Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.Θελω να ρωτησω κατι:Εχω stock 4.1.1 rooted και Kernel του Franco,Milestone 5.

Θελω να γυρισω σε stock...να το κανω με αυτον τον τροπο?http://ultimatedroid.blogspot.gr/2012/08/how-to-restore-to-stock-unroot-galaxy.html

η να αλλαξω μονο τον Kernel με αυτον τον πρωτο απο τα δυο(stockboot):http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28754354&postcount=991 μιας και ηδη εχω stock rom.Και με ποιο τροπο αλλαζουμε τον Kernel,με Fastboot?

Τι θα συνιστουσατε εσεις?

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Ευχαριστω και σορρυ εκ των προτερων.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρα από το input πρέπεθ να ορίσεις και λειτουργιά! Gestures, pie, gestures + pie

 

Το έχω κάνει κι αυτό, σόρυ δεν το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει κι αυτό, σόρυ δεν το έγραψα.

 

Την απόσταση για input την όρισες? Δηλαδή πόσο μέσα από τα πλαϊνά θα καταλαβαίνει ότι πατάς και σε πόσο ύψος της οθόνης? Μην το βάλεις πολύ χαμηλά και πολύ μέσα γιατί θα πέφτει πάνω στο πληκτρολόγιο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την απόσταση για input την όρισες? Δηλαδή πόσο μέσα από τα πλαϊνά θα καταλαβαίνει ότι πατάς και σε πόσο ύψος της οθόνης? Μην το βάλεις πολύ χαμηλά και πολύ μέσα γιατί θα πέφτει πάνω στο πληκτρολόγιο!

 

Δουλεύει Κώστα αλλά έχω θήκη και πιάνει από πολύ άκρη και δεν το έβλεπα. Τι νalue να βάλω στο χ για να είμαι εντάξει ;

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα το κολπακι με το toggle full screen... ποιες αλλες ρομ το εχουν? ειναι ο μονος λογος που θελω να κανω root...αλλα εχω μερικες αποριες...

1) αν κανω root μετα θα μπορω να παιρνω ενημερωσεις αυτοματα η θα πρεπει να το κανω μονος μου?

2) οταν ερχονται οι ενημερωσεις θα πρεπει να κανω ξανα root απο την αρχη?

3) οταν φλασαρω καποια ρομ θα σβηνονται ολα μου τα αρχεια εφοσον αφησω ανοιχτο τον bootloader?

4) ποιες ρομ εχουν αυτο το κολπακι με το full screen?

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει Κώστα αλλά έχω θήκη και πιάνει από πολύ άκρη και δεν το έβλεπα. Τι νalue να βάλω στο χ για να είμαι εντάξει ;

 

εγώ έχω 24 και μου είναι κομπλέ! Το ψ θέλει προσοχή γιατί μπορεί να πέφτει πάνω στο πληκτρολόγιο!

 

 

 

μολις ειδα το κολπακι με το toggle full screen... ποιες αλλες ρομ το εχουν? ειναι ο μονος λογος που θελω να κανω root...αλλα εχω μερικες αποριες...

1) αν κανω root μετα θα μπορω να παιρνω ενημερωσεις αυτοματα η θα πρεπει να το κανω μονος μου?

2) οταν ερχονται οι ενημερωσεις θα πρεπει να κανω ξανα root απο την αρχη?

3) οταν φλασαρω καποια ρομ θα σβηνονται ολα μου τα αρχεια εφοσον αφησω ανοιχτο τον bootloader?

4) ποιες ρομ εχουν αυτο το κολπακι με το full screen?

 

 

1) Ναι τις παίρνεις κανονικά

2) Ναι χάνεται αλλά κάπου είχε αναφερθεί ότι με εφαρμογή παραμένει το root(rootkeeer νομίζω)

3) Εαν δεν κάνεις wipe data τότε δε σβήνονται εφαρμογές! Αρχεία όπως εικόνες κλπ ποτέ δεν πείραζε μία ρομ

4) Μόνο codename ξέρω προς το παρόν... Εδώ έχω ξαναποστάρει ένα excel με όλες τις 4.1.1 roms και σύγκριση οπότε μπορείς να δεις εκεί.

 

 

*** Οι περισσότερες custom ρομ είναι pre-rooted οπότε δεν ρουτάρεις εσύ με κάποια διαδικασία! Αυτό για την ερώτηση 2 αν και από ότι κατάλαβα είναι άμα μείνεις με την στοκ...

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα παιρνω ενημερωσεις αυτοματα; γιατι σημερα μιλουσα με ενα φιλο μου που εχει το s3 και μου ειπε οτι θα πρεπει να τις ψαχνω στο xda και να τις κατεβαζω...

 

Επειδη σαν ρομ μου αρεσει πιο πολυ η cyanogenmod γινεται να περασω αυτην και μετα να βαλω απο πανω μονο το toggle full screen?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα παιρνω ενημερωσεις αυτοματα; γιατι σημερα μιλουσα με ενα φιλο μου που εχει το s3 και μου ειπε οτι θα πρεπει να τις ψαχνω στο xda και να τις κατεβαζω...

 

Επειδη σαν ρομ μου αρεσει πιο πολυ η cyanogenmod γινεται να περασω αυτην και μετα να βαλω απο πανω μονο το toggle full screen?

 

Για ποιές ενημερώσεις λες για να καταλάβω??? Αυτόματα τις ενημερώσεις της custom rom ή αν είσαι με στοκ γιατί με μπέρδεψες λίγο τώρα...

 

Το toggle fullscreen ουσιαστικά αλλάζει αν θυμάμαι καλά το SystemUI.apk χωρίς να είμαι και σίγουρος! Νομίζω παίζει και σε custom rom... Καλύτερα να διαβάσεις το αντίστοιχο thread...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν μεινω με στοκ ρομ θα παιρνω τις ενημερωσεις της google? Αν βγει ας πουμε το 4.2 θα το πρω? Εχεις καποιο λινκ να μου στειλεις;

Ευχαριστω και για τις απαντησεις σου εδω και για τον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Αν μεινω με στοκ ρομ θα παιρνω τις ενημερωσεις της google? Αν βγει ας πουμε το 4.2 θα το πρω? Εχεις καποιο λινκ να μου στειλεις;

Ευχαριστω και για τις απαντησεις σου εδω και για τον οδηγο

 

Φυσικά αν μείνεις με στοκ από τη στιγμή που από ότι κατάλαβα το έκανες yakju εννοείται ότι θα παίρνεις τις αναβαθμίσεις ανεξάρτητα από το αν είσαι ή όχι root αλλά πρέπει να έχεις τον στοκ recovery και όχι cwm ή άλλον recovery! Μόνο αυτό και ναι αν αύριο το πρωί αποφασίσει η google να βγάλει το 4.2 ή το 5 θα το έχεις κανονικά OTA ή όπως αλλιώς το βγάλει διαθέσιμο και δεν θα θές το xda

 

XDA ή το site του developer θα χρειάζεσαι αν βάλεις κάποια custom rom εκτός και αν αυτή(πολύ σπάνιο) έχει ΟΤΑ updates. Προσοχή ΟΤΑ δικών της updates και όχι της google. Και φυσικά αν είσαι σε custom rom δεν θα σου έρθει OTA update της google...

 

Ορίστε και λινκ με το fullscreen! Μην ξεχάσεις πριν να έχεις εγκαταστήσει και ενεργοποιήσει τον LMT ή όποιον άλλο gesture manager.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1497558

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να την φλασάρω. Θέλει άλλα gaps; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1882248 Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη stock deodexed;
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να την φλασάρω. Θέλει άλλα gaps; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1882248

Οχι

10δκμκφμ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή ψήνομαι σιγά σιγά να μπω στο σπορ των custom roms... μερικές ερωτήσεις:

Καταρχήν είμαι με στοκ, ξεκλείδωτο bootloader, και root. Εχω το στοκ recovery.

Το Rom Toolbox Pro το έχει δουλέψει κανείς, το προτείνετε;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αυτό, αλλά ξέρετε αν πρέπει να φλασάρω το clockworkmod απο πριν, ή το κάνει το app?

Γενικά βλέπω ότι κάνει παπάδες το app, άραγε υπάρχει κάτι που δεν κάνει;

Άντε γιατί με γαργαλάνε τα χέρια μου να περάσω την CNA...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή ψήνομαι σιγά σιγά να μπω στο σπορ των custom roms... μερικές ερωτήσεις:

Καταρχήν είμαι με στοκ, ξεκλείδωτο bootloader, και root. Εχω το στοκ recovery.

Το Rom Toolbox Pro το έχει δουλέψει κανείς, το προτείνετε;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αυτό, αλλά ξέρετε αν πρέπει να φλασάρω το clockworkmod απο πριν, ή το κάνει το app?

Γενικά βλέπω ότι κάνει παπάδες το app, άραγε υπάρχει κάτι που δεν κάνει;

Άντε γιατί με γαργαλάνε τα χέρια μου να περάσω την CNA...

 

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αν και μου αρέσει πιο πολύ ο rom manager.

Ωστόσο ποτέ δεν κάνω πράγματα τέτοιου είδους αυτοματοποιημένα. Μπαίνω στο recovery και τα κάνω μόνος μου!

Πριν το αγοράσεις πάντως δοκίμασε το lite

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αν και μου αρέσει πιο πολύ ο rom manager.

Ωστόσο ποτέ δεν κάνω πράγματα τέτοιου είδους αυτοματοποιημένα. Μπαίνω στο recovery και τα κάνω μόνος μου!

Πριν το αγοράσεις πάντως δοκίμασε το lite

 

+1000!!! Aχρείαστη αγορά και από μένα. Έχει καταφέρει κανείς στην codename να παίξει παιχνίδι με το full screen toggle; Εμένα μου γυρνάει την οθόνη στο όρθιο. Μόνο στο browser το χαίρομαι που υπάρχει menu button και δεν χρειάζονται πλήκτρα.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

+1000!!! Aχρείαστη αγορά και από μένα. Έχει καταφέρει κανείς στην codename να παίξει παιχνίδι με το full screen toggle; Εμένα μου γυρνάει την οθόνη στο όρθιο. Μόνο στο browser το χαίρομαι που υπάρχει menu button και δεν χρειάζονται πλήκτρα.

 

Εγώ έχω μόνιμα το toggle fullscreenκαι ρίναι τέλειο μαζί με το pie του lmt...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μόνιμα το toggle fullscreenκαι ρίναι τέλειο μαζί με το pie του lmt...

 

Εγω εχω το toggle fullscreen μαζι με το lmt αλλα το δουλευω με τα gestures δεν καταλαβαινω πως δουλευει το pie του lmt!!!:(

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το toggle fullscreen μαζι με το lmt αλλα το δουλευω με τα gestures δεν καταλαβαινω πως δουλευει το pie του lmt!!!:(

 

Ρυθμίζεις τι θες να σου βγάζει και πολύ απλά μόλις πατάς στα όρια της οθονης τα πλαϊνα σου εμφανίζει τα buttons που θες. Απο εκεί και πέρα εσύ μπορείς να ρυθμίσεις τα χ και ψ δλδ πόδο μέσα από τα πλαϊνά θα εμφανίζεται και σε πόσο ύψος. Οι default ρυθμίσεις που έχει είναι όσο πιο πλάι γίνεται και περίπου κεντρο και προς τα πάνω. Επίσης ρυθμίζεις να θα σου βγάζει το pie και από τις 2 μεριές ή μόνο όποια επιλέξεις!

 

Με τα gestures πως μπορείς. Είναι υπερβολικά αργά στη μετάβαση τους!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το ξέρω ότι για όποιον γνωρίζει είναι άχρηστο το Rom Toolbox και παρόμοια apps,

απλά για μένα που είμαι εντελώς άσχετος και ξεκινάω, θα με βόλευε να ξεκινήσω με κάτι εύκολο και αυτόματο.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζεις τι θες να σου βγάζει και πολύ απλά μόλις πατάς στα όρια της οθονης τα πλαϊνα σου εμφανίζει τα buttons που θες. Απο εκεί και πέρα εσύ μπορείς να ρυθμίσεις τα χ και ψ δλδ πόδο μέσα από τα πλαϊνά θα εμφανίζεται και σε πόσο ύψος. Οι default ρυθμίσεις που έχει είναι όσο πιο πλάι γίνεται και περίπου κεντρο και προς τα πάνω. Επίσης ρυθμίζεις να θα σου βγάζει το pie και από τις 2 μεριές ή μόνο όποια επιλέξεις!

 

Με τα gestures πως μπορείς. Είναι υπερβολικά αργά στη μετάβαση τους!

 

Tι τιμές έχεις δώσει στο χ και στο y. Μου πέφτει πάνω στο πληκτρολόγιο και δεν μπορώ να γράψω, επίσης βγαίνει στην οθόνη όποτε θέλει ή εγώ δεν κάνω κάτι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Το ξέρω ότι για όποιον γνωρίζει είναι άχρηστο το Rom Toolbox και παρόμοια apps,

απλά για μένα που είμαι εντελώς άσχετος και ξεκινάω, θα με βόλευε να ξεκινήσω με κάτι εύκολο και αυτόματο.

 

Έχει συμβεί ομως μερικές φορές τα app να σκαλώνουν και να μην κάνουν καλά τη δουλειά τους! Οπότε εάν εισαι άσχετος μην πειράξεις τίποτα, γινε σχετικός διαβάζοντας και καταλαβαίνοντας έννοιες και διαδικασίες. Και μετά ξεκίνα το πείραγμα!!!

 

 

Tι τιμές έχεις δώσει στο χ και στο y. Μου πέφτει πάνω στο πληκτρολόγιο και δεν μπορώ να γράψω, επίσης βγαίνει στην οθόνη όποτε θέλει ή εγώ δεν κάνω κάτι καλά.

 

Χ= 26 και Ψ= 320 και επιλογή να ακούει και δεξιά και αριστερά

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

+1000!!! Aχρείαστη αγορά και από μένα. Έχει καταφέρει κανείς στην codename να παίξει παιχνίδι με το full screen toggle; Εμένα μου γυρνάει την οθόνη στο όρθιο. Μόνο στο browser το χαίρομαι που υπάρχει menu button και δεν χρειάζονται πλήκτρα.

 

Πάντως ακριβώς όπως δουλεύει το pie του lmt δουλεύει και ο στοκ browser σε ICS και μετά. Είναι στις ρυθμίσεις κάτω από το labs αν θυμάμαι καλά - εγώ μονίμως έτσι τον έχω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακριβώς όπως δουλεύει το pie του lmt δουλεύει και ο στοκ browser σε ICS και μετά. Είναι στις ρυθμίσεις κάτω από το labs αν θυμάμαι καλά - εγώ μονίμως έτσι τον έχω.

 

Ναι ακριβώς έτσι!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίζεις τι θες να σου βγάζει και πολύ απλά μόλις πατάς στα όρια της οθονης τα πλαϊνα σου εμφανίζει τα buttons που θες. Απο εκεί και πέρα εσύ μπορείς να ρυθμίσεις τα χ και ψ δλδ πόδο μέσα από τα πλαϊνά θα εμφανίζεται και σε πόσο ύψος. Οι default ρυθμίσεις που έχει είναι όσο πιο πλάι γίνεται και περίπου κεντρο και προς τα πάνω. Επίσης ρυθμίζεις να θα σου βγάζει το pie και από τις 2 μεριές ή μόνο όποια επιλέξεις!

 

Με τα gestures πως μπορείς. Είναι υπερβολικά αργά στη μετάβαση τους!

 

Ευχαριστω για την βοηθεια...οσο για τα gestures?Iσως γιατι δεν ασχοληθηκα με κατι αλλο,οπως pie.

Ολα οκ αλλα στις ρυθμισεις του pie δεν μου παιρνει Χ=26 και Ψ=320 παρα μονο κραταει σταθερα Χ=20 και Ψ=300

Γιατι αυτο?

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...