Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε unroot, βγάλε cwm και βάλε επίσημο recovery να γίνεις πάλι οσο πιο στοκ γίνεται, και μετά κάνε root με προσωρινό cwm, που με το πρώτο restart φεύγει, χωρίς να βάλεις kernel (που δεν χρειάζεται), και τα προβλήματα σου θα λυθούν. Με τον τρόπο αυτό απλά κάνεις push SU - busybox. Συνήθως οι περισσότεροι κάνουν root με philz που είναι μονταρισμενος στοκ κερνελ, κάτι που δεν χρειάζεται. Είναι σαν να θες να πλύνεις τα τζάμια στο αμάξι σου και αναγκάζεσαι να το βάψεις όλο για να έχεις καθαρά τζάμια.

 

Μπορείς να δώσεις κάποιο link;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ έχει οδηγίες. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1746794

Το είχα αναφέρει και παλαιότερα στο σχετικό thread για root (αρχές Αυγούστου αν θες να το ψάξεις να δεις και τι λένε όσοι το έκαναν) γιατί λύνει το πρόβλημα της αναγκαστικής αλλαγής kernel αλλά ποτέ δεν συμπεριλήφθηκε στο αρχικό post. Όχι πως και η αλλαγή kernel έχει πρόβλημα, αλλαυ οπως και να το κάνεις, αν δεν σου κάτσει καλά μία στις εκατό, έχεις θέμα, ενώ χωρίς αλλαγή κερνελ είναι ασφαλέστερο. Θυμίζω, πρέπει πλέον να γίνεις unroot με στοκ κερνελ και recovery.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση βασικου φασματος ειναι η xxms2 και ο αριθμος κατασκευης συμφωνα με τον οποιο κατευασα το αντιστοιχο αρχειο τελειωνει σε xwlsw. Η ρομ που εχω ειναι η official 4.1.2 την οποια εκανα εγκατασταση τον απριλιο-μαιο μεσω των ρυθμισεων->ενημερωση λογισμικου. Το αρχειο που κατεβασα ειναι του Philz. Το εβαλα στην sd, εκλεισα το τηλεφωνο μου και το ανοιξα με το συνδιασμο κουμπιων power+μεσαιο+volume. Αυτος ο συνδιασμος με πηγε σε ενα recovery menu κατι σαν bios, ακολουθησα τις οδηγιες και περασα το αρχειο. Απο τοτε αυτα τα προβληματα εμφανιζονται και το μενου bios εχει αλλαξει.

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση βασικου φασματος ειναι η xxms2 και ο αριθμος κατασκευης συμφωνα με τον οποιο κατευασα το αντιστοιχο αρχειο τελειωνει σε xwlsw. Η ρομ που εχω ειναι η official 4.1.2 την οποια εκανα εγκατασταση τον απριλιο-μαιο μεσω των ρυθμισεων->ενημερωση λογισμικου. Το αρχειο που κατεβασα ειναι του Philz. Το εβαλα στην sd, εκλεισα το τηλεφωνο μου και το ανοιξα με το συνδιασμο κουμπιων power+μεσαιο+volume. Αυτος ο συνδιασμος με πηγε σε ενα recovery menu κατι σαν bios, ακολουθησα τις οδηγιες και περασα το αρχειο. Απο τοτε αυτα τα προβληματα εμφανιζονται και το μενου bios εχει αλλαξει.

 

Ξαναβάλε με odin τον μαμά κερνελ της ρομ που είχες.

Δε θα χάσεις το ροοτ.

Αν και δε νομίζω ότι φταίει ο κερνελ του phil.

Link to comment
Share on other sites

Αχμ να ρωτησω τι μπορει να φταιει? Τι να κοιταξω γιατι δεν εχω ασχοληθει με android τοσο "βαθια".

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αχμ να ρωτησω τι μπορει να φταιει? Τι να κοιταξω γιατι δεν εχω ασχοληθει με android τοσο "βαθια".

 

Κάποια εφαρμογή μπορεί να φταίει ή αν πέρασες κάποιο mod μετά το root.

Κάνε αν θες αυτό που σου είπα, για να αποκλείσεις αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου και αν δεις ότι συνεχίζει, άρχιζε και ξήλωνε εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αρκετα το θεμα και προσεξα το εξης στο θεμα σου με τη custom ROM. Ο φιλος vassilis018 αναφερει οτι του κολαει και εχει ενα widget καιρου στη κεντρικη οθονη. Ετσι ακριβως και εγω. Εχω το transparent weather widget, κατεβασμενο απο play. Λες να φταιει αυτο? Επισης πηρα και backup ολες τις εφαρμογες μου με το titanium και απ οτι βλεπω ειναι αποθηκευμενες στην εσωτερικη μνημη των 16gb. Μηπως τωρα να δοκιμασω να βαλω την Pulse Rom, μου αρεσε στα screenshots.

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αρκετα το θεμα και προσεξα το εξης στο θεμα σου με τη custom ROM. Ο φιλος vassilis018 αναφερει οτι του κολαει και εχει ενα widget καιρου στη κεντρικη οθονη. Ετσι ακριβως και εγω. Εχω το transparent weather widget, κατεβασμενο απο play. Λες να φταιει αυτο? Επισης πηρα και backup ολες τις εφαρμογες μου με το titanium και απ οτι βλεπω ειναι αποθηκευμενες στην εσωτερικη μνημη των 16gb. Μηπως τωρα να δοκιμασω να βαλω την Pulse Rom, μου αρεσε στα screenshots.

 

Αν δε σε χαλάει που είναι 4.0.4 κάνεις ότι θες.

Βγάλε το widget και κάνε τις δοκιμές σου, αφού το υποπτεύεσαι.

Εμένα περιμένεις να σου πω το οκ; :cool:

Link to comment
Share on other sites

Από τη δευτέρα έχω βάλει τον apollo kernel 5.0 στην τελευταία slimbeam 4.2 από fusionjack.

Πολύ σταθερός (75 ώρες up time και συνεχίζει)και γρήγορος, πολύ καλή απόδοση σε μπαταρία και γενικώς δεν βρίσκω τίποτα αρνητικό.

Κανένα κόλλημα σε παιχνίδια και χαμηλότερη θερμοκρασία στο κινητό.

Όποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό απο dorimanx είναι η πρώτη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως θα βγάλω το λογότυπο της Vodacom που μου εμφανίζει κατά την ενεργοποίηση και κατά την απενεργοποίηση του τηλεφώνου με την lsz; είμαι ροοτ αν μπορεί να βοηθήσει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως θα βγάλω το λογότυπο της Vodacom που μου εμφανίζει κατά την ενεργοποίηση και κατά την απενεργοποίηση του τηλεφώνου με την lsz; είμαι ροοτ αν μπορεί να βοηθήσει αυτό.

 

Πρέπει να έχεις custom recovery.

Αν έχεις, εγκαθιστάς αυτό: http://www.4shared.com/zip/yNeEzTH0/Stratos_S2_Unbranded_Animation.html

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις custom recovery.

Αν έχεις, εγκαθιστάς αυτό: http://www.4shared.com/zip/yNeEzTH0/Stratos_S2_Unbranded_Animation.html

 

Πώς βλέπω αν έχω custom recovery; Πάντως το ροοτ το έκανα σε stock kernel, κάτι άλλο πέρα από το ροοτ δεν έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες πως κανω root στην τελευταια ελληνικη version;Δεν εχω καρτα μνημης
Link to comment
Share on other sites

Πώς βλέπω αν έχω custom recovery; Πάντως το ροοτ το έκανα σε stock kernel, κάτι άλλο πέρα από το ροοτ δεν έχω κάνει.

 

Αν έκανες με αυτον το τρόπο root έχεις cwm .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Προχθες, επειδη βαρεθηκα την CM ειπα να δοκιμασω για πρωτη φορα την Paranoid Android... Αφου την περασα και την εστησα κι ενω δεν φαινοταν το παραμικρο προβλημα, διαπιστωσα το εξης "κουλο":

 

Οταν η συσκευη με ρωτουσε για καποια ενεργεια (π.χ. Allow/Deny σε περιπτωση εφαρμογης που ζητουσε Superuser) δεν πατιοταν με τιποτα η μια ή η αλλη επιλογη... Ηθελε 5-6 προσπαθειες για να το "καταλαβει"... Αντιθετα, δεν υπηρχε κανενα αλλο προβλημα, οταν επελεγα να ανοιξω καποια εφαρμογη, ή οταν εκανα καποια ρυθμιση κλπ.

 

Αφου ειδα οτι δεν ηταν τυχαιο (συνεβαινε συνεχεια) την εβγαλα και δοκιμασα την Rootbox... Εδω κανενα προβλημα, με το ιδιο ακριβως στησιμο!!!

 

Τα αναφερω ολα αυτα καθαρα για την εμπειρια... Αν καποιος φιλος εχει διαπιστωσει κατι αντιστοιχο, ας μας το πει, ετσι να δουμε αν ηταν μονο θεμα δικο μου ή γενικο!

 

Υ.Γ. εννοειται οτι εκανα ΟΛΑ τα απαραιτητα wipes, γενικα δεν αφηνω τιποτα "ορθιο" πριν & μετα την εγκατασταση νεας rom...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα η cm ρουφαει πολυ μπαταρια σε αντιθεση με lsw ρουτ κ καποιες αλλαγες σε εφαρμογες που φτανω ακομα κ τις 2 μερες.

 

...το σβηνεις την νυχτα? Αν το σβηνεις, ΟΚ, φυσιολογικο μου φαινεται... Αν δεν το σβηνεις, ποσο χρησιμοποιεις data? Αν τα χρησιμοποιεις απο ελαχιστα εως καθολου, τοτε ΙΙΙΙΙΣΩΣ να γινεται. Αν τα χρησιμοποιεις πολυ, παω να πηδηχτω απο το παραθυρο!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Προχθες, επειδη βαρεθηκα την CM ειπα να δοκιμασω για πρωτη φορα την Paranoid Android... Αφου την περασα και την εστησα κι ενω δεν φαινοταν το παραμικρο προβλημα, διαπιστωσα το εξης "κουλο":

 

Οταν η συσκευη με ρωτουσε για καποια ενεργεια (π.χ. Allow/Deny σε περιπτωση εφαρμογης που ζητουσε Superuser) δεν πατιοταν με τιποτα η μια ή η αλλη επιλογη... Ηθελε 5-6 προσπαθειες για να το "καταλαβει"... Αντιθετα, δεν υπηρχε κανενα αλλο προβλημα, οταν επελεγα να ανοιξω καποια εφαρμογη, ή οταν εκανα καποια ρυθμιση κλπ.

 

Αφου ειδα οτι δεν ηταν τυχαιο (συνεβαινε συνεχεια) την εβγαλα και δοκιμασα την Rootbox... Εδω κανενα προβλημα, με το ιδιο ακριβως στησιμο!!!

 

Τα αναφερω ολα αυτα καθαρα για την εμπειρια... Αν καποιος φιλος εχει διαπιστωσει κατι αντιστοιχο, ας μας το πει, ετσι να δουμε αν ηταν μονο θεμα δικο μου ή γενικο!

 

Υ.Γ. εννοειται οτι εκανα ΟΛΑ τα απαραιτητα wipes, γενικα δεν αφηνω τιποτα "ορθιο" πριν & μετα την εγκατασταση νεας rom...

 

Την είχα δουλέψει και δεν είχα κανένα πρόβλημα, μιλάω για την 4.3 ,τώρα μήπως είχες μέσα και το super SU και τα έκανε αυτά;εγώ είχα αυτό το πρόβλημα στην pac 4.3.1 γιατί κατά λάθος ενεργοποίησα το talkback, μιλάμε δεν μπορούσα ούτε να το ξεκλειδώσω

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Την είχα δουλέψει και δεν είχα κανένα πρόβλημα, μιλάω για την 4.3 ,τώρα μήπως είχες μέσα και το super SU και τα έκανε αυτά;εγώ είχα αυτό το πρόβλημα στην pac 4.3.1 γιατί κατά λάθος ενεργοποίησα το talkback, μιλάμε δεν μπορούσα ούτε να το ξεκλειδώσω

 

Βασικα επανεφερα με το Titanium τις εφαρμογες μου, πρεπει να τσεκαρω αυτο που λες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως οταν ανοιγει αυτο το παραθυρο για τα permissions κανει διεργασιες απο πισω το ιδιο το προγραμμα οπως πχ να ψαχνει για αρχεια κλπ κ γιαυτο για 5-6 δευτερολεπτα "κολαει" το τηλεφωνο? Μηπως δλδ ανεβαζει 100% cpu? Edited by psycoclan1

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οταν ανοιγει αυτο το παραθυρο για τα permissions κανει διεργασιες απο πισω το ιδιο το προγραμμα οπως πχ να ψαχνει για αρχεια κλπ κ γιαυτο για 5-6 δευτερολεπτα "κολαει" το τηλεφωνο? Μηπως δλδ ανεβαζει 100% cpu?

 

στην 4.3 και πανω τα εχουν βγαλει τα permisions

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μηπως οταν ανοιγει αυτο το παραθυρο για τα permissions κανει διεργασιες απο πισω το ιδιο το προγραμμα οπως πχ να ψαχνει για αρχεια κλπ κ γιαυτο για 5-6 δευτερολεπτα "κολαει" το τηλεφωνο? Μηπως δλδ ανεβαζει 100% cpu?

 

Δεν γινοταν μονο σε αυτο το σημειο, σαν παραδειγμα το ανεφερα... Γινοταν σε οποια περιπτωση το λειτουργικο ζητουσε απαντηση μεταξυ 2 επιλογων... Στην Rootbox παντως, δεν γινεται αυτο... ;)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...