πως εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989

 

Το έχουν πειράξει ώστε να δουλεύει με 160 χαρακτήρες. Κάποιος που είναι root, μπορεί να το επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...