Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα την τελευταία νορβηγγική και πάλι τα ίδια...Το κινητό έχει NEE, το Kies το βλέπει ως EUR. Συσκευή αγορασμένη απο Wind.

Εβγαλα το kies και το ξαναβαλα και τιποτα. Eννοείται πως έκανα επαναφορά εργοστασιακων αφού την έβαλα τη ΝΕΕ.

Τι μπορει να γινει ωστε να το αναγνωριζει το kies? To προγραμμα δε φταιει απο τη στιγμή που στο κινητο υπάρχει το NEE?

 

 

Καλησπέρα,

Πέρασα το XWLP7 στο S2 μου αλλά στο πληκτρολόγιο (όχι το Swype) ενώ επιλέγω Ελληνικά δεν μου δείχνει ούτε γράφει Ελληνικά. Καμμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

 

Βήμα 9 στον οδηγό.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πού τέτοια τύχη, στην XWLPY υπάρχει μόνο το ΝΕΕ..:cool:

 

Ο tyxerakias εννοεί και έχει δίκιο, ότι δεν έχει ΝΕΕ αυτή τη στιγμή.

Πρέπει να κάνει το βήμα 9 για να το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Ο tyxerakias εννοεί και έχει δίκιο, ότι δεν έχει ΝΕΕ αυτή τη στιγμή.

Πρέπει να κάνει το βήμα 9 για να το πάρει.

 

Μα το κινητό του φίλου έχει ΝΕΕ απ'ότι είπε ενώ το KIES του βγάζει "EUR".. πως μπορεί να το αλλάξει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μα το κινητό του φίλου έχει ΝΕΕ απ'ότι είπε ενώ το KIES του βγάζει "EUR".. πως μπορεί να το αλλάξει αυτό;

 

Βρε Μάκη τι λέμε τόση ώρα.

Όχι, δεν έχει ΝΕΕ. Λάθος νομίζει.

Πρέπει να κάνει το βήμα 9.

Πρέπει να ξαναπέσετε με τα μούτρα στο διάβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μάκη τι λέμε τόση ώρα.

Όχι, δεν έχει ΝΕΕ. Λάθος νομίζει.

Πρέπει να κάνει το βήμα 9.

Πρέπει να ξαναπέσετε με τα μούτρα στο διάβασμα :)

 

Μου φαίνετε τρελό να έχει το κινητό καποιου ενα sales code και να επιμενει πως εχει καποιο αλλο, υποθετω οτι θα το εχει ηδη διπλο-τσεκαρει πριν γραψει στo myphone.. τι να πω.

 

Κι αν δεν κανω λαθος εχει ξανασυμβει στον ιδιο φιλο αυτο το πραγμα, μπορει να μη θυμαμαι καλα ομως, anyway :)

Link to comment
Share on other sites

To έχω τριπλοτσεκαρει που λεει και ο φιλος!!Και με τους 2 κωδικούς που βλέπεις csc και sales code, και οι δυο ΝΕΕ βγάζουν!!

Και το πρόγραμμα κατέβασα απο το Play για το csc και αυτό ΝΕΕ λέει μόνο..Γιαυτο έχω κολλήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

To έχω τριπλοτσεκαρει που λεει και ο φιλος!!Και με τους 2 κωδικούς που βλέπεις csc και sales code, και οι δυο ΝΕΕ βγάζουν!!

Και το πρόγραμμα κατέβασα απο το Play για το csc και αυτό ΝΕΕ λέει μόνο..Γιαυτο έχω κολλήσει!!!

 

Αν ανοίξεις το CSC select σου βγάζει ποιο έχεις και πιο μπορείς να βάλεις.

Λογικά θα σου βγάζει EUR με επιλογή NEE να φλασάρεις.

Πάτα Install (αφού έχεις πάρει backup) και θα μπει το ΝΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πρόγραμμα ανοίγω. Μου βγάζει ΝΕΕ μέσα στο κουτακι και καμια αλλη επιλογή απο κάτω. Πατάω το install έτσι να δω τι θα κανει και βγαζει Must be THREE chars.

Την αλλη φορα με το ελβετικό που είχα παρόμοιο θεμα σε αλλο s2 τοχα φτιαξει με το προγραμμα αυτο. Δηλ δεν ειναι οτι δεν τοχω ξανακανει. Τοτε ηταν ΑUT και ειχα ΕUR.

Tώρα είναι παντου ΝΕΕ!!! Γιαυτο τρελαθηκα..

Εχω δοκιμασει τα παντα!!

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πρόγραμμα ανοίγω. Μου βγάζει ΝΕΕ μέσα στου κουτακι και καμια αλλη επιλογή απο κάτω. Πατάω το install έτσι να δω τι θα κανει και βγαζει Must be THREE chars.

Την αλλη φορα με το ελβετικό που είχα παρόμοιο θεμα σε αλλο s2 τοχα φτιαξει με το προγραμμα αυτο. Δηλ δεν ειναι οτι δεν τοχω ξανακανει. Τοτε ηταν ΑUT και ειχα ΕUR.

Tώρα είναι παντου ΝΕΕ!!! Γιαυτο τρελαθηκα..

Εχω δοκιμασει τα παντα!!

 

Φλάσαρε μία άλλη με multi csc.Βάλε το CSC select και διάλεξε NEE.

Ξαναβάλε την LPX που έχεις και λογικά θα είσαι οκ.

Γιατί απ' ότι βλέπω το tool γράφει ότι δουλεύει μόνο με multi και όχι σαν τη δική σου που έχει μόνο ένα csc.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...νέα εξέλιξη!!!!!!!!!

Ολα αυτά μου τα κάνει στο ΚΙΕΣ του laptop μου. Τωρα που ήρθα σπίτι και δοκίμασα και στο σταθερό pc που δεν χρησιμοποιώ πολύ, το δικο του KIES το βλέπει κανονικα ΝΕΕ μέσα!!!!!

Αρα προφανώς κάτι βλακεία παίζει με το KIES. Ισως να πρέπει να το βγάλω παλι,να ψάξω μην έχει αφησει κανα αρχειο πουθενα καινα ξανακανω καθαρη εγκατατσαση του.

Πάντως ησύχασα γιατι φταίει το ΚΙΕΣ!! Μα είχα τρελαθει!!! Συγνώμη που σας ζάλισα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...νέα εξέλιξη!!!!!!!!!

Ολα αυτά μου τα κάνει στο ΚΙΕΣ του laptop μου. Τωρα που ήρθα σπίτι και δοκίμασα και στο σταθερό pc που δεν χρησιμοποιώ πολύ, το δικο του KIES το βλέπει κανονικα ΝΕΕ μέσα!!!!!

Αρα προφανώς κάτι βλακεία παίζει με το KIES. Ισως να πρέπει να το βγάλω παλι,να ψάξω μην έχει αφησει κανα αρχειο πουθενα καινα ξανακανω καθαρη εγκατατσαση του.

Πάντως ησύχασα γιατι φταίει το ΚΙΕΣ!! Μα είχα τρελαθει!!! Συγνώμη που σας ζάλισα!

 

Τι λες τώρα.Καλά έκανες, γιατί μπορεί και άλλος να αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.

Έχει κάνει τελευταία αλλαγές η Samsung στο KIES και στις ρομ και μας έχει πνίξει.

Δυσκολεύουν τα πράγματα με τα csc και το μηδένισμα μετρητών.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα.Καλά έκανες, γιατί μπορεί και άλλος να αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.

Έχει κάνει τελευταία αλλαγές η Samsung στο KIES και στις ρομ και μας έχει πνίξει.

Δυσκολεύουν τα πράγματα με τα csc και το μηδένισμα μετρητών.

 

Λοιπον εμενα να μ'ακουτε, εγω μια μερα θα το εκτοξευσω το Android και θα το ζηλευει οχι μονο το "μηλο".. αλλα και η λαϊκη ολοκληρη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, αν κάνω update σε 4.0.4 μέσω odin, θα μπορώ μόλις βγεί η 4.1 να κάνω απο το KIES αναβάθμιση; :confused:
Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, αν κάνω update σε 4.0.4 μέσω odin, θα μπορώ μόλις βγεί η 4.1 να κάνω απο το KIES αναβάθμιση; :confused:

 

Φυσικά ! Αρκεί να έχεις βαλει το σωστό csc για τo firmware που έχεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ! Αρκεί να έχεις βαλει το σωστό csc για τo firmware που έχεις .

 

A όκευ. Και κάτι άλλο, εδώ και κανα μισάωρο το χω βάλει να μπαίνει το νέο λογισμικό. Έχει κολλήσει εδώ

<ID:0/003> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9100BOLPM_I9100COSLP9_I9100BOLP7_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

 

 

είναι φυσιολογικό; :confused::(

Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

A όκευ. Και κάτι άλλο, εδώ και κανα μισάωρο το χω βάλει να μπαίνει το νέο λογισμικό. Έχει κολλήσει εδώ

<ID:0/003> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9100BOLPM_I9100COSLP9_I9100BOLP7_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

 

 

είναι φυσιολογικό; :confused::(

 

Τρέξε το odin σαν διαχειριστή ,αλλαξε θυρα usb και ξαναδοκίμασε .

Υποθέτω οτι εχεις κατεβάσει τους drivers της samsung ή το kies .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη απορώ και ξύνομαι για το τι συμβαίνει με τις ενημερώσεις και απορώ γιατί εμείς που αγοράσαμε την συσκευή (και δεν την πήραμε από κάποια επιδότηση ή από κάποιο συμβόλαιο της cosmote ή της vodafone) δεν μπορούμε να έχουμε την επίσημη 4.0.4 μέσω του KIES.

Να υποθέσω πως οι εν λόγο εταιρίες πληρώνουν τα δικαιώματα στην samsung για να έχουν την ενημέρωση εύκαιρη για τους καταναλωτές τους; Στο κάτω κάτω εμείς που πληρώσαμε 400 ευρώ (και κάποιοι άλλοι ανάμεσα μας που πλήρωσαν πολλά περισσότερα πριν από αρκετούς μήνες) να μην έχουν τα προνόμια γι'αυτή την ρημαδιασμένη 4.0.4, χωρίς να μπαίνει στον κόπο να φλασάρει τις όποιες σκανδιναβικές και γερμανικές εκδόσεις;

Η συσκευή είναι καταπληκτική αλλά το μόνο μου παράπονο είναι αυτό. Τα ίδια τράβηξα με το galaxy S plus που είχα (και έχω ακόμη σαν εφεδρικό τηλέφωνο) και αναγκάστηκα να του περάσω την broodrom RC4 για να γλυτώσω απ'την λαγκαρισμένη 2.3.3... Το ίδιο παράπονο και με το ace της γυναίκας μου...

Τελικά και από ότι φαίνεται, μάλλον δεν θα δούμε την δική μας 4.0.4 μέσω του KIES. Και είμαι απόλυτα σίγουρος πως θα φάμε την μερίδα του λέοντος πάλι τελευταίοι όσο αναφορά την JB... Όσοι το έχουν αγορασμένο από τις εταιρίες που προανέφερα θα το έχουν πρώτοι κι εμείς θα ψαχνόμαστε, για μια ακόμη φορά, στο sammobile....

:mad:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη απορώ και ξύνομαι για το τι συμβαίνει με τις ενημερώσεις και απορώ γιατί εμείς που αγοράσαμε την συσκευή (και δεν την πήραμε από κάποια επιδότηση ή από κάποιο συμβόλαιο της cosmote ή της vodafone) δεν μπορούμε να έχουμε την επίσημη 4.0.4 μέσω του KIES.

Να υποθέσω πως οι εν λόγο εταιρίες πληρώνουν τα δικαιώματα στην samsung για να έχουν την ενημέρωση εύκαιρη για τους καταναλωτές τους; Στο κάτω κάτω εμείς που πληρώσαμε 400 ευρώ (και κάποιοι άλλοι ανάμεσα μας που πλήρωσαν πολλά περισσότερα πριν από αρκετούς μήνες) να μην έχουν τα προνόμια γι'αυτή την ρημαδιασμένη 4.0.4, χωρίς να μπαίνει στον κόπο να φλασάρει τις όποιες σκανδιναβικές και γερμανικές εκδόσεις;

Η συσκευή είναι καταπληκτική αλλά το μόνο μου παράπονο είναι αυτό. Τα ίδια τράβηξα με το galaxy S plus που είχα (και έχω ακόμη σαν εφεδρικό τηλέφωνο) και αναγκάστηκα να του περάσω την broodrom RC4 για να γλυτώσω απ'την λαγκαρισμένη 2.3.3... Το ίδιο παράπονο και με το ace της γυναίκας μου...

Τελικά και από ότι φαίνεται, μάλλον δεν θα δούμε την δική μας 4.0.4 μέσω του KIES. Και είμαι απόλυτα σίγουρος πως θα φάμε την μερίδα του λέοντος πάλι τελευταίοι όσο αναφορά την JB... Όσοι το έχουν αγορασμένο από τις εταιρίες που προανέφερα θα το έχουν πρώτοι κι εμείς θα ψαχνόμαστε, για μια ακόμη φορά, στο sammobile....

:mad:

 

Και γιατι καθεσαι και "σκας" για το αν θα την παρεις την αναβαθμηση μεσω Kies? Αφου μπορεις να βαλεις οποια ΕΠΙΣΗΜΗ γουσταρεις μεσω Odin, χωρις να εχεις καμμια ιδιαιτερη εμπειρια, χωρις να σκαλιζεις το κινητο σου καθε λιγο και λιγακι... δεν ειναι κακο να βαζεις Σκανδιναβικες ή Αγγλικες versions, δεν παθαινει τιποτα η συσκευη!!!

Ας βγαζει ΕΠΙΣΗΜΕΣ ενημερωσεις η Samsung και το Odin να ειναι καλα...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας βγαζει ΕΠΙΣΗΜΕΣ ενημερωσεις η Samsung και το Odin να ειναι καλα...;)

 

Και μιας και το ανέφερες, φίλε stabill, μήπως γνωρίζεις ποια είναι η πιο σταθερή έκδοση odin για να περάσω την 4.0.4;

Έχω ακούσει διάφορα και δεν έχω κατασταλάξει σε κάποια...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το ανέφερες, φίλε stabill, μήπως γνωρίζεις ποια είναι η πιο σταθερή έκδοση odin για να περάσω την 4.0.4;

Έχω ακούσει διάφορα και δεν έχω κατασταλάξει σε κάποια...

 

Αν και όλες οι 4.0.4 είναι άψογες -καλά, ειδικά αν τις συγκρίνεις με 4.0.3 τα λόγια περιττεύουν...- θα σου προτείνω την Nordic XWLPY που είναι και η τελευταία.

 

Κατά τ'άλλα μια χαρά τα είπες νωρίτερα για τις αναβαθμίσεις..:)

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το ανέφερες, φίλε stabill, μήπως γνωρίζεις ποια είναι η πιο σταθερή έκδοση odin για να περάσω την 4.0.4;

Έχω ακούσει διάφορα και δεν έχω κατασταλάξει σε κάποια...

 

 

 

 

Αν και όλες οι 4.0.4 είναι άψογες -καλά, ειδικά αν τις συγκρίνεις με 4.0.3 τα λόγια περιττεύουν...- θα σου προτείνω την Nordic XWLPY που είναι και η τελευταία.

 

Κατά τ'άλλα μια χαρά τα είπες νωρίτερα για τις αναβαθμίσεις..:)

 

Κι εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για την Nordic, απλα εβαλα την Αγγλικη, η οποια ειναι επισης πολυ καλη... γενικα με 4.0.4 θα εισαι "αρχοντας"...!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και όλες οι 4.0.4 είναι άψογες -καλά, ειδικά αν τις συγκρίνεις με 4.0.3 τα λόγια περιττεύουν...- θα σου προτείνω την Nordic XWLPY που είναι και η τελευταία.

 

Κατά τ'άλλα μια χαρά τα είπες νωρίτερα για τις αναβαθμίσεις..:)

 

Κι εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για την Nordic, απλα εβαλα την Αγγλικη, η οποια ειναι επισης πολυ καλη... γενικα με 4.0.4 θα εισαι "αρχοντας"...!!!

 

Θα περιμένω λιγάκι μέχρι τα Χριστούγεννα, και αν δω ότι η πολυπόθητη επίσημη αναβάθμιση της JB αργεί, τότε θα προχωρήσω σίγουρα στην 4.0.4. Γενικώς, δεν είμαι παραπονιάρης όσο αναφορά την 4.0.3, αλλά θα ήθελα να είχα λιγάκι περισσότερη εξοικονόμηση στην μπαταρία μου. Είχα συνηθίσει με το SGS+ μου που με την broodrom RC4 (2.3.6) μου είχε τρομερή αυτονομία.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Να'στε καλά!

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Αν και όλες οι 4.0.4 είναι άψογες -καλά, ειδικά αν τις συγκρίνεις με 4.0.3 τα λόγια περιττεύουν...- θα σου προτείνω την Nordic XWLPY που είναι και η τελευταία.

 

Κατά τ'άλλα μια χαρά τα είπες νωρίτερα για τις αναβαθμίσεις..:)

 

Ο φίλος ρώτησε για έκδοση odin.

 

εγώ χρησιμοποιώ την 1.85 γιά όλες τις ρομ που έχω περάσει και πρόβλημα ουδέν :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...