Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω την codename 3.4.1 και το κινητο πεταει.απο οτι ειδα στο xda εχει βγει update σε 3.5.0.πρεπει να ξαναφλασαρω απο την αρχη?:confused:

απλα φλασαρεις απο πανω και μετα τα gapps, δε χρειαζεται wipe κλπ, δε θα καταλαβεις διαφορα σε ρυθμισεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι αλλα δεν πρεπει να παρω back up?σβηνονται ολα αν φλασαρω?κ οταν λες φλασαρω απο πανω πως το εννοεις?:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το nandroid backup παίρνεις μόνο τα δεδομένα του συστήματος, δηλαδή τα πάντα εκτός από φωτογραφίες μουσική κλπ.

 

Τώρα σχετικά με το μέγεθος του backup στην τελευταία έκδοση του ClockWorkMod Recovery η συμπίεση έγινε πολύ καλύτερη με αποτέλεσμα το nandroid backup πλέον να μην είναι πάνω από 70-75MB, οπότε δεν κάνεις κανένα λάθος απλά η δουλειά που έγινε στο ClockWorkMod Recovery είναι πολύ καλή.

 

Χωρίς ακόμα να είμαι 100% σίγουρος το backup δεν αποτελείται μόνο από το directory \clockworkmod\backup αλλά και από το \clockworkmod\blobs το οποίο εάν δεις είναι μεγάλο (σε εμένα τουλάχιστον 1γιγα μετά από 2 μόνο backups) και μεγαλώνει μετά από κάθε backup. Γιαυτό το να πάρεις μάλλον μόνο το \clockworkmod\backup μια κόπια στο pc δεν νομίζω ότι αρκεί, πρέπει αν το έχω καταλλάβει σωστά να πάρεις όλο το \clockworkmod. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις στειλε μου το framework-res.apk της rom να το φτιαξω σε zip.

 

Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον!

 

 

Χιλια ευχαριστω! Ηταν ακριβως οτι εψαχνα (αν και δεν ειναι αυτο που ειχα βρει τοτε).

 

Χωρίς ακόμα να είμαι 100% σίγουρος το backup δεν αποτελείται μόνο από το directory \clockworkmod\backup αλλά και από το \clockworkmod\blobs το οποίο εάν δεις είναι μεγάλο (σε εμένα τουλάχιστον 1γιγα μετά από 2 μόνο backups) και μεγαλώνει μετά από κάθε backup. Γιαυτό το να πάρεις μάλλον μόνο το \clockworkmod\backup μια κόπια στο pc δεν νομίζω ότι αρκεί, πρέπει αν το έχω καταλλάβει σωστά να πάρεις όλο το \clockworkmod. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει?

 

Ναι, ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πέρασα την CNA 3.5.0 πάνω από την 3.4.1 χωρίς κανένα "καθάρισμα".

 

ROM -> GAPPS [-> Kernel (προαιρετικό)].

 

Δεν έχει διαφορές από την προηγούμενη εκτός από τη δυνατότητα για fullscreen μέσα από το Power Menu και τη σίγαση του τηλεφώνου γυρνώντας το με την οθόνη προς τα κάτω.

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πέρασα την CNA 3.5.0 πάνω από την 3.4.1 χωρίς κανένα "καθάρισμα".

 

ROM -> GAPPS [-> Kernel (προαιρετικό)].

 

Δεν έχει διαφορές από την προηγούμενη εκτός από τη δυνατότητα για fullscreen μέσα από το Power Menu και τη σίγαση του τηλεφώνου γυρνώντας το με την οθόνη προς τα κάτω.

 

Αυτό το toggle fullscrenn όμως σε live μορφή και όχι μόνιμο φλασάρισμα που για να επανέλθει θέλει reboot είναι από τα πιο τούμπανα tweaks!!! Εμένα προσωπικά με βόλεψε πάρα πολύ... Και αξιοποιω όλη την οθόνη όποτε θέλω και έχω τα softkeys για πιο γρήγορη πλοήγηση γιατί προσωπικά LMT και λοιπά δεν με βολεύουν!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το toggle fullscrenn όμως σε live μορφή και όχι μόνιμο φλασάρισμα που για να επανέλθει θέλει reboot είναι από τα πιο τούμπανα tweaks!!! Εμένα προσωπικά με βόλεψε πάρα πολύ... Και αξιοποιω όλη την οθόνη όποτε θέλω και έχω τα softkeys για πιο γρήγορη πλοήγηση γιατί προσωπικά LMT και λοιπά δεν με βολεύουν!

 

Συμφωνώ.

 

Για τα softkeys όμως, τι mod χρησιμοποιείς;

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

Για τα softkeys όμως, τι mod χρησιμοποιείς;

 

LMT launcher... Δεν είναι ακριβώς launcher με την έννοια όπως nova/apex/trebuchet κλπ απλά σε αφήνει ρίτε με gestures ειτε με πάτημα στα πλαϊνα να έχεις functions όπ ς π.χ. home,back ή ακόμα και εφαρμογές

Θα το βρεις στο xda!

Υπάρχουν και άλλα που έχουν αναφέρθεί 2-3 σελίδες πιο πίσω... αλλά εμένα με βολεύει ο lmt

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

LMT launcher... Δεν είναι ακριβώς launcher με την έννοια όπως nova/apex/trebuchet κλπ απλά σε αφήνει ρίτε με gestures ειτε με πάτημα στα πλαϊνα να έχεις functions όπ ς π.χ. home,back ή ακόμα και εφαρμογές

Θα το βρεις στο xda!

Υπάρχουν και άλλα που έχουν αναφέρθεί 2-3 σελίδες πιο πίσω... αλλά εμένα με βολεύει ο lmt

 

μπορεις επισης σε πολλες custom roms να μικρινεις το μεγεθος της μπαρας με τα κουμπια και ετσι να εχεις μεν τα κουμπια εκει αλλα να πιανουν λιγοτερο χωρο

Link to comment
Share on other sites

μπορεις επισης σε πολλες custom roms να μικρινεις το μεγεθος της μπαρας με τα κουμπια και ετσι να εχεις μεν τα κουμπια εκει αλλα να πιανουν λιγοτερο χωρο

 

Μπορείς να το κάνεις σε αυτή και μάλιστα live χωρίς reboot από την 3.5.0 πλέον αλλά δεν με βολεύει καθόλου!

Α) χαλάει πολύ η αισθητική στο μάτι μου

Β) Αν τα κάνεις πολύ μικρά και μεγαλώσει η οθόνη τότε το δάχτυλο μου δεν χωράει να τα πατήσει εύκολα.

 

Άρα toggle fullscreen και όποτε θέλω απολαμβάνω όλη την οθονάρα μας και όποτε θέλω απλώς έχω ταχύτητα πλοήγησης! Ιδανικός συνδυασμός!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ εδώ και μέρες full screen με pie από LMT. Έχω δοκιμάσει και τα τρία (button savior, lmt gestures, lmt pie) και το πιο άνετο και αποτελεσματικό είναι το pie. To button savior καλό κι αυτό αλλά πρέπει να κάνεις μια κίνηση παραπάνω από το pie, δηλαδή να πατήσεις το κουμπάκι στο πλάι, μπορεί να μην το πετύχεις με την πρώτη και όταν είσαι σε landscape μπαίνει πάντα κάτω κάτω και είναι ακόμη πιο δύσκολο να πατηθεί. Όσον αφορά τις gestures του LMT, εντελώς άβολες μιας και μέχρι να κάνω το κάθε gesture πειράζω ό,τι βρίσκεται εκείνη τη στιγμή στην οθόνη. To pie είναι ό,τι καλύτερο πάντως.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ εδώ και μέρες full screen με pie από LMT. Έχω δοκιμάσει και τα τρία (button savior, lmt gestures, lmt pie) και το πιο άνετο και αποτελεσματικό είναι το pie. To button savior καλό κι αυτό αλλά πρέπει να κάνεις μια κίνηση παραπάνω από το pie, δηλαδή να πατήσεις το κουμπάκι στο πλάι, μπορεί να μην το πετύχεις με την πρώτη και όταν είσαι σε landscape μπαίνει πάντα κάτω κάτω και είναι ακόμη πιο δύσκολο να πατηθεί. Όσον αφορά τις gestures του LMT, εντελώς άβολες μιας και μέχρι να κάνω το κάθε gesture πειράζω ό,τι βρίσκεται εκείνη τη στιγμή στην οθόνη. To pie είναι ό,τι καλύτερο πάντως.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Το pie είναι το πιο βολικό...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις case ειναι πιο βολικο.Εμενα που δεν εχω προσβαση στο bezel της συσκευης δε με βολευει.Αλλα γενικα ειναι πιο αμεσο αφου γλιτωνεις ενα κλικ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα χθες βράδυ την cna 3.5.0 αλλά το full screen toggle δεν το βλέπω. Στραβώθηκα;:hypno::hypno::hypno:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα χθες βράδυ την cna 3.5.0 αλλά το full screen toggle δεν το βλέπω. Στραβώθηκα;:hypno::hypno::hypno:

 

Πρέπει να πάς να το ενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις της ρομ στην επιλογή του Power Menu

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα Κώστα, είσαι ωραιος. Λοιπόν παραμετροποίηση αρκετή η ρομ αλλά δεν βλέπω διαφορά σε ταχύτητα ως προς τη στοκ. Αυτό που με έχει ψιλοξενερώσει είναι ότι λείπει από την κάμερα το κολπάκι που όταν σέρνεις την οθόνη δεξιά σε πάει στην gallery. Toν kernel (r248) θέλω να μάθω να τον ρυθμίσω μπας και δω βελτίωση στην μπαταρία. Με τον ήχο πολύ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα Κώστα, είσαι ωραιος. Λοιπόν παραμετροποίηση αρκετή η ρομ αλλά δεν βλέπω διαφορά σε ταχύτητα ως προς τη στοκ. Αυτό που με έχει ψιλοξενερώσει είναι ότι λείπει από την κάμερα το κολπάκι που όταν σέρνεις την οθόνη δεξιά σε πάει στην gallery. Toν kernel (r248) θέλω να μάθω να τον ρυθμίσω μπας και δω βελτίωση στην μπαταρία. Με τον ήχο πολύ ευχαριστημένος.

 

Δε λειπει, εκει ειναι. Ποια gapps εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα Κώστα, είσαι ωραιος. Λοιπόν παραμετροποίηση αρκετή η ρομ αλλά δεν βλέπω διαφορά σε ταχύτητα ως προς τη στοκ. Αυτό που με έχει ψιλοξενερώσει είναι ότι λείπει από την κάμερα το κολπάκι που όταν σέρνεις την οθόνη δεξιά σε πάει στην gallery. Toν kernel (r248) θέλω να μάθω να τον ρυθμίσω μπας και δω βελτίωση στην μπαταρία. Με τον ήχο πολύ ευχαριστημένος.

 

Οι βέλτιστες ρυθμίσεις χωρίς να χάσεις σε performance είναι οι στοκ μετά από πολλές πολλές σελίδες που έχω διαβάσει στο αντίστοιχο thread.... Άσε το Smart Reflex να κάνει τη δουλειά του! Έτσι και αλλιώς η οθόνη είναι το μεγάλο πρόβλημα και αυτό δεν λύνεται....

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα Κώστα, είσαι ωραιος. Λοιπόν παραμετροποίηση αρκετή η ρομ αλλά δεν βλέπω διαφορά σε ταχύτητα ως προς τη στοκ. Αυτό που με έχει ψιλοξενερώσει είναι ότι λείπει από την κάμερα το κολπάκι που όταν σέρνεις την οθόνη δεξιά σε πάει στην gallery. Toν kernel (r248) θέλω να μάθω να τον ρυθμίσω μπας και δω βελτίωση στην μπαταρία. Με τον ήχο πολύ ευχαριστημένος.

 

Το ιδιο και εγω με το κολπακι της καμερας λειπει και σε εμενα.Εχω το CNA-GAPPS-JRO03C-CameraFeatures-NoPicasa.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και εγω με το κολπακι της καμερας λειπει και σε εμενα.Εχω το CNA-GAPPS-JRO03C-CameraFeatures-NoPicasa.

δειτε τα screenshots..δεν ξερω αν εννοειτε αυτο αλλα εμενα υπαρχει..δε φαινεται βεβαια καλα οτι ειναι αυτο αλλα αυτο ειναι :p

μηπως εχει καμια ρυθμιση που το επηρεαζει;

http://i.imgur.com/HFWeZ.png

http://i.imgur.com/nuEPB.png

Link to comment
Share on other sites

...Αυτό που με έχει ψιλοξενερώσει είναι ότι λείπει από την κάμερα το κολπάκι που όταν σέρνεις την οθόνη δεξιά σε πάει στην gallery.....

 

Σε μένα λειτουργεί κανονικά.

 

Αυτό που δεν λειτουργεί στην κάμερα είναι οι επιπλέον δυνατότητες που λέει ότι δίνει το συγκεκριμένο GAPPS, όπως ISO, HDR, αποφυγή "κόκκινων ματιών".

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

Και μένα κανονικά λειτουργεί το κολπάκι.... Αυτό με το ISO και λοιπά δεν έχω προσέξει αν τα έχω...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά σήμερα δουλεύει και σε μένα, τα features δεν τα βρήκα ούτε εγώ, είναι ιδέα μου ότι η καμερα της στοκ ήταν καλύτερη;

Τον LMT γιατί δεν μπορώ να τον κάνω enable; Έχω κατεβάσει την 1.5, έχω ορίσει στο set input το galaxy nexus, τo pie βασικά θέλω αλλά δεν το βλέπω στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά σήμερα δουλεύει και σε μένα, τα features δεν τα βρήκα ούτε εγώ, είναι ιδέα μου ότι η καμερα της στοκ ήταν καλύτερη;

Τον LMT γιατί δεν μπορώ να τον κάνω enable; Έχω κατεβάσει την 1.5, έχω ορίσει στο set input το galaxy nexus, τo pie βασικά θέλω αλλά δεν το βλέπω στην οθόνη.

 

Πέρα από το input πρέπεθ να ορίσεις και λειτουργιά! Gestures, pie, gestures + pie

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...