Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγορασα κι εγω ενα Nexus την Παρασκευη και ακομα το σκαλιζω για να το μαθω.

Εχω καποιες ερωτησουλες :

 

1) πως απενεργοποιεις την αυτοματη συνδεση στο ιντερνετ; Συνδεεται απο μονο του και δεν θελω να χρεωνομαι. Επισης πως επιλεγω συνδεση μονο 2G για να εξοικονομω μπαταρια ;

2)Θα ηταν χρησιμη μια must have λιστα προγραμματων απο το Market !

3) πως παραμετροποιουνται οι αρχικες οθονες ; Υπαρχει καποιο ευχρηστο προγραμματακι;

4) η επιλογη που σου δινει στην δευτερη οθονη με τιτλο "γραφικα στοιχεια" τι ειναι;

5) πως μπαινει σε αθορυβη λειτουργια ;

6) θελω να παρω μια θηκη και εχω βρει αυτες στο ebay :

http://www.ebay.com/itm/280790425398?var=580061407199&ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

http://www.ebay.com/itm/110914525071?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

Εχετε μηπως να προτεινετε καποια αλλη ;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας

 

 

Setting- "Wireless &Networks" More...-Mobile networks- Use only 2G networks

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα

1. αξιζει ακομα η αγορα του?

2. πως παει απο μπαταρια ? τραγικη ή ΟΚ?

3. δεν εχει καρτα μνημης ..μεγα σφαλμα...τουλαχιστον φλασακια μπορουμε να συνδεσουμε?

4. Custom ROM τι υπαρχει? καποιες προτασεις?

 

ευχαριστω θερμα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

1. αξιζει ακομα η αγορα του?

2. πως παει απο μπαταρια ? τραγικη ή ΟΚ?

3. δεν εχει καρτα μνημης ..μεγα σφαλμα...τουλαχιστον φλασακια μπορουμε να συνδεσουμε?

4. Custom ROM τι υπαρχει? καποιες προτασεις?

 

ευχαριστω θερμα

 

Στην τιμη που βρισκεται τωρα αξιζει.

Για ολα τα αλλα διαβασε το thread, ολα σου τα ερωτηματα εχουν ηδη απαντηθει.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμη που βρισκεται τωρα αξιζει.

Για ολα τα αλλα διαβασε το thread, ολα σου τα ερωτηματα εχουν ηδη απαντηθει.

Ευχαριστω ! καποια συγκεκριμενα posts? ...310 σελιδες ειναι αυτες

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

1. αξιζει ακομα η αγορα του?

2. πως παει απο μπαταρια ? τραγικη ή ΟΚ?

3. δεν εχει καρτα μνημης ..μεγα σφαλμα...τουλαχιστον φλασακια μπορουμε να συνδεσουμε?

4. Custom ROM τι υπαρχει? καποιες προτασεις?

 

ευχαριστω θερμα

 

1. αυτη τη στιγμη περισσοτερο απο καθε αλλη android συσκευη

2. οκ , αλλα σιγουρα οχι απο τις καλυτερες περιπτωσεις

3. υπαρχει τροπος να γινει και αυτο

4. με αυτο δεν εχω ασχοληθει , αλλα αν δεν υπαρχουν της παναγιας τα ματια σε nexus πού περιμενεις να υπαρχουν ?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

1. αυτη τη στιγμη περισσοτερο απο καθε αλλη android συσκευη

2. οκ , αλλα σιγουρα οχι απο τις καλυτερες περιπτωσεις

3. υπαρχει τροπος να γινει και αυτο

4. με αυτο δεν εχω ασχοληθει , αλλα αν δεν υπαρχουν της παναγιας τα ματια σε nexus πού περιμενεις να υπαρχουν ?

σε ευχαριστω και σενα φιλε μου ..το 3 κατι πιο συγκεκριμενο? με ενδιαφερει πολυ...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

@Geokeka: Αθόρυβο με μακρύ πάτημα στο power button και επιλογή δόνησης ή αθόρυβου. Εξίσου εύκολο είναι και με widget.

@gesamfunai: USB otg cable + stickmount app

Link to comment
Share on other sites

@Geokeka: Αθόρυβο με μακρύ πάτημα στο power button και επιλογή δόνησης ή αθόρυβου. Εξίσου εύκολο είναι και με widget.

@gesamfunai: USB otg cable + stickmount app

φιλε minast σε ευχαριστω μολις θα το εγραφα , το βρηκα στο net..

 

1. root nexus

2. USB OTG Cable http://www.ebay.com/itm/Micro-B-USB-Host-OTG-Adapter-For-Samsung-Galaxy-Nexus-i9250-Galaxy-R-i9103-/270887983441?pt=PDA_Accessories&hash=item3f122e9951

3. stickmount app https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.stickmount&hl=el

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Είδα πως το δικό μου είναι yakjuxw και έχω την 4.1.1. Τί διαφορά έχει από το yakju ; Αξίζει να το αλλάξω; και σε τί θα δω διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Είδα πως το δικό μου είναι yakjuxw και έχω την 4.1.1. Τί διαφορά έχει από το yakju ; Αξίζει να το αλλάξω; και σε τί θα δω διαφορά;

 

Το δικό σου δε παίρνει άμεσα αναβαθμίσεις , τη πήρε πρόσφατα ενώ τα άλλα τη πήραν λίγους μήνες πριν

 

Στην επόμενη αναβάθμιση Θα δεις διαφορά , προς το παρόν καμιά

 

ΥΓ εσύ έχεις chrome σαν στοκ browser ? Γιατί έτσι είχε γράψει ένας με yakjuxw

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Είδα πως το δικό μου είναι yakjuxw και έχω την 4.1.1. Τί διαφορά έχει από το yakju ; Αξίζει να το αλλάξω; και σε τί θα δω διαφορά;

 

Να προσθέσω στο απο πάνω post, ότι εάν θελήσεις να το κάνεις αργότερα yakju, με το ξεκλείδωμα του bootloader θα σβηστούν τα πάντα.

Οπότε ή μέχρι τότε έχεις μάθει να κάνεις ένα καλό backup-restore, ή το κάνεις τώρα που είναι αρχή και ξεμπερδεύεις...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε και τους 2 σημερα που το πηρα απο πλαισιο

 

εαν εχω πανω την στοοκ ρομ με root εαν βγει καποια αναβαθμιση μπορω να την παρω ota?

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ! καποια συγκεκριμενα posts? ...310 σελιδες ειναι αυτες

 

Υπαρχει αναζητηση στο thread μπορεις να γραψεις λεξεις που σε ενδιαφερουν κ να σουβγαλει τα αποτελεσματα σε ολες τις σελ.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου δε παίρνει άμεσα αναβαθμίσεις , τη πήρε πρόσφατα ενώ τα άλλα τη πήραν λίγους μήνες πριν

 

Στην επόμενη αναβάθμιση Θα δεις διαφορά , προς το παρόν καμιά

 

ΥΓ εσύ έχεις chrome σαν στοκ browser ? Γιατί έτσι είχε γράψει ένας με yakjuxw

και εγω εχω το chrome μαλιστα εμενα μου λεει και maguro τωρα αυτο δεν ξερω τι ειναι ακριβως..... :/

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τουμπανο παντως..οφφ τοπικ κι εγω.maguro ειναι η κωδικη ονομασια του GSM galaxy nexus.

 

αχα..ευχαριστω...να ρωτησω κατι....εκανα unlock boodloader root και cmw σημερα...απλα εχω ως μονο σκοπο να φλασαπω καποια mods στην στοκ.... να τον κλειδωσω, θα εχω προβληματα; :/

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω το chrome μαλιστα εμενα μου λεει και maguro τωρα αυτο δεν ξερω τι ειναι ακριβως..... :/

 

Απλά τα Google branded δεν έχουμε σαν στοκ τον chrome μόνο αν το βάλουμε εμείς από το play , βέβαια δε διαφέρει και ιδιαίτερα στο τρόπο λειτουργίας

 

 

εαν εχω πανω την στοοκ ρομ με root εαν βγει καποια αναβαθμιση μπορω να την παρω ota?

 

Όχι βέβαια , οι ota έρχονται με βάση τη rom που φοράς , οχι το imei

 

Για αυτό και όταν βάζουμε μια yakju rom δε μας στέλνει και η samsung ota

 

Θεωρητικά με μια custom rom εσύ μπορεί να έχεις κάνει φοβερές παρεμβάσεις πώς περιμένεις να αναβαθμίσεις μετά σωστά χωρίς να πειραχτούν οι ρυθμίσεις και οι εφαρμογές σου ?

 

Θα πρέπει να βάλεις χειροκίνητα την επόμενη φορά μια στοκ ρομ

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

αχα..ευχαριστω...να ρωτησω κατι....εκανα unlock boodloader root και cmw σημερα...απλα εχω ως μονο σκοπο να φλασαπω καποια mods στην στοκ.... να τον κλειδωσω, θα εχω προβληματα; :/

οχι να μην τον κλειδωσεις. αλλα για να βαλεις mods, το πιθανοτερο ειναι οτι θα θελουν τουλαχιστον deodexed rom, που η στοκ δεν ειναι. βαλε το πολυ απλα μια στοκ deodexed ή οποια ειναι συμβατη με τα mods που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

οχι να μην τον κλειδωσεις. αλλα για να βαλεις mods, το πιθανοτερο ειναι οτι θα θελουν τουλαχιστον deodexed rom, που η στοκ δεν ειναι. βαλε το πολυ απλα μια στοκ deodexed ή οποια ειναι συμβατη με τα mods που θελεις.

πραγματι εχεις απολυτο δικιο ολο αυτο εβλεπα σημερα....αντι να βαλω μια στοκ deoxdexed μπορω να δοκιμασω το παρακατω τι λες...;

http://www.doctorandroid.gr/2012/09/easy-odex-your-rom.html

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πραγματι εχεις απολυτο δικιο ολο αυτο εβλεπα σημερα....αντι να βαλω μια στοκ deoxdexed μπορω να δοκιμασω το παρακατω τι λες...;

http://www.doctorandroid.gr/2012/09/easy-odex-your-rom.html

εγω πιστευω οτι δε θα καταλαβεις διαφορα, εκτος αν εχεις εργαστηριακα μηχανηματα μετρησης της ταχυτητας UI μιας ηλεκτρονικης συσκευης :p

εχω δουλεψει και στοκ ρομ αλλα μετα ολες οι αλλες οι deodexed, δεν βλεπεις τιποτα ενοχλητικο. αν δεις μαλιστα τα μηνυματα των παιδιων που λενε συγκεκριμενα για τη rasbean rom, μαλλον ειναι πιο γρηγορη κι απο τη στοκ. οποτε βαλε κατευθειαν αυτο που σου αρεσει λειτουργικα και εμφανισιακα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Μια ακόμη ερώτηση χα. Το Λεντ είναι πλήρες λειτουργικό; Δηλαδή ανάβει σε μηνύματα αναπάντητες χαμηλή μπαταρία φόρτιση η θέλει κάποια εφαρμογή από το μάρκετ;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις όπως σου λέει ο nikostat μια deodexed γι' αυτά που θες, αλλά αν είναι να βάλεις μετά πολλά mods, τότε αξίζει να δοκιμάσεις την rasbean jelly. Λινκ έχει στο άλλο θέμα. Εϊναι μια αρκετά "καθαρή" ρομ, με τις βασικές παραμετροποιήσεις που λογικά θες. Επίσης έρχεται με στοκ κερνελ, επομένως δεν θα έχεις πρόβλημα σ' αυτό το θέμα ή να χρειαστείς να πειραματιστείς, μείνε μ' αυτόν για αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Nexus | Skroutz.gr

Τρελή κατρακύλα η τιμή του. Πάει για best value for money smartphone!!! :D

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι! Πρεπει να ειναι το φθηνοτερο με hd οθονη και ενα απο τα φθηνοτερα διπυρηνα. Και παρολαυτα γρηγοροτερο απο τα τετραπυρηνα ;)!!! Αυτη η πτωση τιμης εγινε και με το προηγουμενο nexus. Φαινεται δεν πουλανε πολυ στο μεσο αγοραστη. Καλυτερα, για να τα παιρνουμε φθηνοτερα οι γνωστες :D
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι! Πρεπει να ειναι το φθηνοτερο με hd οθονη και ενα απο τα φθηνοτερα διπυρηνα. Και παρολαυτα γρηγοροτερο απο τα τετραπυρηνα ;)!!! Αυτη η πτωση τιμης εγινε και με το προηγουμενο nexus. Φαινεται δεν πουλανε πολυ στο μεσο αγοραστη . Καλυτερα, για να τα παιρνουμε φθηνοτερα οι γνωστες :D

 

εχω βαρεθει να με ρωτανε "ποιο ειναι αυτο? " :rolleyes:

 

οποιο θελει ειναι ,αστο...

 

(για να μπορεσουμε να παρουμε και τα επομενα φθηνα :D )

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι! Πρεπει να ειναι το φθηνοτερο με hd οθονη και ενα απο τα φθηνοτερα διπυρηνα. Και παρολαυτα γρηγοροτερο απο τα τετραπυρηνα ;)!!! Αυτη η πτωση τιμης εγινε και με το προηγουμενο nexus. Φαινεται δεν πουλανε πολυ στο μεσο αγοραστη. Καλυτερα, για να τα παιρνουμε φθηνοτερα οι γνωστες :D

 

Αν έχει την οικονομική δυνατότητα κάποιος να αγοράζει κάθε καλοκαίρι/φθινόπωρο το nexus πιστεύω είναι η καλύτερη λύση. Είναι πάντα με το κατάλληλο hw και sw, το σωστό δέσιμο και έχει την καλύτερη android εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...