Jump to content

iPhone 4S


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα εχω δει αυτα τα μαγαζιά, αλλα ειναι γύρω στα 80€ η αλλαγή οθόνης! Και δυσκολεύομαι λιγο οικονομικά αυτή τη περιόδου. Το 4s το είχα απο παλιότερες και οικονομικά καλύτερες εποχές, τωρα :(

 

Καλημέρα η ζημιά που μπορεί να προκαλέσεις είναι έως και αχρήστευση της συσκευής. Στα video στο you tube, φαίνεται υποφερτή, αλλά όλα τα εξαρτήματα είναι ευαίσθητα, ιδιαίτερα οι connectors. Αν πιστεύεις πως αξίζει να το ρισκάρεις, ανέλαβε τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το iPhone τραβάει κολλήματα. Δεν μου παίζει βίντεο κανένα. Κολλάει όταν με παίρνουν τηλέφωνο. Έχω την 7.1. Τι να κάνω; Δεν ξέρω και πως να κάνω reset.
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone τραβάει κολλήματα. Δεν μου παίζει βίντεο κανένα. Κολλάει όταν με παίρνουν τηλέφωνο. Έχω την 7.1. Τι να κάνω; Δεν ξέρω και πως να κάνω reset.

 

Αν δεν είσαι jailbreak πήγαινε ρυθμίσεις γενικά επαναφορά και κάνε επαναφορά περιεχόμενο και ρυθμίσεις.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι jailbreak πήγαινε ρυθμίσεις γενικά επαναφορά και κάνε επαναφορά περιεχόμενο και ρυθμίσεις.

 

Οκ αγορίνα. Θα το προσπαθήσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ αγορίνα. Θα το προσπαθήσω

 

Να ρωτήσω... Αν το κάνω αυτό μου σβήνει τις φωτογραφίες και τις επαφές;

Link to comment
Share on other sites

Οκ αγορίνα. Θα το προσπαθήσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να ρωτήσω... Αν το κάνω αυτό μου σβήνει τις φωτογραφίες και τις επαφές;

 

Εννοείται. Ολα σβήνονται. Κάνε ενα πλήρες backup στο iTunes και μετά πατά επαναφορά από iTunes backup όταν σου βγάλει την αντίστοιχη επιλογή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το iphone.Ειμαι κατοχος Android.

Σκεφτομαι αναμεσα σε 8αρι καινουργιο ή μεταχειρησμενο

(αναλογα με την τιμη) ή μεταχειρησμενο 16αρι.Τι προτεινετε; Το μοντελο με τα 8GB,ποσο χωρο εχει ελευθερο; Θελω 1GB μουσικη

(250 τραγουδια) και 1GB εφαρμογες. Φτανει ο χωρος και για αρκετες φωτο;

Επισης υπαρχουν οι εφαρμογες: Myf2g,MyQ,Greek Radios,Πληροφοριες Ο.Α.Σ.Θ,sports tracker και Twitch;Αμα υπαρχει καποια καλη αντιστοιχη δεν εχω θεμα.Παιχνιδια δεν παιζω...

αντε το πολυ να βαλω κανενα subway surfers ή κανενα παρομοιο.Υπαρχει τροπος να σηκωνω φωτογραφιες στο icloud απο συσκευη; Γιατι με το pc δεν εχω επαφη(δεν το ανοιγω συχνα,τα κανω ολα σχεδον απο το κινητο).

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το iphone.Ειμαι κατοχος Android.

Σκεφτομαι αναμεσα σε 8αρι καινουργιο ή μεταχειρησμενο

(αναλογα με την τιμη) ή μεταχειρησμενο 16αρι.Τι προτεινετε; Το μοντελο με τα 8GB,ποσο χωρο εχει ελευθερο; Θελω 1GB μουσικη

(250 τραγουδια) και 1GB εφαρμογες. Φτανει ο χωρος και για αρκετες φωτο;

Επισης υπαρχουν οι εφαρμογες: Myf2g,MyQ,Greek Radios,Πληροφοριες Ο.Α.Σ.Θ,sports tracker και Twitch;Αμα υπαρχει καποια καλη αντιστοιχη δεν εχω θεμα.Παιχνιδια δεν παιζω...

αντε το πολυ να βαλω κανενα subway surfers ή κανενα παρομοιο.Υπαρχει τροπος να σηκωνω φωτογραφιες στο icloud απο συσκευη; Γιατι με το pc δεν εχω επαφη(δεν το ανοιγω συχνα,τα κανω ολα σχεδον απο το κινητο).

 

καλησπέρα φίλε μου Αναζητάς συσκευή 4 χρόνων με ό,τι αυτό συνεπάγεται, η χωρητικότητα των 8 GB δεν φθάνει σίγουρα, θα σε συμβούλευα να αναζητήσεις συσκευές ιPhone 5 ή νεότερη 16 ή 32 GB. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να μιλήσουμε για εφαρμογές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου Αναζητάς συσκευή 4 χρόνων με ό,τι αυτό συνεπάγεται, η χωρητικότητα των 8 GB δεν φθάνει σίγουρα, θα σε συμβούλευα να αναζητήσεις συσκευές ιPhone 5 ή νεότερη 16 ή 32 GB. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να μιλήσουμε για εφαρμογές κλπ.

Απο οικονομικο...δυσκολα ειναι τα πραγματα...μεταχειρα ειδα αρκετα αλλα φοβαμαι μηπως την πατησω.Απο χωρο δεν εχω θεμα...1GB εφαρμογες κ αλλο ενα μουσικη εχω και τα υπολοιπα spotify.Μπορεις να μου πεις ποσο ειναι ο διαθεσιμος χωρος;

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Απο οικονομικο...δυσκολα ειναι τα πραγματα...μεταχειρα ειδα αρκετα αλλα φοβαμαι μηπως την πατησω.Απο χωρο δεν εχω θεμα...1GB εφαρμογες κ αλλο ενα μουσικη εχω και τα υπολοιπα spotify.Μπορεις να μου πεις ποσο ειναι ο διαθεσιμος χωρος;

 

Για να γίνει οποιαδήποτε αναβάθμιση στη συσκευή ΟΤΑ (over the air), χρειάζεσαι 5 GB ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο. Η τελευταία αναβάθμιση του iPhone 4s ήταν λογικά η iOS 8, με τα όποια προβλήματα. Τώρα εάν τα χρήματα που διαθέτεις για αγορά συσκευής είναι περιορισμένα, μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις προτάσεις με λειτουργικό Android;

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει οποιαδήποτε αναβάθμιση στη συσκευή ΟΤΑ (over the air), χρειάζεσαι 5 GB ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο. Η τελευταία αναβάθμιση του iPhone 4s ήταν λογικά η iOS 8, με τα όποια προβλήματα. Τώρα εάν τα χρήματα που διαθέτεις για αγορά συσκευής είναι περιορισμένα, μήπως θα έπρεπε να κοιτάξεις προτάσεις με λειτουργικό Android;

Θα το κρατησω στην 7.1.2...6GB εχει ελευθερα με το ανοιγμα; Γιατι εχει το ios 7 προεγκατεστημενο...το εχω δει σε γνωστο που το εχει παρει.Αμα εχει 6GB δν εχω προβλημα...Δεν καιγομαι για Android γιατι δεν βρηκα κατι που να μου αρεσει ιδιαιτερα.

Εχω ενα samsung s duos 2 και ωρες ωρες τρωει κολληματα...αρκετα συχνα και μου σπαει τα νευρα.Εχω 15-20 apps μεσα...το μονο που λιγο με ενοχλει ειναι η 3,5 ιντσες οθονη αλλα συνηθιζεται και ειναι αρκετα φωτεινη οποτε δεν ειναι θεμα.Εχω δει και iphone 5,5s και 5c...η οθονη ειναι αρκετα καλη για 4 ιντσες.Για το ios 8...αμα τρεχει καλα και εχει μια μικρη καθυστερηση στο ανοιγμα facebook...δν εχω θεμα.Δεν νομιζω να κολλαει στον dialer και στα μηνυματα...το samsung κανει ενα ορατο κολλημα στο ανοιγμα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρατησω στην 7.1.2...6GB εχει ελευθερα με το ανοιγμα; Γιατι εχει το ios 7 προεγκατεστημενο...το εχω δει σε γνωστο που το εχει παρει.Αμα εχει 6GB δν εχω προβλημα...Δεν καιγομαι για Android γιατι δεν βρηκα κατι που να μου αρεσει ιδιαιτερα.

Εχω ενα samsung s duos 2 και ωρες ωρες τρωει κολληματα...αρκετα συχνα και μου σπαει τα νευρα.Εχω 15-20 apps μεσα...το μονο που λιγο με ενοχλει ειναι η 3,5 ιντσες οθονη αλλα συνηθιζεται και ειναι αρκετα φωτεινη οποτε δεν ειναι θεμα.Εχω δει και iphone 5,5s και 5c...η οθονη ειναι αρκετα καλη για 4 ιντσες.Για το ios 8...αμα τρεχει καλα και εχει μια μικρη καθυστερηση στο ανοιγμα facebook...δν εχω θεμα.Δεν νομιζω να κολλαει στον dialer και στα μηνυματα...το samsung κανει ενα ορατο κολλημα στο ανοιγμα.

 

Μείνε με 7.1.2 καλύτερα. Μονο πήγαινε ρυθμίσεις γενικά προσβασιμότητα και κλείσε 3 εφέ που έχει μέσα στην αύξηση αντίθεσης κάπως έτσι το ονομάζει. Πάνω από την μείωση κίνησης είναι.

Μην κανείς ενημέρωση σε 8 μια χαρά είναι και έτσι.

Και βάλε μέσα ότι θέλεις. Και αναβάθμιση αν θες να κανείς την κανείς από iTunes όχι ota για να χρειάζεσαι πχ 5gb ελεύθερα για να γίνει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μείνε με 7.1.2 καλύτερα. Μονο πήγαινε ρυθμίσεις γενικά προσβασιμότητα και κλείσε 3 εφέ που έχει μέσα στην αύξηση αντίθεσης κάπως έτσι το ονομάζει. Πάνω από την μείωση κίνησης είναι.

Μην κανείς ενημέρωση σε 8 μια χαρά είναι και έτσι.

Και βάλε μέσα ότι θέλεις. Και αναβάθμιση αν θες να κανείς την κανείς από iTunes όχι ota για να χρειάζεσαι πχ 5gb ελεύθερα για να γίνει

Καπως ετσι το σκεφτομαι,αλλα και με 8 μια χαρα τραβαει(το εχει γνωστος) Ποσο χωρο εχει το 8GB ελευθερο; Μπορει κανεις να μας στειλει μια εικονα;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5c 8G με iOS 8.3 και έχω 5.3G ελεύθερα βέβαια απο Σεπτέμβρη θα πάρουμε αναβάθμιση σε 9αρια τα οποία πιάνουν σύμφωνα με την Apple μολις 1.3G

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Έχω 5c 8G με iOS 8.3 και έχω 5.3G ελεύθερα βέβαια απο Σεπτέμβρη θα πάρουμε αναβάθμιση σε 9αρια τα οποία πιάνουν σύμφωνα με την Apple μολις 1.3G

 

Χαχαχα δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Λιγο μπορεί να υπάρξει μια μείωση στο σύστημα αλλά 1.3 δεν θα γίνει με τιποτα. Και οποίος το περιμένει θα περιμένει άδικα.

Μπορείς ήδη από τις beta να δεις ότι δεν ισχύει. Θα βρουν κανένα ψέμα για να το δικαιολογήσουν ότι θα πιάνει κανα 4gb το σύστημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Λιγο μπορεί να υπάρξει μια μείωση στο σύστημα αλλά 1.3 δεν θα γίνει με τιποτα. Και οποίος το περιμένει θα περιμένει άδικα.

Μπορείς ήδη από τις beta να δεις ότι δεν ισχύει. Θα βρουν κανένα ψέμα για να το δικαιολογήσουν ότι θα πιάνει κανα 4gb το σύστημα

 

1.3 πιάνει η OTA κατά τη λήψη/εγκατάσταση κι όπως σωστά προανέφερε ο Τάσος, το σύστημα και πάλι θα πιάνει 4GB. Εδώ από εποχές 3G σε 16άρα συσκευή θυμάμαι να έχω ελεύθερα 14.6 GB με την ενεργοποίηση της συσκευής απ' το κουτί.

 

Όσον αφορά το iOS 8, με την 8.3 πάει OK (με εξαίρεση την αυτονομία, που είναι απλά τραγική). Το iOS 7 είναι πιο ελαφρύ, φυσικά, όμως πλέον σε αρκετά σημεία φαίνεται ότι είναι «περυσινό»... Έχοντας αναβαθμίσει δε ξέρω τι προτιμώ πλέον, έχω συνηθίσει πολύ στις ευκολίες του iOS 8.

Μακάρι το iOS 9 όντως να τρέχει απροβλημάτιστα και στο 4S. Νομίζω ότι μετά από πολλά χρόνια έχουν πιάσει το νόημα ότι δεν ήταν κατάσταση αυτή.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

1.3 πιάνει η OTA κατά τη λήψη/εγκατάσταση κι όπως σωστά προανέφερε ο Τάσος, το σύστημα και πάλι θα πιάνει 4GB. Εδώ από εποχές 3G σε 16άρα συσκευή θυμάμαι να έχω ελεύθερα 14.6 GB με την ενεργοποίηση της συσκευής απ' το κουτί.

 

Όσον αφορά το iOS 8, με την 8.3 πάει OK (με εξαίρεση την αυτονομία, που είναι απλά τραγική). Το iOS 7 είναι πιο ελαφρύ, φυσικά, όμως πλέον σε αρκετά σημεία φαίνεται ότι είναι «περυσινό»... Έχοντας αναβαθμίσει δε ξέρω τι προτιμώ πλέον, έχω συνηθίσει πολύ στις ευκολίες του iOS 8.

Μακάρι το iOS 9 όντως να τρέχει απροβλημάτιστα και στο 4S. Νομίζω ότι μετά από πολλά χρόνια έχουν πιάσει το νόημα ότι δεν ήταν κατάσταση αυτή.

 

Το αρχείο της αναβάθμισης μπορεί να είναι 1.3 αλλά με την αποσυμπίεση και την εγκατάσταση θα πιάνει 4gb.

Υπάρχουν βίντεο που συγκρίνουν iOS 8.3 με iOS 9 και θα δείτε ότι σε παλιές συσκευές πιάνει πιο πολυ χώρο και κάνει και την συσκευή χειρότερη. Στο 5s και νεότερο καταλαμβάνει λιγότερο χώρο και δουλεύει πιο γρήγορα.

Παιδιά μετά από τόσα χρόνια με την Apple να πω ότι πιστεύω αν και δεν το θελω ότι θα μας κοροϊδέψουν για τον βωμό του χρήματος.

Θα δώσουν μια αναβάθμιση να αποτελειώσουν το 4s θα καλύψουν με κανένα ψέμα ότι το λειτουργικό θα πιάνει 1.3 και γενικά βρίσκουν τροπο να σε κάνουν να πάρεις άλλο τηλέφωνο ενώ είσαι απογοητευμένος χωρίς λόγο με το προηγούμενο αμέσως μετά την αναβάθμιση.

Το 4αρι δεν το έκαναν να πάει σαν αργή χελώνα με την 7.1.2;

Εχω αρχίσει να μην τους πιστεύω.

Μετά θα εμφανίσουν παλι κανα κόλπο μετά την αναβάθμιση να μην δουλεύει το wifi να μην έτσι αλλιώς. Να πετάξεις την συσκευή και να πάρεις άλλη.

Και τα ψέμματαε τις καινούργιες δηλώσεις ότι θα ανεβάσει την τιμή μια μεγαλύτερη μπαταρία δεν μπορώ να τα ακούω. 750€ το πουλάνε ποσό να πάει δηλαδή; Μια μπαταρία 20€ δεν κάνει.

Για αυτοκίνητο 80€ κάνει αυτοί την λένε 80€ στο Apple Store. Τρέλα πουλάνε κι εμείς την αγοράζουμε εμείς φταίμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχω 5c 8G με iOS 8.3 και έχω 5.3G ελεύθερα βέβαια απο Σεπτέμβρη θα πάρουμε αναβάθμιση σε 9αρια τα οποία πιάνουν σύμφωνα με την Apple μολις 1.3G

Αρα αναγκαστικα στο 16αρι...

Χαχαχα δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Λιγο μπορεί να υπάρξει μια μείωση στο σύστημα αλλά 1.3 δεν θα γίνει με τιποτα. Και οποίος το περιμένει θα περιμένει άδικα.

Μπορείς ήδη από τις beta να δεις ότι δεν ισχύει. Θα βρουν κανένα ψέμα για να το δικαιολογήσουν ότι θα πιάνει κανα 4gb το σύστημα

Οντως....για τα 4s και το 5...μειωθηκε ο χωρος....το λαγκ μετα τις beta θα στρωσει,εκτος αμα η Apple δεν τα διορθωσει.Παντως το iphone 5 ελεω 1GB Ram θα τρεχει πιο αξιοπρεπως απο το 4s...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω νέο θέμα.

Θα δώσω μια σιμ σήμερα και έχει iphone 4s.

Ή sim είναι κανονική. Τι μέγεθος να πω στο γερμανό να την κόψουν;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω νέο θέμα.

Θα δώσω μια σιμ σήμερα και έχει iphone 4s.

Ή sim είναι κανονική. Τι μέγεθος να πω στο γερμανό να την κόψουν;

 

Micro-sim...

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα προβλημα με ι φον 4ς

Εμφανιζει αυτο,

Καμια λυση υπαρχει?

 

Restore με DFU δοκίμασες; Αν δε δουλέψει τότε έχει θέμα hardware

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα προβλημα με ι φον 4ς

Εμφανιζει αυτο,

Καμια λυση υπαρχει?

 

έχεις κάνει jailbreak στη συσκευή σου;

Link to comment
Share on other sites

Ποτε jb ,το χε ξαναβγαλει πιο παλια αλλα εφτιαξε μονο του!το θεμα ειναι οτι παταω το power button για να σβησει αλλα δεν σβηνει αν παταω power + home κανει επανεκκινηση και αν πατησω το vol + κανει συνεχεια επανεκκινησεις,πως το κανω dfu?εχω να πιασω ι φον απο το 2012 και ολα πλεον ειναι αχνα και μπερδεμενα στο μυαλο μου!ευχαριστω Edited by zachar_ias
Link to comment
Share on other sites

Ποτε jb ,το χε ξαναβγαλει πιο παλια αλλα εφτιαξε μονο του!το θεμα ειναι οτι παταω το power button για να σβησει αλλα δεν σβηνει αν παταω power + home κανει επανεκκινηση και αν πατησω το vol + κανει συνεχεια επανεκκινησεις,πως το κανω dfu?εχω να πιασω ι φον απο το 2012 και ολα πλεον ειναι αχνα και μπερδεμενα στο μυαλο μου!ευχαριστω

 

Αν γράψεις στο YouTube dfu iPhone θα βρεις. Αφού μπει μετα κανείς restore από iTunes

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...