Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κακο πραγμα η Αναρχια κακο πραγμα ομως και ο ρατσισμος/εθνικισμος πυ καλλιεργειται μεσα στα στρατοπεδα! Και ο εθνικισμος δεν χωριζεται σε χωρες, εχει να κανει με το μυαλο, παντου υπαρχουν και παντα θα υπαρχουν.

 

Οταν στο στρατο λενε τα γνωστα "χαζοτραγουδα" για τη μανα του Τουρκου και τα σχετικα, αν εγω δεν το πω θα με χωσουν ή οχι?:X Αρα λοιπον ολα εχουν καποιο οριο. Οταν ο ανθρωπος ειναι αμορφωτος ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ αυτα συμβαινουν.

 

Και εγω ειμαι εναντια στην ολη φιλοσοφια, αλλα αναγκαστηκα θα παω, γιατι δε γινεται αλλιως ή γιατι δεν εχω ορεξη καθε 6 μηνες να πηγαινω στο γιατρο να βγαζω τον ωμο μου μεχρι να με κανουν Ι5! Και ειδικα στη σημερινη εποχη ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι ο στρατος σου κοβει 1 χρονο απο το μελλον σου, ειδικα για οσους απο εμας εχουμε σπουδασει και εχουμε βρει μια δουλεια και τωρα πρεπει να τα παρατησουμε. Προτιμω να εκπαιδευομαι στο αντικειμενο που σπουδασα και μου αρεσει παρα σε κατι που δεν θελω. Σαφως και ο στρατος κατι μπορει να σου μαθει και οτι μαθαινει κανεις καλο ειναι, αλλα αυτο δε σημαινει πως δεν σου κοβει και ευκαιριες.

Ας μην κανουμε ατυχεις παρομοιώσεις.Ουδεμια σχεση εχει ο εθνικισμος με τον ρατσισμο.Το οτι στη σημερινη εποχη βγαινουν τα μμε και οι διαφοροι κατα τοπους "αντιρατσιστες" και μιλανε για εθνικισμο καλο θα ηταν πρωτα να διαβασουν τις βασικες ιδεες του Ελληνικου εθνικισμου οπως διατυπωθηκαν απο τον Ιωνα Δραγουμη.Συντομα θα καταλαβουν οτι απεχει παρασαγκας απο αυτο που πιστευαν ή τους εμαθαν να πιστευουν οτι ειναι.Anyway, για να μη βγαινουμε εκτος θεματος το θεμα ειναι οτι αυτα που γινονται εδω στις διπλανες μας χωρες γινονται στο δεκαπλασιο.Τι σε κανει να νομιζεις οτι στο στρατο στη τουρκια δε λενε τραγουδια και συνθηματα για τους Ελληνες? Δηλαδη σε χωρες με υπερεθνικιστικη(με τη κακη εννοια) πολιτικη εν αντιθεσει με τους δικους μας εδω που μιλανε για συνωστισμους στη Σμυρνη κλπ.

 

Αν εβγαινε η Ελλαδα αυριο και ανακοινωνε την καταργηση της θητειας οι γειτονες θα εκαναν παρτυ.Ασχετως αν γινεται σωστη εκπαιδευση στο στρατο.Στη τελικη καποιοι γουσταρουν και πανε ειδικες δυναμεις,ευζωνες κλπ.Δε καθαριζουν ολοι πατατες.Οποτε το να στερησεις εστω και σε μια μικρη ομαδα ανθρωπων αυτη την ουσιαστικη εκπαιδευση μονο εγκλημα ειναι.

 

Ειναι αστειο να λεμε οτι αν γινει πολεμος ας παει να πολεμησει οποιος θελει ή μονο οι επαγγελματιες οπλιτες.Ημαρτον ρε παιδια κοιταξε γυρω σας τι γινεται με αλβανους σκοπιανους και τουρκους.Ολοι απο ενα κομματι της Ελλαδας θελουν..

 

Αν δε θελεις να χασεις ευκαιριες δουλειας λογω του στρατου πανε να κανεις τη θητεια σου στα 18.Ή μολις παρεις πτυχιο.Δε σε υποχρεωσε κανεις να πας στα 30 (δεν αναφερομαι σε σενα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστηχως οι ΕΠΟΠ δεν εφεραν τον στρατο στο επιπεδο που καποιοι ηθελαν.

Και αυτο γιατι δεν μπορουσαν οι φανταροι να ειναι υπηρετες,οποτε η λυση ηταν

να προσλαβουμε 3-4 χιλιαδες να παιζουμε σαν τα στρατιωτακια χωρις να παιρνουν

οι μαναδες και οι δημαρχοι και οι παπαδες τηλ στον καθε δκτ που ειχανε γινει

ντανταδες παρα δκτες.

Παρε ενα 1000αρικο και σκασε...αυτο ειναι οι ΕΠΟΠ.(Απο την σκοπια των μεγαλων)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι πήγαμε στρατό και δεν πάθαμε τίποτα. Από τον πιο φλούφλη μέχρι τον μεγαλύτερο παλληκαρά. Και πιεστήκαμε και απελπιστήκαμε και στενοχωρηθήκαμε, δεν πάθαμε όμως τίποτα. Προσωπικά, έγινα καλύτερος άνθρωπος και πήρα εμπειρίες που δε θα έπαιρνα ποτέ αλλιώς. Συγχρωτίστηκα με ανθρώπους που δε θα συναντούσα ποτέ, είδα συνήθειες και πρακτικές και νοοτροπίες που δε θα γνώριζα ποτέ. Είδα τον αγράμματο, είδα το μουσουλμάνο, είδα πρέζακες, είδα χαζούληδες, είδα καθηγητές πανεπιστημίων εξωτερικού, είδα επαγγελματίες επιτυχημένους, είδα παιδιά μαλθακά αλλά και αλητάκους. Από όλους πήρα κάτι, όλοι με διδαξαν κάτι.

 

Όσο για την εκπαίδευση, ναι γίνονται βολές σε πολλά στρατόπεδα (εμείς είχαμε κάθε δεύτερη Τρίτη). Επίσης, είχαμε εβδομάδα βολών. Κάθε μέρα βολές με διαφορετικά όπλα. Ακόμα και σε μονάδα της Αθήνας που ήρθα, κάναμε βολή μετά από χρόνια... Μην αναπαράγετε, λοιπόν, τα γνωστά επιχειρήματα προβληματικών παιδιών που αρνούνται να πιεστούν έστω και λίγο.

 

Σχετικά με τον πόλεμο, εύχομαι να μη ζήσουμε ποτέ τι σημαίνει. Η υπερβολή της υπερβολής αυτό που είπες, kaluas. Ρωτήστε κάποιον που πολέμησε να σας πει.

 

Όλα μια ιδέα είναι. Αν μπεις μέσα με αυτή τη ψυχολογία και σου φταίνε όλα και είσαι μίζερος και γκρινιάρης, θα δυστυχήσεις. Δεν είστε οι μοναδικοί που δουλεύετε ή οι μοναδικοί που είστε αξιόλογοι και μορφωμένοι. Για εννέα μήνες, ζεις μια άλλη ζωή που αν ήμασταν σε πόλεμο ( ο Νταβούτογλου ονειρεύεται ανασύσταση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και ο Μπερίσα τη Μεγάλη Αλβανία), θα ζούσες κάθε μέρα δέκα φορές πιο σκληρά και με τον κίνδυνο να χάσεις τη ζωή σου, είτε είσαι αμόρφωτος αγρότης είτε καθηγητής πανεπιστημίου.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη με 9-12 μηνες ασχολιας με κατι,μην το παιζεται ειδικοί...

Ναι ειναι εμπειρια,καλη η κακη...αλλα μονο μια γνωμη εχουμε ολοι....

Μονο αυτοι που ειναι μεσα μπορουν να πουν...

Link to comment
Share on other sites

Το τραγικότερο όλων είναι ότι άτομα που σου λένε ότι προσπαθείς να τους επιβάλλεις την άποψή σου, κάνουν το ίδιο και το αυτό.

 

Δηλαδή επειδή σε μερικούς άρεσε αυτό που έζησαν 9 ή 12 ή 18 μήνες, θα πρέπει να το περάσουμε όλοι; Επειδή μερικοί πήραν εμπειρίες, σημαίνει ότι αυτές τις εμπειρίες τις κυνηγάμε όλοι; Υπάρχουν πολλοί από εμάς που έχουν γνωρίσει όλα τα είδη ανθρώπων στην καθημερινή τους ζωή, δεν περιμένουν το στρατό για να κοινωνικοποιηθούν. Από την άλλη ναι, όσοι δεν είχαν ζωή πριν το στρατό ή δεν είχαν και μετά λογικό είναι να τον μνημονεύουν ως μέγιστη εμπειρία. Μην το γενικεύουμε όμως. Αυτό που για κάποιον ήταν ένα πολύ δημιουργικό (??) στάδιο της ζωής του, για άλλον ίσως να είναι ένα χάσιμο χρόνου, μια καταπίεση, κάτι που δεν θέλει να ζήσει και θα έπρεπε να του δίνεται αυτό το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το τραγικότερο όλων είναι ότι άτομα που σου λένε ότι προσπαθείς να τους επιβάλλεις την άποψή σου, κάνουν το ίδιο και το αυτό.

 

Δηλαδή επειδή σε μερικούς άρεσε αυτό που έζησαν 9 ή 12 ή 18 μήνες, θα πρέπει να το περάσουμε όλοι; Επειδή μερικοί πήραν εμπειρίες, σημαίνει ότι αυτές τις εμπειρίες τις κυνηγάμε όλοι; Υπάρχουν πολλοί από εμάς που έχουν γνωρίσει όλα τα είδη ανθρώπων στην καθημερινή τους ζωή, δεν περιμένουν το στρατό για να κοινωνικοποιηθούν. Από την άλλη ναι, όσοι δεν είχαν ζωή πριν το στρατό ή δεν είχαν και μετά λογικό είναι να τον μνημονεύουν ως μέγιστη εμπειρία. Μην το γενικεύουμε όμως. Αυτό που για κάποιον ήταν ένα πολύ δημιουργικό (??) στάδιο της ζωής του, για άλλον ίσως να είναι ένα χάσιμο χρόνου, μια καταπίεση, κάτι που δεν θέλει να ζήσει και θα έπρεπε να του δίνεται αυτό το δικαίωμα.

 

Δεν θα μπορουσα να το πω καλυτερα...

Και κατι ακομα και δεν θα ξαναγραψω σε αυτο το thread...

Στα τοσα χρονια περασαν παιδια απο καθε μερος της Ελλαδας απο 18 μεχρι 28.

Αλλοι ηθελαν να περασουν καλα αλλοι διαλεξαν να περασουν ασχημα.

Ολα ειναι θεμα επιλογης γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΊΤΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το ξανασκεφτείς; Όσο μπορεί πιο κοντά; Τι σχέση έχει ο πόλεμος με αυτά που κάνεις επί 9 μήνες στη θητεία; Εκτός αν εσύ πήγαινες 9 μήνες για βολή. :lol:

Δεν υπάρχει καθόλου αυτό που λες στην πραγματικότητα, μόνο στα σενάρια φαντασίας ενός διαφορετικού στρατού χωρίς αραλίκι και αγγαρείες. Επίσης η φιλοσοφία του στρατού δεν είναι να σε σκληραγωγήσει, είναι να σε προετοιμάσει για πόλεμο. Επειδή όμως δεν το κάνει αυτό, έχει καθιερωθεί να λέμε ότι πάμε για άλλο σκοπό (να σκληραγωγηθούμε). Με λίγα λόγια, επειδή αδυνατούμε να κατανοήσουμε το όλο άχρηστο του πράγματος, προσπαθούμε να βρούμε κάποιο νόημα για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα. Ε λοιπόν δεν υπάρχει.

Μάλιστα, όσο μπορεί. Οι βολές αυξάνουν το κόστος και μόνο στα σενάρια των χολιγουντιανων ταινιών, οι στρατιώτες εκπαιδεύονται όπως φαντάζεσαι εσύ.

Αν είναι χάλια η θητεία μας, θα πρέπει να βελτιωθεί και όχι να καταργηθεί ο θεσμός. Ένας από τους λόγους που είναι χάλια είναι η δημοσιουπαλληλική νοοτροποία των ελλήνων, άρα και αυτών που στελεχώνουν τον στρατό.

 

 

Είναι χάσιμο χρόνου η θητεία και αποκοπή από την κανονική σου ζωή. Δεν θέλω να αναφερθώ σε νούμερα από τις αυτοκτονίες που έχουν σημειωθεί σε πολλά στρατόπεδα (...).
Αυτοκτονίες γίνονται παντού.

 

Το να έχεις φτιάξει τη ζωή σου, να έχεις βρει μια δουλειά και να έχεις κάνει μια σχέση (ίσως να έχεις και παιδί) και να έρχεται ο στρατός ξαφνικά, είναι σίγουρα μια δραματική κατάσταση που σου αλλάζει εντελώς τη ζωή. Πολλές φορές δεν έχει να κάνει με το "δεν μου αρέσει" αλλά με το "δεν μπορώ". Ας έκοβαν κανονικό μισθό στον κάθε φαντάρο και τότε θα το συζητούσαμε υπό άλλες παραμέτρους. Και το να γενικεύσουμε και να πούμε "σήμερα δεν έχει δουλειά κανένας, ειδικά οι νέοι" δεν βοηθάει καθόλου ως επιχείρημα, όλοι μας ξέρουμε περιπτώσεις ανθρώπων που χρειάστηκε να παραιτηθούν από τη δουλειά τους για να τελειώνουν με τις....υποχρεώσεις.

Ξαφνικά?:blink:

Γι' αυτό προτιμότερο η στράτευση να γίνεται στα 18.

 

Δηλαδή επειδή σε μερικούς άρεσε αυτό που έζησαν 9 ή 12 ή 18 μήνες, θα πρέπει να το περάσουμε όλοι;

Η στρατιωτική θητεία δεν επινοήθηκε για να ικανοποιεί κάποιους και σε μια χώρα δεν υπάρχουν μόνο δικαιώματα για τους πολίτες. Γενικά δεν ψηφίζονται οι νόμοι για το τι μας αρέσει και τι όχι. Άλλα είναι τα κριτήρια.

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση ότι η στρατιωτική θητεία στερεί κάποια πράγματα από την ζωή ενός άντρα, πέρα από την «ελευθερία». Και σίγουρα για κάποιον ο οποίος έχει έτοιμη εργασία ή ένα πτυχίο που «περιμένει» είναι ένας παράγοντας «καθυστέρησης» της πορείας του ως άτομο στην κοινωνία. Το ότι πολλά πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξουν, π.χ. η όλη νοοτροπία που επικρατεί, δεν νομίζω ότι χωράει αμφισβήτηση. Και να ήταν μόνο στον στρατό που πρέπει να υπάρξουν αλλαγές θα έλεγα πάλι καλά.

Προσωπικά αν αποφάσιζα να ακολουθήσω το επάγγελμα που σπούδασα, εκτός από την εξέλιξη στην βαθμίδα του επαγγέλματος, οι 21 μήνες που υπηρέτησα σημαίνουν πολύ μεγάλο χρηματικό ποσό.

Το τι αποκόμισα ως εμπειρίες κατά την θητεία μου, και κάποιες επαγγελματικές γνώσεις που δεν θα τις έπαιρνα στον «έξω κόσμο», δεν νομίζω ότι έχει ουσία να το αναφέρω. Έχω όμως μια απορία να εκφράσω, καλοπροαίρετα εννοείται και χωρίς πρόθεση για αντιπαραθέσεις. :)

Αν στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο υπήρχε το «δικαίωμα» της επιλογής που θα βρισκόμασταν τώρα; Και που θα βρεθούμε αν, μακριά από εδώ εννοείται, έρθουμε αντιμέτωποι με ανάλογη κατάσταση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο υπήρχε το «δικαίωμα» της επιλογής που θα βρισκόμασταν τώρα; Και που θα βρεθούμε αν, μακριά από εδώ εννοείται, έρθουμε αντιμέτωποι με ανάλογη κατάσταση;

 

E κοίτα, θα συμφωνούσα με το συλλογισμό σου μόνο αν ήταν διαφορετική η στρατιωτική εκπαίδευση. Έτσι όπως γίνεται, κανένας δεν βγαίνει από το στρατό έτοιμος να πολεμήσει. Είναι αστείο και που το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος νομίζει πως οτι με το στρατό αποκτά έστω και μια μικρή εμπειρία σε περίπτωση πολέμου (τον οποίο κάθε λογικός άνθρωπος πρέπει να απεύχεται) δουλευόμαστε και νομίζω πως δεν έχετε δει πραγματικές εικόνες πολέμου...

 

http://www.theatlantic.com/infocus/2012/11/syria-in-ruins/100402/

 

Κανείς δε μου απάντησε για Ίμια και Κύπρο που "Ελλαδάρα" είναι και τα δυο αυτά μέρη... Πολιτικοί έδρασαν πάλι και οι δήθεν πατριώτες στρατιωτικοί-γαλωνάδες και φυσικά

οι στρατιώτες το βούλωσαν και να τι έγινε... Μετά ευχαριστούσε ο Σημίτης την Αμερική για την αποφυγή θερμού επεισοδίου!!

Και μιλάμε για ξεκάθαρες ΑΙΤΙΕΣ πολέμου που έδρασαν πολιτικοί. Για ποια προετοιμασία πολέμου και ιστορίες μας λετε...

 

Το πιο απλό δε σκέφτεστε, οι ίδιοι οι δήθεν πατριώτες γαλονάδες που θα παλέψουν (ηγηθούν) για τη πατρίδα σε περίπτωση πολέμου είναι ξεπουλημένοι απο πάνω μέχρι κάτω

και κοιταγαν πως θα αρπάξουν λεφτά απο τις προμήθειες κλπ...

 

Ας σοβαρευτούμε λίγο!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος νομίζει πως οτι με το στρατό αποκτά έστω και μια μικρή εμπειρία σε περίπτωση πολέμου (τον οποίο κάθε λογικός άνθρωπος πρέπει να απεύχεται) δουλευόμαστε και νομίζω πως δεν έχετε δει πραγματικές εικόνες πολέμου...

 

http://www.theatlantic.com/infocus/2012/11/syria-in-ruins/100402/

 

Κανείς δε μου απάντησε για Ίμια και Κύπρο που "Ελλαδάρα" είναι και τα δυο αυτά μέρη... Πολιτικοί έδρασαν πάλι και οι δήθεν πατριώτες στρατιωτικοί-γαλωνάδες και φυσικά

οι στρατιώτες το βούλωσαν και να τι έγινε... Μετά ευχαριστούσε ο Σημίτης την Αμερική για την αποφυγή θερμού επεισοδίου!!

Και μιλάμε για ξεκάθαρες ΑΙΤΙΕΣ πολέμου που έδρασαν πολιτικοί. Για ποια προετοιμασία πολέμου και ιστορίες μας λετε...

 

Το πιο απλό δε σκέφτεστε, οι ίδιοι οι δήθεν πατριώτες γαλονάδες που θα παλέψουν (ηγηθούν) για τη πατρίδα σε περίπτωση πολέμου είναι ξεπουλημένοι απο πάνω μέχρι κάτω

και κοιταγαν πως θα αρπάξουν λεφτά απο τις προμήθειες κλπ...

 

Ας σοβαρευτούμε λίγο!!

To τι έγινε πάνω στα Ίμια, τι είχε γίνει τότε με φύλλα πορείας κ.α. για να πάνε σε Κω Ρόδο κοκ μάλλον δεν τα ξέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον πόλεμο, εύχομαι να μη ζήσουμε ποτέ τι σημαίνει. Η υπερβολή της υπερβολής αυτό που είπες, kaluas. Ρωτήστε κάποιον που πολέμησε να σας πει.

 

Έχω και εγώ παππούδες, αλλά ήταν αλλιώς τα πράγματα τότε ... Πίστεψέ με, οικονομικά σπουδάζω ....

Στην Αργεντινή, αν φόραγες κανα χρυσό μπρασελέ, σου κόβανε το χέρι οι φτωχοί συνάνθρωποι, να το πουλήσουν και να φάνε ...

Πρόσεξέ με, όχι ο κατακτητής, οι συνάνθρωποι ... Μεγάλη σημασία η συνοχή .... ;)

 

Δεν παρακαλάω να γίνει κανενός είδους πόλεμος ... Ούτε πιστεύω πως υπάρχει αξιοσημείωτη περίπτωση να γίνει κανένα επισόδειο ..

Αλλά όσοι δεν έχετε κάποιες παραπάνω γνώσεις στα οικονομικά, δεν μπορείτε να φανταστείτε σε τι κατάσταση είμαστε, ούτε το σε πόσο χειρότερη κατάσταση θα πέσουμε ... Θα παρακαλάμε να είχαμε απλά έναν πόλεμο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Όποιος νομίζει πως οτι με το στρατό αποκτά έστω και μια μικρή εμπειρία σε περίπτωση πολέμου (τον οποίο κάθε λογικός άνθρωπος πρέπει να απεύχεται) δουλευόμαστε και νομίζω πως δεν έχετε δει πραγματικές εικόνες πολέμου...

Οπότε να πολεμάμε μεταξύ μας για να πάρουμε ώστε μια μικρή ιδέα ή μήπως να αρκεστούμε στο medal of honor και την Διασωση του στρατιώτη Ράιαν, αντί θητείας?

 

Κανείς δε μου απάντησε για Ίμια και Κύπρο που "Ελλαδάρα" είναι και τα δυο αυτά μέρη... Πολιτικοί έδρασαν πάλι και οι δήθεν πατριώτες στρατιωτικοί-γαλωνάδες και φυσικά

οι στρατιώτες το βούλωσαν και να τι έγινε... Μετά ευχαριστούσε ο Σημίτης την Αμερική για την αποφυγή θερμού επεισοδίου!!

Και μιλάμε για ξεκάθαρες ΑΙΤΙΕΣ πολέμου που έδρασαν πολιτικοί. Για ποια προετοιμασία πολέμου και ιστορίες μας λετε...

Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορα θα παρεμβαίνουν οι πολιτικοί, για να γλιτώνουμε από έναν πόλεμο?

 

Το πιο απλό δε σκέφτεστε, οι ίδιοι οι δήθεν πατριώτες γαλονάδες που θα παλέψουν (ηγηθούν) για τη πατρίδα σε περίπτωση πολέμου είναι ξεπουλημένοι απο πάνω μέχρι κάτω

και κοιταγαν πως θα αρπάξουν λεφτά απο τις προμήθειες κλπ...

Εσύ το σκέφτηκες δηλαδή αυτό?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το τραγικότερο όλων είναι ότι άτομα που σου λένε ότι προσπαθείς να τους επιβάλλεις την άποψή σου, κάνουν το ίδιο και το αυτό.Δηλαδή επειδή σε μερικούς άρεσε αυτό που έζησαν 9 ή 12 ή 18 μήνες, θα πρέπει να το περάσουμε όλοι; Επειδή μερικοί πήραν εμπειρίες, σημαίνει ότι αυτές τις εμπειρίες τις κυνηγάμε όλοι; Υπάρχουν πολλοί από εμάς που έχουν γνωρίσει όλα τα είδη ανθρώπων στην καθημερινή τους ζωή, δεν περιμένουν το στρατό για να κοινωνικοποιηθούν. Από την άλλη ναι, όσοι δεν είχαν ζωή πριν το στρατό ή δεν είχαν και μετά λογικό είναι να τον μνημονεύουν ως μέγιστη εμπειρία. Μην το γενικεύουμε όμως. Αυτό που για κάποιον ήταν ένα πολύ δημιουργικό (??) στάδιο της ζωής του, για άλλον ίσως να είναι ένα χάσιμο χρόνου, μια καταπίεση, κάτι που δεν θέλει να ζήσει και θα έπρεπε να του δίνεται αυτό το δικαίωμα.

 

Δεν ειναι οτι αρεσει σε καποιους αυτο, αλλα.

Δεν φανταζεσαι ποση εκτιμηση θα εχεις για καθημερινα πραγματα που κανεις στην προσωπικη σου ζωη, σε σχεση με διαφορες καταστασεις που συμβαινουν στο στρατο

, οπως το να πηγαινεις τουαλετα χωρις να κλεινει η πορτα!

Και μενα δεν μου αρεσε ο στρατος, αλλα οταν πηγα αναγκαστικα, εμαθα να τον αγαπω κατα καποιο τροπο και να καταλαβαινω γιατι ειναι χρησιμος. Προσφερεις στην πατριδα υπηρεσιες που εχουν ως στοχο την αμυνα της χωρας σε κατι, σε μια ιδεα, σε εναν πολλεμο, σε οτιδηποτε.

 

Για να απολαμβανεις την οποια ελευθερια του σημερα καποιοι πρεπει να ειναι ετοιμοπολεμοι,προαιτημασμενοι, στην αμυνα γενικα στο στρατο. Αυτοι οι καποιοι οπως και να το κανουμε ειμαστε και εμεις οι πολιτες για ενα μικρο χρονικο διαστημα.

 

Και προσεξε! Πας στρατο για την ΑΜΥΝΑ της χωρας! Οσες χωρες δεν χρειαζονται αμυνα διοτι ειναι υπερδυναμεις και η ιδεολοΓια του στρατου τους ειναι επιθετικη η ουδετερη, τοτε ναι βεβαιως δεν υπαρχει εκει ο υποχρεωτικος στρατος και οι πολιτες απολαμβανουν και την ελευθερια τους χωρις να υπηρετησουν.

 

Παντως οσοι δεν θελουν να πανε στρατο μπορουν να τον αποφυγουν εαν εχουν λεφτα. Αδικο, αλλα γινεται.

Επισης αν εχει σπουδασει καποιος πανεπιστημιο και εχει παρει πτυχιο μπαινει σε αρκετα γραφεια στο στρατο και κανει ζωαρα με τιμητικουλες, κτλ. Οι γιατροι επισης και οι ψυχολογοι, με εξαιρεση τους οδοντιατρους.

 

Μη το περνετε ψυχολογικα, καλα θα περασετε και αρκητα ασχημα σιγουρα αλλα θα μαθετε οπως ειπα πιο πανω να εκτιματε διαφορες καταστασεις. Και τελος και οι αριστεροι στηριζουν τον στρατο χωρις να θελω να δωσετε βαρυτητα σε αυτο, καθως οταν ακουω τυπους που σιχενονται πχ τον στρατο(οχι συγκεκριμενα απο σας), μου ερχoνται στο μυαλο ρασταφαριανές ομάδες ατόμων.. :what:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποιες απόψεις εδώ.. Για μένα το μεγαλύτερο αρνητικό είναι ο χρόνος που χάνουμε. Θα πει κάποιος οκ δεν ειναι τιποτα 9 μήνες.. Κι όμως ειναι... Οι φοιτητές χάνουμε 3 εξεταστικές σε αυτό το 9μηνο.. Και ποιος ξέρει αν θα μπορείς να παίρνεις άδειες να δίνεις μαθήματα. Απο περιπτώσεις φίλων μου, ξέρω ότι δεν δίνουν πάντα.. (Ασχετα αν υπάρχει καποια διάταξη / νόμος ).

Ιδιαίτερα τέτοιες εποχές που ακούμε για δίδακτρα, για διαγραφή φοιτητών μετά απο 5-6 χρόνια και τόσα άλλα.. Ολοι βιαζόμαστε να μπούμε στην αγορά εργασίας, να κάνουμε μεταπτυχιακό και πάνω σε αυτά έχουμε και αυτή τη μεγάλη (για μένα) και άχρηστη καθυστέρηση. Για μένα αυτό ειναι το σημαντικότερο.

 

Για να μην πω και άλλα.. Γιατί να αγωνιστούμε και να παιδευτούμε για μια χώρα που δεν μας έχει προσφέρει τίποτα και μας έχει κάνει σε ορισμένες περιπτώσεις ρεζίλι (με τα σκάνδαλα και όχι μόνο ) παγκοσμίως ;

 

 

Anyway.. Να ρωτήσω και κάτι πρακτικό.. Λένε πως αν πας i5 θα φαίνεται μετά και δεν θα σε παίρνουν σε δουλείας.. Αλήθεια.. Πόσο ισχύει αυτό σημερα ; Ξέρει κανείς; Πχ αν δούνε κάποιον 28-29 χρόνων , τους πει ότι έχει πάει στρατό αλλά δεν τους πάει απολυτήριο και έχει πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ.. Θα γίνει κάτι ; Επίσης πού θα φαίνεται ότι βρήκες i5 και δεν υπηρέτησες ; Μόνο στο απολυτήριο ;

Και τέλος.. Φαντάζομαι στο εξωτερικό δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς πάνω σε αυτό ; Η μήπως έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι αρεσει σε καποιους αυτο, αλλα.

Δεν φανταζεσαι ποση εκτιμηση θα εχεις για καθημερινα πραγματα που κανεις στην προσωπικη σου ζωη, σε σχεση με διαφορες καταστασεις που συμβαινουν στο στρατο

, οπως το να πηγαινεις τουαλετα χωρις να κλεινει η πορτα!

 

Δεν καταλαβαίνω καθόλου τη λογική "πρέπει να πας στρατό για να εκτιμήσεις την έξω ζωή σου". Δεν ξέρω αν έχει καμία λογική. Και γιατί να πρέπει να εκτιμήσω την ζωή μου έξω; Τι θα πει εκτιμώ και πώς το ορίζει ο καθένας; Γιατί να πρέπει να πάω σε μια τουαλέτα που να μην κλείνει η πόρτα; Επειδή πήγαν κάποιοι άλλοι και τα πέρασαν σημαίνει ότι πρέπει να τα περάσουμε όλοι; Είμαστε με τα καλά μας;

 

Και μενα δεν μου αρεσε ο στρατος, αλλα οταν πηγα αναγκαστικα, εμαθα να τον αγαπω κατα καποιο τροπο και να καταλαβαινω γιατι ειναι χρησιμος. Προσφερεις στην πατριδα υπηρεσιες που εχουν ως στοχο την αμυνα της χωρας σε κατι, σε μια ιδεα, σε εναν πολλεμο, σε οτιδηποτε.

 

Αυτό θα το διαβάσω ακόμα 10 φορές μήπως και το κατανοήσω, προς το παρόν μοιάζει σαν να περιγράφεις ένα στρατό άλλης χωράς, σίγουρα όχι τον δικό μας!

 

Παντως οσοι δεν θελουν να πανε στρατο μπορουν να τον αποφυγουν εαν εχουν λεφτα. Αδικο, αλλα γινεται.

 

Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό. Μόνο μετά τα 35 εξαγοράζεται. Πάντως θα ήταν ένα καλό μέτρο που σίγουρα θα απέφερε κέρδη στο κράτος. Να δώσουν τη δυνατότητα εξαγοράς της θητείας από οποιαδήποτε ηλικία. Τόσο βλάκες που ούτε αυτό δεν έχουν σκεφτεί. Προτιμούν να κόβουν μισθούς & συντάξεις.

 

Μη το περνετε ψυχολογικα, καλα θα περασετε και αρκητα ασχημα σιγουρα

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Anyway.. Να ρωτήσω και κάτι πρακτικό.. Λένε πως αν πας i5 θα φαίνεται μετά και δεν θα σε παίρνουν σε δουλείας.. Αλήθεια.. Πόσο ισχύει αυτό σημερα ; Ξέρει κανείς; Πχ αν δούνε κάποιον 28-29 χρόνων , τους πει ότι έχει πάει στρατό αλλά δεν τους πάει απολυτήριο και έχει πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ.. Θα γίνει κάτι ; Επίσης πού θα φαίνεται ότι βρήκες i5 και δεν υπηρέτησες ; Μόνο στο απολυτήριο ;

Και τέλος.. Φαντάζομαι στο εξωτερικό δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς πάνω σε αυτό ; Η μήπως έχεις ;

Εξαρτάται...

 

Κοίτα εδώ

http://www.bloglines.gr/articles/913452/Trelos-ston-strato-protagonistis-stis-pistes

 

οπότε το Ι5 πολλές φορές δεν σημαίνει "τρελός", αλλά "καλά έκανα... αφού μπορώ"!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποιες απόψεις εδώ.. Για μένα το μεγαλύτερο αρνητικό είναι ο χρόνος που χάνουμε. Θα πει κάποιος οκ δεν ειναι τιποτα 9 μήνες.. Κι όμως ειναι... Οι φοιτητές χάνουμε 3 εξεταστικές σε αυτό το 9μηνο.. Και ποιος ξέρει αν θα μπορείς να παίρνεις άδειες να δίνεις μαθήματα. Απο περιπτώσεις φίλων μου, ξέρω ότι δεν δίνουν πάντα.. (Ασχετα αν υπάρχει καποια διάταξη / νόμος ).

Ιδιαίτερα τέτοιες εποχές που ακούμε για δίδακτρα, για διαγραφή φοιτητών μετά απο 5-6 χρόνια και τόσα άλλα.. Ολοι βιαζόμαστε να μπούμε στην αγορά εργασίας, να κάνουμε μεταπτυχιακό και πάνω σε αυτά έχουμε και αυτή τη μεγάλη (για μένα) και άχρηστη καθυστέρηση. Για μένα αυτό ειναι το σημαντικότερο.

Για της σπουδές και τις εξεταστικές ο στρατός δίνει άδεια από τα 18 έως τα 28 σου χρόνια.

 

 

Για να μην πω και άλλα.. Γιατί να αγωνιστούμε και να παιδευτούμε για μια χώρα που δεν μας έχει προσφέρει τίποτα και μας έχει κάνει σε ορισμένες περιπτώσεις ρεζίλι (με τα σκάνδαλα και όχι μόνο ) παγκοσμίως ;

Η χώρα, δεν είναι οι εκάστοτε κυβερνήσεις. Δεν υπηρετείς για τον Α. Σαμαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Για της σπουδές και τις εξεταστικές ο στρατός δίνει άδεια από τα 18 έως τα 28 σου χρόνια.

 

 

 

Η χώρα, δεν είναι οι εκάστοτε κυβερνήσεις. Δεν υπηρετείς για τον Α. Σαμαρά.

 

Δεν ειναι μονο για τους πολιτικους.. Προσωπικά η χώρα μου, δεν μου προσφέρει τίποτα ..

 

Όσο για 18 - 28 δινει άδεια για εξεταστική.. Ξαναλέω ότι δεν ισχύει παντα.. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που ζηταγαν άδεια για εξεταστική και δεν τους εδιναν επειδη ηταν σε μια απομακρυσμενη μοναδα και δεν ειχαν πολλους. Και δεν ειναι λιγες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η χώρα μου, δεν μου προσφέρει τίποτα ..

 

Σοβαρά μιλάς ???? Εγώ στην θέση σου θα χα φύγει :!:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο για τους πολιτικους.. Προσωπικά η χώρα μου, δεν μου προσφέρει τίποτα ..

 

Όσο για 18 - 28 δινει άδεια για εξεταστική.. Ξαναλέω ότι δεν ισχύει παντα.. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που ζηταγαν άδεια για εξεταστική και δεν τους εδιναν επειδη ηταν σε μια απομακρυσμενη μοναδα και δεν ειχαν πολλους. Και δεν ειναι λιγες περιπτωσεις.

 

ναι αλλα παει την σχολη σου πισω κατι που στις περιοδο που ζουμε ειναι οτι χειροτερο και οσο το αφηνεις πισω τοσο ολα χειροτερευουνε . Για αυτο καλυτερα να τελειωνεις με την σχολη και μετα να πας στρατο . Με τοσες αλλαγες στο τει μου φοβηθηκα να παω φανταρος τωρα και να κανω την πρακτικη μου μετα τον στρατο , διοτι λεω αμα γυρισω και εχει αλλαξει το προγραμμα σπουδων τησ σχολης θα ειμαι αναγκασμενος να δωσω και αλλα μαθηματα για να τελειωσω την σχολη μου , καναμε αμαν να τα περασουμε τα μαθηματα και το ρισκαρουμε να παμε φανταροι . Ουτε με σφαιρες. καλυτερα ενα ενα μετωπο να κλεινει και μετα στρατο. Και αυτο που λες οτι δεν μπορεις να παρεις αδεια στον στρατο οποτε το χρειαζεσαι για την σχολη ειναι οτι χειροτερο.. οποτε καλυτερα να τελειωνει κανενας και μετα ..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο για τους πολιτικους.. Προσωπικά η χώρα μου, δεν μου προσφέρει τίποτα ..

 

Οι περισσότερες χώρες του πλανήτη δε σου προσφέρουν τίποτα, τότε. Ευημερία υπάρχει σε 15 χώρες του κόσμου, οι υπόλοιπες 200 ζουν τα ίδια ή και πολύ χειρότερα από την τωρινή Ελλάδα.

 

Δεν αγαπάς την πατρίδα σου μόνο όταν είναι πλούσια. Αν ήταν έτσι, δε θα υπήρχε Αφρικανός, Ασιάτης, Βαλκάνιος και Νοτιοαμερικανός που να αγαπά τη χώρα του.

 

Τέλος πάντων, αυτό είναι εκτός θέματος. Για τις φοιτητικές άδειες, έχεις δίκιο. Σε μονάδες που δεν μπορούν να "αναπνεύσουν", πολλές φορές δε δίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς ???? Εγώ στην θέση σου θα χα φύγει :!:

 

Αυτό έχω σκοπό να κάνω .. Θα με καθυστερήσει ίσως ο στρατός βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε χώρα-κράτος δεν είναι μια αφηρημένη έννοια. Είναι το άθροισμα των πολιτών που την αποτελούν. Οι δε πολίτες έχουν θεσμοθετημένα δικαιώματα αλλά συνάμα και θεσμοθετημένες υποχρεώσεις. Μια χώρα λειτουργεί σωστά όταν οι πολίτες της απαιτούν τα δικαιώματά τους στον βαθμό που είναι συνεπείς και στις υποχρεώσεις τους, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Ένας από τους σημαντικότερους λόγους για τη σημερινή μας κατάντια είναι η τάση του νεοέλληνα από τη μία να απαιτεί τα δικαιώματά του (και σωστά πράττει) από την άλλη όμως να αποφεύγει με κάθε τρόπο να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του. Και πριν αναφερθεί για πολλοστή φορά ότι ο νεοέλληνας δεν είναι συνεπής με τις υποχρεώσεις του γιατί το κράτος είναι σάπιο, γιατί οι πολιτικοί είναι απατεώνες κοκ τονίζω αυτό: το κράτος είμαστε εμείς και η μεγαλύτερη υποχρέωσή μας σαν πολίτες είναι να επιλέγουμε για βουλευτές τους καλύτερους από εμάς και όχι τους απατεώνες που θα βολέψουν το θυμικό ή την τσέπη μας.

Ας πάμε τώρα στον στρατό.

Θέλουμε να υπάρχει ή όχι; Εάν αισθανόμαστε απόλυτα σίγουροι ότι στην εποχή που ζούμε και στην δεδομένη περιοχή του κόσμου είμαστε απόλυτα ασφαλείς, τότε ναι δεν χρειαζόμαστε. Αν δεν αισθανόμαστε ασφαλείς αλλά είμαστε πεπεισμένοι ότι οι καλοί μας σύμμαχοι θα μας προστατέψουν σε κάθε περίπτωση, τότε πάλι δεν χρειαζόμαστε στρατό. Αν τρέφουμε αμφιβολίες για τα παραπάνω, τότε μάλλον τον χρειαζόμαστε τον στρατό.

Τώρα, τι στρατό χρειαζόμαστε;

Εφόσον αποδεχτούμε ως αναγκαία την ύπαρξή του τότε μοιραία θα θέλαμε να είναι και αποτελεσματικός. Δηλαδή χρειάζεται όπλα, χρειάζεται και άνδρες. Όσο μεγαλύτερη η απειλή που καλείται να αντιμετωπίσει τόσο περισσότερα τα όπλα και οι άνδρες. Μπορείς βέβαια να αντισταθμίσεις ποσότητα με ποιότητα. Τότε όμως τα έξοδα για τον εξοπλισμό και την επάνδρωση ανεβαίνουν εκθετικά. Μπορείς να τα καλύψεις; Μάλλον όχι. Τότε αναγκαστικά ποσότητα. Και ποσότητα σημαίνει έφεδροι. Και οι έφεδροι θητεία. Τόσο απλά.

Είναι ο στρατός μας σήμερα όπως θα έπρεπε;

Φυσικά και όχι. Ποτέ δεν ήταν. Μήπως είναι σε καλύτερη ή χειρότερη κατάσταση από τους υπόλοιπους τομείς του δημοσίου; Δυστυχώς στα ίδια είναι. Αποτελούν λοιπόν τα χάλια του δικαιολογία για να τον απορρίψουμε - καταργήσουμε; Βεβαιότατα. Όταν για τους ίδιους παραπάνω λόγους καταργήσουμε την εκπαίδευση (παιδικοί - έτσι κι αλλιώς πάμε σε ιδιωτικό, δημοτικά-γυμνάσια-λύκεια- έτσι κι αλλιώς στα φροντιστήρια τα μαθαίνουμε όλα, πανεπιστήμια - έτσι κι αλλιώς σπουδάζουμε στο εξωτερικό), την περίθαλψη (τι νοσοκομεία είναι αυτά), την κοινωνική ασφάλιση (σιγά μην προλάβω σύνταξη) κοκ.

Βλέπουμε λοιπόν ότι η ατομική ευθύνη του καθενός είναι να συμβάλλει και όχι να αρνηθεί. Αν δεν θέλει να συμβάλλει, καλώς. Τότε θα πρέπει να απαρνηθεί και τα όποια δικαιώματά του. Αν δεν μπορεί να συμβάλλει, καλώς. Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα σε εναλλακτική θητεία, ας υπηρετήσει από άλλο πόστο. Αν θέλει και μπορεί τότε ας συμβάλλει αλλά με ειλικρίνεια και σεβασμό προς τους συμπολίτες του. Κανενός η θυσία δεν είναι μεγαλύτερη από του άλλου απλά και μόνο επειδή τον αφορά. Όλοι σχεδόν χάσαμε χρόνο από την ζωή μας, τις οικογένειές μας, τις σπουδές ή την δουλειά μας. Δεν αποτελούσε ο στρατός χόμπυ ή επιλογή μας. Ήταν υποχρέωσή μας απέναντι στους συμπολίτες και τους δικούς μας. Το αν περάσαμε όμορφα ή άσχημα, το αν εκπαιδευτήκαμε ή όχι, το αν αισθανθήκαμε θύματα ή θύτες είναι προσωπικό βίωμα του καθενός. Αλλά δεν αποφύγαμε τις ευθύνες μας ούτε κοιτάξαμε να τις φορτώσουμε στους άλλους. Και γι΄αυτό τουλάχιστον όλοι αισθανόμαστε ήσυχα με την συνείδησή μας.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, μου βγήκε αυθόρμητα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...