Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.. στο thread υπαρχει και σε zip, ωστε να το περνας απο Recovery.. ;)

 

Α μάλιστα, μάλλον σ'αυτό πήγε το μυαλό μου Γιάννη..!:p

 

(άτιμο ταπατάλκ μέχρι να σε μάθω..:lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και αρκετα ευχαριστημενος με την 4.0.4, ειδικα μετα το καθαρισμα της cache που μου προτεινε ο Μακης, παρατηρω καποια μικροκολληματα.

Για παραδειγμα, μπορει να γραφω κατι, και πατωντας το space, να κανει καποια δευτερολεπτα να αφησει κενο, ενω και στο πληκτρολογιο φαινεται συνεχως πατημενο. Βεβαια, αυτο μπορει να συμβει 1 στις 50, αλλα συμβαινει. Πριν λιγο, πατησα να μπω στο google play, και εκανε παλι μερικα δευτερολεπτα, ενω οσο διαρκει αυτο, το τηλεφωνο ειναι σαν κολλημενο.

Τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρκετα ευχαριστημενος με την 4.0.4, ειδικα μετα το καθαρισμα της cache που μου προτεινε ο Μακης, παρατηρω καποια μικροκολληματα.

Για παραδειγμα, μπορει να γραφω κατι, και πατωντας το space, να κανει καποια δευτερολεπτα να αφησει κενο, ενω και στο πληκτρολογιο φαινεται συνεχως πατημενο. Βεβαια, αυτο μπορει να συμβει 1 στις 50, αλλα συμβαινει. Πριν λιγο, πατησα να μπω στο google play, και εκανε παλι μερικα δευτερολεπτα, ενω οσο διαρκει αυτο, το τηλεφωνο ειναι σαν κολλημενο.

Τι μπορει να φταιει;

 

Στο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς το Τ9; Έχω ακούσει ότι καθυστερεί μερικές φορές η πληκτρολόγηση με αυτόν τον τρόπο (το αναφέρει και κάποιος φίλος στο "Επίσημο" στα τελευταία ποστς). Προσωπικά δεν αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα πάντως αλλά δεν ενεργοποίησα ποτέ το Τ9 και διάφορες άλλες ευκολίες του πληκτρολογίου, τό'χω απλό και καθαρό.

 

Το Google Play κάνει κι εμένα διάφορα κατά καιρούς αλλά πιστεύω ότι ευθύνεται η εφαρμογή και όχι η συσκευή ή το firmware. Κάποιες φορές μπαίνει και τρέχει σφαίρα και κάποιες άλλες τρώει σκαλωματάκια και αναγκάζομαι να το κλείσω και να το ανοίξω ξανά για να το δω να δουλεύει με αξιοπρέπεια, δεν είναι και τόσο συχνό το φαινόμενο βέβαια αλλά σίγουρα το παρατηρώ κάποιες φορές..:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου ...και κοντοχωριανέ !

 

Τιποτα ρε συ.. ;) Κοίταξε όμως το επόμενο post, που δινω το thread του kernel στο xda.. δες εκει, γιατι έβγαλε νεα εκδοση την 3.72. Δινει δυο αρχεία, ενα tar (μεσω Odin) και ενα zip (μεσω Recovery). Διαλέγεις ενα απο τα δυο και προχωρας αναλογα..

Link to comment
Share on other sites

Στο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς το Τ9; Έχω ακούσει ότι καθυστερεί μερικές φορές η πληκτρολόγηση με αυτόν τον τρόπο (το αναφέρει και κάποιος φίλος στο "Επίσημο" στα τελευταία ποστς). Προσωπικά δεν αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα πάντως αλλά δεν ενεργοποίησα ποτέ το Τ9 και διάφορες άλλες ευκολίες του πληκτρολογίου, τό'χω απλό και καθαρό.

 

Το Google Play κάνει κι εμένα διάφορα κατά καιρούς αλλά πιστεύω ότι ευθύνεται η εφαρμογή και όχι η συσκευή ή το firmware. Κάποιες φορές μπαίνει και τρέχει σφαίρα και κάποιες άλλες τρώει σκαλωματάκια και αναγκάζομαι να το κλείσω και να το ανοίξω ξανά για να το δω να δουλεύει με αξιοπρέπεια, δεν είναι και τόσο συχνό το φαινόμενο βέβαια αλλά σίγουρα το παρατηρώ κάποιες φορές..:)

 

Το πληκτρολογιο το εχω κι εγω απλο και καθαρο, μιας και οι διαφορες ευκολιες που εχει, περισσοτερο με δυσκολευουν.

Το προβλημα δεν ειναι μεσα στις εφαρμογες, οπου λογικα φταιει η εφαρμογη αν δημιουργει προβλημα, αλλα κατα την περιηγηση στα μενου του τηλεφωνου, στους φακελους κλπ.

Υπαρχει περιπτωση να πηγε κατι στραβα στο φλασαρισμα; Αν και δεν το κανει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να πηγε κατι στραβα στο φλασαρισμα; Αν και δεν το κανει συνεχεια.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω πάνω σ'αυτό και ειλικρινά, το πληκτρολόγιό μου τρέχει σφαίρα και δεν κολλάει στιγμή και πουθενά..!

Κάποιο απ'τα παιδιά ίσως..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω πάνω σ'αυτό και ειλικρινά, το πληκτρολόγιό μου τρέχει σφαίρα και δεν κολλάει στιγμή και πουθενά..!

Κάποιο απ'τα παιδιά ίσως..:worry:

 

Θα συνεχισω να δω πως θα παει, και βλεπουμε. Για παραδειγμα απ' το πρωι, και τωρα απο το κινητο ειμαι, δουλευουν ολα σφαιρα.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια κυριε.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλό μήνα σε όλους!

Εχω την 4.0.4 και μου ήρθε αναβάθμιση. Για κάποιο λόγο δεν προχωράει όμως.

Τι αναβάθμιση είναι αυτή? Ξέρει κανένας? Με το που μπήκε ο δεκέμβριος ήρθε.

Το τηλ είναι αγορασμενο από expansys.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Λες να ναι κανα 4.1;; :shifty: Τι μέγεθος έχει η αναβάθμιση; Και για ποια αγορά προορίζεται το κινητό;

 

απο οτι ειδα στο sammobile ακομα δεν εχει βγει επισημη 4.1 για να σου βγαλει update.μηπως προοριζοταν για καμια γερμανια?γιατι για γερμανια ειδα και εχει βγαλει δυο update αυτες τις μερες για 4.0.4

GT-I9100 Germany 2012 November Android 4.0.4 I9100XWLQ2 I9100DBTLPO

GT-I9100 Germany 2012 November I9100BHLPA I9100XEGLPC

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα βοήθεια σε κάποιες απορίες μου .Εκανα αναζήτηση σε κάποια θέματα αλλά ειναι τόσα πολλά που χάθηκα.

εχω το κινητο galaxy sii ι9100GXXKL4 και εκδοση kernel:2.6.35.7 dpi@dell164#2 .Eκδοση android 2.3.6

Το τηλέφωνο το έχω αγοράσει απο δεύτερο χέρι.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

α. τι διαφορά εχει το 9100 απο το 9100g (στον επεξεργαστη μονο?).Είναι απο το εξωτερικό αγορασμένο?

β. η εκδοση kernel τι είναι?

γ. επειδή ε΄χω καποια προβλήματα όπωσ οτι μου κανει restart μονο του (απλα σβείνει ακούσ την μελοδία που κάνει όταν το κλείνεισ αλλα κατευθείαν εμφανίζεται πα΄λι το μενού και μου εμφανιζει τον πάροχο ΄για να πατήσω ok) , όταν είναι στην φωτογραφική μου κολάει όταν τραβήξω κάποια φωτογραφία (και όταν ξεκωλήσει δεν με αφήνει να χρησιμοποιησω την φωτογραφική παρά μόνο όταν το κλείσω και το ανοίξω πάλι)

δ.Λόγω αυτων των ''μικροπροβλημάτων'' θελησα να του κάνω αναβ'αθμιση αλλά μεσω wifi όταν κατεβάζω το ics και πάνω το εγκαταστήσω μου κάνει restart το κινητο και οταν ανοιγει μου λεει ότι δεν υπηρξε επιτυχία.Με προτρέπει να το κάνω μέσω kies (ποια είναι η διαδικασία?)

Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά και συγνώμη για το μεγεθος αλλά όταν δεν βρίσκεισ χρόνο να ασχοληθείσ οι απορίες συσσωρεύονται!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα βοήθεια σε κάποιες απορίες μου .Εκανα αναζήτηση σε κάποια θέματα αλλά ειναι τόσα πολλά που χάθηκα.

εχω το κινητο galaxy sii ι9100GXXKL4 και εκδοση kernel:2.6.35.7 dpi@dell164#2 .Eκδοση android 2.3.6

Το τηλέφωνο το έχω αγοράσει απο δεύτερο χέρι.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

α. τι διαφορά εχει το 9100 απο το 9100g (στον επεξεργαστη μονο?).Είναι απο το εξωτερικό αγορασμένο?

β. η εκδοση kernel τι είναι?

γ. επειδή ε΄χω καποια προβλήματα όπωσ οτι μου κανει restart μονο του (απλα σβείνει ακούσ την μελοδία που κάνει όταν το κλείνεισ αλλα κατευθείαν εμφανίζεται πα΄λι το μενού και μου εμφανιζει τον πάροχο ΄για να πατήσω ok) , όταν είναι στην φωτογραφική μου κολάει όταν τραβήξω κάποια φωτογραφία (και όταν ξεκωλήσει δεν με αφήνει να χρησιμοποιησω την φωτογραφική παρά μόνο όταν το κλείσω και το ανοίξω πάλι)

δ.Λόγω αυτων των ''μικροπροβλημάτων'' θελησα να του κάνω αναβ'αθμιση αλλά μεσω wifi όταν κατεβάζω το ics και πάνω το εγκαταστήσω μου κάνει restart το κινητο και οταν ανοιγει μου λεει ότι δεν υπηρξε επιτυχία.Με προτρέπει να το κάνω μέσω kies (ποια είναι η διαδικασία?)

Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά και συγνώμη για το μεγεθος αλλά όταν δεν βρίσκεισ χρόνο να ασχοληθείσ οι απορίες συσσωρεύονται!

ειναι πανομοιοτηπα τα δυο τηλεφωνα,εκτος απο CPU k GPU που στο G ειναι νομιζω λιγο παλαιοτεροι απο οτι στο ι9100.για τις επανεκινησεις που κανει νομιζω οτι διορθωνεται με εγκατασταση ξανα της ρομ που φοραει.εχει ειδικο θεμα για το G.ριξε μια ματια εκει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Εάν αλλάξω το sales code από EUR σε VGR, από εκεί και πέρα το KIES θα αναγνωρίζει τη συσκευή ως branded και θα μου δίνει τα updates της Vodafone?

Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Εάν αλλάξω το sales code από EUR σε VGR, από εκεί και πέρα το KIES θα αναγνωρίζει τη συσκευή ως branded και θα μου δίνει τα updates της Vodafone?

Eυχαριστώ!

 

Όχι, πρέπει να αλλάξεις όλο το firmware.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να αλλάξεις όλο το firmware.

Σ ευχαριστώ πολύ!

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής γιατί είμαι αρχάριος κι έχω μπερδευτεί.

Θέλω να περάσω την 4.1.2

Τη βρίσκω εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994313 ?

Ή κάπου αλλού?

Επίσης στην 1η σελ του παρόντος (Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II) λέει να περάσουμε μέσω odin τα PDA, MODEM, CSC

Ποια από αυτά που δίνουν στο xda είναι τα PDA, MODEM, CSC ? Mάλλον, ποια από αυτά πρέπει να κατεβάσω και να περάσω στη συσκευή?

rapidgator.net/file/56686813/Screenshot_2011-03-24-20-05-14.png.html

rapidgator.net/file/56942974/CHECKSUM.md5.html

rapidgator.net/file/56165140/emmc_EXT4_16GB.pit.html

rapidgator.net/file/56165167/emmc_EXT4_32GB.pit.html

rapidgator.net/file/56685720/CODE_I9100XXLSJ.tar.part1.rar.html

rapidgator.net/file/56697314/CODE_I9100XXLSJ.tar.part2.rar.html

rapidgator.net/file/56160234/MODEM_I9100XXLS6.tar.html

rapidgator.net/file/56159278/CSC_HOME_OXX_I9100OXXLS1.tar.html

rapidgator.net/file/56156500/Odin3_v1.85.zip.html

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα στο sammobile ακομα δεν εχει βγει επισημη 4.1 για να σου βγαλει update.μηπως προοριζοταν για καμια γερμανια?γιατι για γερμανια ειδα και εχει βγαλει δυο update αυτες τις μερες για 4.0.4

GT-I9100 Germany 2012 November Android 4.0.4 I9100XWLQ2 I9100DBTLPO

GT-I9100 Germany 2012 November I9100BHLPA I9100XEGLPC

 

XXLQ6 λέει μετά την αναβάθμιση. Είναι πάλι στην 4.0.4 κ δεν είδα κάποια διαφορά. Κάτι για 40mb αν θυμάμαι έλεγε.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής γιατί είμαι αρχάριος κι έχω μπερδευτεί.

Θέλω να περάσω την 4.1.2

Τη βρίσκω εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994313 ?

Ή κάπου αλλού?

Επίσης στην 1η σελ του παρόντος (Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II) λέει να περάσουμε μέσω odin τα PDA, MODEM, CSC

Ποια από αυτά που δίνουν στο xda είναι τα PDA, MODEM, CSC ? Mάλλον, ποια από αυτά πρέπει να κατεβάσω και να περάσω στη συσκευή?

Κατεβασε την απο εδώ http://www.sammobile.com/2012/11/15/i9100xxlsj-%E2%80%93-galaxy-s-ii-android-4-1-2-jelly-bean-test-firmware/ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλο μηνα. μια ερώτηση. ειχα 4.0.3 και διαβάζοντας εδώ ειπα να περάσω 4.0.4 της cosmote διαβαζοντας εχει καποια θετικά. ετσι το εκανα . αλλα μετα στο kies αναφέρει οτι η συσκευη δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω kies. αυτο τη σημαίνει? οτι πλέον έχασα την εγγύηση απο το κινιτο ? δηλαδή εχει γινει κατι σαν root? μην σας φαίνονται κουφα απλα ρωτάω ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλο μηνα. μια ερώτηση. ειχα 4.0.3 και διαβάζοντας εδώ ειπα να περάσω 4.0.4 της cosmote διαβαζοντας εχει καποια θετικά. ετσι το εκανα . αλλα μετα στο kies αναφέρει οτι η συσκευη δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω kies. αυτο τη σημαίνει? οτι πλέον έχασα την εγγύηση απο το κινιτο ? δηλαδή εχει γινει κατι σαν root? μην σας φαίνονται κουφα απλα ρωτάω ευχαριστώ

Δεν έχασες καμία εγγύηση, άσχετα αν το διαβάζει η όχι το KIES.

Εξάλλου καμία επέμβαση που έχεις κάνει δεν είναι αναστρέψιμη (όπως και το root που αναφέρεις).

Σε οποιαδήποτε στιγμή χρειαστεί το service (και αχρείαστο να'ναι) μπορείς κάλιστα να περάσεις το επίσημο firmware που είχες εξ'αρχής.

:happy:

Τώρα, όσο αναφορά το ότι δεν το διαβάζει το KIES, υπάρχει η πιθανότητα να μη το κάνει αν η συσκευή σου είναι unbranded (δεν την έχεις αγοράσει από κάποιο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας -Vodafone, Cosmote, Wind).

Θα σου συνηστούσα να κατεβάσεις και να περάσεις την Σκανδιναβική rom, που αναγνωρίζεται απ'το KIES και μπορείς να κάνεις update όποτε και όταν είναι διαθέσιμο (update για την Σκανδιναβική version φυσικά...)

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

na se kala απλά πεσμου λιγο πως θα το κάνω

Η όλη διαδικασία για την αλλαγή firmware είναι στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3688378#post3688378

Την Σκανδιναβική rom μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ:

http://www.hotfile.com/dl/177165989/c202b15/I9100XWLPY_I9100NEELP6_NEE.zip.html

:)

 

BTW, καλό μήνα!

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μολις εχασα τα παντα απο την καρτα μνημης..:(:(:(Ξαφνικα μου εγραψε οτι θελει μορφοποιηση η καρτα μνημης και ενω ειμαι με xwlpy και nee csc,κι εκανα τις αναβαθμισεις κανονικα απο kies,τωρα που το συνδεσα μηπως μπορω να σωσω τιποτα απο την καρτα μνημης μου εχει αλλαξει το kies σε eur και δεν υποστηριζεται η συσκευη!Εχει συμβει σε κανενα αυτο το πραγμα.Πρωτη φορα το βλεπω να γινεται στον 1,5 χρονο που το εχω!

 

 

Update:Τελικα η καρτα μνημης εφτασε στο τελος της.Μου αρεσει που 1,5 χρονο που ειχα επανω την team 8gb class10 αγορασμενη απο ebay δουλευε μια χαρα και η sandisk 32gb class10 πεθανε μεσα σε ενα μηνα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ηθελα καποιος να μου στειλει εναν οδηγο πως να κανω ροοτ τον γαλαξια μου επειδη ειμαι λιγο noob κ εχω χαθει μεσα εδω..το κινητο το ειχα αγορασει ροοταρισμενο στιν 2.3.4 κατι τετοιο κ μετα το εκανα αναβαθμιση στην official 4.0.3 κ σερνετε..θελω να παω στην ποιο καινουργια που υπαρχει αν γινετε ας βοηθησει καποιος :P το κινητο ειναι GT I9100 4.0.3 kernel 3.0.15-i9100XWLP7-CL340913 dpi@DELL134 #3..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ηθελα καποιος να μου στειλει εναν οδηγο πως να κανω ροοτ τον γαλαξια μου επειδη ειμαι λιγο noob κ εχω χαθει μεσα εδω..το κινητο το ειχα αγορασει ροοταρισμενο στιν 2.3.4 κατι τετοιο κ μετα το εκανα αναβαθμιση στην official 4.0.3 κ σερνετε..θελω να παω στην ποιο καινουργια που υπαρχει αν γινετε ας βοηθησει καποιος :P το κινητο ειναι GT I9100 4.0.3 kernel 3.0.15-i9100XWLP7-CL340913 dpi@DELL134 #3..ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=176

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έβαλα την 4.1.2 και ολα καλά το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι μια διαφορά που εχω δει με το s3 νομιζω οτι στο κλειδωμα αλλα και μεσα στο περιβάλλον ειναι το background ενεργό ενω στο 2 δεν βλεπω κατι τέτοιο. Ειναι ετσι αυτο θα αλλάξει με την τελική έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...