Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθισε όσο μπορείς να μειώσεις την κατανάλωση. βγάλε το fast dormancy, έχε κλειστό το GPS, το 3G και το Wifi όταν δεν τα χρησιμοποιείς και βάλτο σε powersaving mode και θα είσαι εντάξη.

 

καλημερα. λυστε μου μια απορια. δεν μπορω να βρω που ειναι το fast dormancy για να το βγαλω. ειμαι ροοτ και ψαχνω στα αρχεια εγκαταστασης αλλα και μεσα απο το τιτανιουμ αλλα τιποτα,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα. λυστε μου μια απορια. δεν μπορω να βρω που ειναι το fast dormancy για να το βγαλω. ειμαι ροοτ και ψαχνω στα αρχεια εγκαταστασης αλλα και μεσα απο το τιτανιουμ αλλα τιποτα,

 

Δοκίμασε γράφοντας στον dialer *#9900#

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε γράφοντας στον dialer *#9900#

οκ ! το βρηκα και το απενεργοποιησα. εμεις θα εχουμε προβλημα στην ελλαδα με την απενεργοποιηση του ?? ή δεν το υποστιρηζουν οι εταιρειες οποτε δεν μας δημιουργεί κανενα θεμα??

και κατι αλλο υπαρχει βελτιωση στην μπαταρια τουλαχιστον εμφανης ή λιγα τα πραγματα ??

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτο το sleepofdeath,μου εχει σπασει τα νευρα,σκεφτομαι να παω σε 4.1 επισημη.

δεν θελω να μπω σε περιπετειες rom και λοιπα.

απλα θελω να περασω οσο πιο "ανωδυνα" γινεται την 4.1.

ειμαι με cosmote 4.0.4 μεσω odin.

εκτελω την ιδια διαδικασια οπως και οταν πηγα απο 4.0.3 μαμα σε 4.0.4 cosmote?

υπαρχει κανονικα Ελληνικο πληκτρολογιο και γενικοτερα Ελληνικη γλωσσα?

σε περιπτωση που θελω να επιστρεψω,υπαρχει καποια ιδιαιτερη διαδικασια?

ποια απο ολες τις 4.1 προτεινετε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σωστη απόφαση! :)

Όπως ακριβως τα λες, φλασαρε με ODIN μια 4.1.2 μετα την αρχικη ισπανικη, επειδη εχουν ενσωματωμενο εξαρχης ενα μικρο update που πηρε η ισπανικη ωστε να μην κανεις διπλο κοπο. Θα προτεινα την Σκανδιναβικη και ναι δεν θα χασεις απολυτως τιποτα, θα εχεις ελληνικα (λόγω Android πια) κανονικα και ολα θα πανε ρολοι!

Ελπίζω να απαλλαγεις και απο το SOD βεβαια...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστη απόφαση! :)

Όπως ακριβως τα λες, φλασαρε με ODIN μια 4.1.2 μετα την αρχικη ισπανικη, επειδη εχουν ενσωματωμενο εξαρχης ενα μικρο update που πηρε η ισπανικη ωστε να μην κανεις διπλο κοπο. Θα προτεινα την Σκανδιναβικη και ναι δεν θα χασεις απολυτως τιποτα, θα εχεις ελληνικα (λόγω Android πια) κανονικα και ολα θα πανε ρολοι!

Ελπίζω να απαλλαγεις και απο το SOD βεβαια...

 

με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω.

να`σαι καλα.

 

 

update

 

επειδη διαβαζω κατι για fullwipe και reset ενδιαμεσα(??)πρεπει να κανω κατι πριν περασω την 4.1?

επισης μπερδευτηκα λιγο.Σκανδιναβια ή Ισπανια?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω.

να`σαι καλα.

 

 

update

 

επειδη διαβαζω κατι για fullwipe και reset ενδιαμεσα(??)πρεπει να κανω κατι πριν περασω την 4.1?

επισης μπερδευτηκα λιγο.Σκανδιναβια ή Ισπανια?

 

Εγώ δεν έκανα κανένα wipe και δεν έχω πρόβλημα. Υποτίθεται τα wipe είναι για όταν πηγαίνεις από custom σε official και το αντίστροφο, ή όταν αλλάζεις μεταξύ customs διαφορετικών devs. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε θα έβλαπτε το wipe. Το παιδί, όπως θα έκανα και εγώ σου πρότεινε Σκανδιναβική.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη απόφαση! :)

Όπως ακριβως τα λες, φλασαρε με ODIN μια 4.1.2 μετα την αρχικη ισπανικη, επειδη εχουν ενσωματωμενο εξαρχης ενα μικρο update που πηρε η ισπανικη ωστε να μην κανεις διπλο κοπο. Θα προτεινα την Σκανδιναβικη και ναι δεν θα χασεις απολυτως τιποτα, θα εχεις ελληνικα (λόγω Android πια) κανονικα και ολα θα πανε ρολοι!

Ελπίζω να απαλλαγεις και απο το SOD βεβαια...

 

Εγώ δεν έκανα κανένα wipe και δεν έχω πρόβλημα. Υποτίθεται τα wipe είναι για όταν πηγαίνεις από custom σε official και το αντίστροφο, ή όταν αλλάζεις μεταξύ customs διαφορετικών devs. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε θα έβλαπτε το wipe. Το παιδί, όπως θα έκανα και εγώ σου πρότεινε Σκανδιναβική.

 

οποτε,εγω που πηγαινω απο official σε official δεν κανω τιποτε παραπανω απο ενα περασμα με odin

αλλα φυσικα παιρνω ενα backup πριν(?)

Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβαζω κατι για fullwipe και reset ενδιαμεσα(??)πρεπει να κανω κατι πριν περασω την 4.1?

επισης μπερδευτηκα λιγο.Σκανδιναβια ή Ισπανια?

 

Σκανδιναβια ή οτι αλλο πλην Ισπανικης

Επειδη ζητησες "ανωδυνο" περασμα, προφανως υποθετω δεν θελεις να ξαναστηνεις από την αρχη. Αρα δεν κανεις κανενα wipe παρα μονο (φευ!) σε περιπτωση απροσμενου προβληματος. Η rom από μονη της ειναι Non wipe

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ ! το βρηκα και το απενεργοποιησα. εμεις θα εχουμε προβλημα στην ελλαδα με την απενεργοποιηση του ?? ή δεν το υποστιρηζουν οι εταιρειες οποτε δεν μας δημιουργεί κανενα θεμα??

και κατι αλλο υπαρχει βελτιωση στην μπαταρια τουλαχιστον εμφανης ή λιγα τα πραγματα ??

 

Το δεύτερο που είπες. Εγώ έκανα όλες τις αλλαγές μαζί και έχοντας λίγες μέρες το κινητό και έτσι δεν είχα πολύ την ευκαιρία να το συγκρίνω. Εννοείται πως εάν το χρησιμοποιείς σαν smartphone και όχι ως απλό κινητό θα χρειαστεί κάθε μέρα φόρτιση. Εμένα στις μέρες που πηγαίνω σχολή μου αρκεί ανετώτατα η μπαταρία με 2 ώρες μουσική και 2 ώρες παιχνίδια. Και όταν το χρησιμοποιώ για παιχνίδια στο σπίτι δεν πέφτει πολύ. Νομίζω πως αυτό που ρίχνει πιο πολύ την μπαταρία είναι η έντονη χρήση του ίντερνετ. Πχ σε ένα παιχνίδι που ήθελε ίντερνετ έπεφτε πιο γρήγορα απ'ότι το φόρτιζε το USB στον υπολογιστή μου.

Link to comment
Share on other sites

Σκανδιναβια ή οτι αλλο πλην Ισπανικης

Επειδη ζητησες "ανωδυνο" περασμα, προφανως υποθετω δεν θελεις να ξαναστηνεις από την αρχη. Αρα δεν κανεις κανενα wipe παρα μονο (φευ!) σε περιπτωση απροσμενου προβληματος. Η rom από μονη της ειναι Non wipe

 

ωραια-ξεκιναω και ο θεος βοηθος..:rolleyes:

 

λοιπον..

ξεκινησα με format sd καρτας και επειτα factory reset.

κατεβασα την σκανδιναβικη και την περασα με odin.

μεσα σε 3,5 λεπτακια,ειχε περαστει.

δεν μου εχει σβησει απολυτως τιποτε(επαφες,προγραμματα)εκτος απο αυτα που ηταν περασμενα στην sd καρτα η οποια εφαγε φορματ.

οτι προγραμμα ηταν περασμενο στην sd εμφανιστηκε γκριζαρισμενο και τα αφαιρεσα απο την διαχειριση εφαρμογων.

εχω την εντυπωση οτι καλυτερο θα ηταν να ειχαν σβηστει τα παντα,αλλα οταν με το καλο ερθει η Ελληνικη,θα το κανω τοτε.

προς το παρον ειμαι πολυ περιεργος να δω εαν θα μου διορθωσει αυτο το διαβολικο sod.

για να την δουμε και την 4.1...

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

ωραια-ξεκιναω και ο θεος βοηθος..:rolleyes:

 

λοιπον..

ξεκινησα με format sd καρτας και επειτα factory reset.

κατεβασα την σκανδιναβικη και την περασα με odin.

μεσα σε 3,5 λεπτακια,ειχε περαστει.

δεν μου εχει σβησει απολυτως τιποτε(επαφες,προγραμματα)εκτος απο αυτα που ηταν περασμενα στην sd καρτα η οποια εφαγε φορματ.

οτι προγραμμα ηταν περασμενο στην sd εμφανιστηκε γκριζαρισμενο και τα αφαιρεσα απο την διαχειριση εφαρμογων.

εχω την εντυπωση οτι καλυτερο θα ηταν να ειχαν σβηστει τα παντα,αλλα οταν με το καλο ερθει η Ελληνικη,θα το κανω τοτε.

προς το παρον ειμαι πολυ περιεργος να δω εαν θα μου διορθωσει αυτο το διαβολικο sod.

για να την δουμε και την 4.1...

Πως γινετε να εκανες factory reset και να ΜΗΝ σου εσβησε οπως λες επαφες και προγραμματα αφου η επιλογη factory reset επαναφερει το κινητο σε εργοστασιακη κατασταση και σβηνει τα παντα...

 

Μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο?

 

 

χμμ..μαλλον δεν εκανα fr αλλα κατι αλλο..(επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων..?).

τι εκανα λες την λαλακια μου?

θυμησε μου σε παρακαλω πως κανουμε fr?

Link to comment
Share on other sites

χμμ..μαλλον δεν εκανα fr αλλα κατι αλλο..(επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων..?).

τι εκανα λες την λαλακια μου?

θυμησε μου σε παρακαλω πως κανουμε fr?

Μα το factory reset ειναι στα ελληνικα το επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αν το κανεις χανεις τα παντα απο το κινητο ειναι λες και το αγορασες μολις οποτε μαλλον εκανες κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα το factory reset ειναι στα ελληνικα το επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αν το κανεις χανεις τα παντα απο το κινητο ειναι λες και το αγορασες μολις οποτε μαλλον εκανες κατι αλλο.

 

μαλιστα-δεν θυμαμαι τι εκανα..

τεσπα-το αφηνω ως εχει τωρα και βλεπουμε.

παντως ειναι πολυ ομαλη και γρηγορη 4.1.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα-δεν θυμαμαι τι εκανα..

τεσπα-το αφηνω ως εχει τωρα και βλεπουμε.

παντως ειναι πολυ ομαλη και γρηγορη 4.1.

 

Μπορει να κανω λαθος αφου διαβασα βιαστικα ολη την κουβεντα, αλλα μομιζω οτι οι εφαρμογες επανηλθαν απο το Gmail... δεν επανερχονται μονο οι επαφες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανω λαθος αφου διαβασα βιαστικα ολη την κουβεντα, αλλα μομιζω οτι οι εφαρμογες επανηλθαν απο το Gmail... δεν επανερχονται μονο οι επαφες...

 

Αν την ειχε ενεργοποιημενη την επιλογη αυτη, του εκανε επαναφορα η google και το gmail. Aν δεν την ειχε, δεν εκανε διαμορφωση συσκευη αποθηκευσης USB μεσα απο το μενου του τηλ/νου, γι'αυτο μαλλον ητανε ετσι οπως το περιεγραψε.!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανω λαθος αφου διαβασα βιαστικα ολη την κουβεντα, αλλα μομιζω οτι οι εφαρμογες επανηλθαν απο το Gmail... δεν επανερχονται μονο οι επαφες...

 

Αν την ειχε ενεργοποιημενη την επιλογη αυτη, του εκανε επαναφορα η google και το gmail. Aν δεν την ειχε, δεν εκανε διαμορφωση συσκευη αποθηκευσης USB μεσα απο το μενου του τηλ/νου, γι'αυτο μαλλον ητανε ετσι οπως το περιεγραψε.!!

 

οχι παιδια.δεν προλαβε να κανει restore απο το gmail,γιατι δεν το αφησα.

απλα δεν εκανα fc γι`αυτο και ηταν ολα οπως και πριν.

πιστευω να μην υπαρχει προβλημα.την επομενη(και προφανως Ελληνικη) θα τα σβησω ολα..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια.δεν προλαβε να κανει restore απο το gmail,γιατι δεν το αφησα.

απλα δεν εκανα fc γι`αυτο και ηταν ολα οπως και πριν.

πιστευω να μην υπαρχει προβλημα.την επομενη(και προφανως Ελληνικη) θα τα σβησω ολα..:rolleyes:

 

Εφοσον προερχομαστε απο αλλο λειτουργικο και αλλο file system π.χ 4.03. η 4.0.4 καλο θα ειναι να κανουμε full hard reset (wipes) και τα λοιπα για να μην εχουμε διαφορα προβληματα κολληματα και τετοια, εφοσον αλλαζουμε αλλη rom.!!

 

Εdit: Kαλοριζικη η νεα σου rom.!!

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον προερχομαστε απο αλλο λειτουργικο και αλλο file system π.χ 4.03. η 4.0.4 καλο θα ειναι να κανουμε full hard reset (wipes) και τα λοιπα για να μην εχουμε διαφορα προβληματα κολληματα και τετοια, εφοσον αλλαζουμε αλλη rom.!!

 

Εdit: Kαλοριζικη η νεα σου rom.!!

ευχαριστω

 

εκανα εχθες το βραδυ fc και θα κατσω το απογευμα να περασω απο την αρχη τις εφαρμογες μου.

πιστευω να μην εχω προβλημα.

 

update

 

εχθες το φορτισα πληρως.

ενεργ/σα και την επιλογη που μου δειχνει σε ποσοστο την μπαταρια.

απο τοτε μιλησα το πολυ 5 λεπτα και η μπαταρια εχει πεσει στο 77%.

το τηλεφωνο ειναι σε λειτουργια gsm(οχι 3g)και αδειο απο εφαρμογες.

μετα την πληρη φορτιση,εφαγε και ενα factory reset,το οποιο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει την μπαταρια.

τσιμπαει κατι παραπανω σε ρευμα η 4.1 σε σχεση με την 4.04 ή ιδεα μου ειναι?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

 

εκανα εχθες το βραδυ fc και θα κατσω το απογευμα να περασω απο την αρχη τις εφαρμογες μου.

πιστευω να μην εχω προβλημα.

 

update

 

εχθες το φορτισα πληρως.

ενεργ/σα και την επιλογη που μου δειχνει σε ποσοστο την μπαταρια.

απο τοτε μιλησα το πολυ 5 λεπτα και η μπαταρια εχει πεσει στο 77%.

το τηλεφωνο ειναι σε λειτουργια gsm(οχι 3g)και αδειο απο εφαρμογες.

μετα την πληρη φορτιση,εφαγε και ενα factory reset,το οποιο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει την μπαταρια.

τσιμπαει κατι παραπανω σε ρευμα η 4.1 σε σχεση με την 4.04 ή ιδεα μου ειναι?

 

Να σβησεις και τα battery stats. Εχει περισσοτερη καταναλωση γιατι τρεχουνε πιο πολλες εφαρμογες απ' οτι στην 4.0.4 στο παρασκηνιο. Αν γινεις rooted η εισαι, μπορεις να σταματησεις πολλες απ'αυτες που τρεχουνε χωρις λογο στο παρασκηνιο , η να τις παγωσεις με titanium η απεγκατασταση. Δεν υπαρχει κατι αλλο, το τελευταιο ειναι μεγαλυτερη μπαταρια 2000mah η παραπανω.!!

Link to comment
Share on other sites

Να σβησεις και τα battery stats. Εχει περισσοτερη καταναλωση γιατι τρεχουνε πιο πολλες εφαρμογες απ' οτι στην 4.0.4 στο παρασκηνιο. Αν γινεις rooted η εισαι, μπορεις να σταματησεις πολλες απ'αυτες που τρεχουνε χωρις λογο στο παρασκηνιο , η να τις παγωσεις με titanium η απεγκατασταση. Δεν υπαρχει κατι αλλο, το τελευταιο ειναι μεγαλυτερη μπαταρια 2000mah η παραπανω.!!

 

οχι-δεν ειμαι rooted γιατι δεν θελω να το σκαλισω και να μπλεξω.

αυτα τα battery stats πως τα σβηνω?:rolleyes:

 

 

**επισης,φαινεται οτι με την 4.1 -προς το παρον τουλαχιστον-λυνεται και το θεμα οπου ο συνομιλητης ακουει 2 φορες την φωνη του.

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

οχι-δεν ειμαι rooted γιατι δεν θελω να το σκαλισω και να μπλεξω.

αυτα τα battery stats πως τα σβηνω?:rolleyes:

 

 

**επισης,φαινεται οτι με την 4.1 -προς το παρον τουλαχιστον-λυνεται και το θεμα οπου ο συνομιλητης ακουει 2 φορες την φωνη του.[/QU

 

Κατεβαζεις την αναλογη εφαρμογη απο το google play: Battery Calibration σε καποιες απο αυτες ζηταει δικαιωματα root, σε αλλες οχι. Το root γινεται πανευκολα ενα αρχειο τρεχεις μονο. Αν καποια στιγμη το αποφασισεις διαβασε εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

.[/QU

 

Κατεβαζεις την αναλογη εφαρμογη απο το google play: Battery Calibration σε καποιες απο αυτες ζηταει δικαιωματα root, σε αλλες οχι. Το root γινεται πανευκολα ενα αρχειο τρεχεις μονο. Αν καποια στιγμη το αποφασισεις διαβασε εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

 

 

οκ-θα το κοιταξω-thx

Link to comment
Share on other sites

οκ-θα το κοιταξω-thx

 

Aπενεργοποιησε τις επιλογες για ενημερωση λογισμικου και δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας δεδομενων τρωνε μπαταρια αυτα, και οποτε τα χρειαστεις τα ενεργοποιεις παλι.!!

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...