Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζητάς από τη σχολή σου το χαρτί για στρατιωτικούς λόγους που παρέχουν όπως καταλαβαίνεις μόνο για αγόρια! Σε εμένα κάνεις αίτηση online στη γραμματεία και μετά από μια δυο μέρες ή πας και το παίρνεις από τη γραμματεία ή το τυπώνεις. Μην πας άδικα χωρίς τα σωστά χαρτιά !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν υπήρχε τέτοιο χαρτί, δεν θα μου το είχαν δώσει από τη σχολή; :worry:

Τέλος πάντων, θα πάω αύριο να βγάλω μια φωτοτυπία της ταυτότητας, θα την επικυρώσω σε κάποιο ΚΕΠ, θα πάρω μαζί μου το χαρτί που αποδεικνύει πως έχω εγγραφεί σε κάποια σχολή και όλα τα χαρτιά που έχω (αυτό που μου έδωσαν όταν πέρασα περιοδεύων και ένα άλλο που μου έστειλαν τον Ιούλιο που λέει πως αρμόδια για εμένα είναι η Στρατολογική υπηρεσία Αθηνών) και θα πάω. :)

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

 

οχι δεν στο δινουνε εαν δεν κανεις αιτηση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το ζητήσεις, δε θα στο δώσουν.

 

Φίλε, bomber21, εγώ τους το ζήτησα, αλλά η απάντησή τους ήταν πως πρέπει να πάω στο Ρουφ με το αποδεικτικό εγγραφής και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα καθώς δεν υπήρχε κάποιος υπεύθυνος και για να ξαναρωτήσω, θα έπρεπε να περιμένω έως τις 2 να τελειώσουν οι εγγραφές κι εγώ είχα τελειώσει από τις 10,30. :cool:

 

Τέλος πάντων, πήγα σήμερα στο στρατολογικό γραφείο έχοντας μαζί μου την ταυτότητα, το αποδεικτικό εγγραφής και όλα τα χαρτιά που μου έχουν στείλει και δεν έγινε κάτι καθώς όπως μου είπατε κι εσείς, η σχολή πρέπει να μου δώσει κάποιο ειδικό για τη στρατολογία χαρτί.

Το μόνο θετικό απ'όλο αυτό είναι πως σαν γεννηθείς του '94, ο στρατός θα με καλέσει του χρόνου κι έτσι έχω περιθώριο μέχρι το Δεκέμβρη να καταθέσω τα χαρτιά μου, οπότε μέσα στη βδομάδα θα πάω στη σχολή να ζητήσω το χαρτί και μετά έφυγα για Ρουφ.

 

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν θελω να μπω το Φεβρουαριο στο στρατο, ποτε πρεπει να κοψω την αναβολη?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να μπω το Φεβρουαριο στο στρατο, ποτε πρεπει να κοψω την αναβολη?

 

Λίγο πριν την ΕΣΣΟ του Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον παντου ειναι και καλα και κακα , το καλα ή κακα εχει να κανει με πολλους παραγοντες στον στρατο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, παιδιά. :)

Πριν ένα μήνα (8 ή 9 Οκτώβρη) πήρα το χαρτί για τη στρατολογία από τη σχολή και το κατέθεσα στο Ρουφ και όλα έγιναν κανονικά (η υπάλληλος σημείωσε κάποια στοιχεία από το χαρτί της σχολής, έβαλε στο χαρτί που συμπλήρωσα τον κωδικό μου γιατί δεν τον θυμόμουνα, έβαλε Χ στο κουτάκι της απαλλαγής λόγω σπουδών σε ΑΕΙ/ΤΕΙ και στο τέλος όλες οι φωτοτυπίες (μαζί με εκείνες της ταυτότητας) υπεγράφησαν από το λοχαγό).

Το θέμα, όμως, είναι το εξής: Κάποιοι γνωστοί μου από τη σχολή κατέθεσαν τα χαρτιά τους και έκαναν την παραπάνω διαδικασία μέσω ΚΕΠ και από'κει τους είπαν πως σε 1-2 βδομάδες θα λάβουν κάποιο χαρτί που θα επιβεβαιώνει την απαλλαγή τους. Εμένα, όμως, δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο στο Ρουφ και οι γνωστοί μου, παρ'όλο που έχει περάσει ένας μήνας και από τότε, ακόμα περιμένουν το χαρτί.

 

Έχει γίνει κανένα λάθος στην απαλλαγή; Μήπως στο Ρουφ δε δίνουν χαρτί; Να τους πάρω τηλέφωνο ή να περιμένω;

Σας ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδιά. :)

Πριν ένα μήνα (8 ή 9 Οκτώβρη) πήρα το χαρτί για τη στρατολογία από τη σχολή και το κατέθεσα στο Ρουφ και όλα έγιναν κανονικά (η υπάλληλος σημείωσε κάποια στοιχεία από το χαρτί της σχολής, έβαλε στο χαρτί που συμπλήρωσα τον κωδικό μου γιατί δεν τον θυμόμουνα, έβαλε Χ στο κουτάκι της απαλλαγής λόγω σπουδών σε ΑΕΙ/ΤΕΙ και στο τέλος όλες οι φωτοτυπίες (μαζί με εκείνες της ταυτότητας) υπεγράφησαν από το λοχαγό).

Το θέμα, όμως, είναι το εξής: Κάποιοι γνωστοί μου από τη σχολή κατέθεσαν τα χαρτιά τους και έκαναν την παραπάνω διαδικασία μέσω ΚΕΠ και από'κει τους είπαν πως σε 1-2 βδομάδες θα λάβουν κάποιο χαρτί που θα επιβεβαιώνει την απαλλαγή τους. Εμένα, όμως, δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο στο Ρουφ και οι γνωστοί μου, παρ'όλο που έχει περάσει ένας μήνας και από τότε, ακόμα περιμένουν το χαρτί.

 

Έχει γίνει κανένα λάθος στην απαλλαγή; Μήπως στο Ρουφ δε δίνουν χαρτί; Να τους πάρω τηλέφωνο ή να περιμένω;

Σας ευχαριστώ. :)

 

ειτε το κανεις απο το κεπ ή ειτε απο τα κεντρικα στο ρουφ το ιδιο ειναι , απλα στο κεπ ειναι πιο τυπικοι και σου δινουνε καποιο αποδεικτικο , ενω στο ρουφ οχι, ( τουλαχιστον το ιδιο μου ειχανε κανει και σε εμενα ) . Θα σου ερθει η αναβολη το χαρτι στο σπιτι ή θα σε παρουνε απο το αστυνομικο τμημα να πας να το παρεις δεν θυμαμαι ακριβως απο που νομιζω μου ηρθε ταχυδρομικως , και η αστυνομια με ειχε παρει τηλ να παω να παρω το χαρτι για να παω στρατο οπου και μετα πηγα στο ρουφ και εδωσα το απολυτηριο λυκειου για να ξανα δωσω , μετα οταν περασα στην σχολη πηγα στο κεπ με το χαρτι που μου ειχανε στειλει για ενα χρονο μετα και μετα και μου το ανανεωσανε σε 4χρονια+2επιπλεον δηλάδη 6 χρονια αναβολη επειδη ειχα περασει σε τει, τωρα σε πανεπιστημιο δεν ξερω τι παιζει, ισως να ειναι περισσοτερα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειτε το κανεις απο το κεπ ή ειτε απο τα κεντρικα στο ρουφ το ιδιο ειναι , απλα στο κεπ ειναι πιο τυπικοι και σου δινουνε καποιο αποδεικτικο , ενω στο ρουφ οχι, ( τουλαχιστον το ιδιο μου ειχανε κανει και σε εμενα ) . Θα σου ερθει η αναβολη το χαρτι στο σπιτι ή θα σε παρουνε απο το αστυνομικο τμημα να πας να το παρεις δεν θυμαμαι ακριβως απο που νομιζω μου ηρθε ταχυδρομικως , και η αστυνομια με ειχε παρει τηλ να παω να παρω το χαρτι για να παω στρατο οπου και μετα πηγα στο ρουφ και εδωσα το απολυτηριο λυκειου για να ξανα δωσω , μετα οταν περασα στην σχολη πηγα στο κεπ με το χαρτι που μου ειχανε στειλει για ενα χρονο μετα και μετα και μου το ανανεωσανε σε 4χρονια+2επιπλεον δηλάδη 6 χρονια αναβολη επειδη ειχα περασει σε τει, τωρα σε πανεπιστημιο δεν ξερω τι παιζει, ισως να ειναι περισσοτερα.

 

Να σου πω την αλήθεια κάπως μπερδεύτηκα. :O :p

Δηλαδή εμένα τώρα ή θα μου έρθει χαρτί ή θα με πάρουν τηλέφωνο από την αστυνομία για να παραλάβω τη βεβαίωση αναβολής;

Το θέμα, όμως, είναι ότι σα φοιτητής έχω φύγει από τη διεύθυνση που έχω δηλώσει (τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει πως θέλουν μόνο τη μόνιμη διεύθυνση κατοικίας και όχι τη φοιτητική), οπότε το χαρτί θα πάει σπίτι μου, αλλά ποιο Α.Τ θα με καλέσει; :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χρειαζονται δικαιολογητικα για διακοπη της αναβολης? Για παραδειγμα το πτυχιο? Μηπως επηρεαζει πουθενα στο που θα καταταγεις?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα εκοψα την αναβολη μου (τελικα ηθελαν και το πτυχιο), εκανα ομως, απ' οτι φαινεται, μια τεραστια βλακεια λογω αμαθειας και μη ενασχολησης με το "αθλημα". Πηγα ο βλακας στο χαρτι που δηλωνεις που θες να πας και τσεκαρα πεζοναυτης, οι Ε. Δ. μου φανηκαν πιο δυσκολες αλεξιπτωτα, λοκ καταδρομεις.... και ετσι σκεφτηκα καλυτερα "ναυτης" και ας μην ειναι ναυτικο!

 

Μερικες αποριες λοιπον!

 

Ειναι σιγουρο οτι θα με παρουν εκει?

 

Και αν ναι? Τι γινεται που εγω δεν ειμαι και δεν θελω να γινω "μαχημι"? Εχω και μυωπια... υπαρχει περιπτωση να με πανε σκετο πεζικο, να γινω ενας απλος φανταρος? Διαβασα οτι κανεις αθληματα για να γινεις πεζοναυτης, αν κατσω σαν την κοτα και κουνιεμαι για να κοπω, υπαρχει θεμα? Επισης διαβασα οτι σε ρωτανε (δημοκρατικα :p) αν θες να πας, ισχυει?

 

Και κατι αλλο, οταν θα μου ερθει το χαρτι, οι εκπαιδευση που πας στην αρχη, πριν την ορκομωσια ειναι γενικη για ολους ή απο εκει αρχιζει ο διαχωρισμος?

 

Αγχωθηκα....:!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα εκοψα την αναβολη μου (τελικα ηθελαν και το πτυχιο), εκανα ομως, απ' οτι φαινεται, μια τεραστια βλακεια λογω αμαθειας και μη ενασχολησης με το "αθλημα". Πηγα ο βλακας στο χαρτι που δηλωνεις που θες να πας και τσεκαρα πεζοναυτης, οι Ε. Δ. μου φανηκαν πιο δυσκολες αλεξιπτωτα, λοκ καταδρομεις.... και ετσι σκεφτηκα καλυτερα "ναυτης" και ας μην ειναι ναυτικο!

 

Μερικες αποριες λοιπον!

 

Ειναι σιγουρο οτι θα με παρουν εκει?

 

Και αν ναι? Τι γινεται που εγω δεν ειμαι και δεν θελω να γινω "μαχημι"? Εχω και μυωπια... υπαρχει περιπτωση να με πανε σκετο πεζικο, να γινω ενας απλος φανταρος? Διαβασα οτι κανεις αθληματα για να γινεις πεζοναυτης, αν κατσω σαν την κοτα και κουνιεμαι για να κοπω, υπαρχει θεμα? Επισης διαβασα οτι σε ρωτανε (δημοκρατικα :p) αν θες να πας, ισχυει?

 

Και κατι αλλο, οταν θα μου ερθει το χαρτι, οι εκπαιδευση που πας στην αρχη, πριν την ορκομωσια ειναι γενικη για ολους ή απο εκει αρχιζει ο διαχωρισμος?

 

Αγχωθηκα....:!:

 

μπες στο google και γράψε θητεία.org έχει πολλά για την θητεία απο οσο ξερω πάνε ολοι εκεί για εκπαιδευση και μετά παίρνεις ειδικότητα δεν εχω πάει φαντάρος αλλά ενημερώθηκa Καλα σε αυτο το site . Χώριa οτι φρικαρα παρά πολύ για τον στρατό ιδιαίτερa με αυτa που γράφει στην πρωτη μέρα στο στρατό . Και μου φαίνεται βουνό . Επίσης γράφει και για τησ άδειες έχει παρά πολλά για να ενημερωθείς επίσης και forum να ρωτήσείς οτι θέλεις.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πηγα εκοψα την αναβολη μου (τελικα ηθελαν και το πτυχιο), εκανα ομως, απ' οτι φαινεται, μια τεραστια βλακεια λογω αμαθειας και μη ενασχολησης με το "αθλημα". Πηγα ο βλακας στο χαρτι που δηλωνεις που θες να πας και τσεκαρα πεζοναυτης, οι Ε. Δ. μου φανηκαν πιο δυσκολες αλεξιπτωτα, λοκ καταδρομεις.... και ετσι σκεφτηκα καλυτερα "ναυτης" και ας μην ειναι ναυτικο!

 

Μερικες αποριες λοιπον!

 

Ειναι σιγουρο οτι θα με παρουν εκει?

 

Και αν ναι? Τι γινεται που εγω δεν ειμαι και δεν θελω να γινω "μαχημι"? Εχω και μυωπια... υπαρχει περιπτωση να με πανε σκετο πεζικο, να γινω ενας απλος φανταρος? Διαβασα οτι κανεις αθληματα για να γινεις πεζοναυτης, αν κατσω σαν την κοτα και κουνιεμαι για να κοπω, υπαρχει θεμα? Επισης διαβασα οτι σε ρωτανε (δημοκρατικα :p) αν θες να πας, ισχυει?

 

Και κατι αλλο, οταν θα μου ερθει το χαρτι, οι εκπαιδευση που πας στην αρχη, πριν την ορκομωσια ειναι γενικη για ολους ή απο εκει αρχιζει ο διαχωρισμος?

 

Αγχωθηκα....:!:

 

Μην αγχώνεσαι, με το ζόρι δεν σε παίρνουν, θα σε ρωτήσουν στο κεντρο. Ακόμα κι αν σε πάρουν, μπορείς να φύγεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

μπες στο google και γράψε θητεία.org έχει πολλά για την θητεία απο οσο ξερω πάνε ολοι εκεί για εκπαιδευση και μετά παίρνεις ειδικότητα δεν εχω πάει φαντάρος αλλά ενημερώθηκa Καλα σε αυτο το site . Χώριa οτι φρικαρα παρά πολύ για τον στρατό ιδιαίτερa με αυτa που γράφει στην πρωτη μέρα στο στρατό . Και μου φαίνεται βουνό . Επίσης γράφει και για τησ άδειες έχει παρά πολλά για να ενημερωθείς επίσης και forum να ρωτήσείς οτι θέλεις.

 

Ολα στο μυαλο ειναι... τιποτα δεν ειναι δυσκολο. Απλως το θεμα ειναι τη θητεια σου να την κανεις οσο μπορεις καλυτερα με λιγα λογια να την φτιαξεις εσυ και οχι να στην φτιαξουν. Νομιζω το καλυτερο ειναι να εισαι απαθης εκει μεσα, τουλαχιστον για ατομα σαν και εμενα που εχουμε τελειως αντιθετη αποψη με ολο αυτα, αλλα μας αναγκαζουν να υπηρετησουμε. Οι "κοντρες" εκει μεσα μονο σε κακο θα σου βγουν. :)

 

Μην αγχώνεσαι, με το ζόρι δεν σε παίρνουν, θα σε ρωτήσουν στο κεντρο. Ακόμα κι αν σε πάρουν, μπορείς να φύγεις.

 

Χαιρομαι! :) Μονο απο το σωμα μπορω να φυγω ομως δυστυχως οχι απο το στρατο! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα εκοψα την αναβολη μου (τελικα ηθελαν και το πτυχιο), εκανα ομως, απ' οτι φαινεται, μια τεραστια βλακεια λογω αμαθειας και μη ενασχολησης με το "αθλημα". Πηγα ο βλακας στο χαρτι που δηλωνεις που θες να πας και τσεκαρα πεζοναυτης, οι Ε. Δ. μου φανηκαν πιο δυσκολες αλεξιπτωτα, λοκ καταδρομεις.... και ετσι σκεφτηκα καλυτερα "ναυτης" και ας μην ειναι ναυτικο!

 

:D

 

κορυφαία ατάκα!

 

Κοίτα μην κάνεις τίποτα τέτοια εκεί μέσα γιατί εκτός από το προφανές δούλεμα που θα σου ρίχνουν, θα σε έχουν και σαν... δεν ξέρω πως να το πω...

Γενικά καλό είναι να είσαι όσο πιο αόρατος γίνεται....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ολα στο μυαλο ειναι... τιποτα δεν ειναι δυσκολο. Απλως το θεμα ειναι τη θητεια σου να την κανεις οσο μπορεις καλυτερα με λιγα λογια να την φτιαξεις εσυ και οχι να στην φτιαξουν. Νομιζω το καλυτερο ειναι να εισαι απαθης εκει μεσα, τουλαχιστον για ατομα σαν και εμενα που εχουμε τελειως αντιθετη αποψη με ολο αυτα, αλλα μας αναγκαζουν να υπηρετησουμε. Οι "κοντρες" εκει μεσα μονο σε κακο θα σου βγουν. :)

 

τι να πω δεν ξερω εγω φρικαρω που το ακουω την λεξη . Ενας γνωστος μου πηγε χαλαρο τον βλεπω τι να πω.. αλλοι γνωστοι μου πηγαν καλοκαιρι γυρισαν οχι με απλο ασπρο χρωμα αλλα πιο σκουροι στο χρωμα του δερματος.. Ισως να ισχυει αυτο που λενε ολοι οτι σωπα ακου και μην μιλας, βεβαια φτανεις στα ορια σου γενικοτερα .. αλλα τι να πω θα το συνηθισουμε και αυτο ,.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

:D

 

κορυφαία ατάκα!

 

Κοίτα μην κάνεις τίποτα τέτοια εκεί μέσα γιατί εκτός από το προφανές δούλεμα που θα σου ρίχνουν, θα σε έχουν και σαν... δεν ξέρω πως να το πω...

Γενικά καλό είναι να είσαι όσο πιο αόρατος γίνεται....

 

Αορατος θα ειμαι γενικα. Πεταει ο γαιδαρος? Πεταει! Μασαει η κατσικα ταραμα? Μασαει, φτυνει και τα κουκουτσια. Σιγα μην κατσω να ασχοληθω με τον καθε τρελακια εκει μεσα. :p Και Ι5 να με βγαλουν ακομα καλυτερα μην ταλαιπωρουμαστε ολοι μαζι. :rolleyes:

 

τι να πω δεν ξερω εγω φρικαρω που το ακουω την λεξη . Ενας γνωστος μου πηγε χαλαρο τον βλεπω τι να πω.. αλλοι γνωστοι μου πηγαν καλοκαιρι γυρισαν οχι με απλο ασπρο χρωμα αλλα πιο σκουροι στο χρωμα του δερματος.. Ισως να ισχυει αυτο που λενε ολοι οτι σωπα ακου και μην μιλας, βεβαια φτανεις στα ορια σου γενικοτερα .. αλλα τι να πω θα το συνηθισουμε και αυτο ,.

 

Στη Ζωη μου εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να κανω και πολυ σημαντικοτερα προβληματα να λυσω, απο το να κατσω να βγαλω ακρη με τον καθε κολλημενο εκει μεσα για 9 μηνες. Ο καθενας με την προσωπικη του κολαση! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αορατος θα ειμαι γενικα. Πεταει ο γαιδαρος? Πεταει! Μασαει η κατσικα ταραμα? Μασαει, φτυνει και τα κουκουτσια. Σιγα μην κατσω να ασχοληθω με τον καθε τρελακια εκει μεσα. :p Και Ι5 να με βγαλουν ακομα καλυτερα μην ταλαιπωρουμαστε ολοι μαζι. :rolleyes:

 

 

 

Στη Ζωη μου εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να κανω και πολυ σημαντικοτερα προβληματα να λυσω, απο το να κατσω να βγαλω ακρη με τον καθε κολλημενο εκει μεσα για 9 μηνες. Ο καθενας με την προσωπικη του κολαση! :)

 

σωστά το ίδιο λέω και εγώ. Αλλά και πάλι φρικάρω με την έννοια. Τέλος πάντων μου είπε ένα παιδί οτι θα ειναι η καλύτερη περίοδος μου λέει διότι ολοι οι συγγενείς σου θα σου λένε μπράβο λες και που πήγες ένω στην πραγματικότητα δεν κάνεις τίποτa έτσι μου είπε ένα παιδί και μου οτι τού άρεσε εκεί. Τέλος πάντων δεν ξερω πάντως 9 μήνες ειναι για στρατό ξηράς και δώδεκα μήνες για αεροπορία και ναυτικικο. Εγώ εχω διαλέξει αεροπορία όποτε καταλαβαίνεις. Κάτι άλλο αυτο που λένε οτι εαν έχεις γονέα με αναπηρία 80 τησ εκατό και πάνω δεν κάνεις μειωμένη θητεία ; δεν μπορω να το βρω κάπου . An γνωρίζει κανένας να μου πει να ξερω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας «δείχνει» η Τρόικα

 

Πρόταση για την κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας περιλαμβάνει το προσχέδιο της έκθεσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (έχει επικρατήσει να ονομάζεται Έκθεση της Τρόικας), η οποία είδε την Πέμπτη το φως της δημοσιότητας και φέρει ημερομηνία 27 Νοεμβρίου, μία ημέρα μετά το Eurogroup της Δευτέρας.

 

Συγκεκριμένα, στη σελίδα 24, συνοδεία γραφημάτων αναφέρεται στην «συνεισφορά των δαπανών της Άμυνας στη δημοσιονομική προσαρμογή». Η έκθεση σημειώνει ότι τη δεκαετία 2000 – 2009, η Ελλάδα είχε σταθερά το υψηλότερο δαπάνες ως προς το ποσοστό του ΑΕΠ ανάμεσα στις 27 χώρες της Ε.Ε.

 

Στη συνέχεια γίνεται αναφορά στην εφαρμογή του Μνημονίου που οδήγησε στη μείωση των δαπανών. Η Έκθεση παρουσιάζει το σχέδιο μείωσης των λειτουργικών δαπανών κατά 62% και κατά 41% των μισθών και των συντάξεων των ενόπλων δυνάμεων, για την περίοδο 2009 – 2016.

 

Η συγκεκριμένη παράγραφος ολοκληρώνεται με την επίμαχη φράση: «Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να επιτευχθεί περαιτέρω εξορθολογισμός των δαπανών, αλλά κάτι τέτοιο θα απαιτούσε την επέκταση της χρήσης των ηλεκτρονικών προμηθειών (e-procurement) και την κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας».

 

Τα Νέα

 

Σαν βόμβα έχει σκάσει εδώ και λίγη ώρα το θέμα. Φυσικά ας μην έχουμε και μεγάλες βλέψεις, δεν θα το κάνει μια δεξιά κυβέρνηση τουλάχιστον όχι όσο μπορεί να περικόψει από αλλού. Πάντως ανοίγει ο δρόμος για κάτι τέτοιο κι όσοι το θεωρούν απίθανο, ας ξανασκεφτούν πόσα άλλα μέτρα θεωρούσαμε απίθανα κι όμως πέρασαν. Ίσως περάσει και κάτι καλό...

Εννοείται ότι μετά από κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γίνει αύξηση της θητείας που ακουγόταν πριν λίγους μήνες. Δεν αντέχεται οικονομικά κάτι τέτοιο, οι φαντάροι κοστίζουν στο κράτος και πλέον δεν μπορούν να καλυφθούν αυτά τα έξοδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα εκοψα την αναβολη μου (τελικα ηθελαν και το πτυχιο), εκανα ομως, απ' οτι φαινεται, μια τεραστια βλακεια λογω αμαθειας και μη ενασχολησης με το "αθλημα". Πηγα ο βλακας στο χαρτι που δηλωνεις που θες να πας και τσεκαρα πεζοναυτης, οι Ε. Δ. μου φανηκαν πιο δυσκολες αλεξιπτωτα, λοκ καταδρομεις.... και ετσι σκεφτηκα καλυτερα "ναυτης" και ας μην ειναι ναυτικο!

 

Μερικες αποριες λοιπον!

 

Ειναι σιγουρο οτι θα με παρουν εκει?

 

Και αν ναι? Τι γινεται που εγω δεν ειμαι και δεν θελω να γινω "μαχημι"? Εχω και μυωπια... υπαρχει περιπτωση να με πανε σκετο πεζικο, να γινω ενας απλος φανταρος? Διαβασα οτι κανεις αθληματα για να γινεις πεζοναυτης, αν κατσω σαν την κοτα και κουνιεμαι για να κοπω, υπαρχει θεμα? Επισης διαβασα οτι σε ρωτανε (δημοκρατικα :p) αν θες να πας, ισχυει?

 

Και κατι αλλο, οταν θα μου ερθει το χαρτι, οι εκπαιδευση που πας στην αρχη, πριν την ορκομωσια ειναι γενικη για ολους ή απο εκει αρχιζει ο διαχωρισμος?

 

Αγχωθηκα....:!:

 

Αν πας πεζοναυτης εστω και καταλαθος και θελησεις να σε κοψουν, θα σε κοψουν σιγουρα και θα σε στειλουν πεζικο κανονικα αλλα.. γιωτα τεσσερα ψυχολογικο παρακαλω!! 6 παιδια γνωρησα στο στρατο που τους ετυχε αυτο..

Link to comment
Share on other sites

σωστά το ίδιο λέω και εγώ. Αλλά και πάλι φρικάρω με την έννοια. Τέλος πάντων μου είπε ένα παιδί οτι θα ειναι η καλύτερη περίοδος μου λέει διότι ολοι οι συγγενείς σου θα σου λένε μπράβο λες και που πήγες ένω στην πραγματικότητα δεν κάνεις τίποτa έτσι μου είπε ένα παιδί και μου οτι τού άρεσε εκεί. Τέλος πάντων δεν ξερω πάντως 9 μήνες ειναι για στρατό ξηράς και δώδεκα μήνες για αεροπορία και ναυτικικο. Εγώ εχω διαλέξει αεροπορία όποτε καταλαβαίνεις. Κάτι άλλο αυτο που λένε οτι εαν έχεις γονέα με αναπηρία 80 τησ εκατό και πάνω δεν κάνεις μειωμένη θητεία ; δεν μπορω να το βρω κάπου . An γνωρίζει κανένας να μου πει να ξερω.

 

Κανεις μειωμενη, ο πατερας μου εχει χαρτι αναπηριας λογω καρδιας με ποσοστο πανω απο 80% αλλα επειδη ειμαι ο δευτερος γιος τα "προνομια" τα παιρνεις ο πρωτος και ας μην εχει παει ακομα!

 

Αν πας πεζοναυτης εστω και καταλαθος και θελησεις να σε κοψουν, θα σε κοψουν σιγουρα και θα σε στειλουν πεζικο κανονικα αλλα.. γιωτα τεσσερα ψυχολογικο παρακαλω!! 6 παιδια γνωρησα στο στρατο που τους ετυχε αυτο..

 

Εισαι σιγουρος ψυχολογικο? Δεν νομιζω, παραξενο μου φαινεται, γιατι δεν εχει λογικη. Καλα εμενα βεβαια και Ι5 να με βγαλουν δεν με χαλαει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα εμενα βεβαια και Ι5 να με βγαλουν δεν με χαλαει.

Να σε βγάλουν από μόνοι τους Ι5, χλωμό το βλέπω. :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...