Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να υπενθιμησω οτι το νεξους 4 δεν υποστηριζει USB otg κ ουτε πρόκειται λόγω hardware πράγμα στο οποίο το GN θα είναι μόνιμα νικητής...

 

Καλά μην παίρνεις και όρκο, έχουμε δει να γίνονται και τα πιο απίθανα, ο λόγος που δεν υποστηρίζει otg είναι γιατί δεν μπορεί να δώσει ρεύμα (νομίζω 5v χρειάζεται) με κάποιον διαφορετικό kernel ίσως να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα το ακριβώς ανάποδο. Από τότε που έβαλα την 4.2.2 το fb και το messenger του fb δεν εμφανίζουν καθόλου ειδοποιήσεις. :mad:

 

Και σε μένα μετά την 4.2.2 δεν έρχονταν ειδοποιήσεις από f/b. Έκανα απεγκατάσταση της εφαρμογής και εγκατάσταση πάλι και έτσι λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νέο ρεκόρ, αυτή τη φορά όμως με AK pirates. 1μ 11ω με 12% ακόμα :cool:

 

Ace ο ΑΚ pirates. κολλάει με την στοκ 4.2.2? Και κατι αλλο. Οταν βαζεις για πρώτη φορά custom kernel πρέπει να παρατηρήσεις κατι αμεσα η παρατηρείς κάτι ύστερα απο καποιες μερες χρηση? Και αν δεν κάτσει καποιος καλα τι γίνεται? Υπαρχει ο στοκ έτσι ωστε να τον φλασαρεις με cwm η πρεπει να φλασαρεις ολη την στοκ ρομ?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ace ο ΑΚ pirates. κολλάει με την στοκ 4.2.2? Και κατι αλλο. Οταν βαζεις για πρώτη φορά custom kernel πρέπει να παρατηρήσεις κατι αμεσα η παρατηρείς κάτι ύστερα απο καποιες μερες χρηση? Και αν δεν κάτσει καποιος καλα τι γίνεται? Υπαρχει ο στοκ έτσι ωστε να τον φλασαρεις με cwm η πρεπει να φλασαρεις ολη την στοκ ρομ?

 

Το πιο απλο ειναι να κρατας nandroid backup οπότε επιστρεφεις ανα πασα στιγμη πισω. Στο xda σιγουρα κυκλοφορουν cwm zips του kernel, ή φλασαρεις το boot.img μεσω τερματικου.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο κινητό και παρόλο που το συνδέω με USB 2 στον υπολογιστή, όταν θέλω να μεταφέρω τις φωτογραφίες μου, οι ταχύτητες είναι πολύ αργές. Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να επιταχύνω την ταχύτητα.

Έχει μήπως σχέση με το ότι δουλεύει παράλληλα το τηλέφωνο όταν το συνδέω στον υπολογιστή; Θυμάμαι στα παλιά Sony Ericsson πως όταν τα σύνδεα στον υπολογιστή, αυτομάτως το τηλέφωνο έσβηνε και ήταν μια χαρά οι ταχύτητες.

Φανταστείτε πως έχω ένα φάκελο με 2GB φωτογραφίες δηλαδή, αν κάνω Cut/Paste μέσα από τα Windows, η ταχύτητα είναι πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του nexus 4 είναι καλύτερη απο του GN..ακόμα ξέχασα να πω οτι εσβησα και τα δυο κινητά και τα άνοιξαν ταυτόχρονα, το nexus 4 άνοιξε πολύ πιο γρήγορα απο το GN...μετα εκανα ενα τεστ και γύρω απο το άνοιγμα μερικών εφαρμογών...λοιπον σε οτι είχε να κάνει με τους χάρτες το GN άνοιγε πιο γρήγορα....τρεις προσπαθειες εκανα με το GN να είναι ο νικητής...παντος και στα 400 να πεσει πιστεύω οτι θα είναι ακόμα ακριβό....

Από οθόνη ποια απέδιδε καλύτερα; του Gnexus η του N4? Ποια σ'άρεσε περισσότερο;:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην παίρνεις και όρκο, έχουμε δει να γίνονται και τα πιο απίθανα, ο λόγος που δεν υποστηρίζει otg είναι γιατί δεν μπορεί να δώσει ρεύμα (νομίζω 5v χρειάζεται) με κάποιον διαφορετικό kernel ίσως να γίνεται.

 

αμα στο xda , ψάχνουν εδώ κ μηνες κ δεν.

...εν τέλει το παράτησαν το θέμα λόγω ασυμβατότητας hardware εξ αρχής κατασκευαστικά. αμα ηταν μονο το ρεύμα θα είχαν βγάλει κερνελ που να έδινε ρεύμα η θα έπαιρναν ενα USB otg ,με εξωτερική τροφοδοσία που ηδη κυκλοφορουν δε υπήρχε κανένα προβλημα...

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από οθόνη ποια απέδιδε καλύτερα; του Gnexus η του N4? Ποια σ'άρεσε περισσότερο;:)

 

επειδη η φωτεινοτητα του δικου μου GN ηταν στο αυτοματο και του Nexus 4 στο μεγιστο δεν μπορω να πω με σιγουρια ποια ειναι καλυτερη οθονη.....απο την βιασηνη μου να το συγκρινω ξεχασα να βαλω και τα δυο στην ιδια φωτεινοτητα....αλλα ετσι οπως τα ειδα δεν πιστευω να εχουν διαφορες μεταξυ τους.....

 

τωρα κατι ασχετο....ρε παιδια το ποσοστο μπαταριας πως το βαζουμε στην μπαρα πανω?????

Link to comment
Share on other sites

επειδη η φωτεινοτητα του δικου μου GN ηταν στο αυτοματο και του Nexus 4 στο μεγιστο δεν μπορω να πω με σιγουρια ποια ειναι καλυτερη οθονη.....απο την βιασηνη μου να το συγκρινω ξεχασα να βαλω και τα δυο στην ιδια φωτεινοτητα....αλλα ετσι οπως τα ειδα δεν πιστευω να εχουν διαφορες μεταξυ τους.....

 

τωρα κατι ασχετο....ρε παιδια το ποσοστο μπαταριας πως το βαζουμε στην μπαρα πανω?????

 

κατεβαζεις ενα απο τα mods που ειναι για 4.2.2,φλασαρεις απο recovery,προτεινω αυτο με τους 2 κυκλους,το εχω βαλει σε στοκ ρομ odex και δουλευει μια χαρα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2035901

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τις τελευταίες μέρες και φυσικά μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις, στο κινητό χωρίς λόγο, ανάβει το notification LED σε κόκκινο χρώμα συνήθως ή σε πράσινο και μου έχει γίνει μια φορά σε μπλε/μώβ. Δεν συμβαίνει συχνά αλλα συμβαίνει συνήθως μια φορά στις 2 μέρες, μπορεί και πιο συχνά.

Αν μου έρθει μια άλλη ειδοποίηση ή κάνω restart ξεκολλάει και όλα καλά.

Είδα σε παλιότερα post οτι και άλλοι το έχουν το πρόβλημα αλλα δεν μπορώ να βρώ αντίστοιχα σε site του εξωτερικού, παρα μονάχα οτι το κόκκινο LED σημαίνει βλάβη απο υγρασία στο εσωτερικό. Την συσκευή ποτέ δεν την έχω εκθέσει σε υγρασία, εκτός της φυσικής υγρασίας στην ατμόσφαιρα της Θεσσαλονίκης.

 

Επειδή προσπάθησα να διαβάσω όσα πιο πολλά post μπορούσα, αλλα δεν είδα κάτι συγκεκριμένο, μήπως υπάρχει κάτι νεότερο;

Είναι πρόβλημα Software που ίσως αντιμετωπιστεί σε μελλοντικό update ή είναι hardware;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung Mobiler (Greece) (2013)

Facebook Subscribe (at) facebook.com/Vgkantis

Twitter Follow (at) twitter.com/Vgkantis

Samsung Mobilers GR Fan Page Facebook (at) facebook.com/SamsungMobilers.gr

Link to comment
Share on other sites

αμα στο xda , ψάχνουν εδώ κ μηνες κ δεν.

...εν τέλει το παράτησαν το θέμα λόγω ασυμβατότητας hardware εξ αρχής κατασκευαστικά. αμα ηταν μονο το ρεύμα θα είχαν βγάλει κερνελ που να έδινε ρεύμα η θα έπαιρναν ενα USB otg ,με εξωτερική τροφοδοσία που ηδη κυκλοφορουν δε υπήρχε κανένα προβλημα...

 

Όπως λες και εσύ με USB otg ,με εξωτερική τροφοδοσία δεν δουλεύει, (δοκιμασμένο). Αν ψάξεις όμως στο xda θα δεις ότι έχουν ήδη βγάλει kernel, και σε λίγο καιρό πιστεύω ότι θα το έχουν ολοκληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα.το ίδιο έκανε κι εμένα ( με το λεντ)πριν 2 μηνες περιπου και τώρα έχει σταματηση.Καλό είναι να το κανεις ενα φορμάτ,αν δεν το εχεις κανει αναμεσα στις αναβαθμησεις.Το δικο μου εκτός απο αυτό είχα και πρόβλημα οτι πολλές φορες κατα την διαρκεια μιας κλήσης πάγωνε η έκανε επανεκηνηση.Κάπου διάβασα στο νετ οτι φταίει η θήκη απο συλικονη.Στην αρχή δεν το πίστεψα και συνέχιζα να έχω το πρόβλημα σχεδόν καθημερινα.Τώρα έχω 20 μέρες που την έβγαλα και το πρόβλημα δεν υπάρχει.Δουλεύει τελεια Edited by gab
Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε Root - Unlock Bootloader

 

1. Κατεβάζουμε το zip εδώ, το κάνουμε extract και αφού μετονομάσουμε τoν φάκελο σε root τον πετάμε χύμα στον τοπικό μας δίσκο C εκεί που είναι τα program files/windows/temp κτλ.

2. Πηγαίνουμε στο super duper κινητό μας και τικάρουμε τον εντοπισμό σφαλμάτων: Settings -> Developer Options -> USB Debugging

3. Kατεβάζουμε από εδώ τους Samsung Drivers και τους κάνουμε install στον υπολογιστή μας.

4. Κλείνουμε το κινητό και το συνδέουμε στον υπολογιστή.

5. Μπαίνουμε σε Fastboot Mode πατώντας ταυτόχρονα: volume up+volume down+power button.

6. Στο PC μας κάνουμε τα εξής: έναρξη -> στην μπάρα αναζήτησης γράφουμε cmd-> πατάμε enter -> εμφανίζεται ένα μαύρο παράθυρο.

7. Στο μαύρο παράθυρο δίνουμε τις παρακάτω εντολές μία προς μία:

 

cd C:/ -> πατάμε enter

cd root -> πατάμε enter

fastboot-windows oem unlock -> πατάμε enter

 

8. Πηγαίνουμε αμέσως στο κινητό μας και προφανώς επιλέγουμε "Yes Unlock Bootloader'' (η περιήγηση/επιλογή γίνεται με Volume Up-Down/Power button)

9. Μόλις ολοκληρωθεί η παραπάνω διαδικασία στα καπάκια ανοίγουμε τον root φάκελο (που έχουμε βάλει στον τοπικό δίσκο) και κάνουμε διπλό αριστερό κλικ στο αρχείο install-superboot-windows.bat το οποίο θα ρουτάρει την κινητάρα μας.

10. Reboot και είμαστε έτοιμοι.

 

Υ.Γ. Η παραπάνω διαδικασία διαγράφει τις ρυθμίσεις/εφαρμογές που έχετε κάνει install.

[/size]

 

Παιδια μια ερωτηση,εγω ειχα ξεκλειδωσει απλα τον Bootloader (νομιζω βασικα γιατι οταν ανοιγει μου γραφει google και απο κατω εχει ενα ξεκλειδωτο λουκετο) απλα τον ειχα ξεκλειδωσει πριν αρκετο καιρο και τον αφησα ξεκλειδωτο. Αν τωρα δηλαδη παω κατευθειαν στο βημα 9 για να δωσει την εντολη το cmd να κανει root θα μπορεσει να δοθλεψει και να γινει root? ή θα πρεπει να κανω απο την αρχη ολα τα βηματα? γιατι απ 'οτι καταλαβα μεχρι το βημα 9 ειναι η διαδικασια για ξεκλειδωμα του BL οποτε αν ειναι ετσι να μην τα κανω αφου τον εχω ηδη ξεκλειδωτο.Αν μπορει ας απαντησει καποιος ακομα και σημερα..

Link to comment
Share on other sites

Το τoolkit μονο με donate αναβαθμίζεται? Ροοτ στην 4.2.2 πως κάνω?

 

Root access στην 4.2.2 με το toolkit 10.1.0 δεν νομίζω ότι παίζει. Με την αναβάθμιση στην 4.2.2. έχασα το root . Στο net κυκλοφορεί μία διαδικασία με εγκατάσταση το SU 1.04 με CWM αλλά δεν την έκανα. Ξαναγύρισα πίσω στην 4.2.1 το έκανα root με το toolkit και κράτησα backup με το rootkeeper. Μου ήρθε η αναβάθμιση στην 4.2.2. έκανα restore το su με το rootkeep.........επανεκκίνηση και 4.2.2. rooted.

Edited by thanasiz
Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό οταν γινεται προβολη σε οθονη μεσω mhl-hdmi adaptor, η οθονη του nexus να ειναι σβηστη;Επισης για να λειτουργησει, αφου το συνδεσεις θελει επανεκινηση;

 

Καλημέρα!

Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Από οθόνη ποια απέδιδε καλύτερα; του Gnexus η του N4? Ποια σ'άρεσε περισσότερο;:)

 

Του gnexus με διαφορά!

Edited by nexus82
Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό οταν γινεται προβολη σε οθονη μεσω mhl-hdmi adaptor, η οθονη του nexus να ειναι σβηστη;Επισης για να λειτουργησει, αφου το συνδεσεις θελει επανεκινηση;

 

Καλημέρα!

 

Εμενα μετα από λιγο σβηνει η οθόνη(βασικά ριχνει την φωτεινοτητα τερμα σε σημειο που ισα φαινονται τα σχεδια) οταν το χειριζομαι με ποντικη αλλα δουλευει κανονικοτατα.Οσο για την επανεκκινηση εμενα δε χρειαστηκε δουλεψε αμμεσα.

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Του gnexus με διαφορά!

 

Παιδια επειδη εχω και τα δυο,μη συγχεουμε τα υπερτονισμενα χρωματα με τα φυσικα. Το Gnex εχει εντυπωσιακα χρωματα αλλα το N4 φυσικα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Root access στην 4.2.2 με το toolkit 10.1.0 δεν νομίζω ότι παίζει. Με την αναβάθμιση στην 4.2.2. έχασα το root . Στο net κυκλοφορεί μία διαδικασία με εγκατάσταση το SU 1.04 με CWM αλλά δεν την έκανα. Ξαναγύρισα πίσω στην 4.2.1 το έκανα root με το toolkit και κράτησα backup με το rootkeeper. Μου ήρθε η αναβάθμιση στην 4.2.2. έκανα restore το su με το rootkeep.........επανεκκίνηση και 4.2.2. rooted.

 

Εχεις stock recovery ή cwm και αν ναι ποια version?

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εχω και τα δυο,μη συγχεουμε τα υπερτονισμενα χρωματα με τα φυσικα. Το Gnex εχει εντυπωσιακα χρωματα αλλα το N4 φυσικα.

Πιστευω αποδιδει καλυτερα του νεξους, τα χρωματα στο n4 ειναι μεν φυσικα αλλα τα εντυπωσιακα χρωματα της Super Amoled δεν τα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,τις τελευταίες ώρες αντιμετωπίζω ένα θέμα με την συσκευή,εκεί που κοιμάται ξαφνικά ανάβει η οθόνη και ανάλογα ή σβήνει μετά από λίγο ή παραμένει ανοιχτή.Φαντάστηκα οτι μάλλον θα είναι κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα και προσπαθεί να συνδεθεί στο ίντερνετ και τις έσβησα(αυτές που είχα κατεβάσει λίγο πριν αρχίσει το πρόβλημα)αλλά και πάλι τπτ.Θα δοκιμάσω και επαναφορά εργοστασιακών να δω τι θα γίνει αλλά υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι πρόβλημα της συσκευής με το micro usb και θεωρεί ότι συνδέω κάποιο καλώδιο και για αυτό ξυπνάει:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,τις τελευταίες ώρες αντιμετωπίζω ένα θέμα με την συσκευή,εκεί που κοιμάται ξαφνικά ανάβει η οθόνη και ανάλογα ή σβήνει μετά από λίγο ή παραμένει ανοιχτή.Φαντάστηκα οτι μάλλον θα είναι κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα και προσπαθεί να συνδεθεί στο ίντερνετ και τις έσβησα(αυτές που είχα κατεβάσει λίγο πριν αρχίσει το πρόβλημα)αλλά και πάλι τπτ.Θα δοκιμάσω και επαναφορά εργοστασιακών να δω τι θα γίνει αλλά υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι πρόβλημα της συσκευής με το micro usb και θεωρεί ότι συνδέω κάποιο καλώδιο και για αυτό ξυπνάει:cry::cry:

 

Η υποψια σου για το usb για πιο λογο ειναι;

Η επαναφορα παντως με στοκ ολα πιστευω θα σου δειξει αν εχει προβλημα η συσκευη η ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η υποψια σου για το usb για πιο λογο ειναι;

Η επαναφορα παντως με στοκ ολα πιστευω θα σου δειξει αν εχει προβλημα η συσκευη η ειναι αλλο θεμα.

Γιατί όταν το παρατήρησα για πρώτη φορά το πρόβλημα μου έλεγε οτι φορτίζει ενώ δεν το είχα συνδέσει,τώρα γύρισα σε όλα stock και κλείδωσα και bootloader μήπως και χρειαστεί να το πάω για service:worry:

Link to comment
Share on other sites

Root access στην 4.2.2 με το toolkit 10.1.0 δεν νομίζω ότι παίζει. Με την αναβάθμιση στην 4.2.2. έχασα το root . Στο net κυκλοφορεί μία διαδικασία με εγκατάσταση το SU 1.04 με CWM αλλά δεν την έκανα. Ξαναγύρισα πίσω στην 4.2.1 το έκανα root με το toolkit και κράτησα backup με το rootkeeper. Μου ήρθε η αναβάθμιση στην 4.2.2. έκανα restore το su με το rootkeep.........επανεκκίνηση και 4.2.2. rooted.

 

Με ποιο τροπο γύρισες στην 4.2.1???

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...