Jump to content

iPhone 4S


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον πρέπει να κλέισω το ένα από τα 2 (προφανώς του ipad) γιατί εξακολουθώ να λαμβάνω τα μηνύματα εκεί.

 

Μα γιατί όμως τα λαμβάνω εκεί. Αυτό έγινε μετά την τελευταία αναβάθμιση στο IOS.

 

Η φιλοσοφία του relay είναι να απαντάς απο οποια συσκευή έχεις πιο κοντά, φυσικά απενεργοποιείται. Τώρα αν έχεις προσθέσει όλες τις διευθύνσεις emails σε όλες τις συσκευές, είναι φυσικό και επόμενο να τα λαμβάνεις παντού. Αφαίρεσε τα Mails από τις συσκευές που δεν επιθυμείς :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας & ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις στα ερωτήματα/προβλήματα που ακολουθούν!!

 

Αρχικά να πω πως έχω στην κατοχή μου iPhone 4S 1 ημέρας :Ρ (newbie).

 

1)Ένα απο τα βασικά που θέλω να ρωτήσω είναι πως κατά το 1ο boot του τηλεφώνου δεν έγινε κανένα αυτόματο update στo iOS 8, παρά μόνο μου δίνει την επιλογή όταν παω στις ρυθμίσεις αν θέλω να κάνω την αναβάθμιση. Η ερώτηση μου είναι η εξής: υπάρχει κάποια στιγμή περίπτωση να υποχρεωθώ να κάνω το update? Επίσης, δε νομίζω, αλλά υπάρχει περίπτωση να κάνει update χωρίς να το πάρω πρέφα ενω θα έχω ανοιχτο το WiFi/3G?

 

2)Και κυριότερο μου πρόβλημα προς το παρόν Κάνω το 1ο boot του τηλεφώνου το οποίο ήρθε με 5% μπαταρία, αδειάζει και το αφήνω για μια πλήρη φόρτιση (περιπου 2.5 ώρες??). Μέσα σε σύνολο 10-11 ωρών από αρκετή χρήση ( ~ 3.5 ώρες χρήσης ~ 7-8 αναμονής) φτάνει η μπαταρία στο 5% ακριβώς (πραγματικά δεν με ενόχλησε γιατι έκανα χρήση που δεν πρόκειται να κάνω ξανά εφόσον το συνηθίσω). Το θέμα είναι πως στο 5%, κι ενώ ήμουν, αν θυμάμαι καλά στη λειτουργία της κάμερας, το τηλέφωνο έσβησε!!!! Με ένα γρήγορο search που έκανα στα κατατόπια σας -> το φόρτισα για 5λεπτά, έκανα hard reboot και τελείωσα την μπαταρία ξανά αλλά αυτή τη φορά έκλεισε στο 1% (λογικό). Πιστεύετε πως λύθηκε το πρόβλημα; Υποδεικνύει πως θα μου δημιουργήσει γενικά, θέματα στο μέλλον; Ακούω τις γνώμες σας.

 

Να στε καλά, και βρίστε με για το μεγάλο ποστ!

 

UPDATE: ~ 14 ώρες standby & ~4:30 ώρες usage! Μένει με 4% αυτή τη φορά και προσπαθώ να το φτάσω στο 1-2% μέχρι να το φορτίσω αλλα πάλι στη λειτουργία της κάμερας κλείνει στο 4%. Ειλικρινά δεν με ενοχλεί καθόλου η λεπτομέρεια, απλά θέλω τις γνώμες σας γιατί το παραπάνω ίσως να είναι μια ένδειξη πως η μπαταρία θα με ταλαιπωρήσει στο μέλλον... Γνώμες; Ευχαριστώ πολύ!!!

 

p.s: Πώς εξηγείται αυτή η διαφορά στο usage της μπαταρίας; 1η φορά 7-8h standby, 3.5h usage & 2η φορά 14h standby και 4:30 usage.....

Edited by kemman91
Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι φίλε με τέτοιες μετρήσεις....!!! Το ότι σου σβήνει στο 4% - 5% - 10% μην σε απασχολεί, είναι θέμα μπαταρίας. Κάνε καλές φορτίσεις και θα τα πας μια χαρά...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Όταν λες καλές φορτίσεις, τί ακριβώς εννοείς; sorry για το σπαμ αλλα συζήτηση να γίνεται :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Όταν λες καλές φορτίσεις, τί ακριβώς εννοείς; sorry για το σπαμ αλλα συζήτηση να γίνεται :lol:

σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ.δεν θα αφηνεις το κινητο να πεφτει κατω απο 20% και θα το φορτιζεις σε flight mode.μετα απο καμια 10ρια τεττοιες φορτισεις θα κανεις και μια πληρη αποφορτιση.καλο ειναι να φορτιζεις το κινητο και λιγη ωρα παραπανω.εγω ετσι κανω σχεδον σε ολα τα κινητα και πετυχαινω τα καλυτερα αποτελεσματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σου ειπα και σε προηγουμενο ποστ.δεν θα αφηνεις το κινητο να πεφτει κατω απο 20% και θα το φορτιζεις σε flight mode.μετα απο καμια 10ρια τεττοιες φορτισεις θα κανεις και μια πληρη αποφορτιση.καλο ειναι να φορτιζεις το κινητο και λιγη ωρα παραπανω.εγω ετσι κανω σχεδον σε ολα τα κινητα και πετυχαινω τα καλυτερα αποτελεσματα.

Ακριβώς..!!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι λογαριασμό αφήνεις να δουλέψει τα iMessage.

Εγώ τα δουλεύω με τον αριθμό μου. Όποτε μόνο σε μια συσκευή γίνεται να τα έχω.

Με το Id η το Mail γίνεται όντως αλλά δεν το δουλεύω έτσι

 

Με τις επιλογες του αριθμου, δουλευει κ στο iPad κ στο mac

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

iOS 8.1.3

Μικρή αναβάθμιση με πολλα MB (136)

Λέει ελευθερώνει χώρο και βελτιώνει γενικά bug! Αυτή τη 1 ώρα που το χειρίζομαι, οι διάφορες ειναι μηδαμινές! Απόδοση ίδια μέχρι στιγμής! Μπαταρία και περισσότερες πληροφορίες απο αύριο μεθαύριο!

Link to comment
Share on other sites

iOS 8.1.3

Μικρή αναβάθμιση με πολλα MB (136)

Λέει ελευθερώνει χώρο και βελτιώνει γενικά bug! Αυτή τη 1 ώρα που το χειρίζομαι, οι διάφορες ειναι μηδαμινές! Απόδοση ίδια μέχρι στιγμής! Μπαταρία και περισσότερες πληροφορίες απο αύριο μεθαύριο!

Για γράψε εντυπώσεις να δούμε αν πρεπει να την κατεβάσουμε..!!

Λογικά πρέπει να είναι καλύτερα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Για γράψε εντυπώσεις να δούμε αν πρεπει να την κατεβάσουμε..!!

 

Λογικά πρέπει να είναι καλύτερα τα πράγματα...

 

 

Καλημέρα! Λοιπόν μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμία τρανταχτή διαφορά σε απόδοση! Ολα λειτουργούν ομαλά χωρίς πρόβλημα! Όπως λειτουργούσαν και στην 8..1..2, εμένα προσωπικά η 8.1.2 ήταν άψογη χωρίς κανένα bug ή κόλλημα! Η να το πω καλύτερα ήταν σαν την 7.1..2! Αύξηση του ελεύθερου χώρου δεν είδα γιατί έκανα μέσω OTA, απο την άλλη βδομάδα θα κάνω setup as new μέσω iTunes και θα έχω περισσότερες εντυπώσεις! Τα αρχικά πάντως ειναι αυτά. Ειναι το ίδιο καλη με την 8.1.2 δεν έχω συναντήσει κάποιο κόλλημα-πρόβλημα, για μπαταρία δεν μπορώ να μιλήσω, αλλα πάνω κάτω τα ίδια θα ειναι, άμα δεν ενδιαφέρεται κάποιος για το jb δεν βρίσκω το λόγο να μείνει σε παλιότερη έκδοση.

Edited by thanasiskok
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λοιπόν κεχρί στιγμής δεν έχω δει καμία τρανταχτή διαφορά σε απόδοση! Ολα λειτουργούν ομαλά χωρίς πρόβλημα! Όπως λειτουργούσαν και στην 8..1..2, εμένα προσωπικά η 8.1.2 ήταν άψογη χωρίς κανένα bug ή κόλλημα! Η να το πω καλύτερα ήταν σαν την 7.1..2! Αύξηση του ελεύθερου χώρου δεν είδα γιατί έκανα μέσω OTA, απο την άλλη βδομάδα θα κάνω setup as new μέσω iTunes και θα έχω περισσότερες εντυπώσεις! Τα αρχικά πάντως ειναι αυτά. Ειναι το ίδιο καλη με την 8.1.2 δεν έχω συναντήσει κάποιο κόλλημα-πρόβλημα, για μπαταρία δεν μπορώ να μιλήσω, αλλα πάνω κάτω τα ίδια θα ειναι, άμα δεν ενδιαφέρεται κάποιος για το jb δεν βρίσκω το λόγο να μείνει σε παλιότερη έκδοση.

Ωραία, βασικά ούτε εγώ έχω προβλήματα με το 4S αλλά θα την περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Αρχικά, θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να παραγγείλω τζαμάκι για πίσω + μπαταρία για το 4s, για μελλοντική χρήση. Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν αποθέματα σε ανταλλακτικά π.χ. σε 1 χρόνο απο τώρα; Κρίνοντας πάντα, με το γεγονός πως είναι τηλέφωνο του 2011.

 

Τέλος, σε εσάς "κουδουνίζει" η συσκευή αν π.χ. την χτυπήσετε με τον δείκτη, πίσω στο τζάμι, κοντά στην περιοχή που βρίσκεται η κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Αρχικά, θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να παραγγείλω τζαμάκι για πίσω + μπαταρία για το 4s, για μελλοντική χρήση. Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν αποθέματα σε ανταλλακτικά π.χ. σε 1 χρόνο απο τώρα; Κρίνοντας πάντα, με το γεγονός πως είναι τηλέφωνο του 2011.

 

Τέλος, σε εσάς "κουδουνίζει" η συσκευή αν π.χ. την χτυπήσετε με τον δείκτη, πίσω στο τζάμι, κοντά στην περιοχή που βρίσκεται η κάμερα;

 

καλησπέρα φίλε μου. το κόστος της μπαταρίας είναι στα 13€ περίπου και κάπου εκεί είναι και το κόστος του backcover. Εάν η συσκευή σου, δεν έχει πρόβλημα, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος. Στη αγορά υπάρχουν ακόμη ανταλλακτικά για το πρώτο iPhone πόσο μάλλον για το iPhone 4s. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, αλλά δεν υπάρχει λόγος κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου. το κόστος της μπαταρίας είναι στα 13€ περίπου και κάπου εκεί είναι και το κόστος του backcover. Εάν η συσκευή σου, δεν έχει πρόβλημα, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος. Στη αγορά υπάρχουν ακόμη ανταλλακτικά για το πρώτο iPhone πόσο μάλλον για το iPhone 4s. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, αλλά δεν υπάρχει λόγος κατά τη γνώμη μου.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά την ερώτηση μου σχετικά με τον ήχο "κουδούνισμα" που κάνει το τηλέφωνο αν το χτυπήσεις μτ ο δείκτη του χεριού, κοντά στην περιοχή της κάμερας ισχύει, ή συμβαίνει μόνο σε μενα; Κάτι τελευταίο, εαν γνωρίζεις.. για την υπηρεσία "Find my iPhone" πρέπει να είναι ανοιχτά τα location service πάντα, ή σε μια τέτοια περίπτωση ενεργοποιούνται αυτόματα για να βρεθεί το τηλέφωνο;

 

EDIT: Τέσταρα το find my iPhone και θέλει πρόσβαση και στο ίντερνετ και στα location service. Δηλαδή, αν κλαπεί ή χαθεί δεν υπάρχει ελπίδα έτσι; Αν σκεφτούμε πως δεν γίνεται συνέχεια να μαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ :lol:

Σ' ευχαριστώ πολύ

Edited by kemman91
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά την ερώτηση μου σχετικά με τον ήχο "κουδούνισμα" που κάνει το τηλέφωνο αν το χτυπήσεις μτ ο δείκτη του χεριού, κοντά στην περιοχή της κάμερας ισχύει, ή συμβαίνει μόνο σε μενα; Κάτι τελευταίο, εαν γνωρίζεις.. για την υπηρεσία "Find my iPhone" πρέπει να είναι ανοιχτά τα location service πάντα, ή σε μια τέτοια περίπτωση ενεργοποιούνται αυτόματα για να βρεθεί το τηλέφωνο;

 

EDIT: Τέσταρα το find my iPhone και θέλει πρόσβαση και στο ίντερνετ και στα location service. Δηλαδή, αν κλαπεί ή χαθεί δεν υπάρχει ελπίδα έτσι; Αν σκεφτούμε πως δεν γίνεται συνέχεια να μαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ :lol:

Σ' ευχαριστώ πολύ

 

Εάν η συσκευή σου έχει χαθεί σε εξωτερικό χώρο δεν είναι απαραίτητη η πρόσβαση στο Internet. αρκούν οι υπηρεσίες τοποθεσίας. Εάν όμως χαθεί σε εσωτερικό χώρο τότε ναι πρέπει να υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο. Σε περίπτωση που η συσκευή χαθεί ή κλαπεί είναι άχρηστη, καθώς η ενεργοποίηση του activation lock απαιτεί το password του Apple ID.

 

Σε μία normal συσκευή δεν υπάρχει κανένας θόρυβος που αναφέρεις. Φυσικά πρόκειται για συσκευή ετών.. όποτε έχει λογική το τρίξιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά την ερώτηση μου σχετικά με τον ήχο "κουδούνισμα" που κάνει το τηλέφωνο αν το χτυπήσεις μτ ο δείκτη του χεριού, κοντά στην περιοχή της κάμερας ισχύει, ή συμβαίνει μόνο σε μενα; Κάτι τελευταίο, εαν γνωρίζεις.. για την υπηρεσία "Find my iPhone" πρέπει να είναι ανοιχτά τα location service πάντα, ή σε μια τέτοια περίπτωση ενεργοποιούνται αυτόματα για να βρεθεί το τηλέφωνο;

 

EDIT: Τέσταρα το find my iPhone και θέλει πρόσβαση και στο ίντερνετ και στα location service. Δηλαδή, αν κλαπεί ή χαθεί δεν υπάρχει ελπίδα έτσι; Αν σκεφτούμε πως δεν γίνεται συνέχεια να μαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ :lol:

Σ' ευχαριστώ πολύ

 

Η κάμερα μέσα μπορεί να κάνει κάποιον ήχο δεν ειναι προβλημα. Έτσι ειναι η κατασκευή.

Ανταλλακτικά θα βρίσκεις και σε 2-3 χρόνια.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο πρόβλημα που είχα αναφέρει σχετικά με το battery drain της οθόνης αφετηρίας/ lockscreen. Δυστυχώς ούτε με την 8.1.3 διορθώθηκε. Χάνει συνέχεια μπαταρία χωρίς λόγο 25 μέρες τώρα και δεν λέει να φτιάξει.

Έχετε να προτείνεται καμιά ιδέα ;

Να θυμίσω ότι έχω αλλάξει μπαταρία.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο πρόβλημα που είχα αναφέρει σχετικά με το battery drain της οθόνης αφετηρίας/ lockscreen. Δυστυχώς ούτε με την 8.1.3 διορθώθηκε. Χάνει συνέχεια μπαταρία χωρίς λόγο 25 μέρες τώρα και δεν λέει να φτιάξει.

Έχετε να προτείνεται καμιά ιδέα ;

Να θυμίσω ότι έχω αλλάξει μπαταρία.

 

Καλημέρα φιλε μου θα επιμείνω πως πρέπει να τη δει τεχνικός για να αποκλείσει hardware προβλημα. Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχει μια εβδομάδα περίπου που ενώ το σημα απο το wifi δεν φεύγει, κάποιες σελίδες δεν φορτώνουν ... Τι μπορει να φταίει ;; Επίσης, ενώ εχει αλλαχτεί το power button, μερικες φορες, ενώ το πιέζω είτε για να κλειδώσει η οθόνη είτε για να ανοίξει, δεν "πιανει"... Και χρείαζεται να το ξαναπατήσω 2-3 φορες ... Μπορω να κανω κατι;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχει μια εβδομάδα περίπου που ενώ το σημα απο το wifi δεν φεύγει, κάποιες σελίδες δεν φορτώνουν ... Τι μπορει να φταίει ;; Επίσης, ενώ εχει αλλαχτεί το power button, μερικες φορες, ενώ το πιέζω είτε για να κλειδώσει η οθόνη είτε για να ανοίξει, δεν "πιανει"... Και χρείαζεται να το ξαναπατήσω 2-3 φορες ... Μπορω να κανω κατι;;

 

Το κουμπί προφανώς δεν ήταν καλό.

Για το wifi έχω παρατηρήσει κι εγώ κάτι τέτοια. Κάνε αρχικά μια επανεκκίνηση το router

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί προφανώς δεν ήταν καλό.

Για το wifi έχω παρατηρήσει κι εγώ κάτι τέτοια. Κάνε αρχικά μια επανεκκίνηση το router

 

Μάλιστα.. Ευχαριστω πολυ! Δηλαδη δεν ειναι θεμα καθαρισμου ... :(

Εγινε!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Ευχαριστω πολυ! Δηλαδη δεν ειναι θεμα καθαρισμου ... :(

Εγινε!

 

Τι εννοείς καθαρισμού;

Ποσό σου κόστισε η αλλαγή;

Κακής ποιότητας ανταλλακτικό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς καθαρισμού;

Ποσό σου κόστισε η αλλαγή;

Κακής ποιότητας ανταλλακτικό

 

Μήπως "μάζεψε" τιποτα το ανταλλακτικο ...

Μαζι με την μπαταρια 57€.

Και με την ευκαιρία να ρωτησω ... Με περίπου πόσες ωρες χρήσης πρεπει να αδειάζει η μπαταρια ;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως "μάζεψε" τιποτα το ανταλλακτικο ...

Μαζι με την μπαταρια 57€.

Και με την ευκαιρία να ρωτησω ... Με περίπου πόσες ωρες χρήσης πρεπει να αδειάζει η μπαταρια ;;

 

Ποτε πρόλαβε;

Σχετικό ειναι η χρήση.

Μια μερα δεν βγάζεις;

Με μέτρια χρήση πρέπει να περνάει την ημέρα αλλά χωρίς δεδομένα και λοιπά πολλά. Μέτρια χρήση λιγο απο όλα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ποτε πρόλαβε;

Σχετικό ειναι η χρήση.

Μια μερα δεν βγάζεις;

Με μέτρια χρήση πρέπει να περνάει την ημέρα αλλά χωρίς δεδομένα και λοιπά πολλά. Μέτρια χρήση λιγο απο όλα.

 

Σωστα. Αν δεν το χρησιμοποιώ καθολου ειναι μια χαρα! Αλλα αν αρχίσω περιήγηση στο Ίντερνετ ή μουσική, κρατάει κανενα 3ωρο!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...