Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την βοηθεια...οσο για τα gestures?Iσως γιατι δεν ασχοληθηκα με κατι αλλο,οπως pie.

Ολα οκ αλλα στις ρυθμισεις του pie δεν μου παιρνει Χ=26 και Ψ=320 παρα μονο κραταει σταθερα Χ=20 και Ψ=300

Γιατι αυτο?

 

Δηλαδή όταν πατάς δεν σου εμφανίζει τις ρυθμίσεις που είχες βάλει? Άσε τι λέει έξω... Δεν αλλάζει το έξω. Περιγράφει μόνο ποιές είναι οι default τιμές!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει βρει κάποιος με ποιον τρόπο μπορούμε να σβήσουμε πλέον εντελώς ένα backup του CWM; Εδώ και κάποιο καιρό μετά από την τελευταία αναβάθμιση το μέγεθος του backup file (αυτό που βρίσκεις στο backup folder στο clockworkmode folder) έχει μειωθεί σημαντικά αλλά έχει δημιουργηθεί ένας άλλος φάκελος (blobs) ο οποίος καταλαμβάνει μεγάλο μέγεθος και περιλαμβάνει τα απαραίτητα για το backup αρχεία. Παλαιότερα αρκούσε να σβήσεις το folder που αντιστοιχούσε σε ένα συγκεκριμένο backup στο folder "backup" για να σβήσεις εντελώς το backup και να απελευθερώσεις σημαντικό χώρο αλλά τώρα αυτή η κίνηση σου ελευθερώνει μόνο 20-30 mb καθώς ο κύριος όγκος αρχείων βρίσκεται στο φάκελο blobs.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κάποιος με ποιον τρόπο μπορούμε να σβήσουμε πλέον εντελώς ένα backup του CWM; Εδώ και κάποιο καιρό μετά από την τελευταία αναβάθμιση το μέγεθος του backup file (αυτό που βρίσκεις στο backup folder στο clockworkmode folder) έχει μειωθεί σημαντικά αλλά έχει δημιουργηθεί ένας άλλος φάκελος (blobs) ο οποίος καταλαμβάνει μεγάλο μέγεθος και περιλαμβάνει τα απαραίτητα για το backup αρχεία. Παλαιότερα αρκούσε να σβήσεις το folder που αντιστοιχούσε σε ένα συγκεκριμένο backup στο folder "backup" για να σβήσεις εντελώς το backup και να απελευθερώσεις σημαντικό χώρο αλλά τώρα αυτή η κίνηση σου ελευθερώνει μόνο 20-30 mb καθώς ο κύριος όγκος αρχείων βρίσκεται στο φάκελο blobs.

 

Από όσο γνωρίζω με τον rom manager μπορείς να κάνεις delete τα backup που θες!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω με τον rom manager μπορείς να κάνεις delete τα backup που θες!

 

Το δοκίμασα και αυτό αλλά δε μου δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και αυτό αλλά δε μου δούλεψε...

 

Απλα delete δεν αφηνει δηλαδη με file manager;

Link to comment
Share on other sites

Στο φακελο του backup που ειναι ξεχωριστα τα διαφορα backups κανεις delete μια χαρα αλλα στο blobs υπαρχουν τα αρχεια ολων των backups μαζι και δε ξερεις ποια να σβησεις.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν πατάς δεν σου εμφανίζει τις ρυθμίσεις που είχες βάλει? Άσε τι λέει έξω... Δεν αλλάζει το έξω. Περιγράφει μόνο ποιές είναι οι default τιμές!

 

Καλημερα και sorry για την καθυστερηση.Δεν το ηξερα οτι δεν αλλαζει το εξω και δειχνει συνεχεια 20 και 300.Μεσα του εχω δωσει 26 και 320 και βεβαια οταν ξαναμπαινω για να του τις αλλαξω βλεπω οτι τις κραταει εκει τις τιμες που του εχω δωσει.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και sorry για την καθυστερηση.Δεν το ηξερα οτι δεν αλλαζει το εξω και δειχνει συνεχεια 20 και 300.Μεσα του εχω δωσει 26 και 320 και βεβαια οταν ξαναμπαινω για να του τις αλλαξω βλεπω οτι τις κραταει εκει τις τιμες που του εχω δωσει.

 

Έξω έτσι και αλλιώς αν παρατηρήσεις καλά λέει "default=20" κλπ κλπ κλπ. Δεν λέει "current value" για παράδειγμα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση.....φοράω την cna 3.5 με τον r248 kernel με υπερχρονισμενη gpu....πέρασα το world war γιατί ασχολιομουν στο ipod touch,βλέπω όμως ότι μου λαγκαρει αρκετα....κανένα άλλο παιχνίδι δεν μου δημιούργησε πρόβλημα σ'αυτο όμως βλέπω να τρώει κολληματα το τηλέφωνο....είναι θέμα hardware η θέμα της εφαρμογής?

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες

επειδή έχω μεινει αρκετά πίσω στα post ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσος να ξανά έχει απαντηθεί.

τι λέει η PARANOIDANDROID 2.12 είναι ok σταθερή αξίζει να την βάλω?

παρατηρώ ότι χρειάζεται και Install Gapps εγώ είχα μεινει στην JB όπου τα είχε μέσα από μονίτης :)

όσο αφορά στην σελίδα τις PARANOIDANDROID λέει ότι πρέπει να περάσω Bugfixes αλλα πατώντας τον σύνδεσμο με πηγαίνει στις rom...

άλλαξε κάτι για την 1.12 σε σχέση με τις προηγούμενες και δεν χρειάζεται πια τα Bugfixes?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες

επειδή έχω μεινει αρκετά πίσω στα post ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσος να ξανά έχει απαντηθεί.

τι λέει η PARANOIDANDROID 2.12 είναι ok σταθερή αξίζει να την βάλω?

παρατηρώ ότι χρειάζεται και Install Gapps εγώ είχα μεινει στην JB όπου τα είχε μέσα από μονίτης :)

όσο αφορά στην σελίδα τις PARANOIDANDROID λέει ότι πρέπει να περάσω Bugfixes αλλα πατώντας τον σύνδεσμο με πηγαίνει στις rom...

άλλαξε κάτι για την 1.12 σε σχέση με τις προηγούμενες και δεν χρειάζεται πια τα Bugfixes?

ευχαριστώ πολύ

 

λεει οτι περνας bugfixes αν υπαρχουν...

τωρα για για την 2,12 δεν την εχω περασει, ειμαι στην 2,1 ακομα

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση.....φοράω την cna 3.5 με τον r248 kernel με υπερχρονισμενη gpu....πέρασα το world war γιατί ασχολιομουν στο ipod touch,βλέπω όμως ότι μου λαγκαρει αρκετα....κανένα άλλο παιχνίδι δεν μου δημιούργησε πρόβλημα σ'αυτο όμως βλέπω να τρώει κολληματα το τηλέφωνο....είναι θέμα hardware η θέμα της εφαρμογής?

 

Για να μη στο κάνει άλλο παιχνίδι, μου κάνει σε θέμα εφαρμογής!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να περασω καποια custom rom...ειμαι αναμεσα σε cyanogenmod 10 και cda 3.5... η πρωτη μου αρεσει περισσοτερο αλλα δεν εχει το toggle full screen feature... θα ηθελα να ρωτησω εαν το toggle full screen στην cda δουλευει και μεσα σε εφαρμογες οπως πχ παιχνιδια. γιατι διαβασα καποιον που εγραφε οτι στα παιχνιδια του γυρναει την οθονη στο ορθιο...ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να περασω καποια custom rom...ειμαι αναμεσα σε cyanogenmod 10 και cda 3.5... η πρωτη μου αρεσει περισσοτερο αλλα δεν εχει το toggle full screen feature... θα ηθελα να ρωτησω εαν το toggle full screen στην cda δουλευει και μεσα σε εφαρμογες οπως πχ παιχνιδια. γιατι διαβασα καποιον που εγραφε οτι στα παιχνιδια του γυρναει την οθονη στο ορθιο...ισχυει?

ναι ισχυει, μπορει να γυρισει ορθια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι και εγω καινουργιος κατοχος του gnexus. ηθελα να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις απο εσας την miui γιατι μου αρεσει πολυ σαν rom και αυτην χρησιμοποιουσα 1,5 χρονο τωρα.... βρηκα αυτην http://rootzwiki.com/topic/33002-rom-viciousmiui-2914-jelly-bean-fully-functional-miui-themes-permissions-manager-working-on-boot-100-09152012-0100am-edt/#entry917846 απο τον vicious και εδω και βιντεακι
μου φαινεται καλη αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας πριν προχωρησω μιας και πολοι απο εσας ασχοληστε πιο πολυ καιρο με το συγκεκριμενο τηλ. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι και εγω καινουργιος κατοχος του gnexus. ηθελα να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις απο εσας την miui γιατι μου αρεσει πολυ σαν rom και αυτην χρησιμοποιουσα 1,5 χρονο τωρα.... βρηκα αυτην http://rootzwiki.com/topic/33002-rom-viciousmiui-2914-jelly-bean-fully-functional-miui-themes-permissions-manager-working-on-boot-100-09152012-0100am-edt/#entry917846 απο τον vicious και εδω και βιντεακι
μου φαινεται καλη αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας πριν προχωρησω μιας και πολοι απο εσας ασχοληστε πιο πολυ καιρο με το συγκεκριμενο τηλ. ευχαριστω

 

προσωπικά εγώ την έχω δοκιμάσει σε 4.0.4 και μπορώ να πω ότι ήταν super smooth το τηλέφωνο δεν είχε καμια σχέση με nexus το μονο που ίσος κάποιοι να θεωρήσουν αρνητικό είναι ότι δεν διέθετε ελληνική γλώσσα φαντάζομαι ούτε τώρα θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

αψαξα τα προηγουμενα ποστ αλλα εχω ακομα αποριες σχετικα με το backup:

1) ποιες οι διαφορες αναμεσα στους διαφορους τροπους backup?(titanium backup,nandroid,μεσω recovery)?

2) Πριν φλασαρω μια ρομ κανω πρωτα ενα backup... ο φακελος αυτος που παει? πως κανω restore? αφου κανω restore ποια αρχεια πρεπει να σβησω για να μην πιανει καθολου χωρο στο κινητο(ο φακελος του backup παει στο pc η στο κινητο?)?

3) εαν φλασαρω μια ρομ και κατι δεν παει καλα οταν κανω restore το backup με γυρναει στην προηγουμενη ρομ και ειναι ολα οκ?

 

Σορρυ για τις rookie ερωτησεις αλλα δεν κανω ποτε backup σε τιποτα :lol: σβηνω και ξαναστηνω...

Link to comment
Share on other sites

καινούργια μόδα το NANDROID?

τι είναι τούτο πάλι που το λένε σε όλα τα setup τον rom?

το backup δεν είναι το ίδιο?

πριν κάτι μήνες το λέγανε backup μέσο CWM (+ - volume power) τώρα το κάνανε NANDROID...:lol:

 

edit:

φιλαράκι το titanium backup είναι για εφαρμογές και ρύθμισις το Nandroid είναι το λεγόμενο backup τις rom όπου ισχύει αυτό που λες παρακάτω. μένει στο κινητό δεν πιάνει πολυ χωρο.

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

καινούργια μόδα το NANDROID?

τι είναι τούτο πάλι που το λένε σε όλα τα setup τον rom?

το backup δεν είναι το ίδιο?

πριν κάτι μήνες το λέγανε backup μέσο CWM (+ - volume power) τώρα το κάνανε NANDROID...:lol:

 

edit:

φιλαράκι το titanium backup είναι για εφαρμογές και ρύθμισις το Nandroid είναι το λεγόμενο backup τις rom όπου ισχύει αυτό που λες παρακάτω. μένει στο κινητό δεν πιάνει πολυ χωρο.

 

δηλαδη κανω restore μεσω recovery? αντιγραφει το ενα backup πανω στο αλλο η τα κραταει ολα? και πως θα ξερω ποιο ειναι το τελευταιο backup? τα αρχειοθετει?

Link to comment
Share on other sites

καινούργια μόδα το NANDROID?

τι είναι τούτο πάλι που το λένε σε όλα τα setup τον rom?

το backup δεν είναι το ίδιο?

πριν κάτι μήνες το λέγανε backup μέσο CWM (+ - volume power) τώρα το κάνανε NANDROID...:lol:

 

edit:

φιλαράκι το titanium backup είναι για εφαρμογές και ρύθμισις το Nandroid είναι το λεγόμενο backup τις rom όπου ισχύει αυτό που λες παρακάτω. μένει στο κινητό δεν πιάνει πολυ χωρο.

nandroid λεγεται κανονικα, αυτη ειναι η ονομασια που ειχε καθιερωθει αρχικα απο τις πρωτες recoveries που υπηρχαν, οσο δε με απαταει η μνημη μου. ξεκινησε απο κατι τετοιο

http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_memory#NAND_memories

 

και λογω λεξης λεγεται NANDroid.

 

@AlexVag, δημιουργει ενα φακελο με αρχεια για καθε backup, θα σου προτεινα να κρατας τουλαχιστον το τελευταιο, τα προηγουμενα εφοσον ειναι πιο παλια, μπορεις να τα σβηνεις αφου θεωρητικα δε θα τα χρειαστεις. μπορει να πιασουν αρκετο χωρο αν εχεις πολλες εφαρμογες, πανω απο 1gb/backup.

 

οταν επιλεγεις restore, η recovery σε παει κατευθειαν στο φακελο με τα backups και επιλεγεις ποιο θελεις, συνηθως δινει μονο του ονομασια με βαση την ημερομηνια δημιουργιας, οποτε δε μπερδευεσαι.

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα θα κραταω μονο το τελευταιο...και μαλλον δεν θα το κραταω καν στο κινητο αλλα στο pc αν μπορω...απλα απ'οτι διαβαζα τα παιδια πριν ελεγαν οτι δεν ξερουμε ποιους φακελους πρεπει να σβησουμε απο το backup...

ΥΓ. το nandroid κραταει και εφαρμογες τελικα η οχι?

σε αυτο το ποστ αναφερομαι

Στο φακελο του backup που ειναι ξεχωριστα τα διαφορα backups κανεις delete μια χαρα αλλα στο blobs υπαρχουν τα αρχεια ολων των backups μαζι και δε ξερεις ποια να σβησεις.

 

EDIT: διαβασα αυτο και απο οτι καταλαβα πρεπει πλεον το backup να μενει στο κινητο καθως οι φακελοι που δημιουργει οδηγουν σε αρχει στο φακελο blobs που περιεχει τον κυριο ογκο του backup. http://www.pocketables.com/2012/07/new-clockworkmod-6-format-creates-significantly-smaller-backups.html

και εδω βρηκα καποιες προτασεις για το πως σβηνουμε backup http://android.stackexchange.com/questions/28884/how-to-delete-backups-made-using-clockworkmod

Edited by AlexVag
Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα θα κραταω μονο το τελευταιο...και μαλλον δεν θα το κραταω καν στο κινητο αλλα στο pc αν μπορω...απλα απ'οτι διαβαζα τα παιδια πριν ελεγαν οτι δεν ξερουμε ποιους φακελους πρεπει να σβησουμε απο το backup...

ΥΓ. το nandroid κραταει και εφαρμογες τελικα η οχι?

σε αυτο το ποστ αναφερομαι

ναι αυτο ειναι ενα θεμα. εγω ελεγα να τα δεις με βαση την ημερομηνια δημιουργιας. εγω χρησιμοποιω TWRP recovery που δεν τα φτιαχνει ετσι. ναι κραταει και εφαρμογες, τα παντα, σαν εναν κλωνο του κινητου σου εκεινη τη στιγμη. μαλιστα η TWRP εχει επιλογη αν θες να κρατησεις επιμερους κομματια, system, data, boot κλπ. μπορει και η CWM να εχει, δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά το κινητό το γουστάρω απίστευτα. Το ότι η οθόνη είναι σκοτεινή ακόμα και στο 100 του brightness με χαλάει.υπάρχει κάτι που να βοηθά σε αυτό το θέμα χωρίς ρουτ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

όχι το CWM δεν έχει επιλογές στο backup κάνει το στάνταρ

αλήθεια τι λέει το TWRP είναι καλο? σταθερό?

λέω να το δοκιμάσω... :food:

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...