Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη ρωτησα, δυστυχως δεν μπορουν να το δωσουν το φαγητο για αστεγους. Δεν τους αφηνουν. Και εμεις τωρα στη μοναδα πεταμε φαγητο και το εχω σκεφτει, αλλα...
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω παρουσιαζομαι στις 14/05 μεγαλο πευκο τελικα ειδικες δυναμεις!!αλλα μου φαινεται θα τους παρω τηλ. να παω στο 401 κατευθειαν γιατι θα με κοψουν ουτως ή αλλως μιας&κατι καλυτερο απο Ι4 δεν προκειται να βγω:lol:!!τουλαχιστον εκει απο φαγητο τι λεει?? :p
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Δυο πουλακια ρωτησα τι πα να πει αυλωνα,το ενα μου ειπε μαματα το αλλο αυτοκτονα......1999....258Α 3 μηνες στην ΙΛΥβ (δεκανεας) 13,5 μηνες στην 80 εανεθ κως.ωραια αλλα δυσκολα.32 μεσα 1 εξω καλο ε!!

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν στα Γιάννενα τα στρατόπεδα αξίζουν για μετάθεση?πως τους πάνε οι υπηρεσίες? ξέρει κανείς? να ξέρω αν είναι να μην δηλώσω Γιάννενα για κατ εξερεση μεταθεση.

καποια προταση δικια σας για το ποια περιοχη να δηλωσω? δικαιουμε μεταθεση σε 2 μηνες για αυτο και θελω να ειναι κοντα σε γιαννενα , ηγουμενιτσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός ανέστη.

 

Επειδή είχα μια διαφωνία με ένα φίλο μου, εαν ένας μονιμάς στο στρατό εμπλακεί σε καβγά έξω από το στρατόπεδο, πχ σε περίοδο άδειας υπάρχει πιθανότητα να του ασκηθούν διώξεις ή να περάσει στρατοδικείο πχ; Εάν ναι σε ποια περίπτωση ορίζει ο νόμος για ένα στρατιωτικό;;

Edited by spyrosk8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός ανέστη.

 

Επειδή είχα μια διαφωνία με ένα φίλο μου, εαν ένας μονιμάς στο στρατό εμπλακεί σε καβγά έξω από το στρατόπεδο, πχ σε περίοδο άδειας υπάρχει πιθανότητα να του ασκηθούν διώξεις ή να περάσει στρατοδικείο πχ; Εάν ναι σε ποια περίπτωση ορίζει ο νόμος για ένα στρατιωτικό;;

 

Σε εναν τσαμπουκα που ειχε τυχει και ημουν μπροστα , φωναξανε αστυνομια και η αστυνομια φωναξε με την σειρα την την στρατονομια , σε τετοιες περιπτωσεις αν ειναι κατι "ελαφρυ" η αστυνομια το αφηνει το θεμα στην στρατονομια και παει στρατοδικειο , αν ειναι πιο σοβαρο πρωτα παει απο αστυνομια απαγγέλλονται κατηγοριες και μετα παει και στρατοδικειο..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Γνωρίζετε μήπως αν οι ποιν ές στα στρατοδικεία είναι αυστηρές για μόνιμους στρατιωτικούς σε περιπτώσεις δυνατού καβγά μεταξύ στρατιωτικού και πολίτη;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Γνωρίζετε μήπως αν οι ποιν ές στα στρατοδικεία είναι αυστηρές για μόνιμους στρατιωτικούς σε περιπτώσεις δυνατού καβγά μεταξύ στρατιωτικού και πολίτη;;

Όταν λες δυνατό καβγά τι εννοείς; Τι αδίκημα έχει διαπράξει στο καβγά;
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δυνατό καβγά τι εννοείς; Τι αδίκημα έχει διαπράξει στο καβγά;

 

Δεν εννοώ βρισίδια πχ, αλλά να αφήσει τον άλλο κάτω ας πούμε αιμόφυρτο ή κάτι τέτοιο. Είναι αυστηρές οι ποιν ές για στρατιωτικούς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ βρισίδια πχ, αλλά να αφήσει τον άλλο κάτω ας πούμε αιμόφυρτο ή κάτι τέτοιο. Είναι αυστηρές οι ποινές για στρατιωτικούς;
Αν είναι σε άδεια μεγαλύτερη των 3 μηνών τότε πάει στα κοινά ποινικά δικαστήρια διαφορετικά σε στρατοδικείο. Και στις 2 περιπτώσεις πάντως η ποινή είναι αυτή που προβλέπει ο ποινικός κώδικας δηλαδή η ίδια.
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι αυστηρές , παρα πολυ δυσκολα να σου βρουν καποιο δικαιολογητικο για να πεσεις στα μαλακά..δεν χαριζονται στα στρατοδικεια, η πειθαρχία ειναι η κινητήριος δύναμη του στρατού λενε ...
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν η εκλογικη αδεια γραφεται?

Και ποσες μερες ειναι? Αναλογικα με τα χιλιομετρα πρεπει να υπολογιζεται

Link to comment
Share on other sites

ΔEN γράφετε.

Είναι ανάλογα τα χιλιόμετρα και ξεκινά από ώρες έως 2 - μέρες.

Δηλαδή όσο χρειάζεσαι να πας και να γυρίσεις, ίσα ίσα να ασκήσεις το δικαίωμα σου ως ψηφοφόρος. Εξάλλου δεν είνα άδεια για αναψυχή.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν η εκλογικη αδεια γραφεται?

Και ποσες μερες ειναι? Αναλογικα με τα χιλιομετρα πρεπει να υπολογιζεται

ειναι σιγουρο οτι δεν γραφεται ... συνηθως δινουν 1+1 μερες, αλλα ειναι στο χερι του διοικητη αν θελει να σου δωσει (λογω μεγαλης αποστασης, αν χρειαζεται να αλλαξεις συγκοινωνια και με πλοιο για νησι, κλπ) παραπανω, δηλαδη 2+2 ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν ειναι για αναψυχη, αλλα ειναι ευκαιρια να δεις και τους δικους σου.

Μια μερα αδεια με προαναχωρηση ειναι οκ για 300 χιλιομετρα που εχω να κανω,

Link to comment
Share on other sites

Στο Στρατο τωρα να ξερετε οτι δεν γραφοντε ολες οι αδειες που παιρνουν οι φανταροι.Πηρε μεταθεση ο γιος μου σαν τριτεκνος για Αττικη και ενω ειχε παρει ολη την κανονικη αδεια εδω του λενε 5 μερες υπολοιπο ακομα.Και η ...αγροτικη 12 μερες δεν γραφτηκε ποτε.

 

Ολα ειναι θεμα Διοικητου κατα 90% !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο Στρατο τωρα να ξερετε οτι δεν γραφοντε ολες οι αδειες που παιρνουν οι φανταροι.Πηρε μεταθεση ο γιος μου σαν τριτεκνος για Αττικη και ενω ειχε παρει ολη την κανονικη αδεια εδω του λενε 5 μερες υπολοιπο ακομα.Και η ...αγροτικη 12 μερες δεν γραφτηκε ποτε.

Ολα ειναι θεμα Διοικητου κατα 90% !!!!

ναι, ετσι εχω ακουσει κι εγω για τις αδειες, οτι δεν γραφονται ολες και μαλιστα τις δινουνε και ευκολα και ας υπερβαινουνε το οριο της συνολικης αδειας ... (μαλλον το κανουνε για να γλιτωνουνε εξοδα απο τις αγορες, με το να μην μαγειρευουνε τοσες πολλες μεριδες φαγητο !!) :p (και φυσικα ολα ειναι στο χερι του διοικητη, οσες αδειες θελει αυτος δινει !) :)

Link to comment
Share on other sites

(μαλλον το κανουνε για να γλιτωνουνε εξοδα απο τις αγορες, με το να μην μαγειρευουνε τοσες πολλες μεριδες φαγητο !!)

 

Μάλλον εννοείς για να παίρνει σπίτι ο διοικητής -και οι υπόλοιποι- το φαγητό και τα κρέατα!

Μου έχει τύχει...

 

Εκτός κι αν οι σακούλες με τις μπριζόλες πήγαιναν στο σπίτι του διοικητή για υγειονομικό ελέγχο! :p

 

Τρώνε πολλοί, κανένας δεν καρφώνει τον άλλον, και είναι όλοι χαρούμενοι!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς για να παίρνει σπίτι ο διοικητής -και οι υπόλοιποι- το φαγητό και τα κρέατα!

Μου έχει τύχει... Εκτός κι αν οι σακούλες με τις μπριζόλες πήγαιναν στο σπίτι του διοικητή για υγειονομικό ελέγχο! :p Τρώνε πολλοί, κανένας δεν καρφώνει τον άλλον, και είναι όλοι χαρούμενοι!

χμμμ, δεν ξερω αν ειναι ολοι τελικα "χαρουμενοι", πχ οι ελληνες φορολογουμενοι που πληρωνουνε τις μπριζολες του διοικητη και των αλλων καραβαναδων δεν θα ειναι και τοσο πολυ χαρουμενοι οταν ακουνε στην τηλεοραση κατα καιρους τα νεα φορολογικα μετρα που ανακοινωνονται για να βουλωσουνε τις "μαυρες τρυπες" του προυπολογισμου ... Βεβαια με 10-20 μπριζολες δεν σωνομαστε, αλλα ολα αυτα αθροιζομενα που "τρωγονται" σε ολους τους δημοσιους οργανισμους (οχι μονο στον στρατο) βγαζουν ενα πολυ σεβαστο συνολο στο τελος καθε χρονου και στο τελος καθε 10ετιας, ενα "ελλειμα" που πρεπει να βουλωθει συνηθως παιρνοντας νεα δανεια ως χωρα η απο περικοπες εισοδηματος μισθωτων και συνταξιουχων (και φυσικα σε δημοσιους οργανισμους και υπουργεια δεν αρκουνται σε μπριζολες, εκει γουσταρουνε "τουβλα" με 50ευρα για να βαλουνε την τζιφρα τους σε προμηθειες, απο κρεατα και πατατες μαγειριων μεχρι γραφικη υλη, πυραυλους και υποβρυχια) ... ;)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, δεν ξερω αν ειναι ολοι τελικα "χαρουμενοι", πχ οι ελληνες φορολογουμενοι που πληρωνουνε τις μπριζολες του διοικητη και των αλλων καραβαναδων δεν θα ειναι και τοσο πολυ χαρουμενοι οταν ακουνε στην τηλεοραση κατα καιρους τα νεα φορολογικα μετρα που ανακοινωνονται για να βουλωσουνε τις "μαυρες τρυπες" του προυπολογισμου ... Βεβαια με 10-20 μπριζολες δεν σωνομαστε, αλλα ολα αυτα αθροιζομενα που "τρωγονται" σε ολους τους δημοσιους οργανισμους (οχι μονο στον στρατο) βγαζουν ενα πολυ σεβαστο συνολο στο τελος καθε χρονου και στο τελος καθε 10ετιας, ενα "ελλειμα" που πρεπει να βουλωθει συνηθως παιρνοντας νεα δανεια ως χωρα η απο περικοπες εισοδηματος μισθωτων και συνταξιουχων (και φυσικα σε δημοσιους οργανισμους και υπουργεια δεν αρκουνται σε μπριζολες, εκει γουσταρουνε "τουβλα" με 50ευρα για να βαλουνε την τζιφρα τους σε προμηθειες, απο κρεατα και πατατες μαγειριων μεχρι γραφικη υλη, πυραυλους και υποβρυχια) ... ;)

 

Δεν κλέβουν μόνο οι στρατιωτικοί αλλά και το πολιτικό προσωπικό στρατοπέδων... πχ, σε ένα στρατόπεδο που ήμουν, το πολιτικό προσωπικό μας έκλεβε γάλατα ,λουκουμάδες και κουλούρια από το πρωινό συστηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειμαι τωρα, με κινηση εφεραν 37 φρατζολες ψωμι. Κρατησαμε σα λοχος 8-10. Μεχρι το απογευμα δεν ειχαν επανω στα μαγειρεια καμια. Βαλτε με το νου σας...
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Εδω κλεβουν και πουλανε καυσιμα σε ιδιωτες μερικοι...

 

Όχι μόνο αυτό, αλλά ρίχνουν και στα ΙΧ τους. Στηρίζονται στο γεγονός ότι "είμαι ο στρατηγός και κάνω ότι θέλω, και ας τολμήσει ο οποιοσδήποτε να πει κουβέντα. Θα τον στείλω στον Έβρο..."

 

Αλλά καλά κάνουν, αφού 1)δεν υπάρχει έλεγχος, 2)τρώνε και οι από πάνω, και 3)τρώνε οι υπουργοί (βλέπε Άκης).

Άμα τρώει ο υπουργός σου, ε λογικό δεν είναι να τρως κι εσύ?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο πειρασμός να γίνονται πολλές καταχρήσεις γιατί ο Στρατός έχει την λογική να παραγγέλνει πάντα παραπάνω από όσα χρειάζεται για επιχειρησιακούς λόγους, αλλά και γιατί αγοράζει σε ειδικές τιμές.Οπότε η ζημιά θεωρητικά φαίνεται λιγότερη σε ορισμένα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα σας βγαλω λιγο εκτος θεματος αλλα μιας και στις 15 του μηνα θα παω Τριπολη στο 11 συνταγμα πεζικου και θα μεταβω εκει με ΙΧ, διατιθεμαι να παρω μεχρι και 4 ακομα ατομα μαζι.Αν καποιος ενδιαφερεται η γνωριζετε καποιον που εχει την ιδια μοιρα ας με καλεσει να κανονισουμε να παμε μαζι.

 

Το πιο λογικό είναι αυτό... Απλώς αν έχεις τελειώσει από τώρα τη σχολή σου πρόσεχε γιατί μπορεί να χρειαστείς δικαιολογητικά να εξηγήσεις το διάστημα που χρειάστηκες μέχρι να την διακόψεις... Υπάρχει περίπτωση ακόμα και φυλακής (30 ημέρες μόλις μπεις)

Δεν ξέρω αν μετράει για τόσο μικρό διάστημα, αλλά πχ εγώ που έχω μέχρι το 2016 αναβολή αν τελείωσω τη σχολή μου του χρόνου και εμφανιστώ το 2016 στο στρατό θα μου πουν "που ήσουν τόσο καιρό καμάρι μας, πάρε 30" ahahaha

Για αυτό χρειάζονται μετά το πτυχίο σχολής, μεταπτυχιακά που να διευκρινίζουν περιόδους κτλ

 

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κανέναν, αλλά το γράφει στο χαρτί αναβολής και το έχω ακούσει από άτομα του ΓΕΣ

 

Φιλε μου μην αγχωνεσαι.Οτι και να λεει το χαρτι αναβολης δεν ισχυει...Και εμενα ελεγε για 6 επιπλεον μηνες αν δεν προσκομισω πτυχιο λογω σπουδων που ειχα και τελικα η ποινη ειναι 1 μηνας θητεια ,εξαγορασιμος προς 90€ ,και παλι αν ασχοληθει κανεις με αυτο...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...