Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θέλω μια απάντηση σε κάτι. Έχω την Jelly Bean, και στα SMS δεν μπορώ να αλλάξω την περιορισμένη γραμματοσειρά (Μικρά μεγάλα δηλαδή) και μου κόβει τα μισά γράμματα, ως αποτέλεσμα να χρεώνομαι 2 SMS αντί για 1. Πως το αλλάζω αυτό;

 

Αν χρησιμοποιεις την στοκ εκδοση μηνυματων και στα Ελληνικα, να ξερεις οτι η μαμα google αφηνει μονο 60 χαρακτηρες.Μετα τους 60 χρεωνεσαι 2ο μηνυμα.Αν θες να στελνεις 160 με κανονικη χρεωση στα Ελληνικα τοτε μπαινεις στο play και κατεβαζεις https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια ξερετε ποτς περιπου θα ερθει η 4.2?επισης αν κανω την συσκευη μου takju θα παρω την 4.2?και αν ναι πως μπορω να το κανω takju? (πολλα ρωταω ε)?
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε ποτς περιπου θα ερθει η 4.2?επισης αν κανω την συσκευη μου takju θα παρω την 4.2?και αν ναι πως μπορω να το κανω takju? (πολλα ρωταω ε)?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

αν την κάνεις takju θα σου εγκαταστήσει με μιας την 4.2

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη διαδικασια την εκανα για να το κανω yakju. Απλα πρεπει να επιλεξω το takju? Δηλαδη η 4.2 θα αργησει λες ε? Παιζει ρολο το οτι ειμαι ροοτ? (για την μετατροπη εννοοω)
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι root βαλε cwm και κατεβασε τη νεα εκδοση σε zip (εμενα μου εστειλαν και λινκ με μια που ηταν rooted απο την αρχη) και φλασαρε τη μεσω cwm

 

δε χρειαζεται αν θες να μπλεξεις καθολου με toolkit

 

βεβαια δε προκειται να αργησει και παρα πολυ να ερθει και η yakju

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω την διαδικασια ομως. ουτε απο που να την κατεβασω. Ειναι δυσκολο να το κανω? Μπορεις να βοηθησεις?
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά έχει ακόμα την 4.1.1 ούτε καν στην 4.1.2 δεν έχω φτάσει οπότε έχω ακόμα δρόμο για την 4.2 ε?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

Αναλογος αν η συσκευη σου ειναι yakjhw ή yakju. Αν ειναι η δευτερη επρεπε ηδη να εχεις παρει την 4.1.2
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω την διαδικασια ομως. ουτε απο που να την κατεβασω. Ειναι δυσκολο να το κανω? Μπορεις να βοηθησεις?

 

δυσκολο δεν ειναι , αλλα δε θυμαμαι ποια ρομ μου εστειλαν (γιατι μου την εδωσε γνωστος μου με λινκ )

 

αν ομως κατεβασεις το firmware απο το site της google και το περασεις οπως περασες και το yakju λογικα δε θα χεις κανενα προβλημα

 

 

 

ομως επειδη μπορει θα χρειαστει να ξαναστησεις το τηλεφωνο σου , καλυτερα να περιμενεις

 

δε ξερω για ποιο λογο καθυστερουν τοσο.. ειναι τελειως παραλογο

 

και βασικα δε καταλαβαινω γιατι εχουν ολες αυτες τις εκδοσεις.. εβαλα την "αμερικανικη" και δουλευει τελεια

 

ΥΓ

η αλλη μεθοδος (που ακολουθησα εγω) θελει να φλασαρεις cwm , αυτο το κανεις ειτε απο το toolkit ειτε κατεβαζοντας το rom manager απο το play (εφοσον εισαι root) το οποιο σου δινει την επιλογη να φλασαρεις το cwm recovery απλα και ευκολα

 

μετα κατεβαζεις (αυτο δε ξερω να σου πω, απο πού ) την oxeded rom που ειναι ενα zip αρχειο , το βαζεις στην sd μπαινεις σε cwm recovery (μπορεις να το κανεις απο το rom manager μεσα απο το λειτουργικο , δε χρειαζεται να μπεις σε fastboot πρωτα ) και επιλεγεις να φλασαρεις το zip αφου κανεις πρωτα wipe data

 

αυτη η διαδικασια ειναι αρκετα πιο απλη απο το toolkit , αλλα πρεπει λιγο να τη πιασεις

 

μετα ομως δε θα εχεις στοκ recovery (μπορεις βεβαια να ξαναβαλεις) και θα πρεπει πλεον τις αναβαθμισεις να τις περνας χειροκινητα, δε θα δουλευει το ota για αυτο σου λεω οτι ειναι καπως μπλεξιμο

 

δηλαδη για να το πω απλα ελληνικα , οταν φτασεις σε αυτο το επιπεδο εχεις φτασει ουσιαστικα τους τυπους που βαζουν cuustom ρομ και κερνελ (με cwm γινονται ολα) , το να κανεις ολα αυτα για επισημες αναβαθμισεις ειναι λιγο τραβηγμενο (εκτος αν εισαι τοσο πολυ βιαστικος, αν και εγω ειμαι :p ) και δεν κολλαει με το "πηρα νεξους για να εχω το κεφαλι μου ησυχο" ουτε με τη μετατροπη σε yakju που ηταν ηδη πονκεφαλος για αρκετους.

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

για αυτο λεω οτι παραγινεται πολυπλοκο χωρις λογο το θεμα.. και ισως δεν αξιζει

 

απλα επειδη με ρωτησε προσπαθησα να το πω οσο πιο απλα μπορω (κι εγω αλλωστε με πειραματισμους λιγο πολυ τα μαθαινω και βοηθεια βεβαια απο πιο εμπειρους

 

 

τωρα εχουμε μια καθυστερηση για τη yakju που συνηθως δεν υπαρχει , συνηθως ουτε μερα δεν ειναι η διαφορα

 

ομως και παλι μιλαμε για λιγες μερες (δε γινεται να αργησει παραπανω) , οποτε υπομονη

 

οσοι ειναι samsung-branded θα αργησουν αρκετα , αυτο ειναι τελειως αλλο θεμα ομως και για αυτο οι περισσοτεροι εχουν ηδη μεριμνησει

 

εγω παντως θα προτεινα ανεπιφυλακτα takju σε καποιον που κανει τη μετατροπη σημερα

 

σχετικα με την 4.2 παντως , δηλωνω αρκετα εντυπωσιασμενος απο το sphere

 

σε εξωτερικους χωρους εχει φοβερα αποτελεσματα και πιστευω οτι θα το λατρεψουν και θα το χρησιμοποιησουν αρκετοι

 

(καμια σχεση με το panorama που το βρηκα τελειως αδιαφορο)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ειχα rooted takju deodexed 4.1.2 και περασα μια επισης rooted deodexed takju 4.2 απο το xda μεσω cwm. Μαλιστα την cwm την περασα προσωρινα,μεσω της αντιστοιχης επιλογης του toolkit. Εκανα απλο wipe cache/dalvik και διατηρηθηκαν τα παντα και ολα λειτουργουν αψογα. Πιστευω αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις,απο το να περιμενει πότε θα του ερθει,ελεος, nexus πηραμε για να μην περιμενουμε κανεναν,ουτε καν τη google :grin:. Αλλωστε η ιδια δινει το factory image στη σελιδα της.

 

Απο αυτα που δε μου λειτουργουν μεχρι στιγμης ειναι το stickmount,δε βλεπει τα στικακια, και ο mx player,που με ειχε βολεψει πολυ και βγαζει οτι η 4.2 δεν υποστηριζεται προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

Ολοι απο καπου ξεκιναμε, αν δε ρωτησειςδ μαθαινεις. Εσυ φιλε μου δε νομιζω να ηξερες ολα ετσι, καποιος σου τα εμαθε, καποιον ρωτησες, διαβασες, γενικα ψαχτικες, αυτο κανω κιεγω και ουτε μου φενοντε σουαχιλι να, να με βοηθηση ηθελε και ηταν πολυ κατατοπιστικος και ξεκαθαρος. Σε ευχαριστω παρα πολυ αδερφε, θα κανω λιγη υπομονη αν και ειμαι ανυπομονος :p καλυτερα ομως ετσι

 

1. Δεν υπάρχει τίποτε ευκολότερο για αυτή τη διαδικασία από το Toolkit.

2. Για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με τέτοιες σοβαρές παρεμβάσεις, ούτε το Toolkit είναι ιδιαίτερα αυτονόητο ή εύκολο!

3. Σε όσους εμπίπτουν στην κατηγορία Νο 2, αυτά που τους γράφετε είναι Σουαχίλι! :lol:

 

Οσο για το νουμερο 2,αν εσυ πιστευεις οτι εισαι ο νουμερο ενα μη ξεχνας οτι για να πας στο 1 η οπουδηποτε, ξεκινας απο το μηδεν

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας να κάνω μία ερώτηση; Ίσως φανεί λίγο κουτή, αλλά δεν είμαι και ο πλέον ειδικός. Έχω

κάνει το galaxy nexus μου yakju και έχω την stock 4.1.2 . Περιμένω όπως και άλλοι την 4.2 . Διάβασα σε άλλο thread σχετικό με το galaxy nexus ότι κάποιος που είχε κάνει το ίδιο αλλά με προηγούμενη έκδοση ( από 4.1.1 σε 4.1.2) ότι έκανε μερικές φορές καθαρισμό των δεδομένων στο : εφαρμογές>πλαίσιο υπηρεσιών google και του ήρθε η αναβάθμιση. Όταν πήγα να το κάνω και εγω ,δεν προχώρησα γιατί λέει ότι θα διαγραφούν όλες οι ρυθμίσεις και τα δεδομένα. Εννοεί θα διαγραφεί ο λογαριασμός google γενικά και όλα μαζί; Βέβαια επαφές, ημερολόγιο τα έχω και συγχρονίζονται στο gmail οπότε δεν θα τα χάσω. Αλλά δε νομίζω έτσι να γίνει ολική διαγραφή και των εφαρμογών μαζί

Link to comment
Share on other sites

Δεν επαθα κατι απλα νομιζα οτι κατα καποιον τροπο με τα λεγομενα σου νομιζα οτι ελεγες(εμμεσως πλην σαφως) να μην ασχολειτε με ατομα γενικα που δεν εχουν ιδεα με θεμα, μαλλον καταλαβα λαθοςΣυγγνωμη

 

Γεια σας να κάνω μία ερώτηση; Ίσως φανεί λίγο κουτή, αλλά δεν είμαι και ο πλέον ειδικός. Έχω

κάνει το galaxy nexus μου yakju και έχω την stock 4.1.2 . Περιμένω όπως και άλλοι την 4.2 . Διάβασα σε άλλο thread σχετικό με το galaxy nexus ότι κάποιος που είχε κάνει το ίδιο αλλά με προηγούμενη έκδοση ( από 4.1.1 σε 4.1.2) ότι έκανε μερικές φορές καθαρισμό των δεδομένων στο : εφαρμογές>πλαίσιο υπηρεσιών google και του ήρθε η αναβάθμιση. Όταν πήγα να το κάνω και εγω ,δεν προχώρησα γιατί λέει ότι θα διαγραφούν όλες οι ρυθμίσεις και τα δεδομένα. Εννοεί θα διαγραφεί ο λογαριασμός google γενικά και όλα μαζί; Βέβαια επαφές, ημερολόγιο τα έχω και συγχρονίζονται στο gmail οπότε δεν θα τα χάσω. Αλλά δε νομίζω έτσι να γίνει ολική διαγραφή και των εφαρμογών μαζί

 

Οχι δε θα σβηση τιποτα απολυτος, απλα οταν το κανεις και πας να κανεις ελεγχο για ενημερωση θα σου γραφει οτι η τελευταια ανανεωση εγινε το 1970,μη τρομαξης πατα "ελεγχος τωρα" και αν ειναι διαθεσιμη θα την παρεις ;)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Προς qsis και για όποιον αλλο εχει δοκιμάσει την 4.2...

 

Κάθεται πιο βαρια σε σχεση με την 4.1.x? βλέπετε διάφορα στην απόκριση? εννοω προς τα κάτω... Ανησυχώ γιατι τα 2γιγα ράμ του ν4 εχουν τόση διάφορα όσο ειχε το nexus s με το gnexus στην αρχη (διπλασιασμός). Τώρα η συσκευη παει απίστευτα καλα με την 4.1.2 και αναρωτιέμαι αν θα δω ποτε redraw στον launcher γιατι το έχω παραγεμίσει με apps 150+ και μετά αν του κάτσει πιο βαριά η 4.2 δεν θα την παλεύει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και παρεξηγήθηκαν τα γραφόμενα μου. Να βοηθήσω ήθελα! Κι εγώ την τύφλα μου τη μαύρη ήξερα πριν λίγο! Μάλιστα, αν θες επικοινώνησε μαζί μου με μήνυμα και μέσω Skype ή σταθερού τηλεφώνου θα σου πώ πως να περάσεις μιά takju από το μηδέν και να ησυχάσεις μιά για πάντα!

Βασικα ειμαι κυπρο οποτε μαλλον

θα σε παρω εγω τηλεφωνο, θα σου στειλω αυριο ενα μηνυμα και οποτε μας βολεψει θα επικοινονησουμε, (αν δεν ερθει η 4.2)και παλι συγγνωμη παντως

ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Προς qsis και για όποιον αλλο εχει δοκιμάσει την 4.2...

 

Κάθεται πιο βαρια σε σχεση με την 4.1.x? βλέπετε διάφορα στην απόκριση? εννοω προς τα κάτω... Ανησυχώ γιατι τα 2γιγα ράμ του ν4 εχουν τόση διάφορα όσο ειχε το nexus s με το gnexus στην αρχη (διπλασιασμός). Τώρα η συσκευη παει απίστευτα καλα με την 4.1.2 και αναρωτιέμαι αν θα δω ποτε redraw στον launcher γιατι το έχω παραγεμίσει με apps 150+ και μετά αν του κάτσει πιο βαριά η 4.2 δεν θα την παλεύει εκει.

οχι δεν ειναι βαρια, ωστοσο δεν εχω βαλει ακομα σχεδον καθολου εφαρμογες, καμια 10αρια. απο την αλλη σκεψου ομως οτι υπαρχουν roms με πολλαπλασιες προσθηκες και το τηλεφωνο παει σφεντονα..δε βρισκω το λογο να γινει πιο βαρυ στην πορεια εκτος απο το φυσιολογικο βεβαια οταν περασει καιρος και γεμισει η cache κλπ κλπ..

Βασικα ειμαι κυπρο οποτε μαλλον

θα σε παρω εγω τηλεφωνο, θα σου στειλω αυριο ενα μηνυμα και οποτε μας βολεψει θα επικοινονησουμε, (αν δεν ερθει η 4.2)και παλι συγγνωμη παντως

εγω δε βοηθαω γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το toolkit και ουτε εχω αλλαξει το τηλ μου σε αλλη εκδοση, ηταν ηδη google. απλα το λεω γιατι καμια φορα σκεφτομαι οταν ρωτανε τα παιδια απλα πραγματα κι εγω πχ γραφω κατι ασχετο απο κατω, οτι θα νομιζουν πως τους γραφω/ουμε αλλα προσωπικα υπαρχουν πολλα με τα οποια δεν εχω ασχοληθει καθολου και θα πω βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο:υπαρχει καποια συγκεκριμενη ωρα που μπορει να ερθει η ενημερωση?
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Παίδες αν ισχύουν αυτα θα ειναι όνειρο.

 

Βέβαια επιβεβαιώνει τις υποψίες μου οτι "έκοψαν" επίτηδες και το nexus s. Εγω αυτο που δεν θέλω να δω ειναι redraw και ανανέωση εικονιδιων. Αν ειναι να πάω σε κατι πιο βαρυ προτιμω να κάτσω στην τώρα που ειναι χάρμα. Με αυτα που μου λέτε, με φτιάξατε θετικά για να μην έχω υποψίες.

 

Βέβαια 10 apps nikoskat ειναι λίγα, αυτο ειναι για σπαρτιατικη χρήση. Δεν ειναι για την δική μου. Περιμένω και αργότερα απόψεις, οταν γεμίσει με παραπάνω. Προφανώς για θέματα με εφαρμογές δεν λέω. Στην αρχη μπορει μερικα να μην λειτουργούνε. Για το νεο λειτουργικο με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιό "απαλή" απι την 4.1.2. Στο Antutu έβγαλε άνετα 6500! Σκρολάρει σαν καυτο μαχαίρι μέσα σε βούτυρο! :D Επίσης έχει μιά σαφέστατη βελτίωση στην απόδοση μπαταρίας! Δοκίμασα με την 4.2 τον ολοκαίνουργιο ADW EX και είναι απίστευτος. Παράτησα ακόμη κα τον Nova Prime!

 

Γιατι, ποσο εβγαζες με την 4.1.2?

Εγω στοκ βγαζω πανω απο 6650...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δηλαδη που εχω καπου στης 190 εφαρμογες? Και αναμεσα σ αυτες "βαριά" παιχνηδια. (need for speed, grand theft auto, blood & glory) και πολλα άλλα, θα εχω προβλημα? Και ξανα ρωτω, υπαρχει καποια συγγεκριμενη ωρα που μπορει να ερθει το update?
ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο μήνα για απάντηση σου κάνει ή θες πιο περιορισμένο χρονικά όριο?

 

Θελω μερα, ωρα, λεπτα και δευτερολεπτα χαχα πλακα κανω, απλα ανυπομονο και περιμενα το πολυ μεχρι την δευτερα θα την εχουμε :(

ΣΤΗΣ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΣ ΛΥΠΕΣ ΜΑΖΙ g13
Link to comment
Share on other sites

Εχω 100 εφαρμογες και δεν εκανα και clean install. Μια χαρα παει η 4.2, νομιζω δεν υπαρχει λογος ανησυχιας,ομαλα τρεχει!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...