Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδιά. Είχα πάρει το 2008 αναβολή για 4 χρονια απο Ιδιωτικο ΙΕΚ η οποία λήγει στις 31/12/12. Σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να μπω σε ΙΕΚ για να βρω και 2ο χαρτι+πιστοποίηση ωστόσο χρειάζομαι νέα αναβολή. Η ερώτηση μου είναι: Υπάρχει τρόπος να πάρω νέα αναβολή λόγω σπουδών για 1-2 χρόνια;

Aν δεν μπορείς να πάρεις απ'έξω, ίσως μπορέσεις να πάρεις απο μέσα (δηλαδή τον Μάιο του 2013 που είναι να παρουσιαστείς κανονικά).

Αν τη μέρα που παρουσιαστείς τους πείς οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, συνήθως δίνουν άλλον ενα χρόνο αναβολή...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

12 και σήμερα.. μερες στην αυλωνα! Σημερα ως εξοδουχος μπηκα ιντερνετ για πρωτη φορα!!:blink: Πρωτες εντυπώσεις..:

Εκει μονο μουσικα καναλια τηλεορασης βαζουν, και οσον αφορα την ενημερωση ειναι λιγο θολα τα πραγματα αν δεν εχεις ραδιοφωνο πχ.

Βαρεμαρα, με οοοοολη τη σημασια της λεξης!..

Και το φαγητό ειναι οντως χαλια. Αν και το τρωω, δεν εξηγειται αλλιως η γαστρεντεριτιδα που εχει πιασει αρκετους φανταρους εκει μεσα..

:X

Link to comment
Share on other sites

αποτι ειδα στο stratologia.gr λεει

"Ανώτερης ή ανώτατης σχολής για κύριες ή μεταπτυχιακές σπουδές και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 28ου έτους (έτος γεν. + 27)¨"

δηλαδη δεν ισχυουν τα 8 χρονια? ισχυει μεχρι τα 28 μου χρονια? καλα καταλαβα? σορρυ αν σας πριζω....

 

Ο στρατός σου κλέβει ένα χρόνο αναβολής. Το έχω ψάξει και δυστυχώς υπάρχει και απόφαση του Αρείου Πάγου που δικαιώνει τον στρατό, οπότε δε μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

12 και σήμερα.. μερες στην αυλωνα! Σημερα ως εξοδουχος μπηκα ιντερνετ για πρωτη φορα!!:blink: Πρωτες εντυπώσεις..:

Εκει μονο μουσικα καναλια τηλεορασης βαζουν, και οσον αφορα την ενημερωση ειναι λιγο θολα τα πραγματα αν δεν εχεις ραδιοφωνο πχ.

Βαρεμαρα, με οοοοολη τη σημασια της λεξης!..

Και το φαγητό ειναι οντως χαλια. Αν και το τρωω, δεν εξηγειται αλλιως η γαστρεντεριτιδα που εχει πιασει αρκετους φανταρους εκει μεσα..

:X

 

δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο εκτος απο υπομονη , οντως τις περισσοτερες αν οχι ολες τις φορες ο στρατος ειναι λιγο εως πολυ βαρετος , οσο περναει ο καιρος θα ειναι και λιγο καλυτερα , σε αυτο βοηθαει και οι καινουργιοι φιλοι που πιθανον να κανεις , και καποιες καλες φασεις και γελια που θα θυμασαι για παντα...ολοι εχουν να διηγηθούν μια ιστορια απο τον στρατο..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο εκτος απο υπομονη , οντως τις περισσοτερες αν οχι ολες τις φορες ο στρατος ειναι λιγο εως πολυ βαρετος , οσο περναει ο καιρος θα ειναι και λιγο καλυτερα , σε αυτο βοηθαει και οι καινουργιοι φιλοι που πιθανον να κανεις , και καποιες καλες φασεις και γελια που θα θυμασαι για παντα...ολοι εχουν να διηγηθούν μια ιστορια απο τον στρατο..

 

εγω στον στρατο δεν ειδα να δημιουργειται καμια φιλια. λυκοφιλιες ναι. ο ενας προσπαθουσε να φαει τον αλλον,να τον χωσει σε υπηρεσια για να παρει εξοδο, να λουφαξει και να κανουν τις αγγαρειες οι αλλοι.

αυτα εζησα εγω στην θητεια μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες pexths , γι αυτο και εγραψα "πιθανον να κανεις" .. δεν ειναι αυτονοητο οτι απο το στρατο θα τελειωσεις και θα εχεις και φιλους απο εκει....

 

Το καλο σεναριο θα ηταν να μοιραστεις αυτες τις εμπειριες ( καλες ή κακες ) με καποιος που στην πορεια του χρονου σου εκει μεσα γινατε φιλοι... απο εκει και μετα παιζει και αυτο που λες αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες pexths , γι αυτο και εγραψα "πιθανον να κανεις" .. δεν ειναι αυτονοητο οτι απο το στρατο θα τελειωσεις και θα εχεις και φιλους απο εκει....

 

Το καλο σεναριο θα ηταν να μοιραστεις αυτες τις εμπειριες ( καλες ή κακες ) με καποιος που στην πορεια του χρονου σου εκει μεσα γινατε φιλοι... απο εκει και μετα παιζει και αυτο που λες αρκετα.

 

φιλοι γινοντουσαν παλια. που κανανε 24 μηνες θητεια, που μοιραζονταν τα παντα-ακομα και το φαι, που ο ενας ειχε στηριγμα τον αλλον.

τωρα υπαρχει ανταγωνισμος για το ποιος εχει το καλυτερο μεσον,ποιος θα κανει λιγοτερες υπηρεσιες και ποιος θα παρει περισσοτερες εξοδους.

μια μικρογραφια της κοινωνιας δηλαδη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω στον στρατο δεν ειδα να δημιουργειται καμια φιλια. λυκοφιλιες ναι. ο ενας προσπαθουσε να φαει τον αλλον,να τον χωσει σε υπηρεσια για να παρει εξοδο, να λουφαξει και να κανουν τις αγγαρειες οι αλλοι.

αυτα εζησα εγω στην θητεια μου

 

Υπαρχουν και εξαιρεσεις φιλε μου.Κραταω μετα απο το 1982-1984 επαφη με παιδια αλλα τοτε κανεμε και 22 μηνες και ειμασταν πιο πολυ καιρο μαζι στη μοναδα.

Δεν θα ξεχασω ποτε , καλη του ωρα, δεν τον ξανασυνατησα ποτε ενα νεοσυλεκτο σαν εμενα που μας ειχαν μαζεψει να παμε στην Κορινθο να σβησουμε φωτια και επειδη ηξερε οτι την αλλη μερα περιμενα επισκεπτηριο απο Θεσσαλονικη απο την κοπελια τοτε, μου προτεινε και πηρε την θεση μου.Ασχετο το οτι μετα δεν πηγαμε τελικα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο pexths είναι. Τώρα κοιτανε την πάρτη τους και αν τους αργησεις να τούς αλλάζεις δυο λεπτά τηλέφωνο στον Αυδμ, στον διοικητή κτλ

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν είναι παντού έτσι. Οι λυκοφιλίες και οι λαμογιές γίνονται κυρίως στην Αθήνα και σε μονάδες που έχουν συχνές εξόδους ενώ σε ακριτικές μονάδες που δε βγαίνουν σχεδόν ποτέ, οι φαντάροι έρχονται πιο κοντά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα τύχης ,γιατί υπάρχει και φαύλος κύκλος από γενική νοοτροπία.Και στις δύσκολες μονάδες από έξοδο, φιλίες δεν γίνονται εύκολα αν υπάρχουν (μικρο) βισματα για τις υπηρεσίες ή γίνονται γενικά αδικίες από τους ανωτέρους που αναγκαστικά παρερμηνεύονται από τους στρατεύσιμους.
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μπορείς να πάρεις απ'έξω, ίσως μπορέσεις να πάρεις απο μέσα (δηλαδή τον Μάιο του 2013 που είναι να παρουσιαστείς κανονικά).

Αν τη μέρα που παρουσιαστείς τους πείς οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, συνήθως δίνουν άλλον ενα χρόνο αναβολή...

 

Το έχω ψάξει λίγο το θέμα. Ένα χρόνο δε δίνουν με τίποτα. Υπάρχει μια "αναβολή για κοινωνικούς λόγους" για 3 μήνες που μπορείς να πάρεις σχετικά εύκολα (περιγράφεις μια οποιαδήποτε περίεργη κατάσταση και αναφέρεις ότι πιέζεσαι λόγω αυτής). Μπορείς να την πάρεις μόνο μία φορά. Ουσιαστικά μπαίνεις στην επόμενη ΕΣΣΟ από αυτήν που ήταν να μπεις.

 

Παραπάνω μόνο για λόγους υγείας που πρέπει να αποδείξεις και ανάλογα με το πρόβλημα παίρνεις για 6 μήνες, 1 χρόνο ή 2 χρόνια. Και φυσικά αν κάνεις κακή χρήση αυτής της αναβολής και μπορέσουν να το αποδείξουν τιμωρείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα σήμερα να διακόψω την αναβολή μου, αλλά μου είπαν οτι θα μπω μέσα μάιο! Τους ρώτησα πότε να διακόψω την αναβολή μου για να μπώ τον άυγουστο και δεν ξέρανε ούτε αυτοί!! Στο στρατολογικό γραφείο της θεσσαλονίκης στα πανεπιστήμια πήγα. Ξέρει κανένας τι γίνετε εδώ? περυσι που πήρα τηλέφωνο το δεκέμβριο μου είπαν να πάω φεβρουάριο....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα σήμερα να διακόψω την αναβολή μου, αλλά μου είπαν οτι θα μπω μέσα μάιο! Τους ρώτησα πότε να διακόψω την αναβολή μου για να μπώ τον άυγουστο και δεν ξέρανε ούτε αυτοί!! Στο στρατολογικό γραφείο της θεσσαλονίκης στα πανεπιστήμια πήγα. Ξέρει κανένας τι γίνετε εδώ? περυσι που πήρα τηλέφωνο το δεκέμβριο μου είπαν να πάω φεβρουάριο....

 

Αν την κοψεις Απριλιο νομιζω θα πας Αυγουστο.

Αυτοι ξερουν τις προθεσμιες ...Ειναι δυνατον να μη ξερουν ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν την κοψεις Απριλιο νομιζω θα πας Αυγουστο.

Αυτοι ξερουν τις προθεσμιες ...Ειναι δυνατον να μη ξερουν ?

 

Και ομως σημερα πηγα και μου είπανε κάτι για υπουργική απόφαση και τέτοια:confused:

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Και ομως σημερα πηγα και μου είπανε κάτι για υπουργική απόφαση και τέτοια:confused:

 

Πριν μπει καθε σειρα βγαινει μια ΕΔΥΕΘΑ (Εγκυκλιος διαταγη Υπουργειου Εθνικης Αμυνας) που λεει ποιοι παρουσιαζοντε αλλα ξερουν ποτε παρουσιαζεσαι αν κοψεις την αναβολη σου και τι περιθωρια εχεις

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

θα πάω Απρίλιο να κόψω την αναβολή. λογικά θα μπω Αύγουστο σίγουρα. Ναι κάτι με εγκύκλιο μου είπε, και ότι επειδή γίνανε 6 (δεν θυμάμαι τί έγινε 6) όσοι κόβουν αναβολή τώρα το Φεβρουάριο πάνε Μάιο.
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

θα πάω Απρίλιο να κόψω την αναβολή. λογικά θα μπω Αύγουστο σίγουρα. Ναι κάτι με εγκύκλιο μου είπε, και ότι επειδή γίνανε 6 (δεν θυμάμαι τί έγινε 6) όσοι κόβουν αναβολή τώρα το Φεβρουάριο πάνε Μάιο.

 

Το πιο λογικό είναι αυτό... Απλώς αν έχεις τελειώσει από τώρα τη σχολή σου πρόσεχε γιατί μπορεί να χρειαστείς δικαιολογητικά να εξηγήσεις το διάστημα που χρειάστηκες μέχρι να την διακόψεις... Υπάρχει περίπτωση ακόμα και φυλακής (30 ημέρες μόλις μπεις)

Δεν ξέρω αν μετράει για τόσο μικρό διάστημα, αλλά πχ εγώ που έχω μέχρι το 2016 αναβολή αν τελείωσω τη σχολή μου του χρόνου και εμφανιστώ το 2016 στο στρατό θα μου πουν "που ήσουν τόσο καιρό καμάρι μας, πάρε 30" ahahaha

Για αυτό χρειάζονται μετά το πτυχίο σχολής, μεταπτυχιακά που να διευκρινίζουν περιόδους κτλ

 

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κανέναν, αλλά το γράφει στο χαρτί αναβολής και το έχω ακούσει από άτομα του ΓΕΣ

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

Το πιο λογικό είναι αυτό... Απλώς αν έχεις τελειώσει από τώρα τη σχολή σου πρόσεχε γιατί μπορεί να χρειαστείς δικαιολογητικά να εξηγήσεις το διάστημα που χρειάστηκες μέχρι να την διακόψεις... Υπάρχει περίπτωση ακόμα και φυλακής (30 ημέρες μόλις μπεις)

Δεν ξέρω αν μετράει για τόσο μικρό διάστημα, αλλά πχ εγώ που έχω μέχρι το 2016 αναβολή αν τελείωσω τη σχολή μου του χρόνου και εμφανιστώ το 2016 στο στρατό θα μου πουν "που ήσουν τόσο καιρό καμάρι μας, πάρε 30" ahahaha

Για αυτό χρειάζονται μετά το απολυτήριο σχολής, μεταπτυχιακά που να διευκρινίζουν περιόδους κτλ

 

Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κανέναν, αλλά το γράφει στο χαρτί αναβολής και το έχω ακούσει από άτομα του ΓΕΣ

 

Η κακαη χρηση αναβολης εξαγοραζεται με 90 ευρω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

12 και σήμερα.. μερες στην αυλωνα! Σημερα ως εξοδουχος μπηκα ιντερνετ για πρωτη φορα!!:blink: Πρωτες εντυπώσεις..:

Εκει μονο μουσικα καναλια τηλεορασης βαζουν, και οσον αφορα την ενημερωση ειναι λιγο θολα τα πραγματα αν δεν εχεις ραδιοφωνο πχ.

Βαρεμαρα, με οοοοολη τη σημασια της λεξης!..

Και το φαγητό ειναι οντως χαλια. Αν και το τρωω, δεν εξηγειται αλλιως η γαστρεντεριτιδα που εχει πιασει αρκετους φανταρους εκει μεσα..

:X

 

Εχει internet cafe στον αυλωνα. Εκει περασα τις 30 πρωτες μερες της θητιας μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κακαη χρηση αναβολης εξαγοραζεται με 90 ευρω.

 

Στο χαρτί της αναβολής ακριβώς για 30 ημέρες φυλακής αναφέρει. Πουθενά δεν λέει για εξαγοράσιμη αν θυμάμαι καλά!

Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω αυτό που μου λες, ακόμα με 2000-3000€ μπορείς να εξαγοράσεις ολόκληρη τη θητεία σου... Σίγουρα κι αυτό δεν το γράφει σε κάποιο χαρτί!

Link to comment
Share on other sites

Στο χαρτί της αναβολής ακριβώς για 30 ημέρες φυλακής αναφέρει. Πουθενά δεν λέει για εξαγοράσιμη αν θυμάμαι καλά!

Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω αυτό που μου λες, ακόμα με 2000-3000€ μπορείς να εξαγοράσεις ολόκληρη τη θητεία σου... Σίγουρα κι αυτό δεν το γράφει σε κάποιο χαρτί!

 

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3575&PN=1

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε δυο βδομαδες παρουσιαζομε Αυλωνα (σημερα πηρα το χαρτι :mad: ) Και δεν εχω ιδεα τι να περιμενω.Τωρα αρχιζω να συλλεγω πληροφοριες π.χ αυτο http://www.ellinikos-stratos.com/ σε πρωτη φαση νομζιω θα μου φανει αρκετα χρησιμο . Εχω πολλες ερωτησεις. Αλλα θελω να μου πειτε εσεις πρωτα "τι και πως " για καποιον ασχετο με το θεμα στρατος,οπως εγω! Δηλαδη Σε Γενικες γραμμες Τι πρεπει να προσεξω τι να αποφυγω και τι πρεπει να κανω για αρχη ? Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε δυο βδομαδες παρουσιαζομε Αυλωνα (σημερα πηρα το χαρτι :mad: ) Και δεν εχω ιδεα τι να περιμενω.Τωρα αρχιζω να συλλεγω πληροφοριες π.χ αυτο http://www.ellinikos-stratos.com/ σε πρωτη φαση νομζιω θα μου φανει αρκετα χρησιμο . Εχω πολλες ερωτησεις. Αλλα θελω να μου πειτε εσεις πρωτα "τι και πως " για καποιον ασχετο με το θεμα στρατος,οπως εγω! Δηλαδη Σε Γενικες γραμμες Τι πρεπει να προσεξω τι να αποφυγω και τι πρεπει να κανω για αρχη ?

 

Καταρχήν, να μην αγχώνεσαι, μόλις περάσουν οι πρώτες μέρες θα δεις ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. :) Αν είσαι σωστός και φυσιολογικός, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Από εκεί και πέρα, κάθε μονάδα και κάθε κέντρο είναι διαφορετικά, καλό θα ήταν να μετατεθείς κάπου που να έχει συχνές εξόδους που σε κάνουν να νιώθεις πολίτης, και όχι μόνο φαντάρος... :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, να μην αγχώνεσαι, μόλις περάσουν οι πρώτες μέρες θα δεις ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. :) Αν είσαι σωστός και φυσιολογικός, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Από εκεί και πέρα, κάθε μονάδα και κάθε κέντρο είναι διαφορετικά, καλό θα ήταν να μετατεθείς κάπου που να έχει συχνές εξόδους που σε κάνουν να νιώθεις πολίτης, και όχι μόνο φαντάρος... :)

 

Μακαρι! Αλλα στο χερι μου ειναι που θα παρω μεταθεση???Γενιακ ποσες μεταθεσεις να περιμενω στοςυ 9 μηνες μεσα ? Επισης Αλλο οι Εξοδοι άλλο οι Άδειες?? Δηλαδη οπως το σκεφτομαι εγω οι εξοδοι ειναι να σε αφηνου ννα βολταρεισ μια μερα εκτος στρατοπεδου και μετα το βραδυ να γυρνας στο στρατοπεδο ενω οι Αδειες να Φευγεις για καμαι Βδομαδα πισω στην πολη σου. Σωστα τα λεω ?

 

Επισης να ρωτησω, εδω http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/katataksi_1.asp , γραφει "Εξαίρεση αποτελούν τα προσωπικά τους είδη, όπως ξυριστικά, είδη υγιεινής και καθαριότητας, εσώρουχα, κάλτσες, αθλητική φόρμα και παπούτσια για τον ελεύθερο χρόνο."

 

Ποσες βαλιτσες να γεμισω με αυτα ? Μια ή Δυο ?? :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...