Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν το κράτος είναι να εισπράξει χρήματα ,και χρωστάς ,θα σε βρούν κάποια στιγμή με τα σημερινά δεδομένα. Δεν πρέπει να αμελεί κανείς προστίματα,γιατί μπορεί τα 90 ευρώ να γίνουν 1000 πολύ σύντομα με το 1% τόκο το μήνα που χρεώνει το δημόσιο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι προστιμο του τυπου κλησης της τροχαιας.Αν καποιος οπως εγω δεν δωσω αυτα τα 90€ θα απολυθω 1 μηνα αργοτερα.Απλα μπορω να τον γλιτωσω με αυτο το αντιτιμο.Δεν παραμενει να τοκιστει.Η εξαγορα αυτη ειναι δικαιωμα , οχι υποχρεωση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρa να ρωτήσω όταν κάποιος είναι φοιτητής σε σχολή και έχει μπεί το 2008 και ισχύει το ν +2 όπου ν ισον τα χρόνια τις σχολής μας δηλαδή όταν είπα σε τει τότε πάει 4+2=6 άρα πρέπει σε 6 χρόνια να τελειώσεις την σχολή διότι μετά διαγραφέσαι εάν κάποιος κάνει το λάθος και πάει στρατό πριν τελειώσει την σχολή του και του μείνει περίπου ένας χρονος για να κάνει πρακτική και πτυχίακη εάν δεν προλάβει διαγράφεται απο ότι εχω καταλάβει. Άρα δεν μας δημιουργεί προβλημa εμάς; να πάμε στρατό πριν τελειώσουμε την σχολη ; διότι άμα είναι να πας στρατό και μετά να γυρίσεις να μην προλάβεις και να διαγράφεις απο την σχολη που με τόσο κοπο πέρασες τα μαθήματά και έφτασες ως εκεί πιστευω ότι είναι απάνθρωπο και δεν έχει νοημα. Για πείτε μου την γνώμη σας και εσείς !. Επίσης μου είχανε πει ότι μπορείς να ζητήσεις πάγωμα τον σπουδων και να πας στρατό χωρίς να παίρνεις άδειες για να πας να δίνεις μαθήματά για να μην πάει στραφεί ο χρονος και διαγράφεις , ενώ αντίστοιχα κάποιος που έχει πάει στρατό και παίρνει άδειες για να δίνει μαθήματά θεωρείτε χρονος που πάει χαμένος και μετά μπορείς να έχεις προβλημa. Ποία η γνώμη σας ;. οι περισσότεροι λέμε να πάμε στρατό και μετά να κάνουμε την πρακτική μας για να μας κρατήσουν στην δουλειά εκείνη. Κατά πόσο αυτό είναι ευκολο να γίνει και κατά πόσο πιστεύεται ότι κάποιο άτομο να το κάνει ή όχι άμα έχει μπεί απο το 2008 που ισχύει το ν+2. Ξέρω άτομα που μπήκαν πριν το 20080 που ισχύει το ν*2 και εκείνοι δεν είχανε προβλημa να το κάνουν αυτό διότι δεν τους δημιουργούσε προβλημa να διαγράφουν απο την σχολη διότι ήτανε τα διπλάσια χρόνια ο χρονος διαγραφής απο την σχολη τους αλλά για τώρα που είναι ν +2 τι πιστεύεται ότι είναι καλυτερο να κάνει κάποιος φοιτητής σχετικά με τον στρατό; Edited by JOHNMEGARYTHMOS
Στράτος και σχολη, συμφέρει να πας νωρίτερα ή μετά την σχολη ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι πολύ καλύτερο πρώτα να τελειώνεις τις σπουδές και μετά ασχολείσαι με το κομμάτι "στρατός".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

@JOHNMEGARYTHMOS

Aπο φέτος ξεκίνησε το v+2 (δηλ. 6 χρόνια), όσοι μπουν από το 2011 και μετά!

Εσύ όπως κι εγώ (2009) είμαστε "απεριόριστα". Απλώς στα 6 χρόνια δεν μπορείς να βγάλεις πάσο, κάρτα σίτισης κτλ

 

Ψάξτο λίγο στη σχολή σου... Θα δεις πως ισχύει αυτό που σου λέω! Πιστεύω με δικαιολογητικό στρατού μπορείς να κάνεις μια παύση σπουδών...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρa να ρωτήσω όταν κάποιος είναι φοιτητής σε σχολή και έχει μπεί το 2008 και ισχύει το ν +2 όπου ν ισον τα χρόνια τις σχολής μας δηλαδή όταν είπα σε τει τότε πάει 4+2=6 άρα πρέπει σε 6 χρόνια να τελειώσεις την σχολή διότι μετά διαγραφέσαι εάν κάποιος κάνει το λάθος και πάει στρατό πριν τελειώσει την σχολή του και του μείνει περίπου ένας χρονος για να κάνει πρακτική και πτυχίακη εάν δεν προλάβει διαγράφεται απο ότι εχω καταλάβει. Άρα δεν μας δημιουργεί προβλημa εμάς; να πάμε στρατό πριν τελειώσουμε την σχολη ; διότι άμα είναι να πας στρατό και μετά να γυρίσεις να μην προλάβεις και να διαγράφεις απο την σχολη που με τόσο κοπο πέρασες τα μαθήματά και έφτασες ως εκεί πιστευω ότι είναι απάνθρωπο και δεν έχει νοημα. Για πείτε μου την γνώμη σας και εσείς !. Επίσης μου είχανε πει ότι μπορείς να ζητήσεις πάγωμα τον σπουδων και να πας στρατό χωρίς να παίρνεις άδειες για να πας να δίνεις μαθήματά για να μην πάει στραφεί ο χρονος και διαγράφεις , ενώ αντίστοιχα κάποιος που έχει πάει στρατό και παίρνει άδειες για να δίνει μαθήματά θεωρείτε χρονος που πάει χαμένος και μετά μπορείς να έχεις προβλημa. Ποία η γνώμη σας ;. οι περισσότεροι λέμε να πάμε στρατό και μετά να κάνουμε την πρακτική μας για να μας κρατήσουν στην δουλειά εκείνη. Κατά πόσο αυτό είναι ευκολο να γίνει και κατά πόσο πιστεύεται ότι κάποιο άτομο να το κάνει ή όχι άμα έχει μπεί απο το 2008 που ισχύει το ν+2. Ξέρω άτομα που μπήκαν πριν το 20080 που ισχύει το ν*2 και εκείνοι δεν είχανε προβλημa να το κάνουν αυτό διότι δεν τους δημιουργούσε προβλημa να διαγράφουν απο την σχολη διότι ήτανε τα διπλάσια χρόνια ο χρονος διαγραφής απο την σχολη τους αλλά για τώρα που είναι ν +2 τι πιστεύεται ότι είναι καλυτερο να κάνει κάποιος φοιτητής σχετικά με τον στρατό;

Γιατι να μην ανανεωσεις οσο εισαι φανταρος; Εγω μονο πτυχιακη εχω να καταθεσω στη σχολη και ειμαι στρατο κανονικα. Και τωρα εκανα και την ανανεωση μου στη σχολη. Κανενας δε μου ειπε κατι. Απλα αν εχεις μαθηματα δεν μπορεις να παρακολουθεις. Κατα τ αλλα μια χαρα μπορεις να εισαι στρατευσιμος και να κανεις και πτυχιακη πχ.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Project: Θητεια 'live' στο τουιτερ

 

(Για σωστη χρονολογικα αναγνωση διαβαζεται απο κατω προς τα πανω αφου φορτωθουν ολα τα τουιτς)

We are just a moment in time,

A blink of an eye,

A dream for the blind,

Visions from a dying brain,

I hope you don't understand..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι θα γίνει με την 2011 Δ2 εσσό ? λένε ότι θα απολυθεί 11 αυγούστου αντί για 24 ! όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "λενε" "ειπαν" "ακουγεται" κλπ οσα χρονια και να περασουν θα υπάρχει στον στρατο.

Αρβύλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι θα γίνει με την 2011 Δ2 εσσό ? λένε ότι θα απολυθεί 11 αυγούστου αντί για 24 ! όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει

 

Οι 8μηνιτες Δ2 παντως θα απολυθουν κανοκικα 24-25/6

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΕ.ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΞΑΦΝΙΑΣΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΛΗΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ;;ΑΚΟΥΩ ΠΟΛΛΑ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΣΗΜΟ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΕ.ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΞΑΦΝΙΑΣΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΛΗΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ;;ΑΚΟΥΩ ΠΟΛΛΑ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΣΗΜΟ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ:(:(:(

Λογικά θα σε στείλουν σε μονάδες/θέσεις αντίστοιχες του επαγγέλματός σου, θα έχεις καλύτερη μεταχείριση και θα την γλυτώσεις...

 

(Που κανονικά δεν πρέπει, γιατί εμείς που φυλάξαμε σκοπιές και καθαρίσαμε τουαλέτες κορόιδα είμαστε; Καλή η καλογερική αλλά να δεις κι εσύ τι εστί βερίκοκ... εεε εννοώ στρατός...)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

δυσκολα μας βαζεις :) , μακαρι να παρακολουθουν το φορουμ και κληρικοι ωστε να μπορουν να σε βοηθησουν γιατι ειλικρινα εισαι σπανια περιπτωση,

 

Παντως δεν νομιζω να περασεις γενικα ασχημα , ο στρατος εχει τις καλυτερες σχεσεις με την εκκλησια ..τωρα που θα σε στειλουν δεν θα ξερουν και οι ιδιοι στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΙΡΕΤΕ.ΙΣΩΣ ΣΑΣ ΞΑΦΝΙΑΣΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΛΗΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ;;ΑΚΟΥΩ ΠΟΛΛΑ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΣΗΜΟ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ:(:(:(

 

Εδω μαλλον θα ξερουν

 

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά μην αγχώνεστε...κατασκήνωση είναι το φανταρικό...

 

ωχ ούτε η κατασκηνωση μου άρεσε . Ε ρε τι έχω να ζήσω όταν πάω..... Γενικά όταν έκανα το λαθος και πήγα κατασκηνώση σηκώθηκα και έφυγα την τρίτη μέρα!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αν ήταν ένα 3-4μηνο μες στο πήξιμο και στη σοβαρή εκπαίδευση. Από το 9μηνο (12μηνο) που κάθεσαι και κ*ολοβαράς!

Μερικοί βέβιαα έχουν γεννηθεί τεμπέληδες και περνάνε μια χαρά μέσα, καλύτερα και απ'έξω αλλά δεν γεννηθήκαμε όλοι έτσι...

 

Για μένα είναι έξοδα, και ένας ολόκληρος χρόνος μη παραγωγικότητας!!! Γενικοτερα σαν φάση πιστεύω θα μου αρέσει, όχι όμως με τα ελληνικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν δεν είστε σε καμία χάλια μονάδα θα περάσει μια χαρα το φανταρικο μην μάσατε .... Βέβαια χαμένος χρόνος και χρήμα είναι το θέμα αλλα δεν γίνεται και αλλιώς αφού είναι υποχρεωτικό στην χώρα που ζούμε..
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει o συνονόματος :) Απλά δείτε το σαν κάτι που πρέπει να γίνει, και προπάντων σαν εμπειρία. Οποιαδήποτε άλλη ψυχολογία και θα περάσετε χάλια, που δε λέει. Και μην ψαρώνετε :)
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αν ήταν ένα 3-4μηνο μες στο πήξιμο και στη σοβαρή εκπαίδευση. Από το 9μηνο (12μηνο) που κάθεσαι και κ*ολοβαράς!

Μερικοί βέβιαα έχουν γεννηθεί τεμπέληδες και περνάνε μια χαρά μέσα, καλύτερα και απ'έξω αλλά δεν γεννηθήκαμε όλοι έτσι...

 

Για μένα είναι έξοδα, και ένας ολόκληρος χρόνος μη παραγωγικότητας!!! Γενικοτερα σαν φάση πιστεύω θα μου αρέσει, όχι όμως με τα ελληνικά δεδομένα.

 

Να εύχεσαι να ****βαράς και όχι να πήζεις... .Πολλοί κάθονται αλλά και πολλοί είναι όλη μέρα στο τρέξιμο, στη σκοπιά και στην αγγαρεία.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη προσοχη μονο παιδες με κοριους, ψιλους κλπ... Μπορει να ειναι αστειο, αλλα μας θεριζει αρκετα... Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα...
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι να ****βαράς και όχι να πήζεις... .Πολλοί κάθονται αλλά και πολλοί είναι όλη μέρα στο τρέξιμο, στη σκοπιά και στην αγγαρεία.

 

Νομίζω όλοι καταλαβαμε τι εννοώ!

 

Και με τη λογική ακόμα που λες, προτιμώ να είμαι κοντά στην Αθήνα και "πηγμένος" στις υπηρεσίες όπως λες, αλλά να παίρνω 1-2 μέρες άδεια και να μην χρειάζεται να κάνω 500km για να φτάσω σπίτι, για να βοηθήσω στην επιχείρησή μας!

 

Τί χειρότερο πηξιμο να υπάρχει από τώρα, που πολλές φορές σηκώνομαι 8.00 και γυρνάω 22.00 το βράδυ σπίτι. Δεν υπάρχουν ωράρια στο μαγαζί. 8ωρα κτλ δεν έχω δουλέψει ποτέ! Δεν καυχιέμαι για αυτά αλλά δεν θεωρώ πως θα σκληραγωγηθώ στο στρατό, περισσότερο από 22 που είμαι τώρα και με τη ζωή που κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλοι καταλαβαμε τι εννοώ!

 

Και με τη λογική ακόμα που λες, προτιμώ να είμαι κοντά στην Αθήνα και "πηγμένος" στις υπηρεσίες όπως λες, αλλά να παίρνω 1-2 μέρες άδεια και να μην χρειάζεται να κάνω 500km για να φτάσω σπίτι, για να βοηθήσω στην επιχείρησή μας!

 

Τί χειρότερο πηξιμο να υπάρχει από τώρα, που πολλές φορές σηκώνομαι 8.00 και γυρνάω 22.00 το βράδυ σπίτι. Δεν υπάρχουν ωράρια στο μαγαζί. 8ωρα κτλ δεν έχω δουλέψει ποτέ! Δεν καυχιέμαι για αυτά αλλά δεν θεωρώ πως θα σκληραγωγηθώ στο στρατό, περισσότερο από 22 που είμαι τώρα και με τη ζωή που κάνω!

 

Μπορεί όμως και να είσαι στην Αθήνα και να βγαίνεις κάθε 20 μέρες οπότε καλύτερα να είσαι στην παραμεθόριο όπου και να μη σε πάει καλά, δε σε πολυνοιάζει...

 

Επίσης, στο μαγαζί σου κάνεις σύ κουμάντο στον εαυτό σου, κοιμάσαι την ώρα που κοιμούνται όλοι κτλ Για παράδειγμα, σε πολλές παραμεθόριες μονάδες μπορεί να έχεις σκοπιά 3-6 (ναι, υπάρχουν και τρίωρες σκοπιές) και με το που γυρνάς στο λόχο να σε παίρνουν κατευθείαν για σημαία ή να μην έχει άτομα η μονάδα ή να πάθει κάποιος κάτι και να κάνεις και τη σκοπιά του... Προσωπικά, τα έχω ζήσει αυτά σε νησιωτική μονάδα που είχε μεγάλη έλλειψη στρατιωτών. Έχει διάφορα ο στρατός, φυσικά δεν είναι κάτι για να φοβάσαι, έχουν επιβιώσει και οι πιο αδύναμοι χαρακτήρες. Απλά λέω ότι είναι διαφορετικά από την κούραση που μπορεί να έχει το επάγγελμα σου.

Link to comment
Share on other sites

@bomber21

Σίγουρα θα ξέρεις περισσότερα πράγματα από μένα... Σεβαστή απόλυτα η άποψή σου για τη διαφορετική κούραση!

 

Απλώς πιστεύω 9 μήνες που διαρκεί η θητεία είναι απλά για να δικαιολογούνται οι υπηρεσίες και να μένουν ανοικτά πολλά παραμεθώρια στρατόπεδα! Πιο πολλοί οι νέοι εκπαδεύοται στις υπηρεσίες παρά στην εκπαίδευση μιας πιθανής κατάστασης που θα πρέπει να προστατέψουμε την πατρίδα μας!

 

PS: Μόλις τελείωσω τις σπουδές μου θα πάω κατευθείαν για να "ξεμπερδεύω" όπως χαρακτηριστικά λέει το 99,9%

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια ακουγεται οτι η θυτεια αυξανεται στους 12 μηνες. Θα με πιασει εμενα που μπαινω σεπτεμβριο? Θα παω να φουνταρω αν κανω 12μηνο
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...