Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω την ρομ 4.1.2 xwlsw και θελω να βαλω εναν καλο και σταθερο kernel ποιον μου προτεινετε προς το παρον εχω τον siyah-s2-v6.0b5+

 

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές έχει πολύ καιρό που φοράω μόνο jellybam η οποία πλέον έχει μετονομαστεί σε bam rom λόγω του ότι έρχεται το kit kat.

Αυτή τη στιγμή είμαι με την bam rom 1.0.0 rc1 και μπορώ να πω ότι πλησιάζει την τελειότητα. Απλά δοκιμάστε την.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Εψαξα λιγο μερικες Ρομ και ειδα οτι αυτοι εδω εχουν τη 4.3 και απο ενα βιντεακι στο youtube μου αρεσε οπτικα. Θελω να ρωτησω τα εξης. Την εχει δοκιμασει ως τωρα κανενας στο s2 να μου πει αν αξιζει οντως? και αν ναι μπορειτε να με βοηθησετε με την εγκατασταση γιατι ειναι η πρωτη ρομ που λεω να βαλω και δεν ξερω τον τροπο. Εχω κατεβασει το odin αλλα απο εκει και περα μαυρα μεσανυχτα! :) . Στη σελιδα της Ρομ εχουν οδηγιες αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοει να καθαρισω τη cache και την dalvik cache. Επισης η ρομ αυτη υποστηριζει ελληνικα? Δεν εχω προβλημα με τα αγγλικα αλλα να μπορω να γραψω ελληνικα οταν το θελω. Α και με τις επαφες μου και τα μηνυματα τι γινεται? Παιρνω backup με το titanium και ειμαι οκ ή θελει κατι παραπάνω?

 

Αν και εχεις ηδη παρει μερικες απαντησεις, να σου πω τα εξης:

 

Πρωτα απ'ολα, το Odin δεν χρειαζεται για να περασεις την οποιαδηποτε custom rom.

 

Δευτερον, πριν την περασεις, κανεις wipe data/factory reset απο recovery. Εγω κανω και format system απο το menu Mounts and Storage, παλι απο recovery.

 

Μετα κανεις Install zip from sd card και επιλεγεις το αρχειο της rom που (εννοειται οτι θα) εχεις στην sd καρτα σου. Αν η rom ειναι AOSP/AOKP/CM θα πρεπει να περασεις και τα Gapps (Google Applications δηλ. Gmail, Store κλπ.) παλι με τον ιδιο τροπο (install zip from sd card). "Προσφερονται" μαζι με την rom, σε διαφορετικο zip - εννοειται!

 

Συνηθως μετα κανουμε και wipe cache και μετα reboot (βλεπεις και τις οδηγιες της rom, βεβαιως-βεβαιως)

 

Αυτα!!!

 

Υ.Γ. ΟΛΕΣ οι Rom εχουν Ελληνικα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατες ολες οι απαντησεις. Οσον αφορα τον τηλεφωνικο μου καταλογο, αυτος επαναφερεται αν εχω παρει backup με το titanium, σωστα? απλα μετα την αλλαγη της ROM θα χρειαστει να το κανω ξανα εγκατασταση. Stabill θα σου ηταν ευκολο να μου διευκρινισεις το δευτερο βημα? Πως κανουμε αυτες τις ενεργειες? Αν καταλαβα καλα ειναι επιλογες μεσα απο το μενου που βγαινει οταν με κλειστο το κινητο πατησω το συνδιασμο με τα 3 κουμπια power-home-vol up. Σωστα?

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κατατοπιστικοτατες ολες οι απαντησεις. Οσον αφορα τον τηλεφωνικο μου καταλογο, αυτος επαναφερεται αν εχω παρει backup με το titanium, σωστα? απλα μετα την αλλαγη της ROM θα χρειαστει να το κανω ξανα εγκατασταση. Stabill θα σου ηταν ευκολο να μου διευκρινισεις το δευτερο βημα? Πως κανουμε αυτες τις ενεργειες? Αν καταλαβα καλα ειναι επιλογες μεσα απο το μενου που βγαινει οταν με κλειστο το κινητο πατησω το συνδιασμο με τα 3 κουμπια power-home-vol up. Σωστα?

 

Ο τηλ. καταλογος επαναφερεται αυτοματα απο την Google (εφ'οσον εχεις ΗΔΗ ορισει τις επαφες σου ως επαφες Google). Οταν εγκατασταθει η rom, στο ξεκινημα σε ρωταει αν θελεις να επανελθουν επαφες/wifi με passwords και διαφορα αλλα που κρατιουνται backup... Αν δεν τις εχεις ορισει ετσι, δεν ξερω αν βοηθαει το Titanium σε αυτο...

 

Για την αλλη σου ερωτηση, ναι, ετσι γινεται...!!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος 4.3-based ROM με αρκετές εφαρμογές στην μνήμη του κινητού, να μας πεί αν όντως βελτιώνεται η ταχύτητα της μνήμης ?

 

[Ρωτάω γιατί η 4.3 υποτίθεται πως υποστηρίζει ΤRIM για την μνήμη του κινητού...για όσους δεν έχουν πολύ επαφή, με απλά λόγια είναι κάτι σαν το defrag ( ανασυγκρότηση) που γίνεται στους μηχανικούς σκληρούς δίσκους....]

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος 4.3-based ROM με αρκετές εφαρμογές στην μνήμη του κινητού, να μας πεί αν όντως βελτιώνεται η ταχύτητα της μνήμης ?

 

[Ρωτάω γιατί η 4.3 υποτίθεται πως υποστηρίζει ΤRIM για την μνήμη του κινητού...για όσους δεν έχουν πολύ επαφή, με απλά λόγια είναι κάτι σαν το defrag ( ανασυγκρότηση) που γίνεται στους μηχανικούς σκληρούς δίσκους....]

 

Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την 4.2.2

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την 4.2.2

 

Δηλαδη προς το καλυτερο;:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω την ρομ 4.1.2 xwlsw και θελω να βαλω εναν καλο και σταθερο kernel ποιον μου προτεινετε προς το παρον εχω τον siyah-s2-v6.0b5+

 

Ευχαριστω:)

 

Αν είσαι σε stock δοκίμασε Apollo

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή σε original jellybean 4.1.2 όταν χτυπύσε ringtone ξεκουφαινόσουν και με rootbox 4.2 ακούγεται πολύ λιγότερο ξέρουμε κάτι που να το φτιάχνει αυτό? Χωρίς κίνδυνο να πάθει τίποτα το ηχείο?
Link to comment
Share on other sites

οχι για ποιο λογο?

 

Λεω μηπως...! Προσφατα αφησα για μια-δυο ημερες την cm κι εβαλα rootbox, ετσι για αλλαγη... Μου κρασαρε 2 φορες και γενικα "κατι" δεν μου αρεσε, παντα συγκριτικα με την cm... Και μιλαω για 4.2.2, οχι για 4.3 που (πιθανον) να μην εχει "εξελιχθει" ακομα τοσο πολυ στην συσκευη μας...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοον, έβαλα τη slim bean 4.3 χθες βράδυ και ξενυχτησα για πάρτυ της :) Η εγκατάσταση είναι γελοία κυριολεκτικά και το συνιστω άφοβα στους φιλους που το σκέφτονται. Κανει boot για πρωτη φόρα και μπαίνω σε ενα περιβαλλον εντελώς άδειο. Έχει μεσά το nova launcher για αρχική οθόνη και τίποτα άλλο απο τα γνωστά προγράμματα της Google ή της Samsung. Μπαίνω στο ίντερνετ και κατεβαζω απο τη σελιδα τους ενα zip με ολά τα προγράμματα. Συγκεκριμένα το αρχείο έγραφε AIO (all in one). Κάνω reboot στο recovery το εγκαθιστω και μετα εμφανίστηκαν αρκέτα απο τα gapps (Google apps), όχι όμως μερικές απο τις σημαντικές εφαρμογές οπώς το ραδιόφωνο, το music play και ο client του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Τα δυο τελευταια μάλιστα crashαρουν συνεχεία με σχετικό μήνυμα αναφοράς. το music play το κατέβασα ξάνα απο το play και δούλεψε αλλά σε επόμενο update της ROM ξάνα χάλασε και κανω την ιδία διαδικασία ξανά και ξανά. Το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο οπώς και το ραδιόφωνο δε τα βρήκα στο play και δε ξέρω που να ψαξω.

 

Σε γενικές γραμμές είναι σταθερή η rom, και πηγαίνει σφαίρα. Φυσικά να αναφέρω σε παιδιά που οπώς και εγώ δεν έχουνε δει ποτε custom rom η ROM παει σφαίρα γιατί σε σχέση με τη stock γιατί η stock εχει πολλά περισσότερα οπτικά εφέ και γενικότερα είναι πιο ωραία οπτικα, αλλά αυτό βεβαία είναι προσωπική άποψη.

 

Τα widgets στο σημειό που είμαι είναι ελάχιστα σε σημειό που δεν έχω ουτε για "ενημέρωσή καιρού".

 

Οτάν συνδέσεις τα ακουστικά δεν σου εμφανίζει στο status bar επιβεβαίωση. Το lock screen είναι παρα πολύ απλό χωρίς ιδιαιτέρα χαρακτηριστικα παραμετροποιησης και για να πω την αλήθεια περίμενα να μπορεί να ξεκλειδώσει οπώς το s3 ή πιο εξελιγμένα galaxy.

 

Το πληκτρολόγιο είναι πολύ καλυτερα απ τη προηγούμενος "βλακεία" της 4.1.2 και υποστηριζει swype. Επίσης κολαει πολύ λιγοτερο και το συστημα ορθογραφίας δείχνει να δουλεύει σταθερά. (με αυτό γράφω τώρα).

 

Η πλοήγηση στο ίντερνετ με οποιονδήποτε browser είναι αισθητά ταχύτερη και πολύ stable.

 

Η σύνδεση σε wifi είναι σταθερή και πολύ πιο αξιόπιστη (στην 4.1.2 είχα συχνές αποσυνδεσεις). Το 3g επίσης πιο δυνατό σε σήμα και πολύ πιο αξιόπιστο.

 

Η μπαταρία καταναλώνεται πιο Γρηγορά απ την 4.1.2 οποτε προσέξτε μη μεινετε χωρίς κινητό κατα τη διαρκεια της μέρας.

 

Καταλήγοντας δείχνει αξιόπιστη λύση παρόλαυτα θέλει πολύ δουλεια για να το φτασει κάποιος σε σημείο που να είναι και λειτουργική.

 

Ελπίζω να βοηθησα.

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοον, έβαλα τη slim bean 4.3 χθες βράδυ και ξενυχτησα για πάρτυ της :) Η εγκατάσταση είναι γελοία κυριολεκτικά και το συνιστω άφοβα στους φιλους που το σκέφτονται. Κανει boot για πρωτη φόρα και μπαίνω σε ενα περιβαλλον εντελώς άδειο. Έχει μεσά το nova launcher για αρχική οθόνη και τίποτα άλλο απο τα γνωστά προγράμματα της Google ή της Samsung. Μπαίνω στο ίντερνετ και κατεβαζω απο τη σελιδα τους ενα zip με ολά τα προγράμματα. Συγκεκριμένα το αρχείο έγραφε AIO (all in one). Κάνω reboot στο recovery το εγκαθιστω και μετα εμφανίστηκαν αρκέτα απο τα gapps (Google apps), όχι όμως μερικές απο τις σημαντικές εφαρμογές οπώς το ραδιόφωνο, το music play και ο client του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Τα δυο τελευταια μάλιστα crashαρουν συνεχεία με σχετικό μήνυμα αναφοράς. το music play το κατέβασα ξάνα απο το play και δούλεψε αλλά σε επόμενο update της ROM ξάνα χάλασε και κανω την ιδία διαδικασία ξανά και ξανά. Το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο οπώς και το ραδιόφωνο δε τα βρήκα στο play και δε ξέρω που να ψαξω.

 

Σε γενικές γραμμές είναι σταθερή η rom, και πηγαίνει σφαίρα. Φυσικά να αναφέρω σε παιδιά που οπώς και εγώ δεν έχουνε δει ποτε custom rom η ROM παει σφαίρα γιατί σε σχέση με τη stock γιατί η stock εχει πολλά περισσότερα οπτικά εφέ και γενικότερα είναι πιο ωραία οπτικα, αλλά αυτό βεβαία είναι προσωπική άποψη.

 

Τα widgets στο σημειό που είμαι είναι ελάχιστα σε σημειό που δεν έχω ουτε για "ενημέρωσή καιρού".

 

Οτάν συνδέσεις τα ακουστικά δεν σου εμφανίζει στο status bar επιβεβαίωση. Το lock screen είναι παρα πολύ απλό χωρίς ιδιαιτέρα χαρακτηριστικα παραμετροποιησης και για να πω την αλήθεια περίμενα να μπορεί να ξεκλειδώσει οπώς το s3 ή πιο εξελιγμένα galaxy.

 

Το πληκτρολόγιο είναι πολύ καλυτερα απ τη προηγούμενος "βλακεία" της 4.1.2 και υποστηριζει swype. Επίσης κολαει πολύ λιγοτερο και το συστημα ορθογραφίας δείχνει να δουλεύει σταθερά. (με αυτό γράφω τώρα).

 

Η πλοήγηση στο ίντερνετ με οποιονδήποτε browser είναι αισθητά ταχύτερη και πολύ stable.

 

Η σύνδεση σε wifi είναι σταθερή και πολύ πιο αξιόπιστη (στην 4.1.2 είχα συχνές αποσυνδεσεις). Το 3g επίσης πιο δυνατό σε σήμα και πολύ πιο αξιόπιστο.

 

Η μπαταρία καταναλώνεται πιο Γρηγορά απ την 4.1.2 οποτε προσέξτε μη μεινετε χωρίς κινητό κατα τη διαρκεια της μέρας.

 

Καταλήγοντας δείχνει αξιόπιστη λύση παρόλαυτα θέλει πολύ δουλεια για να το φτασει κάποιος σε σημείο που να είναι και λειτουργική.

 

Ελπίζω να βοηθησα.

 

Για ράδιο θα βάλεις το spirit fm

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την τελευταία αναβάθμιση cm 10.2 και το τηλέφωνο δεν συνδέεται με το κομπιούτερ. Ο εντοπισμός σφαλμάτων είναι τικαρισμένος. Ξέρει κάποιος τον λόγο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία πως πάει η 4.3? Σε σχέση με 4.1 ή 4.2?

 

Διάβασε το ποστ μου.παραπανω Οσον αφορα τις εντυπώσεις μου.για την επιδοση της μπαταρίας στην 4.3

 

Το spirit Fm δεν δουλεύει σε εμένα. ανοίγει κανονικά αλλά δεν έχει ήχο. καθόλου.

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποιά 4.3 προτείνετε που να είναι λειτουργική;

 

Αυτη τη στιγμη "στηνω" απο την αρχη την πιο προσφατη nightly της Cyanogen, την οποια ΠΑΝΤΑ εμπιστευομαι. Η προσπαθεια για update απ'ευθειας απο την 4.2.2 δεν μου "δεχθηκε" καποιες ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες, ουτε μπορουσε να μου τις επαναφερει (μεσω Titanium) οποτε το δοκιμαζω απο την αρχη.

 

Θα δω πως θα παει και θα επανελθω...

 

Υ.Γ. Παντως το "λειτουργικη" εξαρταται απο πολλα πραγματα, οχι μονο απο την ιδια την rom... Π.χ. απο καποια εφαρμογη, η οποια δεν ειναι "ετοιμη" για 4.3 και να δημιουργει προβληματα...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο αρκετες μερες της nordic xwms1, ρουταρισμενη, εξω ολες οι αχρηστες εφαρμογες και με wifi και 3g σε κανονικη χρηση, αλλα το 3g παντα ανοιχτο, βγηκε αυτο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.:)

 

http://i43.tinypic.com/2q0koi0.png

 

http://i41.tinypic.com/10gfpuf.png

 

http://i44.tinypic.com/2ntk0ex.png

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Θυμηστε μου κατι βρε παιδια... τωρα που εστησα την cm 4.3, μπορω να περασω τον Dori ή επρεπε να το ειχα κανει? Θα αρκει ενα wipe cache?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θυμηστε μου κατι βρε παιδια... τωρα που εστησα την cm 4.3, μπορω να περασω τον Dori ή επρεπε να το ειχα κανει? Θα αρκει ενα wipe cache?

 

Κοίτα οι τελευταίες έχουν βγάλει πρόβλημα γιατί έχουν αλλάξει κάτι οι της cm ,γι'αυτό και δεν βγάζουν nightly οι της pac. Πάρε backup, περνά πρώτα το kernel wipe και μετά τον. Ντορι. Πέρασε τον 9.43ν1 είναι κορυφή γιατί διόρθωσε τον bfq .

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...