Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν μπορω να κανω εγκατασταση απο το play store σημερα με τπτ

 

Delete τον gmail λογαριασμό σου, και ξαναπέρασέ τον. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Delete τον gmail λογαριασμό σου, και ξαναπέρασέ τον. :)

 

πως το κανω φιλε? μηπως να σβησω ολο το account?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

πως το κανω φιλε? μηπως να σβησω ολο το account?

 

Ναι όλο σβήστο, απλά να είσαι σίγουρος οτι έχεις κανει συγχρονισμό (πριν τον σβήσεις) έτσι ώστε μετά που θα τον περάσεις πάλι να έχει τις επαφές σου και το ημερολόγιό σου.

 

Settings > Accounts (Google) > click στο email > click τις τελίτσες πάνω δεξιά > Remove account

Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει + 2 γραμματακια στο τελος? το ιδιο μπορεις να πεις και για ενα γραμματακι στην αρχη

 

αν εκανα σημερα τη μετατροπη θα επελεγα takju , αυτη τη στιγμη δεν εχω τη διαθεση να κανω backup κτλ oυτε ειναι τοσο τραγικο να περιμενω λιγο παραπανω

 

ξερω παντως ατομο που ειναι με takju και δεν εχει κανενα θεμα

 

Συμφωνώ με την απάντησή σου, με μια παρατήρηση μόνο, ότι αν προσέξεις τι κάνεις, δεν "χρειάζεται" backup

και εγώ είμαι με takju από εχθές (πρώτα takju 4.1.2+OTΑ και εν συνεχεία από την αρχή φλασάρισμα την 4.2) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα/κίνδυνο όπως το είδα. (έριξα ένα μικρό ψάξιμο αρχικά βέβαια, συγκρίνοντας τις 4.1.2 yakju/takju όπου διαφορετικά ήταν μόνο τα system(προφανώς) και recovery), φλασάρεις όλη τη ROM ΕΚΤΟΣ από το userdata.img που είναι το κενό partition, κάνεις erase την cache, και είναι σαν να μην άλλαξε τπτ στο κινητό.. με όλες τις εφαρμογές μου όπως τις είχα.., μόνο "πρόβλημα" που δεν μου έκανε root (ή καποιο σκάλωμα είχε φάει το toolkit), οπότε το root-αρα με temp CWM και SuperSU.

Και όπως το βλέπω, δεν έχω ουσιαστικό λόγο να ξαναβάλω και yakju.. (χωρίς το google wallet που απενεργοποιείται από την αρχή, έχω την εντύπωση ότι είναι ίδιες πρακτικά)

Link to comment
Share on other sites

Την έχω διαβάσει στα γρήγορα τη διαδικασία αλλά δεν είμαι για πειραματισμούς αυτή τη στιγμή

(Είμαι και λίγο περιορισμένης ευθύνης σήμερα :lol: )

 

Θέλω να κάνω απλά αυτό που ξέρω , θα περιμένω το zip για yakju, δεν πρέπει να αργήσει πολύ (ήδη έπρεπε να το είχαμε )

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Την έχω διαβάσει στα γρήγορα τη διαδικασία αλλά δεν είμαι για πειραματισμούς αυτή τη στιγμή

(Είμαι και λίγο περιορισμένης ευθύνης σήμερα :lol: )

 

Θέλω να κάνω απλά αυτό που ξέρω , θα περιμένω το zip για yakju, δεν πρέπει να αργήσει πολύ (ήδη έπρεπε να το είχαμε )

 

άντε παιδί μου ! άντε και το περιμένουμε! εγώ μόνο ανησυχώ μην τυχόν χρειαστεί φλασάρισμα απο την αρχή αν δεν "κάτσει" καλά τo update. Παίζει να χάσουμε το ρουτ αυτή την φορά? Με την 4.1.2 δεν έχασα το ρουτ πάντως.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

axaxaxa στην 4.2 οταν η μπαταρια εχει φορτισει , η ελληνικη μετφραση ειναι :

χρεωθηκε "charged"

 

 

http://s16.postimage.org/os9l8wc9h/Screenshot_2012_11_15_00_19_25.jpg

Edited by cdcd_x
Link to comment
Share on other sites

Καλα και η jb δε παει πισω με τη "δωρεαν" μνημη..translate ftw
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

τελικα ενεδωσα κι εγω σε 4.2 takju :p

 

Έτσι όπως το βλέπω τελικά, λάθος που διαλέξαμε την yakju εξαρχής, αμα είναι να μην έρχεται πρώτο το update. Τα ίδια θα τραβάμε συνέχεια.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

μεχρι του χρονου τετοια εποχη θα ειμαστε up to date

 

με τα φετινα δεδομενα δεν αποκλειεται με το που γινει η παρουσιαση του νεου nexus (που πανω κατω βγαινουν αυτη τη περιοδο ) να μην παρουμε το τοτε νεο update, αλλα μεχρι τοτε εχουμε ακομα δρομο

 

ενταξει παντως ωραιο το 4.2 , αλλα ειναι ουσιαστικα ενα "σουλουπωμα" του 4.1 , δηλαδοι οι κατοχοι nexus s δε χανουν κατι φοβερο και δε θα συνεχισουν να χανουν μεχρι να βγει ενα major update που θα εχει πιο ριζικες αλλαγες

 

παντως εχω λιγο μπερδευτει με το πληκτρολογιο και το ελληνικο λεξικο... θα το κοιταξω λιγο ακομα

 

ΥΓ οποιος εχασε τα developers option , μην ανησυχει εμφανιζονται ξανα και μονιμα με 7 πατηματα πανω στην εκδοση του firmware στα settings

 

εδιτ , το κατεβαζεις το ελληνικο λεξικο (αν εχεις αγγλικα).. δε το προσεξα , χαζος

 

καθολου κακο θα ελεγα.. και το "swype" δουλευει ικανοποιητικα, θα το κρατησω λιγο να το δοκιμασω

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πόσους μήνες κλείνει το galaxy nexus απο την επίσημη παρουσίαση του? για τους 18 εχει ακόμη χρόνο?

13 μηνες για την ακριβεια..

Link to comment
Share on other sites

και το nexus s , κυκλοφορησε στην αγορα (οχι παρουσιαστηκε) στις 16/12/10

 

αρα αν υποθεσουμε οτι σταματησε να υποστηριζεται τωρα ειχε ουσιαστικα υποστηριξη 23 μηνων

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

το κατεβαζεις το ελληνικο λεξικο (αν εχεις αγγλικα)..

 

Τι εννοείς; Εγώ δεν βλέπω να έχει ελληνικό λεξικό. Επίσης το swipe δεν δουλεύει στα ελληνικά.

 

Αλλη μία παρατήρηση, ΕΧΕΙ το καινούργιο mode, landscape, στη camera.

Edited by firiel
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

και το nexus s , κυκλοφορησε στην αγορα (οχι παρουσιαστηκε) στις 16/12/10

 

αρα αν υποθεσουμε οτι σταματησε να υποστηριζεται τωρα ειχε ουσιαστικα υποστηριξη 23 μηνων

 

ελπίζω η στήριξη απο την Google να μην είναι βάσει χρονοδιαγράμματος, αλλά, βάσει hardware. Για αυτό και ξεχωρίζει! Άλλωστε εγώ σκέφτομαι για το Nexus 4 γιατί θεωρώ πως με τέτοιο hardware δεν θα σταματήσει σχεδόν ποτέ να λαμβάνει updates.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Εγώ δεν βλέπω να έχει ελληνικό λεξικό. Επίσης το swipe δεν δουλεύει στα ελληνικά.

 

Αλλη μία παρατήρηση, ΕΧΕΙ το καινούργιο mode, landscape, στη camera.

 

εχει μια χαρα (και swype) , απλα πρεπει να μπεις στις ρυθμισεις και να το εγκαταστησεις

 

στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου:

text correction/add-on dictionaries

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2012-11-15-04-50-45.png

 

ελπίζω η στήριξη απο την Google να μην είναι βάσει χρονοδιαγράμματος, αλλά, βάσει hardware. Για αυτό και ξεχωρίζει! Άλλωστε εγώ σκέφτομαι για το Nexus 4 γιατί θεωρώ πως με τέτοιο hardware δεν θα σταματήσει σχεδόν ποτέ να λαμβάνει updates.

 

το nexus s θα μπορουσε να τρεξει τη τωρινη εκδοση και ισως τα εβρισκε λιγο σκουρα στο sphere

 

το xoom εφαγε ακυρο και συγκριτικα ειναι πολυ πιο δυνατο

οποτε μαλλον πανε βασει χρονοδιαγραμματος

 

του χρονου τετοια εποχη θα φαμε κι εμεις το ακυρο μας και θα ηρεμησουμε

 

 

ΥΓ

 

ΕΠΙΣΗΣ κατι πολυ βασικο

 

η μεχρι τωρα "sd" που εχετε στις 4.1 στη 4.2 θα μπει σε ενα ξεχωριστο φακελο (νομιζω ειχε την ονομασια "0" ) και μαζι με τον 0 θα δημιουργηθουν ξανα οι φακελοι που ξερατε

 

ετσι λοιπον μπορει να ειχατε στο φακελο DCIM καποιες φωτο , αλλα αυτες πλεον θα ειναι στο DCIM στο φακελο 0 και οι νεες που θα τραβατε απο δω και περα θα αποθηκευονται στο νεο DCIM που θα δημιουργηθει

 

αυτο μπορει να μπερδεψει τα πραγματα χειροτερα και απο sd :shifty:

 

εγω παντως επειδη με την ευκαιρια αποφασισα να καθαρισω το κινητο απο τη σαβουρα κρατησα μονο τις φωτο μου και τραβηξα ενα μεγαλοπρεπες σβησιμο στη "παλια sd" μιας και ηταν ολα τα παλια αρχεια μαζι μαζεμενα και γιατι δεν ηθελα να εχω πραγματα σε διπλους φακελους

 

αμα το δειτε αυτο μη μπερδευτειτε , ειναι φυσιολογικη ανωμαλια της 4.2, οι εφαρμογες δεν εχουν κανενα θεμα να διαβασουν τα αρχεια που πρεπει να διαβασουν , απλα ισως μπερδεψει το χρηστη που παιζει με καποιον file explorer

 

εγω καλου κακου θα μεινω με μια sd , γιατι η sd μες στην sd δε μου αρεσε σαν ιδεα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

εχει μια χαρα (και swype) , απλα πρεπει να μπεις στις ρυθμισεις και να το εγκαταστησεις

 

στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου:

text correction/add-on dictionaries

 

 

kudos for you.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε qsis για να μην δημιουργηθει αυτο το μπερδεμα με την SDcard τι προτεινεις ? γιατι και εγω θελω να ειναι ολα ομορφα και νοικοκυρεμενα ετσι οπως πρεπει και οχι με παλιους και νεους φακελους
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα ένα screen protector σε ένα S3 ενώς φίλου το οποίο ήταν μάτ και οχι γυαλιστερό.

Μάλιστα δεν φαίνονται και οι δαχτυλιές εκεί.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το nexus? Μήπως μειώνει την απόδοση της οθόνης?

Αν και δεν μου αρέσουν τα screen protectors αυτό ήταν συμπαθητικό...

Link to comment
Share on other sites

φιλε qsis για να μην δημιουργηθει αυτο το μπερδεμα με την SDcard τι προτεινεις ? γιατι και εγω θελω να ειναι ολα ομορφα και νοικοκυρεμενα ετσι οπως πρεπει και οχι με παλιους και νεους φακελους

 

Δε ξέρω αν γίνεται να το αποφύγεις

 

Ας έρθει πρώτα το κανονικό ota και βλέπουμε πώς θα σας κάτσει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα ένα screen protector σε ένα S3 ενώς φίλου το οποίο ήταν μάτ και οχι γυαλιστερό.

Μάλιστα δεν φαίνονται και οι δαχτυλιές εκεί.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το nexus? Μήπως μειώνει την απόδοση της οθόνης?

Αν και δεν μου αρέσουν τα screen protectors αυτό ήταν συμπαθητικό...

 

Ναι υπαρχει. Αυτο φοραω. Ειναι απο τα φτηνα του ebay. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τις δαχτυλιες αλλα επηρεαζει πολυ τα χρωματα της οθονης. Εγω το συνηθισα πια αλλα στην αρχη ηταν κουραση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω μια απάντηση σε κάτι. Έχω την Jelly Bean, και στα SMS δεν μπορώ να αλλάξω την περιορισμένη γραμματοσειρά (Μικρά μεγάλα δηλαδή) και μου κόβει τα μισά γράμματα, ως αποτέλεσμα να χρεώνομαι 2 SMS αντί για 1. Πως το αλλάζω αυτό;
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...