Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεχρι να εξαντληθει ποιος ξερει..? το nexus s πριν λιγους μηνες υπηρχε στην αγορα

επισης δε γνωριζω αν συνεχιζει η παραγωγη του και ποιες ειναι οι πωλησεις και η ζητηση του παγκοσμιως

 

πιστευω παντως θα συνεχισει να υπαρχει για καιρο (δηλαδη σιγουρα και μεσα στο '13)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μεχρι να εξαντληθει ποιος ξερει..? το nexus s πριν λιγους μηνες υπηρχε στην αγορα

επισης δε γνωριζω αν συνεχιζει η παραγωγη του και ποιες ειναι οι πωλησεις και η ζητηση του παγκοσμιως

 

πιστευω παντως θα συνεχισει να υπαρχει για καιρο (δηλαδη σιγουρα και μεσα στο '13)

 

σε ευχαριστω πολυ για τις ταχυτατες αποκρισεις σου..!

το εχω βαλει στο ματι....pure android.... <3 αν και το arc το εχω μονο 3 μηνες :(

αν μαζεψω τα λετφτα......

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει android αν δεν ειναι nexus , δε πα να χει 8 πυρηνες και δορυφορικο πιατο

εκει κατεληξα κι εγω κι εκει πιστευω οτι θα καταληξεις κι εσυ μολις παρεις καποιο :)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει android αν δεν ειναι nexus , δε πα να χει 8 πυρηνες και δορυφορικο πιατο

εκει κατεληξα κι εγω κι εκει πιστευω οτι θα καταληξεις κι εσυ μολις παρεις καποιο :)

 

-κοίταξε, να βγάλουν όμως ένα νεξους αξιοπρεπές (όπως είναι άλλωστε αυτό) . Εγώ προσωπικά χρειάζομαι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο(δηλαδή micro sd οπωσδήποτε και καλή κάμερα-σαν του Ν8 που είχα οκ δεν θα έχω αλλά να ναι σε καλά επίπεδα) .

 

Για αυτό περιμένω το επόμενο νεξους και ελπίζω να χουν αυτές τις 2 βελτιώσεις αλλά να μην είναι και τόσο πίσω σε σχέση με τα υπόλοιπα σε hardware(ας είναι πίσω αλλά όχι όσο πίσω διέρρευσε πως θα είναι!).

 

-fn radio απο όσο γνωρίζω είναι κάτι εξτρα που βάζει η Samsung και δεν υπάρχει στο android σαν λειτουργικό(γενικότερα). Συνεπώς ούτε απο το επόμενο νεξους να το περιμένουμε, σωστα?

 

-Δοκίμασε κανείς να βγάλει με το panorama Mode του Νεξους ? Εγώ που δοκίμασα έβγαλε ΑΘΛΙΕΣ φωτογραφίες. Να κατεβάσω κανένα εξτρα απο το playstore ή δεν το χρησιμοποίησα σωστά εγώ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν δίνω ούτε 1% πιθανότητα να έχει ούτε το επόμενο, ούτε το μεθεπόμενο Nexus θέση για κάρτα μνήμης...

Το γιατί είναι είναι άλλο θέμα, το οποίο δεν είναι εδώ το κατάλληλο σημείο για συζήτηση. Πάντως υπάρχουν αρκετοί λόγοι.

Γενικά να ξέρεις ότι όλοι πλέον που ασχολούνται με αυτή την μπίζνα (smartphones, tablets) τα περισσότερα λεφτά τα βγάζουν "πουλώντας" μνήμες NAND (δηλαδή εσωτερικές μνήμες).

Είναι πολύ πιο κερδοφόρο για αυτούς να σου πουλήσουν με +100 ευρώ ένα Nexus με +16GB flash μνήμη από το να κάθονται να ασχολούνται με κάρτες.

Για δες και την μηλοεταιρία που έχει ένα φεγγάρι λεφτά από αυτό το σύστημα... ipad 16gb 500e - ipad 32gb 600e - ipad 64gb 700e

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν δίνω ούτε 1% πιθανότητα να έχει ούτε το επόμενο, ούτε το μεθεπόμενο Nexus θέση για κάρτα μνήμης...

Το γιατί είναι είναι άλλο θέμα, το οποίο δεν είναι εδώ το κατάλληλο σημείο για συζήτηση. Πάντως υπάρχουν αρκετοί λόγοι.

Γενικά να ξέρεις ότι όλοι πλέον που ασχολούνται με αυτή την μπίζνα (smartphones, tablets) τα περισσότερα λεφτά τα βγάζουν "πουλώντας" μνήμες NAND (δηλαδή εσωτερικές μνήμες).

Είναι πολύ πιο κερδοφόρο για αυτούς να σου πουλήσουν με +100 ευρώ ένα Nexus με +16GB flash μνήμη από το να κάθονται να ασχολούνται με κάρτες.

Για δες και την μηλοεταιρία που έχει ένα φεγγάρι λεφτά από αυτό το σύστημα... ipad 16gb 500e - ipad 32gb 600e - ipad 64gb 700e

 

ομολογω οτι ολο αυτο που λες εχει μια βαση....!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν δίνω ούτε 1% πιθανότητα να έχει ούτε το επόμενο, ούτε το μεθεπόμενο Nexus θέση για κάρτα μνήμης...

Το γιατί είναι είναι άλλο θέμα, το οποίο δεν είναι εδώ το κατάλληλο σημείο για συζήτηση. Πάντως υπάρχουν αρκετοί λόγοι.

Γενικά να ξέρεις ότι όλοι πλέον που ασχολούνται με αυτή την μπίζνα (smartphones, tablets) τα περισσότερα λεφτά τα βγάζουν "πουλώντας" μνήμες NAND (δηλαδή εσωτερικές μνήμες).

Είναι πολύ πιο κερδοφόρο για αυτούς να σου πουλήσουν με +100 ευρώ ένα Nexus με +16GB flash μνήμη από το να κάθονται να ασχολούνται με κάρτες.

Για δες και την μηλοεταιρία που έχει ένα φεγγάρι λεφτά από αυτό το σύστημα... ipad 16gb 500e - ipad 32gb 600e - ipad 64gb 700e

 

δεν διαφωνώ, άλλωστε στο Note μου πήρα με +26ευρώ class 10 32GB , την στιγμή που το 32άρη είχε +50 ευρώ όταν το έψαχνα εκείνη την εποχή. Απλά μιας και τα nexus αποευθύνονται σε πιο "ψαγμένους" και λιγότερο trendy android fans θεωρώ πως θα πρέπει να μας προσφέρεται όπως μας αξίζει :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω ότι βάζουν μόνο εσωτερική μνήμη και για λόγους ταχύτητας. Δηλαδή η ταχύτητα της εσωτερικής μνήμης δεν συγκρίνεται με εξωτερική μνήμη, είναι πολύ πιο γρήγορη
Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω ότι βάζουν μόνο εσωτερική μνήμη και για λόγους ταχύτητας. Δηλαδή η ταχύτητα της εσωτερικής μνήμης δεν συγκρίνεται με εξωτερική μνήμη, είναι πολύ πιο γρήγορη

 

Ναι, αλλά να σου πω, καμια 10-15gb τραγούδια δεν απαιτούν ταχύτητα για να τα ακούω. Μια class 10 είναι υπεραρκετή και δεν χρειάζεται να καταναλώσω την εσωτερική.

 

EDIT Εμείς που το μετατρέψαμε σε jakju , θα λάβουμε την 4.1.2 κανονικά στην ώρα της ή θα το βλέπει το κινητό μας βάση ΙΜΕΙ και θα την πάρουμε όταν την δώσει η Samsung?

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να σου πω, καμια 10-15gb τραγούδια δεν απαιτούν ταχύτητα για να τα ακούω. Μια class 10 είναι υπεραρκετή και δεν χρειάζεται να καταναλώσω την εσωτερική.

 

EDIT Εμείς που το μετατρέψαμε σε jakju , θα λάβουμε την 4.1.2 κανονικά στην ώρα της ή θα το βλέπει το κινητό μας βάση ΙΜΕΙ και θα την πάρουμε όταν την δώσει η Samsung?

 

Μα ο μόνος λόγος που το κάναμε jakju είναι για να μην κρεμόμαστε από τα @@ της samsung...

 

P.S.: Έχεις καμιά εσωτερική πληροφόρηση για 4.1.2 που δεν την ξέρουμε εμείς;;; :happy:

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Μα ο μόνος λόγος που το κάναμε jakju είναι για να μην κρεμόμαστε από τα @@ της samsung...

 

P.S.: Έχεις καμιά εσωτερική πληροφόρηση για 4.1.2 που δεν την ξέρουμε εμείς;;; :happy:

 

χαχα, μακάρι να χα .. Αλλά δεν μπορεί, google είναι αυτή! όλο και κάποιο fix/βελτίωση θα βγάλει!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγω το Σάββατο!

Είναι απλά κορυφαίο, και στα χρηματα που κοστίζει (360-370) δεν υπάρχει κάτι ανάλογο. :)

-Πολύ γρήγορο, δεν κολάει πουθενά

-Το λειτουργικό είναι ιδανικό -γάντι!

-Φοβερή ανάλυση-οθόνη

-Γρήγορο GPS

-Εμφάνιση....Προσωπικά το θεωρώ πιο όμορφο απο τα S2 & S3!

Σαν αρνητικά

-Μπαταριά μιας μέρας -όπως και όλα τα smartphones-

-Δεν έχει SD

-Μέτρια ένταση και μέση ποιότητα ηχείου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να σου πω, καμια 10-15gb τραγούδια δεν απαιτούν ταχύτητα για να τα ακούω. Μια class 10 είναι υπεραρκετή και δεν χρειάζεται να καταναλώσω την εσωτερική.
Κάποιους μήνες αφού κυκλοφόρησε το Galaxy Nexus είχα διαβάσει μια συνέντευξη στελέχους της Google που εξηγούσε γιατί δεν έχει sd card slot η συσκευή. Δεν βρήκα το link, βρήκα όμως ένα άρθρο που εξηγεί τον λόγο και απ'ότι θυμάμαι είναι ό ίδιος που είχα διαβάσει και στη συνέντευξη.

EDIT Εμείς που το μετατρέψαμε σε jakju , θα λάβουμε την 4.1.2 κανονικά στην ώρα της ή θα το βλέπει το κινητό μας βάση ΙΜΕΙ και θα την πάρουμε όταν την δώσει η Samsung?
Εφόσον το κινητό είναι πλέον yakju, τα updates έρχονται κατευθείαν από την Google. Γι' αυτό κάνουμε και όλη αυτή τη φασαρία της αλλαγής άλλωστε.
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το νεξους για δευτερο στην τιμη των 319€ απο amazon.de Με αυτην την τιμη ειναι πραγματικα ευκαιρια το συγκεκριμενο.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω εδω και τρεις εβδομαδες το nexus και δεν μου εχει παρουσιασει 'ευτυχως'κανενα προβλημα.Οσον αφορα το wi fi δεν το εχω ψαξει γιατι το χρησιμοποιω μεσα στο σπιτιΣκοπευω να παραγγειλω την extended battery και θα ηθελα καποιος να μου συστησει καποια θηκη καταλληλη για αυτο.Εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν εχω παρει καποια συγκεκριμενη απαντηση για το ποια ταιριαζει.Και κατι αλλο .Ειναι η πρωτη φορα που θα παραγγειλω απο e-bay και θα ηθελα να μου πειτε σε ποσες μερες ερχεται η παραγγελια?Υποψιν ειμαι απο επαρχια.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το νεξους για δευτερο στην τιμη των 319€ απο amazon.de Με αυτην την τιμη ειναι πραγματικα ευκαιρια το συγκεκριμενο.

 

Πολυ καλη τιμη...στελνει ελλαδα ετσι;;;

Πηρε το ματι μου το λευκο στα 200€ ;; ειναι αληθεια; κ αν ναι στελνεται ελλαδα απο τον συγκεκριμενο πωλητη;

Βοηθηστε λιγο με τα γερμανικα γιατι εχω μαυρα σκοταδια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη τιμη...στελνει ελλαδα ετσι;;;

Πηρε το ματι μου το λευκο στα 200€ ;; ειναι αληθεια; κ αν ναι στελνεται ελλαδα απο τον συγκεκριμενο πωλητη;

Βοηθηστε λιγο με τα γερμανικα γιατι εχω μαυρα σκοταδια!

 

Δεν ειναι απο τριτο πωλητη, ειναι απο το ιδιο το amazon.de Τωρα αν στελνει Ελλαδα δεν γνωριζω, λογικα στελνει, αρκετοι πηραν το s3 απο amazon.de. Πραγματικα η τιμη του ειναι καταπληκτικη. Τωρα για 200 που λες το θεωρω απιθανο, μαλλον λαθος θα ειδες.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απο τριτο πωλητη, ειναι απο το ιδιο το amazon.de Τωρα αν στελνει Ελλαδα δεν γνωριζω, λογικα στελνει, αρκετοι πηραν το s3 απο amazon.de. Πραγματικα η τιμη του ειναι καταπληκτικη. Τωρα για 200 που λες το θεωρω απιθανο, μαλλον λαθος θα ειδες.

 

Παιδια το ειδα χτες μεσανυχτα απο τριτο πωλητη μεσα στο amazon κ λεω μπα απο τη νυστα ειναι θα το ελεγξω το πρωι!

Τωρα δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το νεξους για δευτερο στην τιμη των 319€ απο amazon.de Με αυτην την τιμη ειναι πραγματικα ευκαιρια το συγκεκριμενο.

 

τι μεταφορικα εχει? συνηθως απο γερμανια τα μεταφορικα ειναι παρα πολλα

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

τι μεταφορικα εχει? συνηθως απο γερμανια τα μεταφορικα ειναι παρα πολλα

 

Δεν γνωριζω για μεταφορικα καθως θα παραλαβω απο γερμανια.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

χαχα, μακάρι να χα .. Αλλά δεν μπορεί, google είναι αυτή! όλο και κάποιο fix/βελτίωση θα βγάλει!

 

Πάντως οι περισσότερες rom έχουν ενσωματώσει το rev4 του 4.1.1 JRO03L... Τώρα αν πάμε για 4.1.2 σύντομα από όσο διαβάζω και site δεν έχει βγει κάτι επίσημο!!! Από την άλλη αν πάμε σε καινούριο nexus Νοέμβριο-Δεκέμβριο ίσως δούμε και καινούρια έκδοση π.χ Key Lime Pie

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κάποιους μήνες αφού κυκλοφόρησε το Galaxy Nexus είχα διαβάσει μια συνέντευξη στελέχους της Google που εξηγούσε γιατί δεν έχει sd card slot η συσκευή. Δεν βρήκα το link, βρήκα όμως ένα άρθρο που εξηγεί τον λόγο και απ'ότι θυμάμαι είναι ό ίδιος που είχα διαβάσει και στη συνέντευξη.

Εφόσον το κινητό είναι πλέον yakju, τα updates έρχονται κατευθείαν από την Google. Γι' αυτό κάνουμε και όλη αυτή τη φασαρία της αλλαγής άλλωστε.

 

απλά ρώτησα γιατί είχε πάρει το αυτί μου πως βλέπουν το IMEI και όχι τον κωδικό της ρομ σου.

 

Thanks για το άρθρο, το διάβασα. Θεωρώ πως απλά δικαιολογούν αυτό που κάνουν, και όχι επαρκώς. Θα μπορούσαν άνετα να χουν τρόπο για μορφοποίηση της micro-sd εσωτερικά του κινητού ώστε να είναι πλήρως συμβατά με τον εσωτερικό δίσκο και πολλά άλλα που θα μπορούσαν να κάνουν. Και αν όντως γίνεται μόνο για το καλό του καταναλωτή, ας έβγαζαν και άλλες 2 εκδόσεις του νεξους, 32 και 64 και χωρίς να χουν η μία με την άλλη 100€ διαφορά στην τιμη :)

 

Sorry για το off topic.

 

on topic

 

Τελικά έχει κανείς δοκιμάσει την Panorama mode της default camera του νεξους? Είναι ευχαριστημένος ? Αν όχι έχετε να προτείνετε διαφορετικό app?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει κανείς δοκιμάσει την Panorama mode της default camera του νεξους? Είναι ευχαριστημένος ? Αν όχι έχετε να προτείνετε διαφορετικό app?

 

Το default ειναι πανευκολο και δουλευει πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η δυνατότητα να είναι όλος ο αποθηκευτικός χώρος σε ext μου είναι επαρκής λόγος... και ειδικά ερχόμενος από κινητό με 8GB εσωτερική + 16GB κάρτα, είναι ευκολία το να παρακολουθείς μόνο ένα μέγεθος. και να μην έχεις μερικά GB ελεύθερα εδώ και μερικά GB ελεύθερα εκεί.

Με αυτό τον τρόπο κάνεις καλύτερη αξιοποίηση του χώρου και επίσης παίρνεις απόφαση να μεταφέρεις πολλά δεδομένα σε cloud που τελικά είναι μεγάλη διευκόλυνση...

 

Για το πανόραμα: Το έχω χρησιμοποιήσει, και δουλεύει αποτελεσματικά... Δε χρειάζεσαι άλλη εφαρμογή για πανόραμα, αλλά συνήθως προτιμώ να τραβάω πολλές φωτογραφίες και να τις ενώνω αργότερα στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Πανοραμική τραβηγμένη με την default κάμερα του GN

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27025&stc=1&d=1348055986

 

Δουλεύει πολύ καλά.

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...