Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια διορθωση: το ΚΕΔΒ ειναι καλαματα οχι χαιδαρι.. χαιδαρι ειναι ΕΚΕ για 2 ειδικοτητες ΔΒ..

 

@tasosmaroylitis: ναι, μετα την βασικη εκπαιδευση προσπαθησε να αποφυγεις 12η ΕΜΑ (Δορισκος Εβρου).

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Του τεχνικού η σχολή είναι στην Πάτρα, στην Πάτρα θα πας.

 

Στην Κρήτη είναι η ΣΕΑΠ, η σχολή των δοκίμων του πεζικού και αυτό για τον λόγο ότι είναι η μεγαλύτερη από όλες και δεν είναι δυνατόν να φιλοξενηθεί σε άλλες εγκαταστάσεις όπως οι υπόλοιπς (επίσης είναι και η παλαιότερη από όλες.). Στο τεχνικό πιστεύω ότι είναι ζήτημα αν θα είσαστε πάνω από 15-20 ΥΕΑ στην σχολή. Στην σειρά μου είχαμε 235 ΥΕΑ Β', εμείς είμασταν 190, ενώ η επόμενη σειρά ήταν 380 περίπου. Εσείς θα είστε μια παρέα, θα ξέρετε ο ένας τον άλλον με το μικρό του όνομα :p

Link to comment
Share on other sites

OK. Kατάλαβα. Γενικά λοιπόν, απο την εμπειρία σου αφού και εσύ ήσουν μαυροσκούφης, πως είναι στα τεθωρακισμένα...;;; Δύσκολα...;;; :worry:

Είναι καθαρά σε τη μονάδα θα πας.Και τι θεωρείς καλό για σένα.

π.χ Όταν είμουνα στο Λαγό(Ορεστιάδα) τους πήγαινε το πολύ 4 μέρες και αυτό όταν πήγαιναν φυλάκιο.Μπορεί όμως να τους πήγαινε καλά σε θέμα υπηρεσιών αλλά κάθε μέρα είχε όρχο(όποιος ξέρει τη σημαίνει όρχος αρμάτων θα κατάλαβε.)Μιλάω για αρκετή χειρωνακτική εργασία.συντηρηση αρμάτων κλπ.Από την άλλη σε άλλη μου μετάθεση ενώ δεν κάνανε τίποτα όλη την ημέρα λόγω έλειψης ατόμων τους πηγαινε 10 μέσα στην καλύτερη :P

Η εμπειρία μου λέει οτι στο ΕΣ όλα είναι ρευστά.Με την αλλαγή ενώς διοικητή η τέλεια μονάδα σε θέμα υπηρεσιών κλπ μπορεί να γίνει κόλαση.

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Σε πυροβολικο τωρα τι ιδιοτητες μπορει να σου αναθεσουνε?

 

Εκτος των αρμοδιοτητων σου μενει πολυ χρονος στο στρατοπεδο μεσα? Πολυ ακουγονται τωρα τελευτεα για ατομα που τρυπωνουν λαπτοπ και psp μεσα στα στρατοπεδα. Το θεμα ειναι εχεις καθολου χρονο και υσηχια στο κεφαλι σου, η σε πρηζουν ολη μερα οι ανωτεροι? Επισης ασφαλεια υπαρχει σε περιπτωσει που κυκλοφορεις ηλεκτρονικα ειδη?

 

Για πειτε ρε παιδια οποιος μπορει, τι γινεται εκει μεσα, με τον ελυθερο χρονο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

σε μοναδα παραμεθοριου παντως (31ΛΔΒ) αλλα και σε συνοριακα φυλακια, θυμαμαι τα PSP πηγαιναν βροχη..εφοδος ειχε πιασει τον θαλαμοφυλακα με PSP αλλα δεν ειπε τιποτα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην ανχωνεστε....νταξει θα πάτε 2 βδομαδούλες για την ορκομωσία,θα δείτε πως έχουν τα πράγματα στο εκάστοτε στρατόπεδο και αναλώγως θα κρίνετε αν θέλετε και μπορείτε να πάρετε αυτά που θέλετε εκει (psp,κινητό με camera,laptop κτλ κτλ κτλ)
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Το πρόσφατο αντίγραφο ποινικού μητρώου χρειάζεται μόνο για αυτούς που θέλουν να πάνε ΥΕΑ έτσι...;;;
Link to comment
Share on other sites

σε μοναδα παραμεθοριου παντως (31ΛΔΒ) αλλα και σε συνοριακα φυλακια, θυμαμαι τα PSP πηγαιναν βροχη..εφοδος ειχε πιασει τον θαλαμοφυλακα με PSP αλλα δεν ειπε τιποτα..

 

Νεος 305 σειρα στο ταγμα εκανε το ιδιο ακριβως πραγμα και μαζεψε 5 Φ!:lol:

Δεν τα κανεις αυτα οταν δεν εχεις ακομα 2 βδομαδες στο νεο σου ταγμα!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσφατο αντίγραφο ποινικού μητρώου χρειάζεται μόνο για αυτούς που θέλουν να πάνε ΥΕΑ έτσι...;;;

 

Σίγουρα χρειάζεται στους ΥΕΑ, για τους οπλίτες δεν ξέρω. Δεν σημαίνει τίποτα όμως, εγώ π.χ. δεν το έφερα μαζί μου αλλά κανείς ποτέ δεν μου το ζήτησε. Αλλά τι λέω? Εδώ δεν πέρασα τα αθλήματα...

 

Οργάνωση και ΕΣ δεν πάνε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα και ισχυει... Περιοδευον περασα πριν απο 5,5 χρονια και το εκανα σε ΚΕΠ!!

Γιατι να μην ισχυει? Ειδηση ειναι και μαλιστα απο το 2003...

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα και ισχυει... Περιοδευον περασα πριν απο 5,5 χρονια και το εκανα σε ΚΕΠ!!

Γιατι να μην ισχυει? Ειδηση ειναι και μαλιστα απο το 2003...

 

Α, οκ . Οπότε δεν χρειάζεται να πηγαίνω σε στρατολογικά γραφεία.

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ . Οπότε δεν χρειάζεται να πηγαίνω σε στρατολογικά γραφεία.

 

Φυσικά επιλεγείς όποιο σε βολεύει,εγώ προσωπικα είχα πάει στο στρατολογικό γραφείο γιατί ήταν πιο κοντά.

Κάτι άλλο,εγώ 3 Φλεβάρη κλείνω τα 18 και παω για τα 19 και den μου έχει έρθει ακόμα χαρτί για να παρουσιαστώ..μπορώ να πάρω την αναβολή όταν μου έρθει το χαρτί έτσι;; ή πρέπει να την πάρω πριν μου έρθει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για αναβολή μπορείς να την πάρεις και αφού σου έρθει το χαρτί.
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσα και τι μεγέθους περίπου λουκετάκια μας χρειάζονται για τον Στρατό...;;; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα κανεις αυτα οταν δεν εχεις ακομα 2 βδομαδες στο νεο σου ταγμα!

 

Γενικα δεν πρεπει να κανεις τετοια οσο παλιος και αν εισαι οταν εισαι στο ταγμα. Οταν πας φυλακιο, τοτε παρε και PS3 μαζι σου. Στα φυλακια της μοναδας μου παιρνουμε μαζι μας τρελα πραγματα! Δεν μας πιανει τιποτα :D

 

Απο κινητο με camera και Laptop μεχρι αεροθερμο για τις κρυες νυχτες στην σκοπια της κεντρικης πυλης (εχει σπιτακι).

 

ΖΩ-Α-ΡΑ :p

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσα και τι μεγέθους περίπου λουκετάκια μας χρειάζονται για τον Στρατό...;;; :worry:

 

1 για τα αρβυλετα:cool:

1 για το λουκανικο (σακο υματισμου)

1 για το οπλο σου

1 για το φοριαμο σου

και παρε να' χεις κανα δυο για τους σακους σου γιατι... σουφρωνουν

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

καλη θητεια φιλε...

 

για τις φοιτητικες αδειες ξερετε τι ισχυει?για ποσο καιρο?εξαρτωνται απο τα μαθηματα που θες να δωσεις?φευγεις,πας δινεις και επιστρεφεις?γνωριζετε τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

1 για τα αρβυλετα:cool:

1 για το λουκανικο (σακο υματισμου)

1 για το οπλο σου

1 για το φοριαμο σου

και παρε να' χεις κανα δυο για τους σακους σου γιατι... σουφρωνουν

 

5 - 6 δηλαδή... Τι μεγέθους...;;; Μεσαία...;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες τριτη μπαινω τριπολη! Παω να υπηρετησω την πατριδα:ninja:

 

Έλα ρε σμηνιτόνι! Η σειρά απόλυσής μου! :p

Link to comment
Share on other sites

5 - 6 δηλαδή... Τι μεγέθους...;;; Μεσαία...;; :worry:

 

Ναι τα normal :rolleyes:

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

καλη θητεια φιλε...

 

για τις φοιτητικες αδειες ξερετε τι ισχυει?για ποσο καιρο?εξαρτωνται απο τα μαθηματα που θες να δωσεις?φευγεις,πας δινεις και επιστρεφεις?γνωριζετε τι ισχυει?

 

Φοιτιτικες αδειες δικαουνται μονο οσοι σπουδαζουν σε ΑΕΙ, ΤΕΙ και γενικοτερα σε πανεπιστημια. Εγω για παραδειγμα εφαγα ακυρο επειδη εδινα εξετασεις σε ΙΕΚ, οταν πηγα να ζητησω αδεια. Ετσι αναγκαστηα να παρω 3 κανονικες.

 

Συνολικα νομιζω ειναι 18 μερες η φοιτιτικη αδεια

''Absence of evidence is not evidence of absence'' - Carl Sagan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...