Jump to content

iPhone 4S


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικα δεν εχω αποψη για android αλλα σε σχεση με το <ιδιοτροπο> symbian Anna,δεν το βλεπω και τοσο απλο.Περα απο το γεγονος της επιλογης της microsim[που δυστυχως θα μπει και στο Ν9],το λειτουργικο του εχει ιδιοτροπιες φυσιολογικες για ολους τους φιλους του <μηλου>,αλλα οχι αυτονοητες για τους υπολοιπους.

Χωρις φυσικα να παριστανω τον ειδικο ,μεσα 4-5 ωρες που το εχω ,βλεπω πολυ πιο λιγοτερες ρυθμισεις και ενα γενικως πιο <κλειστο> λειτουργικο δε σχεση παντα με την ιδιοτροπη Αννουλα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κλειστο το λειτουργικο γι αυτο και ειναι τοσο απλοικο αλλωστε! Τα περιθωρια "ανοιγματος" ειναι απεριοριστα μεσω της γνωστης διαδικασιας, κι απο εκει και μετα εχεις ενα κινητο να κανει "παπαδες"...

 

Θελει ομως μεγαλη ενασχοληση και προς στιγμην δεν προσφερεται ακομα για 4s η jb κοινοτητα...

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχθές μου έκλεψαν το ολοκαίνουριο Moto RAZR XT910 και τα έχω πάρει! (Εντάξει, δεν μου το έκλεψαν ακριβώς ...φταίω και γω! Αυτό είναι άλλη ιστορία όμως!)

Λοιπόν Το κινητάκι ήταν καταπληκτικό αλλά...

Λοιπόν Το [Επίσημο Apple iPhone 4s] είναι το αμέσως επόμενο νήμα που παρακολουθώ και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη. Χρόνια Androidάκιας πιο πολύ φοβούμενος να κάνω το πρώτο βήμα για αγορά μήλων διαβάζω, ξαναδιαβάζω και τέλος πάντων θα ήθελα να ξέρω αν θα μου είναι εύκολο στη ηλικία των σαράντα πια, να κάνω το άλμα στο iOS. Ή θα τα βρω σκούρα;

Αυτό που θέλω είναι (αν και ψάχνω) κάποιο link or something το οποίο θα με μπάσει στο λειτουργικό και γενικά στη φιλοσοφία του μήλου.

Απαντάω εδώ γιατί το κινητό που θα αγοράσω είναι σίγουρα το 4S και από αυτό θα ξεκινήσω. Σας ευχαριστώ!

Όπως στα είπε η Ειρήνη... Είναι τόσο απλό που θα σε ξενίσει. Δεν χρειάζεσαι link, ούτε tutorial. Το ίδιο το κινητό σε οδηγεί από μόνο του. Κι εγώ χρόνια χρήστης WM και έχοντας χρησιμοποιήσει Symbian και Android, μετά τη γλυκιά γεύση του μήλου δεν ξαναπιάνω τίποτε άλλο στα χέρια μου. Πρέπει να βγει κάτι σούπερ-συνταρακτικό για να με συγκινήσει.

 

Απ' την άλλη έχει να κάνει και με το στυλ σου. Αν θέλεις να το σκαλίζεις και να το πειράζεις, τότε ίσως σε ξενερώσει λίγο η έλλειψη παραμετροποίησης. Αλλά αν θέλεις ένα αξιόπιστο εργαλείο δουλειάς που δεν θα σε προδώσει και θα σε σεβαστεί, μην το σκέφτεσαι... Δάγκωσέ το και απόλαυσε...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Χθες μετα απο καποιες ωρες στο υπολογιστη για ρυθμισεις κλπ[οποτε φορτιζε εφ οσον ηταν συνδεδεμενο] και με ελαχιστη τηλ χρηση ,η μπαταρια ηταν λιγο πανω απο το μισο γυρω στις 3 τα ξημερωματα.Πολυ ωρα ηταν σε λειτουργια το wi-fi ,η μονη λειτουργια που θεωρω σχετικα ενεργοβορα.

Ακομη μια ιδιαιτεροτητα {εκτος αν δεν εχω κανει κατι σωστα] οτι πρεπει να εχεις το wifi συνεχεια ανοικτο για να λαμβανεις email.Στο Ν8 ηταν απενεργοποιημενο και με δικη μου ρυθμιση εκανε ελεγχο ανα 1-2-3 ωρες αναλογα την επιλογη σου ,οποτε δεν ειχες χασιμο ενεργειας.

Και κατι αλλο ακομη σε ολους εσας τους κατοχους ,δεν υπαρχει καποιο screensaver που να λειτουργει ακομη και στην αναμονη? το βραδυ ψαχνεις μεσα στο σκοταδι να βρεις το κινητο.Μηπως υπαρχει ρυθμιση που δεν εχω βρει?

Link to comment
Share on other sites

Χθες μετα απο καποιες ωρες στο υπολογιστη για ρυθμισεις κλπ[οποτε φορτιζε εφ οσον ηταν συνδεδεμενο] και με ελαχιστη τηλ χρηση ,η μπαταρια ηταν λιγο πανω απο το μισο γυρω στις 3 τα ξημερωματα.Πολυ ωρα ηταν σε λειτουργια το wi-fi ,η μονη λειτουργια που θεωρω σχετικα ενεργοβορα.

Ακομη μια ιδιαιτεροτητα {εκτος αν δεν εχω κανει κατι σωστα] οτι πρεπει να εχεις το wifi συνεχεια ανοικτο για να λαμβανεις email.Στο Ν8 ηταν απενεργοποιημενο και με δικη μου ρυθμιση εκανε ελεγχο ανα 1-2-3 ωρες αναλογα την επιλογη σου ,οποτε δεν ειχες χασιμο ενεργειας.

Και κατι αλλο ακομη σε ολους εσας τους κατοχους ,δεν υπαρχει καποιο screensaver που να λειτουργει ακομη και στην αναμονη? το βραδυ ψαχνεις μεσα στο σκοταδι να βρεις το κινητο.Μηπως υπαρχει ρυθμιση που δεν εχω βρει?

 

Για να παίρνεις συνέχεια τα mail σου πρέπει να τα έχεις ρυθμίσει σαν push ή να ψάχνει ανά τακτά διαστήματα. Αλλά δεν χρειάζεται το wifi, μπορείς και μέσω 3G.

Συγγνώμη έχεις δει άλλο κινητό να έχει screensaver για να το βρίσκεις το σκοτάδι; Και σε οποιαδήποτε κινητό ξέρεις τι θα έκανε στην μπαταρία του;

Υπάρχουν όμως εφαρμογές ρολόγια/ξυνπητήρια/weather stations που τρέχουν με τον χαμηλό φωισμό. Αλλά χλωμό να σε βγάζουν μέχρι το πρωί.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Το siri λειτουργεί και στα Ελληνικά;

Αν κατάλαβα καλά είναι φωνητική επικοινωνία με το τηλέφωνο.

Καλά σίγουρα δεν λειτουργεί όπως διαφημίζεται αλλά το έχει δοκιμάσει κάποιος;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει μονο σε αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα το Siri

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Το siri λειτουργεί και στα Ελληνικά;

Αν κατάλαβα καλά είναι φωνητική επικοινωνία με το τηλέφωνο.

Καλά σίγουρα δεν λειτουργεί όπως διαφημίζεται αλλά το έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Έτσι λειτουργεί που διαφημίζεται... Οι ερωτήσεις δηλαδή που κάνουν στη διαφήμιση του iphone 4s είναι πραγματικές και αν τις κάνεις τα ίδια θα σου πει... Χρησιμοποιεί και location services έτσι ώστε πχ μπορείς να του πεις να σε υπενθημίσει όταν πας σπίτι ή όταν πας κάπου αλλού .. εμένα η αλήθεια είναι ότι με εντυπωσίασε αυτό (καλά και χωρίς το siri το κάνεις βέβαια).. Ψάξε στο youtube να δεις βίντεο με αληθινές περιπτώσεις για το siri.

Link to comment
Share on other sites

Για να παίρνεις συνέχεια τα mail σου πρέπει να τα έχεις ρυθμίσει σαν push ή να ψάχνει ανά τακτά διαστήματα. Αλλά δεν χρειάζεται το wifi, μπορείς και μέσω 3G.

Συγγνώμη έχεις δει άλλο κινητό να έχει screensaver για να το βρίσκεις το σκοτάδι; Και σε οποιαδήποτε κινητό ξέρεις τι θα έκανε στην μπαταρία του;

Υπάρχουν όμως εφαρμογές ρολόγια/ξυνπητήρια/weather stations που τρέχουν με τον χαμηλό φωισμό. Αλλά χλωμό να σε βγάζουν μέχρι το πρωί.

 

Ναι το Νοκια Ν8 ,και η μπαταρια κραταει πανω απο 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Νοκια Ν8 ,και η μπαταρια κραταει πανω απο 2 μερες

 

Μιλάμε για καλό smartphone δυνατό .. όχι για ένα μαύρο κουτί ;)

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο ακομη σε ολους εσας τους κατοχους ,δεν υπαρχει καποιο screensaver που να λειτουργει ακομη και στην αναμονη? το βραδυ ψαχνεις μεσα στο σκοταδι να βρεις το κινητο.Μηπως υπαρχει ρυθμιση που δεν εχω βρει?

Αυτό που ζητάς υπάρχει μόνο σε συσκευές με οθόνες τεχνολογίας AMOLED. Οθόνες τέτοιου τύπου έχουν τη δυνατότητα λειτουργίας μονωμένων pixel σε μια δεδομένη χρονική στιγμή. Αντιθέτως, το iPhone έχει IPS-LCD οθόνη με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η δυνατότητα λειτουργίας μόνο μεμονωμένων pixel.

Ουσιαστικά στο screen saver του Nokia N8-00 λειτουργούν μόνο τα pixel που χρειάζονται ώστε να αναπαρασταθεί το ρολόι, ενώ η υπόλοιπη οθόνη είναι ανενεργή. Στο iPhone για να είναι συνέχεια φωτεινό το ρολόι, θα πρέπει η οθόνη να είναι ταυτόχρονα ενεργή σε όλη την επιφάνειά της.

Ως εκ τούτου, γίνεται εύκολα αντιληπτό πως, οι ενεργειακές απαιτήσεις είναι τεράστιες για κάτι τέτοιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς υπάρχει μόνο σε συσκευές με οθόνες τεχνολογίας AMOLED. Οθόνες τέτοιου τύπου έχουν τη δυνατότητα λειτουργίας μονωμένων pixel σε μια δεδομένη χρονική στιγμή. Αντιθέτως, το iPhone έχει IPS-LCD οθόνη με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η δυνατότητα λειτουργίας μόνο μεμονωμένων pixel.

Ουσιαστικά στο screen saver του Nokia N8-00 λειτουργούν μόνο τα pixel που χρειάζονται ώστε να αναπαρασταθεί το ρολόι, ενώ η υπόλοιπη οθόνη είναι ανενεργή. Στο iPhone για να είναι συνέχεια φωτεινό το ρολόι, θα πρέπει η οθόνη να είναι ταυτόχρονα ενεργή σε όλη την επιφάνειά της.

Ως εκ τούτου, γίνεται εύκολα αντιληπτό πως, οι ενεργειακές απαιτήσεις είναι τεράστιες για κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστω πολυ για την κατατοπιστικοτατη εξηγηση που εδωσες,και αντιλαμβανομαι το προβλημα που προφανως θα υπηρχε με κατι τετοιο.

Οσο για τον φιλο,που απεκαλεσε <μαυρο κουτι> το Ν8 ,εχει δικιο ειναι ενα μαυρο κουτι που κανει πολυ καλα την δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

Το siri λειτουργεί και στα Ελληνικά;

 

εννοειτε οτι μιλαει και Ελληνικα. ριξε μια ματια .

:lol::lol:

Δυστοιχως ακομα δεν μιλαει Ελληνικα ελπιζω στο μελλον να γινει και αυτο.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Στο iPhone για να είναι συνέχεια φωτεινό το ρολόι, θα πρέπει η οθόνη να είναι ταυτόχρονα ενεργή σε όλη την επιφάνειά της.

Ως εκ τούτου, γίνεται εύκολα αντιληπτό πως, οι ενεργειακές απαιτήσεις είναι τεράστιες για κάτι τέτοιο.

 

Μια και το ανέφερες, ας θέσω κι ένα σχετικό θέμα. Πράγματι, σε διάφορες εφαρμογές "επιτραπέζιων" ρολογιών και ξυπνητηριών, υπάρχει η επιλογή μείωσης της φωτεινότητας. Όμως, δεν μπορείς, αν θέλεις, να τη σβήσεις τελείως. Και το θέμα δεν είναι τόσο με τις ενεργειακές απαιτήσεις, αφού μπορείς παραλληλα να το έχεις στο φορτιστή. Το θέμα είναι το εξής: μήπως αν το app χρησιμοποιείται κάθε νύχτα, μπορεί να οδηγήσει μια ώρα αρχύτερα σε φθορά της οθόνης (π.χ. κάψιμο pixels κ.λπ);

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι μιλαει και Ελληνικα. ριξε μια ματια .

:lol::lol:

Δυστοιχως ακομα δεν μιλαει Ελληνικα ελπιζω στο μελλον να γινει και αυτο.

Πολύ κακό αυτό.

Υπάρχει όμως πιθανότητα να έχει στο μέλλον,. έτσι;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Αν κρινουμε απο τον εξελληνισμο του lion, μαλλον μας θυμηθηκαν εκει στο Κουπερτινο.. :lol:

 

Δειλα δειλα, ολο και κατι μας δινουν στην ελληνικη γλωσσα...

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τελικα με την αυτοματη αλλαγη που κανει απο 2g σε 3g και τουμπαλιν οταν μιλας πεφτει η γραμμη ή οχι; τελικα ανακοινωσαν αν θα βαλουν χειροκινητη εναλλαγη δικτυου σε επομενο update ή τα εχουν αφησει ολα κουτουρου; ειναι πολυ μεγαλο θεμα αυτο της καλυψης δικτυου και απωλειας σηματος, χειροτερο και απο το θεμα αυτονομιας της μπαταριας που "υποτιθεται" θα διορθωθει με το 5.1.

στην apple σκει βομβαρδισμος με μηνυματα για το θεμα του δικτυου και αν ειναι οντως θεμα hardware τοτε δεν εχει λυση με update. μπορει καποιος να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Δε το θεωρω θεμα hardware το προβλημα σηματος. Κι ο λογος ειναι, οτι στο 3gs εβαλα την 5.0.1 απο την 3.1.3 που το ειχα, και ξαφνικα, χανει σημα εντελως, μενει αρκετα δευτερολεπτα χωρις καλυψη, κι ενιοτε χρειαζεται να το κανω reboot!

 

Ποσο μαλλον στο 4s που δεν εχει και "διακοπτακι" εναλλαγης απο 3g σε 2g. Κυριως θεμα sw νομιζω ειναι που ελπιζω να ξυπνησουν και να το φτιαξουν...

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.προσπαθω να κατέβασω εφαρμογές free απο το AppStore και μου ζητάει να δώσω στοιχεία πιστωτικής.ειχα κάνει κάποιες αγορές σε επι πληρωμή εφαρμογές αλλά δεν μπορ´ω να καταλάβω γιατί ζητάει να με χρεώσει για free εφαρμογές.μαλιστα μου έρχεται και μνμ στο κινητό για αποτυχημένη χρέωση στην κάρτα μου...Ξερει κανείς τι μπορεί να φταίει;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.προσπαθω να κατέβασω εφαρμογές free απο το AppStore και μου ζητάει να δώσω στοιχεία πιστωτικής.ειχα κάνει κάποιες αγορές σε επι πληρωμή εφαρμογές αλλά δεν μπορ´ω να καταλάβω γιατί ζητάει να με χρεώσει για free εφαρμογές.μαλιστα μου έρχεται και μνμ στο κινητό για αποτυχημένη χρέωση στην κάρτα μου...Ξερει κανείς τι μπορεί να φταίει;;

Απ' ό,τι ξέρω, όταν δώσεις για πρώτη φορά πιστωτική ή όταν έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία χρήση της, σε χρεώνει ένα μικρό ποσό (ήταν 1,98 € και νομίζω πρόσφατα έγινε 0,79 €) απλά για να επιβεβαιώσει ότι η κάρτα είναι ενεργή. Μετά από μερικές μέρες στο επιστέφει πίσω.

 

Μήπως η κάρτα σου είναι τελείως γεμάτη και δεν μπορεί να χρεωθεί το ποσό αυτό;

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μου δεν έχει υπόλοιπο.Μαλλον δεν χρέωσε αμεσα τα προγράμματα που ειχα κατεβασει πριν λίγες μέρες και τώρα προσπαθεί να τα χρεώσει.τι σχέση όμως μπορεί να έχουν τα επι πληρωμή προγράμματα με τα free και δεν με αφήνει να τα κατέβασω δεν καταλαβαίνω....Εκτός και αν φταίει κάτι άλλο.Σε ευχαριστω πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.προσπαθω να κατέβασω εφαρμογές free απο το AppStore και μου ζητάει να δώσω στοιχεία πιστωτικής.ειχα κάνει κάποιες αγορές σε επι πληρωμή εφαρμογές αλλά δεν μπορ´ω να καταλάβω γιατί ζητάει να με χρεώσει για free εφαρμογές.μαλιστα μου έρχεται και μνμ στο κινητό για αποτυχημένη χρέωση στην κάρτα μου...Ξερει κανείς τι μπορεί να φταίει;;

 

Η απάντηση είναι εδώ για free account χωρίς πιστωτική.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308234&page=38

Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι εδώ για free account χωρίς πιστωτική.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308234&page=38

Δεν βλέπω κάπου να υπάρχει επιλογή για δημιουργία νέου λογαριασμού......απλά το password μου ζητάει...Το λογαριασμό τον χρησιμοποιω απο το 3gs.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάπου να υπάρχει επιλογή για δημιουργία νέου λογαριασμού......απλά το password μου ζητάει...Το λογαριασμό τον χρησιμοποιω απο το 3gs.:confused:

 

μεσα απο το itunes και pc γινεται. Τουλαχιστον ετσι το εκανα εγω.

Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...