Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις παρηγγειλα την Incipio SILICRYLIC Hard Shell Case στα 29 euros (αγορα + 9 ευρω μεταφορικα UPS) και θα ερθει μεταξυ 25/09 - 3/10 .

Απο τα διαφορα videos που ειδα στο youtube μου αρεσε πιο πολυ απο ολες λογω κομψοτητας και επειδη περιελαμβανει και screen protector το οποιο το ηθελα γιατι ολη μερα καθαριζω την οθονη με πανακι γυαλιων :p (διαβασα ομως οτι ειναι λιγο μουφα γιατι πιανει φυσαλιδες :blink: ).

 

ελπιζω να εκανα καλη επιλογη , να εφαρμοζει τελεια και να δουλευουν τα πλαινα κουμπακια on/off και volume (διαβασα οτι και εκει υπαρχει θεματακι) και να του βαλω το προστατευτικο οθονης διχως να μου παρει αερα μεσα και να κανει φυσαλιδες. ελπιζω αν αναγκαστω να παρω μεγαλυτερη μπαταρια να εφαρμοζει η θηκη ακριβως (αν και το κοβω δυσκολο λογω αλλου καπακιου στη πισω μερια) και να μην αναγκαστω να δωσω παλι αλλα 30 ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πηρα ματ ζελατινα και εβαλα πρωτη φορα στο galaxy nexus... Περιεργα τα συναισθηματα. Δεν ειναι κακια, αλλα στις λευκες και ανοιχτοχρωμες αποχρωσεις φαινεται το ματ σχεδιο. Με εξαιρεση αυτο το μειονεκτημα, μονο θετικα. Δεν φαινονται δακτυλιες (ειχα βαρεθει να καθαριζω καθε 3 και λιγο την γυαλιστερη ζελατινα) και η αισθηση αφης ειναι πιο ωραια. Προς το παρον θα την κρατησω.

 

Απλως ηθελα να πω μην προτιμησετε ζελατινες πλαισιου... Δε ξερω απο που τις παιρνουν, αλλα δεν ειναι καλες, ποσο μαλλον οτι τις πληρωνεις και 8 ευρω το πακετο (των 2). Στο nexus s που τις ειχα καιρο η οθονη ειχε χασει αισθηση και οταν τις εβγαλα διαπιστωσα μια στρωση κολας.. Πολυ κακη ποιοτητα. Στο galaxy nexus δεν ηταν τοσο εντονο -γιατι δεν ειχε κατσει καιρο- αλλα θα γινοταν μου εδινε την ενυπωση παλι...

Link to comment
Share on other sites

εγω ζελατινες παιρνω μονο απο ebay...ειχα παρει για το desire μια πανακριβη και τη συγκρινα με κατι αλλες φτηνες που ειχα...η διαφορα καμια απολυτως...οποτε ππηρα και για το nexus μια 6αδα με 2 ευρω και ειναι τελειες...ουτε φουσκαλες ουτε τιποτα...και απο αντοχη δοκιμασμενες...ειχα βαλει το desire πανω σε ενα τηλεκατευθυνομενο για να μετρησω τελικη ταχυτητα με το gps και στα 98km/h εφυγε το κινητο και σερνοταν με την οθονη στην ασφαλτο...η ζελατινα χαλασε αλλα η οθονη δεν επαθε τιποτα απλυτως...
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις λινκ με τις ζελατινες που περιγραφεις φιλε μου ? το μυστικο για να μην πιανει φουσκαλες και για να μην παιρνει αερα οταν την τοποθετεις ποιο ειναι ? δεν εχω ξαναβαλει σε καποιο κινητο για αυτο ρωταω :confused:

 

PS: καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις λινκ με τις ζελατινες που περιγραφεις φιλε μου ? το μυστικο για να μην πιανει φουσκαλες και για να μην παιρνει αερα οταν την τοποθετεις ποιο ειναι ? δεν εχω ξαναβαλει σε καποιο κινητο για αυτο ρωταω :confused:

 

PS: καλο βραδυ

 

Δες βιντεάκια στο youtube πως βάζεις. Συνήθως μέσα δίνουν ένα μικρό πλαστικό και το εφαρμόζεις με αυτό. Αν δεν έχει χρησιμοποίησε μια πιστωτική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις λινκ με τις ζελατινες που περιγραφεις φιλε μου ? το μυστικο για να μην πιανει φουσκαλες και για να μην παιρνει αερα οταν την τοποθετεις ποιο ειναι ? δεν εχω ξαναβαλει σε καποιο κινητο για αυτο ρωταω :confused:

 

PS: καλο βραδυ

 

δεν θυμαμαι τωρα ποιες ακριβως ειχα παρει...οπως σου ειπαν δες βιντεακια και θα καταλαβεις...ασε τις καρτες που δινουν στη συσκευασια...η πιστωτικη ειναι καλυτερη λογω μεγεθους...το μυστικο ειναι να χρησιμοποιησεις πιστωτικη, να μπει καριβως στη σωστη θεση και να ειναι πεντακαθαρη η οθονη...αν εχει και την παραμικρη σκονη θα κανει φουσκαλα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μπορει καποιος να με πληροφορησει για galaxy nexus απο ευρωπη ή κινα οπως και για ολες τις android συσκευες, με ελληνικη sim το κινητο γυριζει αυτοματα σε ελληνικο μενου κ πλητρολογιο;;
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πλεον ebay. Οντως δεν εχει διαφορα η ποιοτητα στις ζελατινες. Εδω μου εχουν τυχει καλυτερες απο ebay, παρα αυτες που εχουν οι ακριβες θηκες casemate μεσα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μπορει καποιος να με πληροφορησει για galaxy nexus απο ευρωπη ή κινα οπως και για ολες τις android συσκευες, με ελληνικη sim το κινητο γυριζει αυτοματα σε ελληνικο μενου κ πλητρολογιο;;

 

Οχι.. Τα ελληνικα ειναι σαν επιλογη γλωσσας στο μενου. Σε εκδοση 4.0.4 και πριν δεν ειχε ελληνικο πληκτρολογιο μεσα και κατεβαζες απο το store free ή πληρωνες αλλο.

 

Στο 4.1.1 εβαλαν και ελληνικο πληκτρολογιο.

 

Εχεις καινεπιλογη γλωσσας οταν ανοιξεις την συσκευη πρωτη φορα. Δεν παιζει ρολο η σιμ.

 

Για τις ολες android συσκευες που λες το πραγμα γινεται περιπλοκο. Υπαρχουν κινεζικα android που ενω εχουν ελληνικα στο μενουν εξαιτιας της εκδοσης android, δεν εχουν μεταφρασει τις μισες επιλογες στα αγγλικα και ειναι στα κινεζικα. Θα εχουν και app στα κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για αυτήν την περίοδο για screen protector θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο. Αγόρασα ένα που είναι με στεγνή τοποθέτηση και παρόλο που ταίριαζε άψογα είχε θέμα με φουσκάλες που δεν έλεγαν να φύγουν και δεν ήξερα τι να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Οχι.. Τα ελληνικα ειναι σαν επιλογη γλωσσας στο μενου. Σε εκδοση 4.0.4 και πριν δεν ειχε ελληνικο πληκτρολογιο μεσα και κατεβαζες απο το store free ή πληρωνες αλλο.

 

Στο 4.1.1 εβαλαν και ελληνικο πληκτρολογιο.

 

Εχεις καινεπιλογη γλωσσας οταν ανοιξεις την συσκευη πρωτη φορα. Δεν παιζει ρολο η σιμ.

 

Για τις ολες android συσκευες που λες το πραγμα γινεται περιπλοκο. Υπαρχουν κινεζικα android που ενω εχουν ελληνικα στο μενουν εξαιτιας της εκδοσης android, δεν εχουν μεταφρασει τις μισες επιλογες στα αγγλικα και ειναι στα κινεζικα. Θα εχουν και app στα κινεζικα.

 

Αρα για το συγκεκριμενο κινητο θα υπαρχει επιλογη ελληνικων στην εκδοση 4.1 ανεξαρτητα αν προερχεται απο ευρωπη ή ασια..

Link to comment
Share on other sites

Πριν τη 4.1 το android σα λειτουργικό δεν είχε ποτε ελληνικό πληκτρολόγιο , έβαζαν πάντα οι λοιποί κατασκευαστές (και τα nexus δεν είχαν καν , μόνο από μάρκετ )

 

Πλέον έχει και θα έχει λογικά ελληνικά μέσα , όπως τα δικά μας έχουν καμιά 5αρα ασιατικές γλώσσες , αραβικά , εβραϊκά και διάφορα άλλα ορνιθοσκαλίσματα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Βάζω κι εδώ την ερώτηση που έκανα στην ενότητα android μιας και μια απ΄τις συσκευές που μ' ενδιαφέρουν είναι το Nexus

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344025

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ψάχνομαι για αυτήν την περίοδο για screen protector θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο. Αγόρασα ένα που είναι με στεγνή τοποθέτηση και παρόλο που ταίριαζε άψογα είχε θέμα με φουσκάλες που δεν έλεγαν να φύγουν και δεν ήξερα τι να κάνω.

 

Εγώ χρησιμοποιώ την Steinheeil Ulta Oleophobic της Spigen Sgp, είναι dry installation και δεν έχει καμία απολύτως φουσκάλα! Απόκριση οθόνης άψογη, αίσθηση πάρα πολύ καλή!!! Γενικά επειδή φοβάμαι της wet λύσεις, για dry την προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

Βάζω κι εδώ την ερώτηση που έκανα στην ενότητα android μιας και μια απ΄τις συσκευές που μ' ενδιαφέρουν είναι το Nexus

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344025

 

Προσωπικά σε χρήση με Macbook 13" που έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα με android. Είχα iphone αλλά μετά πήγα σε Desire για 2 χρόνια και nexus και πραγματικά δεν ξαναγόραζα μήλο ούτε με σφαίρες!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο στο θεμα του ηχου νομιζω οτι βρηκα την λυση στην χαμηλη ενταση του ηχειου.... λοιπον εκανα τα παρακατω: εγκατεστησα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748803 στην συνεχεια απεγκατεστησα τον dsp manager v2 με το titanium η με οποιο αντιστοιχο προγραμα θελετε εσεις και εγκατεστησα τον dsp manager v1. μετα παμε settings/sound και βαζουμε τον dsp manager στο music effects. τελος παμε στον dsp manager και ενεργοποιουμε τα bass boost , equalizer και στο select preset βαζουμε acoustic. η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης πλεον ακουω το κινητο απο το αλλο δωματιο οταν χτυπαει... πριν το δοκιμασετε παρτε ενα nandroid backup ωστε νε επιστρεψετε αν δεν σας αρεσει . ελπιζω να βοηθησα
Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο στο θεμα του ηχου νομιζω οτι βρηκα την λυση στην χαμηλη ενταση του ηχειου.... λοιπον εκανα τα παρακατω: εγκατεστησα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748803 στην συνεχεια απεγκατεστησα τον dsp manager v2 με το titanium η με οποιο αντιστοιχο προγραμα θελετε εσεις και εγκατεστησα τον dsp manager v1. μετα παμε settings/sound και βαζουμε τον dsp manager στο music effects. τελος παμε στον dsp manager και ενεργοποιουμε τα bass boost , equalizer και στο select preset βαζουμε acoustic. η διαφορα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης πλεον ακουω το κινητο απο το αλλο δωματιο οταν χτυπαει... πριν το δοκιμασετε παρτε ενα nandroid backup ωστε νε επιστρεψετε αν δεν σας αρεσει . ελπιζω να βοηθησα

 

Μηπως μπορεις να μας πεις ποιο απο τα τρια?

Ευχαριστω.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

πολυ μικρες διαφορες... μην περιμενετε να βγαλετε διαφορες στα ppi

 

Για την ματ ζελατινα που ελεγα προχθες δειτε μια εδω:

[ATTACH]26998[/ATTACH]

 

[ATTACH]26999[/ATTACH]

 

[ATTACH]27000[/ATTACH]

 

οι φωτο απο κινητο και δεν εχουν την καλυτερη ποιοτητα. στη 2η φωτο αυτα που φαινονται δεν ειναι φουσκες, ειναι σκονη πανω απο την ζελατινα. τωρα ειδα οτι φαινεται ετσι. τεσπα δε την βγαζω.

 

αρνητικό το οτι το ματ σαν υφή φαίνεται κάπως και αλλοιώνει την ποιοτητα στα ανοικτά χρώματα

θετικα: τέρμα οι δακτυλιές! βελτιώνεται η αισθηση της υφης/αποκρισης στο αγγιγμα και δεν γυαλιζει/αντανακλα καθολου στον ηλιο!

σε μερικους μπορει να μην αρεσει το ματ παντως!

 

http://www.ebay.com/itm/120912433414?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 απο εδω τις πήρα, δε το εψαξα πολυ, μπορεί να βρείτε και φθηνότερα

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

αν θελετε να ηχογραφησετε π.χ. μια διαλεξη ,μια συνεδριαση, ποιο προγραμμα ζρησιμοποειτε? ΤΟ Nexus Jelly Bean, δεν εχει καποια προεγκατεστημενη,,
Link to comment
Share on other sites

αν θελετε να ηχογραφησετε π.χ. μια διαλεξη ,μια συνεδριαση, ποιο προγραμμα ζρησιμοποειτε? ΤΟ Nexus Jelly Bean, δεν εχει καποια προεγκατεστημενη,,

 

Ναι οντως το nexus δεν εχει προεγκαταστημενη, ουτε σε 2.3 ή ics ειχε απο οτι θυμαμαι. Για δοκιμασε αυτο, ισως σε ικανοποιησει: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andrwq.recorder

 

Υπαρχουν για διαλεξεις πιο ειδικα αλλα ειναι επι πληρωμη, αυτο μπορει να σε βολεψει πληρως

Link to comment
Share on other sites

πολυ μικρες διαφορες... μην περιμενετε να βγαλετε διαφορες στα ppi

 

Για την ματ ζελατινα που ελεγα προχθες δειτε μια εδω:

[ATTACH]26998[/ATTACH]

 

[ATTACH]26999[/ATTACH]

 

[ATTACH]27000[/ATTACH]

 

οι φωτο απο κινητο και δεν εχουν την καλυτερη ποιοτητα. στη 2η φωτο αυτα που φαινονται δεν ειναι φουσκες, ειναι σκονη πανω απο την ζελατινα. τωρα ειδα οτι φαινεται ετσι. τεσπα δε την βγαζω.

 

αρνητικό το οτι το ματ σαν υφή φαίνεται κάπως και αλλοιώνει την ποιοτητα στα ανοικτά χρώματα

θετικα: τέρμα οι δακτυλιές! βελτιώνεται η αισθηση της υφης/αποκρισης στο αγγιγμα και δεν γυαλιζει/αντανακλα καθολου στον ηλιο!

σε μερικους μπορει να μην αρεσει το ματ παντως!

 

http://www.ebay.com/itm/120912433414?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 απο εδω τις πήρα, δε το εψαξα πολυ, μπορεί να βρείτε και φθηνότερα

 

Και εγω αυτη φοραω εδω και κανα 2μηνο.

 

Θετικα:

Φοβερη αισθηση στη υφη

Τερμα οι δαχτυλιες

Κανει ακομα πιο ωραια τη προσοψη του κινητου(υποκειμενικο)

 

Αρνητικα:

Εχασε πολυ λιγο στην αισθηση του touch

Σε καποιες γωνιες ιριδιζει και χανει η ποιοτητα της εικονας(στην αρχη με ενοχλουσε λιγο...τωρα το συνηθισα )

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως το nexus δεν εχει προεγκαταστημενη, ουτε σε 2.3 ή ics ειχε απο οτι θυμαμαι. Για δοκιμασε αυτο, ισως σε ικανοποιησει: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andrwq.recorder

 

Υπαρχουν για διαλεξεις πιο ειδικα αλλα ειναι επι πληρωμη, αυτο μπορει να σε βολεψει πληρως

 

 

Ή αυτό :)

 

Το χρησιμοποιώ που και που και λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για το συγκεκριμενο κινητο θα υπαρχει επιλογη ελληνικων στην εκδοση 4.1 ανεξαρτητα αν προερχεται απο ευρωπη ή ασια..

 

Καταρχας εχε υποψην σου οτι παιζουν και κλειδωμενες συσκευες. Αρα αν φερεις να σε νοιαξει αυτο κυριως πρωτα γιατι μετα θα ψαχνεις για ξεκλειδωματα

Link to comment
Share on other sites

Ή αυτό :)

 

Το χρησιμοποιώ που και που και λειτουργεί μια χαρά.

 

Αυτο που προτεινω ειναι free :)

 

Και εγω αυτη φοραω εδω και κανα 2μηνο.

 

Θετικα:

Φοβερη αισθηση στη υφη

Τερμα οι δαχτυλιες

Κανει ακομα πιο ωραια τη προσοψη του κινητου(υποκειμενικο)

 

Αρνητικα:

Εχασε πολυ λιγο στην αισθηση του touch

Σε καποιες γωνιες ιριδιζει και χανει η ποιοτητα της εικονας(στην αρχη με ενοχλουσε λιγο...τωρα το συνηθισα )

 

Η αισθηση στην υφη ειναι οντως αυτο που με εντυπωσιασε. Εγω παλι πιστευω οτι βελτιωθηκε η αισθηση/αποκριση του touch. Μπορει πριν να μην ειχα καλη ζελατινα (sentio-πλαισιου).... Τις χρωματικες αποκλισεις δεν τις βλεπω, αλλα αυτο για την ποιοτητα το καταλαβαινω απολυτα, ειναι το matte texture της ζελατινας. Φαινεται εντονα στο λευκο.

 

Παντως για την τιμη της τιμια αγορα :p

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προτεινω ειναι free :)

 

 

Ε και? Ειπε να προτεινουμε μονο free?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...