Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι θα του κάνει καλό κάτι τέτοιο.

Ακόμα και στον φορτιστή του που είναι 0,7amp , όταν είναι στην αρχή, αρνείτε να ξεκινήσει το τηλέφωνο. Για την ακρίβεια, ανάβει, και σβήνει μετά απο λίγο απο μπαταρία.

Συμφωνώ για την αργή φόρτιση, αλλά όχι και έτσι! όχι σε τέτοιο βαθμό που να μην φτάνει το ρεύμα.

 

Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι καλό και τι όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχει αναφερθεί πολλές πάντως -και όχι μόνο στο myphone- ότι "αργή φόρτιση = καλύτερη φόρτιση και μεγαλύτερη αντοχή της μπαταρίας στον χρόνο" ενώ αντίθετα "γρήγορη φόρτιση = "καταπόνηση" της μπαταρίας που συμβάλει σημαντικά στην πρόωρη φθορά της". Σαν γενικός κανόνας ένα πράγμα.. τώρα το κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά.. αλλά και το τι συμβαίνει στην πολύ αργή φόρτιση συγκεκριμένα.. δεν είμαι ειδικός.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τον Philz και τους kernel του, στο 3 post έχει και .tar αρχείο για αυτούς που δεν έχουν εξωτερική κάρτα και τον περνάτε μέσω Odin χωρίς προβλήματα ή έξτρα κάρτα.

Και ναι το stock recovery 3e υποστηρίζει μόνο update μέσω external ή adb για όποιον γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δανείστηκα κι εγω micro sd κι έγινα root. Ευχαριστώ τον makis206 για τη βοήθεια και το χρόνο του. Πρώτη επιλογή να βάλω κάποια εφαρμογή αφαίρεσης των διαφημίσεων. Προεγκατεστημενες εφαρμογές όπως τα readers hub κλπ, πως τις σβήνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δανείστηκα κι εγω micro sd κι έγινα root. Ευχαριστώ τον makis206 για τη βοήθεια και το χρόνο του. Πρώτη επιλογή να βάλω κάποια εφαρμογή αφαίρεσης των διαφημίσεων. Προεγκατεστημενες εφαρμογές όπως τα readers hub κλπ, πως τις σβήνουμε.

 

Για τις διαφημίσεις βάλε το adaway και για τις εφαρμογές, ειτε titanium backup ειτε SD Maid..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι καλό και τι όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχει αναφερθεί πολλές πάντως -και όχι μόνο στο myphone- ότι "αργή φόρτιση = καλύτερη φόρτιση και μεγαλύτερη αντοχή της μπαταρίας στον χρόνο" ενώ αντίθετα "γρήγορη φόρτιση = "καταπόνηση" της μπαταρίας που συμβάλει σημαντικά στην πρόωρη φθορά της". Σαν γενικός κανόνας ένα πράγμα.. τώρα το κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά.. αλλά και το τι συμβαίνει στην πολύ αργή φόρτιση συγκεκριμένα.. δεν είμαι ειδικός.:)

 

Και γω πιστευω πως ισχυει αυτη η θεωρια με την γρηγορη και αργη φορτιση.

Στην περιπτωση μας ομως, ο φορτιστης μας δεν ειναι ταχυφορτιστης οπως σε αλλα κινητα τηλεφωνα που φορτιζονται μεσα σε μιαμιση ωρα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με το καινούριο στοκ recovery, χρειάζεσαι πλέον εξωτερική κάρτα για να περάσεις το αρχείο του Philz για κάρτα.

Η πιο εύκολη λύση είναι το Odin.

Μειονέκτημα του Odin, είναι ότι γράφει ο μετρητής και θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία μηδενίσματος κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Για τις διαφημίσεις βάλε το adaway και για τις εφαρμογές, ειτε titanium backup ειτε SD Maid..

 

Έτοιμο το adaway. Στο titanium backup επιλέγω αντίγραφα ασφαλείας/επαναφορά, κι από εκεί μπαίνω στην εφαρμογή που θέλω και πατάω απεγκατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο το adaway. Στο titanium backup επιλέγω αντίγραφα ασφαλείας/επαναφορά, κι από εκεί μπαίνω στην εφαρμογή που θέλω και πατάω απεγκατασταση;

 

Ναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Με το καινούριο στοκ recovery, χρειάζεσαι πλέον εξωτερική κάρτα για να περάσεις το αρχείο του Philz για κάρτα.

Η πιο εύκολη λύση είναι το Odin.

Μειονέκτημα του Odin, είναι ότι γράφει ο μετρητής και θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία μηδενίσματος κ.λ.π.

 

Αυτο με τον μετρητή και το μηδενισμό, τι είναι; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να παραθέσει το αντίστοιχο link; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανένα 10ήμερο την 4.1.2 (Nordic) και όπως είχα αναφέρει πριν λίγες μέρες το κινητό άλλαξε τελείως συμπεριφορά προς το καλύτερο. Δεν είχα προβλήματα ούτε με κλεισίματα ούτε κολλήματα ή λειτουργικές ανωμαλίες.

 

Μέχρι σήμερα που έγινε αυτό:

 

Πρέπει να δημιουργήθηκε κατάσταση του SOD. Και όταν λέω πρέπει τι εννοώ. Το SOD γνωρίζω πως εμφανίζεται όταν έχεις στο ON το WiFi σου. Εγώ είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (κλειστό κινητό, καμία απόκριση, κανονικά καλούσα από άλλο κινητό) αλλά χωρίς να έχω ενεργοποιημένο το WiFI.

 

Έβγαλα, έβαλα τη μπαταρία και όταν εκκίνησε το κινητό δεν ανταποκρινόταν καθόλου το touch μου, αλλά τα Hard button λειτουργούσαν κανονικά. Με την 2η επανεκκίνηση δούλεψε κανονικά αλλά από το 25% μπαταρία έπεσε στο 12%.

 

Παραθέτω το πρόβλημα μου ώστε αν έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο με JB ή έχει λύση να το πει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον μετρητή και το μηδενισμό, τι είναι; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ή να παραθέσει το αντίστοιχο link; Ευχαριστώ

 

αμα αλλαξεις κερνελ αυξανετεται ο μετρητης που σου ειπε και θα σου εμφανιζει και ενα τριγωνακι οταν ανοιγει το κινητο αν το κανεις με cf-root για να τον μηδενισεις και να βγαλεις και το τριγωνακι κατεβαζεις απο το Playstore την εφαρμογη triangle away αυτη εδω

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανένα 10ήμερο την 4.1.2 (Nordic) και όπως είχα αναφέρει πριν λίγες μέρες το κινητό άλλαξε τελείως συμπεριφορά προς το καλύτερο. Δεν είχα προβλήματα ούτε με κλεισίματα ούτε κολλήματα ή λειτουργικές ανωμαλίες.

 

Μέχρι σήμερα που έγινε αυτό:

 

Πρέπει να δημιουργήθηκε κατάσταση του SOD. Και όταν λέω πρέπει τι εννοώ. Το SOD γνωρίζω πως εμφανίζεται όταν έχεις στο ON το WiFi σου. Εγώ είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (κλειστό κινητό, καμία απόκριση, κανονικά καλούσα από άλλο κινητό) αλλά χωρίς να έχω ενεργοποιημένο το WiFI.

 

Έβγαλα, έβαλα τη μπαταρία και όταν εκκίνησε το κινητό δεν ανταποκρινόταν καθόλου το touch μου, αλλά τα Hard button λειτουργούσαν κανονικά. Με την 2η επανεκκίνηση δούλεψε κανονικά αλλά από το 25% μπαταρία έπεσε στο 12%.

 

Παραθέτω το πρόβλημα μου ώστε αν έχει συναντήσει κάποιος κάτι παρόμοιο με JB ή έχει λύση να το πει.

 

Ευχαριστώ.

 

Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο να τα συζητήσουμε κι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=356271 :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αφού έχουμε φλασάρει με Odin 4.1, και παρουσιάσει πρόβλημα το κινητό, το δέχονται στο σέρβις έτσι, ή πρέπει να κάνουμε φλασάρισμα της ελληνικής 4.03 και ύστερα μηδενισμό του μετρητή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αφού έχουμε φλασάρει με Odin 4.1, και παρουσιάσει πρόβλημα το κινητό, το δέχονται στο σέρβις έτσι, ή πρέπει να κάνουμε φλασάρισμα της ελληνικής 4.03 και ύστερα μηδενισμό του μετρητή;

 

Εξαρταται τι εχει παθει! Το δικο μου π.χ. που δεν αναβε καθολου, το δεχτηκαν!!!!! Νομιζω καταλαβαινεις τι εννοω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση ενας φιλος μου αλλαξε τον kernels σε s3 και ειδε διαφορα στην μπαταρια του ξερετε ποιος αντιστοιχα στο s2 μπορει να βελτιωσει την μπαταρια του?φοραω την v20.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση ενας φιλος μου αλλαξε τον kernels σε s3 και ειδε διαφορα στην μπαταρια του ξερετε ποιος αντιστοιχα στο s2 μπορει να βελτιωσει την μπαταρια του?φοραω την v20.

 

Θα έπρεπε να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα βάλε αυτόν (6.0beta5) αλλά πρώτα πρέπει να φλασάρεις αυτόν (στο 2ο ποστ, τον 2.1) και θα είσαι οκ :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

Μετα απο μια βδομαδα με 4.1.2. ξαναγυριζω σε 4.0.4 με χαρα !!

Τι να το κανω τετοιο κινητο με κλειστα δεδομενα ή χωρις 3G ή δε ξερω τι αλλο για να γλιτωσω

μπαταρια , και να μη πω για την εξοικονομηση μπαταριας και την αποδοση του κινητου !

Θα περασω πρωτα μια Ωμεγα απο περιεργεια ... αλλα μετα με κοβω για 4.0.4 .

Παιδες προτιμω το κινητο μας να δουλευει στο full και να μη κοιτω την μπαταρια συνεχεια.

..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έβαλα πριν 2 μέρες την Σκαδιναβική 4.1.2

Στις Πληροφορίες Συσκευής αναφέρει : Έκδοση βασικού φάσματος I9100XXLS8 (και όχι 6 στο τέλος) και αριθμό κατασκευής JZO54K.I9100XWLSD. Το όνομα του Link πάντως αναφέρει το 6. I9100XWLSD_I9100OXXLS6_NEE.zip

Όσοι βάλατε την Σκαδιναβική, τι νούμερο έχει στο τέλος η Έκδοση βασικού φάσματος ? 6 ή 8?

 

Τεσπα. Εμένα μ άρεσε αρκετά, άλλο κινητό, αλλά θα συμφωνήσω πως η 4.0.4 είναι καλύτερη και σε απόδοση αλλά και σε μπαταρία. Δεν θα την αλλάξω όμως, είχα βαρεθεί τον GoLauncher και το TouchWiz της 4.0.4 είναι τραγικό, ελλεινό, τρισάθλιο, απαράδεκτο και η Jelly Bean είναι και πολύ όμορφη αλλά και πολύ πρακτική.

Edited by sercreep
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Όσοι βάλατε την Σκαδιναβική, τι νούμερο έχει στο τέλος η Έκδοση βασικού φάσματος ? 6 ή 8?

 

Σε μένα έχει XLS8

 

Καλημέρα κι από μένα.Δυστυχώς τα προβλήματα για την Σκανδιναβική 4.1.2 δεν άργησαν να έρθουν.Μια εβδομάδα έβγαλε το κινητό απροβλημάτιστης λειτουργίας.Σήμερα το πρωί δεν ξέρω τι έπαθε.Αρχικά εκεί που έπαιζα ένα παιχνίδι άρχισε να μου εμφανίζει την εφαρμογή του αυτοκινήτου για φωνητική εντολή.Μετά συνδέω τον φορτιστή και είχε ένα μικρό lag για να διαβάσει ότι το κινητό φορτίζεται.Μετά από 3-4 μπαινοβγαλσίματα του βίσματος και μια επανεκκίνηση το έπιασε κανονικά.Μετά από κανά 5λεπτο ξεκινάει να κάνει κάτι τρελά το κινητό ενώ ήταν κλειδωμένο έκανε τον ήχο της εφαρμογής των φωνητικών εντολών μέχρι που άρχισε να τον κάνει συνεχόμενα και ασταμάτητα.Του τραβάω 2η επανεκκίνηση.Μετά ξεκινάει το ίδιο με τον ήχο που κάνει όταν τον συνδέουμε για φόρτιση.Του τραβάω και 3η επανεκκίνηση και τώρα έχει "ηρεμήσει" προς το παρόν.Η τελευταία εφαρμογή που έβαλα ήταν πριν 4-5 μέρες την εφαρμογή για την μπαταρία το Battery HD.

 

1)Έχει ακούσει κανείς παρόμοια πρόβληματα;

2)Προχθές μου έπεσε από το κρεβάτι.Υπάρχει περίπτωση να επηρεάστηκε το λογισμικό;Που δε νομίζω γιατί μου έχει πέσει αρκετές φορές αλλά λέω...μήπως?

Edited by civil_s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Τελικά μ'αυτήν την περιβόητη 4.1.2 θα τρελαθούμε. Άλλος λέει ότι έιναι τέλεια και καλύτερη από πριν, με καλύτερη μπαταρία, άλλοι είναι απογοητευμένοι...Τόσο διαφορετικές 4.1.2 υπάρχουν για να μην είναι συγκεκριμένη η εικόνα της έκδοσης αυτής? Αντιθέτως, έχω ακούσει τόσα για την 4.0.4 που με εξιτάρει να δοκιμάσω να την βάλω. Είμαι όμως άσχετος μ'αυτά. Τώρα έχω την 4.0.3 η οποία δεν μου 'χει βγάλει κανένα πρόβλημα. Αλλά όλοι αναφέρουν καλύτερη διαχείριση μπαταρίας στην 4.0.4. Οι διαφορές τους είναι ότι η 4.0.3 είναι unbranded ενώ η 4.0.4 είναι της cosmote και της vodafone? Εγώ πχ που έχω cosmote θα μπούνε μέσα logos και τέτοια?

Με kies γιατί δεν μου τη βγάζει? Πρέπει μόνο μέσω odin? Δηλαδή κατεβάζω οdin 1.85 και πατάω τα συγκεκριμένα κουμπιά του τηλεφώνου για να μπει σε διαδικασία root? Ή δεν χρειάζεται root για να την περάσω? Συγγνώμη αν έχουν ειπωθεί όλα αυτά πάλι. Mετά αν δεν μου αρέσει, μπορώ να επιστρέψω κανονικά στην 4.0.3?

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Έχω ένα θεματάκι αφού δοκίμασα να στήσω clockwork Recovery Mod σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό που μου πρότεινε φίλος.

 

Στήθηκε κανονικά, αλλά μετά την επανεκκίνηση δεν μπορώ να περάσω την αρχική οθόνη. Το θέμα μου είναι το γνωστό κίτρινο τριγωνάκι με το θαυμαστικό ανοίγοντας την συσκευή.

 

Είμαι root εδώ και καιρό και αν θυμάμαι καλά, είχα περάσει ένα προσωρινό clockwork για να εγκαταστήσω την rom της Cosmote (4.0.4). Πώς μπορεί να φύγει το τριγωνάκι χωρίς jig; Έχω φωτογραφίες και βίντεο που δεν έχω αποθηκεύσει. Θα ήθελα να μην τα χάσω αυτά με εγκατάσταση νέας rom. Δώστε τα φώτα σας... ;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δημήτρης

Edited by Ramidakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Τελικά μ'αυτήν την περιβόητη 4.1.2 θα τρελαθούμε. Άλλος λέει ότι έιναι τέλεια και καλύτερη από πριν, με καλύτερη μπαταρία, άλλοι είναι απογοητευμένοι...Τόσο διαφορετικές 4.1.2 υπάρχουν για να μην είναι συγκεκριμένη η εικόνα της έκδοσης αυτής? Αντιθέτως, έχω ακούσει τόσα για την 4.0.4 που με εξιτάρει να δοκιμάσω να την βάλω. Είμαι όμως άσχετος μ'αυτά. Τώρα έχω την 4.0.3 η οποία δεν μου 'χει βγάλει κανένα πρόβλημα. Αλλά όλοι αναφέρουν καλύτερη διαχείριση μπαταρίας στην 4.0.4. Οι διαφορές τους είναι ότι η 4.0.3 είναι unbranded ενώ η 4.0.4 είναι της cosmote και της vodafone? Εγώ πχ που έχω cosmote θα μπούνε μέσα logos και τέτοια?

Με kies γιατί δεν μου τη βγάζει? Πρέπει μόνο μέσω odin? Δηλαδή κατεβάζω οdin 1.85 και πατάω τα συγκεκριμένα κουμπιά του τηλεφώνου για να μπει σε διαδικασία root? Ή δεν χρειάζεται root για να την περάσω? Συγγνώμη αν έχουν ειπωθεί όλα αυτά πάλι. Mετά αν δεν μου αρέσει, μπορώ να επιστρέψω κανονικά στην 4.0.3?

Ευχαριστώ πολύ.

Αν θα βάλεις branded rom θα μπουν και logo ,εφαρμογές του παρόχου .

Αν εισαι stock cosmote ,και το kies βλέπει κανονικά το τηλεφωνώ έπρεπε να στην δώσει .Δοκίμασε και μέσα απο τις ρυθμίσεις .

Δεν χρειάζεσαι root για αλλαγη επισημου firmware ,οδηγίες υπαρχουν στην πρώτη σελίδα .

 

Μπορείς να επιστρέψεις στο παλιό firmware με τον ίδιο τρόπο ,όπως και να περάσεις όποιο άλλο θέλεις .

 

@ Ramidakos

Δημήτρη διάβασε εδω

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν θα βάλεις branded rom θα μπουν και logo ,εφαρμογές του παρόχου .

Αν εισαι stock cosmote ,και το kies βλέπει κανονικά το τηλεφωνώ έπρεπε να στην δώσει .Δοκίμασε και μέσα απο τις ρυθμίσεις .

Δεν χρειάζεσαι root για αλλαγη επισημου firmware ,οδηγίες υπαρχουν στην πρώτη σελίδα .

 

Μπορείς να επιστρέψεις στο παλιό firmware με τον ίδιο τρόπο ,όπως και να περάσεις όποιο άλλο θέλεις .

 

@ Ramidakos

Δημήτρη διάβασε εδω

Ευχαριστώ Μιχάλη. Το τηλέφωνο δεν είναι στοκ cosmote, είναι στοκ eur μάλλον, το πήρα από Κωτσόβολο πριν 3 μήνες με 4.0.3 μέσα. Δεν θέλω ρουτ και τέτοια ή customs, οπότε το odin περνάει επίσημες έτσι? Ή μπορεί να περιμένω και την επίσημη 4.1.2 να δω απόψεις και να αποφασίσω τότε...

Ευχαριστώ

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη. Το τηλέφωνο δεν είναι στοκ cosmote, είναι στοκ eur μάλλον, το πήρα από Κωτσόβολο πριν 3 μήνες με 4.0.3 μέσα. Δεν θέλω ρουτ και τέτοια ή customs, οπότε το odin περνάει επίσημες έτσι? Ευχαριστώ

 

Ναι ,με odin περνάς όποια επίσημη θέλεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...