Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα εκει που επαιζα με το κινητο μου καταλαβα οτι αν το χτυπησω με το δαχτυλο στην πισω πλευρα διπλα στην καμερα κανει εναν ηχο σαν αν εχει χαλαρωσει κατι μεσα και χτυπαει...το κανουν πολλα κινητα αλλα αυτο δεν το ειχα διαπυστωσει απο την αρχη...τα δικα σας το κανουν?

Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς, έτσι κάνει και το δικό μου. Σαν να έχει φύγει ελατήριο κάπως ε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον αυτό που ακούτε είναι το έκκεντρο βάρος του δονητή :X .

 

Για το volume+ παρατήρησα ότι η free έκδοση σταματάει στο 1.7.3 και δεν δουλεύει σε στοκ 4.1.1 . Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει, ή η μόνη λύση είναι το πληρωμένο που πάει στην 1.9.0.5?

Στη χειρότερη πετάω ένα προσωρινό CWM και φλασάρω αυτό από xda, αλλά θα προτιμούσα τη λύση της εφαρμογής.

 

 

edit: μόλις συνάντησα έναν ξεχασμένο λόγο που η απουσία SD που συζητούσαμε πριν μερικές σελίδες, "βολεύει"

Δυστυχώς το android έχει ακόμα τον περιορισμό για εφαρμογές που έχουν widgets και συγκεκριμένα notifications να είναι στο root partition. Θα μου πεις, λύσε το θέμα στο λειτουργικό ή φτιάξε apps που χωρίζουν τι μπαίνει στην SD όπως το elixir...

 

Πάντως το ότι έχω ξεχάσει τον πονοκέφαλο "εσύ πήγαινε στην SD, εσύ μείνε εδώ" κέρδος είναι :)

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Τελικα λειτουργει αυτο απο xda.ειμαι stock 4.1.1 και cwm αν το δοκιμασε καποιος ας πει σκεφτομαι να το κανω

 

και κατι αλλο.ποιο απο τα 5 links του xda ειναι για gn stock?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες στον τηλεφωνικο καταλογο εχει επιλογη να επιλεξεις ποιες επαφες θες να φαινονται. skype και google τις εμφανιζει μια χαρα αλλα του hotmail (δηλαδη αυτες που εχω και στο messenger) δεν τις εμφανιζει. φανταζομαι επειδη δεν μπορεις να κανεις κληση, σωστα ?

 

στην εφαρμογη People μπορει να εμφανισει τις επαφεις απο το Hotmail αλλα σου δινει την δυνατοτητα αν πατησεις πανω σε καποια μονο να στειλεις email οχι να κανεις πχ chat (σαν καποιο Messenger) .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό που ακούτε είναι το έκκεντρο βάρος του δονητή :X .

 

Για το volume+ παρατήρησα ότι η free έκδοση σταματάει στο 1.7.3 και δεν δουλεύει σε στοκ 4.1.1 . Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει, ή η μόνη λύση είναι το πληρωμένο που πάει στην 1.9.0.5?

Στη χειρότερη πετάω ένα προσωρινό CWM και φλασάρω αυτό από xda, αλλά θα προτιμούσα τη λύση της εφαρμογής.

 

 

edit: μόλις συνάντησα έναν ξεχασμένο λόγο που η απουσία SD που συζητούσαμε πριν μερικές σελίδες, "βολεύει"

Δυστυχώς το android έχει ακόμα τον περιορισμό για εφαρμογές που έχουν widgets και συγκεκριμένα notifications να είναι στο root partition. Θα μου πεις, λύσε το θέμα στο λειτουργικό ή φτιάξε apps που χωρίζουν τι μπαίνει στην SD όπως το elixir...

 

Πάντως το ότι έχω ξεχάσει τον πονοκέφαλο "εσύ πήγαινε στην SD, εσύ μείνε εδώ" κέρδος είναι :)

μπορεις να το κατεβασεις απο το site του δημιουργου. androidaudiohacks κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να κατεβάσω κάποιο widget που να μπορώ να ενεργοποιώ / απενεργοποιώ το network packet data έτσι ώστε να μην μπαίνω συνέχεια στις ρυθμίσεις..

 

Το GN φοράει την stock 4.1.1 !

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

η πιο καλη λυση imho ειναι widget που στην ουσια ειναι shortcut το οποιο σε πηγαινει αμεσα στις ρυθμισεις οπου τικαρεις/ξετικαρεις το data , αλλα και το use only 2g για εξοικονομηση μπαταριας

 

το power toggles που χρησιμοποιουμε αρκετοι εχει αυτη την επιλογη, ειναι το κουμπι που δειχνει δυο βελακια (ενα πανω ενα κατω)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να κατεβάσω κάποιο widget που να μπορώ να ενεργοποιώ / απενεργοποιώ το network packet data έτσι ώστε να μην μπαίνω συνέχεια στις ρυθμίσεις..

 

Το GN φοράει την stock 4.1.1 !

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.data.enabler&hl=el

 

άπαιχτο, απλό και σβέλτο

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για το LED που ρώτησε κάποιος ποιο πίσω. Εγώ έχω αγοράσει από τις πρώτες μέρες το Light Flow και (χωρίς να είναι τέλειο) κάνει την δουλειά του μια χαρά, αρκεί να το ρυθμίσεις σωστά και όπως βολεύει τον καθένα.

Επίσης ένα μεγάλο Bug του Light Flow είναι ότι μερικές φορές κρατάει της ειδοποιήσεις (τα αναβοσβήματα του LED) ακόμα και αν έχεις δει το σχετικό συμβάν που αναφέρονται και τις έχει κάνει clear. Το πρόβλημα αυτό το έχω λύσει με το widget που προσφέρει και με ένα πάτημα κάνει clear όλες τις "ειδοποιήσεις" του Light Flow. (Όταν λέω "ειδοποιήσεις του Light Flow", εννοώ τις φλασιές του LED, γιατί τις πραγματικές ειδοποιήσεις στην μπάρα τις κάνεις clear και ακόμα βαράει το LED).

Επίσης, με το εκπληκτικό WidgetLocker, κοτσάρεις και το widget αυτό στο lockscreen και είσαι βασιλιάς...

(Ελπίζω να μην ζαλιστήκατε μετά από όλα αυτά...)

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψαχνω καποιο bluetooth stereo headset με καλη ποιοτητα ηχου για χρηση σε jogging.Στο αντιστοιχο topic για headsets (εχοντας διαβασει 100σελ +) ολοι υμνουν το SE MW600 αλλα απο την απαντηση ενος κατοχου ΝEXUS φαινεται ασυμβατοτητα.

Ενας αλλος φιλος εγραψε για το Motorola S10-HD το οποιο απο το site της Motorola δειχνει να ειναι συμβατο με το GN (εχει οδηγιες pairing) συν του οτι ειναι και sweat-proof.Τελος μεσω PM μου συνεστησαν τα "μαμα" HS3000 τα οποια "διαβαζω" τωρα που μιλαμε...

 

Αλλες προτασεις δοκιμασμενες σε GN υπαρχουν? :cool:

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, nexus μαύρα έχουν μείνει στην αγορά; Είδα ένα δείγμα που έχει το Πλαίσιο αλλά παρότι ο πωλητής επέμεινε μου φαίνεται γκρί. Πως είναι η πλάτη του μαύρου και πως του ασημί, γιατί έχω μπερδευτεί;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, nexus μαύρα έχουν μείνει στην αγορά; Είδα ένα δείγμα που έχει το Πλαίσιο αλλά παρότι ο πωλητής επέμεινε μου φαίνεται γκρί. Πως είναι η πλάτη του μαύρου και πως του ασημί, γιατί έχω μπερδευτεί;

υπαρχει σκουρο γκρι και ασπρο. δεν υπαρχει μαυρο, ειναι σκουρο γκρι απλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πραγματικά και μένα μου κακοφάνηκε αυτό με το χρώμα.

Όλοι το αναφέρουν ως "μαύρο" χρώμα ενώ στην πραγματικότητα είναι γκρι.

Μετά από ψάξιμο και γω βρήκα ότι εν τέλει δεν υπάρχει "μαύρο" Nexus.

Και το άσπρο από ότι έχω καταλάβει ήταν περιορισμένα κομμάτια.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να κατεβάσω κάποιο widget που να μπορώ να ενεργοποιώ / απενεργοποιώ το network packet data έτσι ώστε να μην μπαίνω συνέχεια στις ρυθμίσεις..

 

Το GN φοράει την stock 4.1.1 !

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εάν θέλεις widgets για ΤΑ ΠΑΝΤΑ κοίτα και widgetsoid και Elixir. Τα έχω χρησιμοποιήσει και είμαι υπερευχαριστημένος. Βεβαίως υπάρχουν κι άλλα καλά widget-οπακέτα. Όταν φτιάξεις το widget σου όπως θέλεις, το πετάς και στη notification bar και είναι διαθέσιμο από παντού και πάντα.

 

Παιδες ψαχνω καποιο bluetooth stereo headset με καλη ποιοτητα ηχου για χρηση σε jogging.Στο αντιστοιχο topic για headsets (εχοντας διαβασει 100σελ +) ολοι υμνουν το SE MW600 αλλα απο την απαντηση ενος κατοχου ΝEXUS φαινεται ασυμβατοτητα.

Ενας αλλος φιλος εγραψε για το Motorola S10-HD το οποιο απο το site της Motorola δειχνει να ειναι συμβατο με το GN (εχει οδηγιες pairing) συν του οτι ειναι και sweat-proof.Τελος μεσω PM μου συνεστησαν τα "μαμα" HS3000 τα οποια "διαβαζω" τωρα που μιλαμε...

 

Αλλες προτασεις δοκιμασμενες σε GN υπαρχουν? :cool:

Ευχαριστω.

 

Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω, αλλά όταν τελικά αποφασίσεις, ξαναπές μας τις εντυπώσεις σου :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 διαθέσιμα χρώματα. Το μαύρο, το λευκό και κάποιο ασημί. Μου έχει δωθεί η εντύπωση οτι το ασημί ειναι αυτό που πάνε να πασσάρουν για μαύρο. Για να μιλήσουν και οι ειδικοί του χώρου :)

 

http://www.skroutz.gr/s/395092/Samsung-Galaxy-Nexus.html?keyphrase=galaxy+nexus

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με τα bluetooth,εχω και τα mw 600 και τα hs 3000. Αν και τα σονυ φαινεται να εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα,δεν εμεινα ικανοποιημενος. Σε αλλες συσκευες δειχνανε στην οθονη τα κομματια σε αλλες οχι,συχνες αποσυνδεσεις και το τελειωτικο ηταν το μικροφωνο που ειτε μου χαλασε ειτε ειναι οντως τελικα πολυ αναισθητο. Τα hs 3000 παιζουν μια χαρα στο νεξους, εχουν αριστη ποιοτητα κατασκευης,ατελειωτη μπαταρια και ισοσταθμιστη.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 διαθέσιμα χρώματα. Το μαύρο, το λευκό και κάποιο ασημί. Μου έχει δωθεί η εντύπωση οτι το ασημί ειναι αυτό που πάνε να πασσάρουν για μαύρο. Για να μιλήσουν και οι ειδικοί του χώρου :)

 

http://www.skroutz.gr/s/395092/Samsung-Galaxy-Nexus.html?keyphrase=galaxy+nexus

 

Το μαυρο και το ασημι ειναι το ιδιο τηλ τελικα απ'οσο γνωριζω. Αρα, βγαινει σε λευκο και ασημι-μαυρο......κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 διαθέσιμα χρώματα. Το μαύρο, το λευκό και κάποιο ασημί. Μου έχει δωθεί η εντύπωση οτι το ασημί ειναι αυτό που πάνε να πασσάρουν για μαύρο. Για να μιλήσουν και οι ειδικοί του χώρου :)

 

http://www.skroutz.gr/s/395092/Samsung-Galaxy-Nexus.html?keyphrase=galaxy+nexus

δεν υπαρχουν 3 χρωματα, ειναι το σκουρο γκρι γυρω γυρω και πισω και το λευκο γυρω γυρω και πισω. Μπροστα ειναι και τα δυο μαυρα αφου ειναι ολη η επιφανεια της οθονης.

 

βεβαια για καποιους τυχερους εργαζομενους στη Google υπαρχει γκρι με σχεδια στο πισω καπακι με εικονιδια των google apps :p

Link to comment
Share on other sites

την δευτερα θα ξαναπαρω το κινητο απο το πλαισιο

πια ρομ εχετε να προτεινετε

βαριεμε να ψαχνω οοοοολες αυτες που υπαρχουν!!

Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες σβηνω ενα μεγαλο αρχειο,ας πουμε μια ταινια 2 γιγα,ειτε απο καποιον file explorer ειτε απο το pc αν το εχω συνδεσει και ενω δειχνει οτι το εσβησε ο διαθεσιμος χωρος μενει ιδιος.πρεπει να κανω επανεκκινηση για να εμφανιστει ο διαθεσιμος χωρος αποθηκευσης.εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο ποτε?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες σβηνω ενα μεγαλο αρχειο,ας πουμε μια ταινια 2 γιγα,ειτε απο καποιον file explorer ειτε απο το pc αν το εχω συνδεσει και ενω δειχνει οτι το εσβησε ο διαθεσιμος χωρος μενει ιδιος.πρεπει να κανω επανεκκινηση για να εμφανιστει ο διαθεσιμος χωρος αποθηκευσης.εχει συμβει σε κανεναν αλλον αυτο ποτε?

 

μου εχει συμβει , αλλα μονο αφου το εκανα απο το pc και το κινητο δεν "ενιωθε" με τιποτα με αποτελεσμα να χρειαστει επανεκκινηση

 

απο τον es δε μου χει συμβει ποτε παντως

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να κατεβάσω κάποιο widget που να μπορώ να ενεργοποιώ / απενεργοποιώ το network packet data έτσι ώστε να μην μπαίνω συνέχεια στις ρυθμίσεις..

 

Το GN φοράει την stock 4.1.1 !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Έχω βάλει το notification toggle: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.j4velin.notificationToggle&hl=en

 

Που δεν ειναι widget αλλα το έχω φτιάξει να έχω wifi, 3G data, tethering και αλλα. Εχει το ίδιο μπλε με τα γράμματα και ταιριάζει γάντι στο stock 4.1.1. Τα shortcuts στο notification είναι πιο παραγωγικά απο widget. Ρίξε μια ματιά. Είναι free εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 διαθέσιμα χρώματα. Το μαύρο, το λευκό και κάποιο ασημί. Μου έχει δωθεί η εντύπωση οτι το ασημί ειναι αυτό που πάνε να πασσάρουν για μαύρο. Για να μιλήσουν και οι ειδικοί του χώρου :)

 

http://www.skroutz.gr/s/395092/Samsung-Galaxy-Nexus.html?keyphrase=galaxy+nexus

 

το ειχαμε αναλυσει και παλιοτερα το ζητημα..

 

δεν υπαρχει μαυρο

 

υπαρχει μονο το titanium black (που ειναι "ασημι" /γκρι πισω και μαυρο μπροστα) και το λευκο

 

μαυρο ολομαυρο ΔΕΝ υπαρχει ουτε υπηρξε

μονο σε branded εκδοση ξενης χωρας εχει βγει καταμαυρο νομιζω, σιγουρα ομως οχι τα κλασικα ξεκλειδωτα που αγοραζουμε ολοι εμεις

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

την δευτερα θα ξαναπαρω το κινητο απο το πλαισιο

πια ρομ εχετε να προτεινετε

βαριεμε να ψαχνω οοοοολες αυτες που υπαρχουν!!

 

Η rom είναι μια. :p http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1839233

Kernel μέχρι τώρα έπαιζα με Franco κλασσικά, μέχρι που ανακάλυψα εδώ και 10 μέρες αυτόν εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1883298

Μέσω της rom μπορείς να ορίσεις εκτός της συχνότητας cpu, και της gpu σε 3 βήματα. 307,384,512.

Με 3g και τυπική χρήση φτάνω 1.5-2 μέρες αυτονομία. Με 2g έφτασα παρά 2 ώρες 4 μέρες. :D

Link to comment
Share on other sites

Παδια το παρήγγειλα...!

θελω μια χαρη ομως....!!! χαχαχα...να μου πειτε ολα αυτα που θα θελατε να σας πει καποιος εσας την πρωτη μερα που το πιασατε στα χερια σας....!!! :D

 

εχω μια καλη ιδεα,οποτε δεν εινι noobas,αλλα εχω ασχοληθει μονο με οτι αφορουσε την σειρα xperia...

καθε συμβουλη ευπροσδεκτη για να δω λοιπον....

μια που θα το ανοιξω και μια που θα κανω jellybean ypdate...! :D

 

υ.γ οχι που θα καθομουν να περιμενω την καθε εταιρια τι και αν και πως θα βγαλει update...ΤΕΡΜΑ ΑΥΤΑ..

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...