Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν λες lag στο animation τι εννοείς ότι σέρνεται η εφαρμογή , το game?

ότι αργή να άνοιξη η εφαρμογή?

 

Απο την στιγμη που παταω με το δαχτυλο μου την οθονη για να ανοιξει mια εφαρμογη μεχρι αυτη να ανοιξει,φαινεται στην οθονη ενα animatio,ενα παραθυρο που αναδυεται απο το σημειο της εφαρμογης...Αυτο το animation δεν ειναι παντα smooth οπως θα επρεπε να ειναι..βλεπω πολυ συχνα lag...Πυστευω να καταλαβες τι εννοω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο την στιγμη που παταω με το δαχτυλο μου την οθονη για να ανοιξει mια εφαρμογη μεχρι αυτη να ανοιξει,φαινεται στην οθονη ενα animatio,ενα παραθυρο που αναδυεται απο το σημειο της εφαρμογης...Αυτο το animation δεν ειναι παντα smooth οπως θα επρεπε να ειναι..βλεπω πολυ συχνα lag...Πυστευω να καταλαβες τι εννοω:rolleyes:

 

μου κάνει εντύπωση αυτό και λες ότι στο κάνει με όσες rom και αν έχεις δοκιμάσει?

εμενα δεν μου έχει τύχη ποτε κάτι τέτοιο.

σε stock rom δεν το έκανε αυτό καθόλου?

 

edit: μήπως έχεις πειράξει τις κλίμακες κίνησης παραθυρου και μετάβασης παραθυρου και animation duration scale από το επιλογές για προγραμματιστές {} στις ρύθμισις?

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση αυτό και λες ότι στο κάνει με όσες rom και αν έχεις δοκιμάσει?

εμενα δεν μου έχει τύχη ποτε κάτι τέτοιο.

σε stock rom δεν το έκανε αυτό καθόλου?

 

Εχω δοκιμασει και stock ρομ και παλι τα ιδια..ειναι το μονο παραπονο που εχω απο jb...τα παντα ειναι τοσο smooth εκτος απο αυτο...εσυ δηλαδη δεν βλεπεις κατι αναλογο στη δικια σου συσκευη?

 

edit:οχι..δεν εχω πειραξει κατι τετοιο..αλλα και παλι αυτο εχει να κανει με την ταχυτητα των animations...

Link to comment
Share on other sites

όχι όλα ανοίγουνε κανονικότατα όσο και αν το έχω ζορίσει το κινητό

αλλα ας μας πει και κανένα άλλος την γνώμη του

Link to comment
Share on other sites

όχι όλα ανοίγουνε κανονικότατα όσο και αν το έχω ζορίσει το κινητό

αλλα ας μας πει και κανένα άλλος την γνώμη του

Περιεργο...ευχαριστω πολυ για το χρονο σου...Κανενας αλλος?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν έχω δει κάποια καθυστέρηση, όπως την περιγράφεις.

 

Κάνεις wipe όταν αλλάζεις τις rom; Εάν ναι, ακόμα και μετά το καθάρισμα καθυστερούν στο άνοιγμα;

 

Το ρωτάω αυτό μήπως και παρεμβάλλεται κάποια εφαρμογή όταν ανοίγεις κάποια άλλη. Αν όμως στο κάνει και σε "καθαρό" σύστημα, δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να είναι.

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

Με το md5sum ελεγχουμε τη συμβατοτητα του αρχειου με το κινητο η τον υπολογιστη? πως μπορω να βρω ποιο ειναι το σωστο md5?

Κάποια βοήθειά;

Link to comment
Share on other sites

Με το md5sum εξασφαλίζεις ότι το αρχείο που κατέβασες δεν έχει υποστεί κάποια τροποποίηση σε σχέση με την πηγή (είτε από δόλο, είτε από σφάλμα).

Ο αρχικός κάτοχος του αρχείου υπολογίζει το md5sum και στο παραθέτει.

Όταν κατεβάσεις το αρχείο, υπολογίζεις κι εσύ md5sum και το συγκρίνεις. Εάν είναι ίδιο, το αρχείο είναι αμετάβλητο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σκευτομαι να αλλαξω ρομ,θα χασω τα παντα παλι?εχω παρει back up με titanium.τι αλλο χρειαζεται για να μη χασω ηχους εικονες μηνυματα κλπ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σκευτομαι να αλλαξω ρομ,θα χασω τα παντα παλι?εχω παρει back up με titanium.τι αλλο χρειαζεται για να μη χασω ηχους εικονες μηνυματα κλπ?

 

Ρυθμίσεις θα χάσεις. Όχι ήχους! εικόνες κλπ δεν χάνονται με αλλαγή ρομ! μηνύματα κάνε backup με το titanium και θα είσαι κομπλέ!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Φοράω AOKP build 2 και franco kernel r264 και σήμερα δοκίμασα να του βάλω ένα usb 8gb που έχω.

Έκανε αυτόματα mount το stickmount του chainfire και έχω εγκατεστημενο και το ntfsmounter. Πηγαίνω μέσω του ES file explorer στον φάκελο usbmounts και μου τον βγάζει κενό (εχω μια ταινία και μια εικόνα μέσα).

Κάνω κάτι λάθος ή παρέλειψα κάτι?

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει αυτό το Mod για τον ήχο για να τον ενισχύσω(του ηχείου) . Όχι την τελευταία έκδοση αλλά μία άλλη πριν 3 βδομάδες περίπου.

 

Το κινητό πλέον το έχω δώσει στην δικιά μου γιατί ήταν δικό της και εγώ το είχα για να της το στήσω. Μου είπε σήμερα πως αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα : εκεί που ακούει ένα μουσικό κομμάτι και έχει την ένταση στο 70%πχ με το που τελειώσει και πάει στο επόμενο η ένταση ανεβαίνει μόνη της και πηγαίνει στο 100%. Με το που πατάει μείωση 1-2 κλικ μηδενίζεται η ένταση (μειώνεται μέχρι τέλους και όχι για 1-2 κλικ).

 

Έκανε reboot την συσκευή και 1 και 2 φορές και συνεχίζει να υφίσταται το πρόβλημα. Τι μπορούμε να κάνουμε?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Φοράω AOKP build 2 και franco kernel r264 και σήμερα δοκίμασα να του βάλω ένα usb 8gb που έχω.

Έκανε αυτόματα mount το stickmount του chainfire και έχω εγκατεστημενο και το ntfsmounter. Πηγαίνω μέσω του ES file explorer στον φάκελο usbmounts και μου τον βγάζει κενό (εχω μια ταινία και μια εικόνα μέσα).

Κάνω κάτι λάθος ή παρέλειψα κάτι?

 

Δε νομιζω οτι χρειαζεσαι και το stickmount αλλα και το ntfsmounter. Αφησε μονο το stickmount. Εμενα ετσι δουλευει με φρανκο.

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει αυτό το Mod για τον ήχο για να τον ενισχύσω(του ηχείου) . Όχι την τελευταία έκδοση αλλά μία άλλη πριν 3 βδομάδες περίπου.

 

Το κινητό πλέον το έχω δώσει στην δικιά μου γιατί ήταν δικό της και εγώ το είχα για να της το στήσω. Μου είπε σήμερα πως αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα : εκεί που ακούει ένα μουσικό κομμάτι και έχει την ένταση στο 70%πχ με το που τελειώσει και πάει στο επόμενο η ένταση ανεβαίνει μόνη της και πηγαίνει στο 100%. Με το που πατάει μείωση 1-2 κλικ μηδενίζεται η ένταση (μειώνεται μέχρι τέλους και όχι για 1-2 κλικ).

 

Έκανε reboot την συσκευή και 1 και 2 φορές και συνεχίζει να υφίσταται το πρόβλημα. Τι μπορούμε να κάνουμε?

βαλε την τελευταια εκδοση και θα φτιαξουν ολα. εχει διορθωσει πολλα bugs εμενα δουλευει μια χαρα με την v4beta2 που εχω περασει. σημερα θα περασω και την beta3 που εβγαλε

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει αυτό το Mod για τον ήχο για να τον ενισχύσω(του ηχείου) . Όχι την τελευταία έκδοση αλλά μία άλλη πριν 3 βδομάδες περίπου.

 

Το κινητό πλέον το έχω δώσει στην δικιά μου γιατί ήταν δικό της και εγώ το είχα για να της το στήσω. Μου είπε σήμερα πως αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα : εκεί που ακούει ένα μουσικό κομμάτι και έχει την ένταση στο 70%πχ με το που τελειώσει και πάει στο επόμενο η ένταση ανεβαίνει μόνη της και πηγαίνει στο 100%. Με το που πατάει μείωση 1-2 κλικ μηδενίζεται η ένταση (μειώνεται μέχρι τέλους και όχι για 1-2 κλικ).

 

Έκανε reboot την συσκευή και 1 και 2 φορές και συνεχίζει να υφίσταται το πρόβλημα. Τι μπορούμε να κάνουμε?

 

φιλαράκι εγώ θα σου πρότεινα το voliume + να περάσεις την version 1.9.0.5 όπου την εχω στο JB 4.1.1 και δουλεύει άψογα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Φοράω AOKP build 2 και franco kernel r264 και σήμερα δοκίμασα να του βάλω ένα usb 8gb που έχω.

Έκανε αυτόματα mount το stickmount του chainfire και έχω εγκατεστημενο και το ntfsmounter. Πηγαίνω μέσω του ES file explorer στον φάκελο usbmounts και μου τον βγάζει κενό (εχω μια ταινία και μια εικόνα μέσα).

Κάνω κάτι λάθος ή παρέλειψα κάτι?

 

Εχεις δει διαφορα με τον franco? Εχω και εγω την ιδια ρομ και τωρα ψαχνω για kernel...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι χρειαζεσαι και το stickmount αλλα και το ntfsmounter. Αφησε μονο το stickmount. Εμενα ετσι δουλευει με φρανκο.

 

Ναι αλλά το στικακι είναι φορμαρισμένο σε ntfs. Θα δουλέψει χωρίς το ntfsmounter?

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το στικακι είναι φορμαρισμένο σε ntfs. Θα δουλέψει χωρίς το ntfsmounter?

ntfs δοκιμασα και δουλεψε..

Link to comment
Share on other sites

την δευτερα θα ξαναπαρω το κινητο απο το πλαισιο

πια ρομ εχετε να προτεινετε

βαριεμε να ψαχνω οοοοολες αυτες που υπαρχουν!!

 

Ψάξε στο thread με τις τροποποιήσεις. Έχω ποστάρει πολλές φορές λινκ με αρχείο excel από google docs με όλες τις jb και συγκριση μεταξύ τους στο τι προσφέρουν η κάθε μία!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

την δευτερα θα ξαναπαρω το κινητο απο το πλαισιο

πια ρομ εχετε να προτεινετε

βαριεμε να ψαχνω οοοοολες αυτες που υπαρχουν!!

 

Για εμενα οι καλυτερες ειναι η cyanogenmod10 και η aokp που εχω τωρα...

 

Υπαρχει apk του google earth για jb?

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

την δευτερα θα ξαναπαρω το κινητο απο το πλαισιο

πια ρομ εχετε να προτεινετε

βαριεμε να ψαχνω οοοοολες αυτες που υπαρχουν!!

 

Δεν εμεινες ευχαριστημένος με την stock?

Link to comment
Share on other sites

Η rom είναι μια. :p http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1839233

Kernel μέχρι τώρα έπαιζα με Franco κλασσικά, μέχρι που ανακάλυψα εδώ και 10 μέρες αυτόν εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1883298

Μέσω της rom μπορείς να ορίσεις εκτός της συχνότητας cpu, και της gpu σε 3 βήματα. 307,384,512.

Με 3g και τυπική χρήση φτάνω 1.5-2 μέρες αυτονομία. Με 2g έφτασα παρά 2 ώρες 4 μέρες. :D

εγω παντως δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο cna 3.5...κολλουσε οσο δεν παει...και φυσικα εκανα τα παντα wipe πριν τη βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ρωτάτε για ρομ, πρώτα να μείνετε με τη στοκ. Δεν έχει κανένα πρόβλημα και αυτή συνιστώ. Αν στη συνέχεια θέλετε έξτρα παραμετροποίηση βάλτε μια stockish που είναι απλά deodexed που μπορείτε να κάνετε προσθήκες μόνοι σας ότι χρειάζεστε. Τέλος, αν και πάλι θέλετε ή έχετε όρεξη για πειραματισμούς δοκιμάστε ρομ και κερνελ.

Σ' αυτή τη φάση η στοκ jb είναι τέλεια και σε σταθερότητα και ταχύτητα.

 

Επίσης σαν πρώτο βήμα, που ρωτάνε μερικοί, κάντε τη μετατροπή να παίρνετε τα updates αμέσως και μετά απλά χαρείτε το κινητό σας. Το πιο ωραίο πράγμα είναι να ανακαλύπτεις ένα καινούριο κινητό και λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Karx, δεν εχεις αδικο.. Αυτο σκοπευα να κανω εξαρχης.

Πριν διαβασω σχετικα με το τι ειναι τι, δν ειχα σκοπο να πειραξω τπτ, παρα μονο την μετατροπη σε google branded.

Απλα επειδη με ξερω, θελω να εχω ξεκλειδωτο το κινητο κ ας μην μου χρησιμευσει πουθενα. Ενθουσιαστηκα με την ιδεα του root, με το που εμαθα τι ακριβως ειναι. Οποτε για αρχη λεω να κανω αυτα τα 2 κ υστερα βλεπουμε. :P

Οποτε υποθετω πρωτα θα κανω την μετατροπη σε yakju κ μετα root, σωστα?

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο cna 3.5...κολλουσε οσο δεν παει...και φυσικα εκανα τα παντα wipe πριν τη βαλω...

 

Από τη 3.5 και εγώ έχω παράπονα πλην το toggle fullscreen που είναι πολύ χρήσιμο! Ωστόσο από μπαταρία δεν τα πάει και τόσο καλά με το τελευταίο nightly του franco. Άτομο με raspbeanjelly έχει ποστάρει στο thread του φράνκο με 5h+ και 31% μπαταρία ακόμα με την original 2000mAh. Εγώ με την ίδια και τις ίδιες ρυθμίσεις δεν πάω πάνω από 3,5h-4 για 97-98% χρήση μπαταρίας......

Σκέφτομαι να δοκιμάσω την raspbean αν και η παραμετροποίηση της CNA είναι απίστευτη!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...