Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί όταν το παρατήρησα για πρώτη φορά το πρόβλημα μου έλεγε οτι φορτίζει ενώ δεν το είχα συνδέσει,τώρα γύρισα σε όλα stock και κλείδωσα και bootloader μήπως και χρειαστεί να το πάω για service:worry:

 

και μένα το ίδιο έκανε.. για να μην στα πολυλογώ δεν έφτιαξε όσο και να προσπάθησα με αλλαγές ρομ και κέρνελ.. αναγκάστηκα το πήγα πίσω και μου άλλαξαν την υποδοχή micro usb η οποία ήταν ελαττωματική.. είναι "συχνό" φαινόμενο στα gn.. αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρείς αρκετές αναφορές.. γνώμη μου να το πας κατευθείαν πίσω για φτιάξιμο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και μένα το ίδιο έκανε.. για να μην στα πολυλογώ δεν έφτιαξε όσο και να προσπάθησα με αλλαγές ρομ και κέρνελ.. αναγκάστηκα το πήγα πίσω και μου άλλαξαν την υποδοχή micro usb η οποία ήταν ελαττωματική.. είναι "συχνό" φαινόμενο στα gn.. αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρείς αρκετές αναφορές.. γνώμη μου να το πας κατευθείαν πίσω για φτιάξιμο..

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση........το φοβόμουν ότι είναι αυτό γιατί πριν από κάτι μέρες που προσπάθησα να περάσω κάτι στο κινητό από το pc μου κάθε τόσο έχανε τον συγχρονισμό:O

Link to comment
Share on other sites

Root access στην 4.2.2 με το toolkit 10.1.0 δεν νομίζω ότι παίζει. Με την αναβάθμιση στην 4.2.2. έχασα το root . Στο net κυκλοφορεί μία διαδικασία με εγκατάσταση το SU 1.04 με CWM αλλά δεν την έκανα. Ξαναγύρισα πίσω στην 4.2.1 το έκανα root με το toolkit και κράτησα backup με το rootkeeper. Μου ήρθε η αναβάθμιση στην 4.2.2. έκανα restore το su με το rootkeep.........επανεκκίνηση και 4.2.2. rooted.

 

Εγώ έκανα το δικό μου (4.2.2) root και ξανακλείδωσα το bootloader ακολουθώντας αυτό: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20310934&postcount=2 και σαν να ήταν 4.2.1.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που έκανα, πάντως το toolkit το είδε μια χαρά και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν καλά. Εξάλλου οι 2 εκδόσεις (4.2.1 και 4.2.2) δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,τις τελευταίες ώρες αντιμετωπίζω ένα θέμα με την συσκευή,εκεί που κοιμάται ξαφνικά ανάβει η οθόνη και ανάλογα ή σβήνει μετά από λίγο ή παραμένει ανοιχτή.Φαντάστηκα οτι μάλλον θα είναι κάποια εφαρμογή που εγκατέστησα και προσπαθεί να συνδεθεί στο ίντερνετ και τις έσβησα(αυτές που είχα κατεβάσει λίγο πριν αρχίσει το πρόβλημα)αλλά και πάλι τπτ.Θα δοκιμάσω και επαναφορά εργοστασιακών να δω τι θα γίνει αλλά υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι πρόβλημα της συσκευής με το micro usb και θεωρεί ότι συνδέω κάποιο καλώδιο και για αυτό ξυπνάει:cry::cry:

 

το εκανε και σε μενα αυτο..

παρε ενα λεπτο μαχαιρακι και σηκωσε προσεκτικα τη μεταλλικη "γλωσσα" που υπαρχει στο micro usb. Λογικα και εσενα οπως και μενα θα κανει επαφη με το κατω μερος και για αυτο το λογω εχεις αυτο το προβλημα. Ετσι το εκανα εγω και πλεον δεν εχω προβλημα...μεχρι να βρω τι εφταιγε ειχα αλλαξει 3 rom και 5 kernels.

Link to comment
Share on other sites

το εκανε και σε μενα αυτο..

παρε ενα λεπτο μαχαιρακι και σηκωσε προσεκτικα τη μεταλλικη "γλωσσα" που υπαρχει στο micro usb. Λογικα και εσενα οπως και μενα θα κανει επαφη με το κατω μερος και για αυτο το λογω εχεις αυτο το προβλημα. Ετσι το εκανα εγω και πλεον δεν εχω προβλημα...μεχρι να βρω τι εφταιγε ειχα αλλαξει 3 rom και 5 kernels.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,ήταν να το πάω σήμερα για service αλλά δεν πρόλαβα.......βλέπω οτι η γλώσσα που λες είναι προς τα κάτω αλλά πρέπει να πάει στην μέση της εσοχής ή απλά λίγο πιο πάνω?Αν ήταν δεν θα είχα και πρόβλημα ώστε να κουμπώσει στον φορτιστή?:worry:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι την μεση πηγαινε τη...μερικα χιλιοστα θελει..δεν προκειται να παθει τιποτα

Μέχρι την μέση η αλήθεια είναι δεν το πήγα το φοβήθηκα γιατί κοίταξα και τις αντίστοιχες εσοχές των nexus 7 μου και ενός huawei κινητού που έχω σαν δεύτερο και έχουν επίσης μια κλίση προς τα κάτω,αλλά προς το παρών φαίνεται να έχει αποτέλεσμα.Να είσαι καλά για την βοήθεια ελπίζω να τελειώσει εδώ η ταλαιπωρία και να μην χρειαστεί να το πάω για service:cool:

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εφτασε..Λεω να το δοκιμασω! :)

https://wiki.ubuntu.com/Touch/Install?action=show&redirect=TouchInstallInstructions

Ενημέρωσε μας για εντυπώσεις!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας για εντυπώσεις!!!! :)

 

Αν και κολλαω σε καποια απο τα βηματα,πιστευω να τα καταφερω..

Απο οτι διαβασα και στους XDA,ειναι κυριως για developer..

Link to comment
Share on other sites

Αν και κολλαω σε καποια απο τα βηματα,πιστευω να τα καταφερω..

Απο οτι διαβασα και στους XDA,ειναι κυριως για developer..

 

Το έχεις το έχεις keep walking!!!:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις το έχεις keep walking!!!:thumbup:

 

Εχω και επισημα Ubuntu OS..Πραγματικα πολυ ομορφο..Θα ελεγξω αν ποιες εφαρμογες δουλευουν και ποιες οχι..

Παντως ειναι πανεμορφο! :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω και επισημα Ubuntu OS..Πραγματικα πολυ ομορφο..Θα ελεγξω αν ποιες εφαρμογες δουλευουν και ποιες οχι..

Παντως ειναι πανεμορφο! :p

 

Το περασες ευκολα??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολες προσπαθειες και αποτυχιες καταφερα να ξαναπερασω την 4.2.2 stock rom με το toolkit του wag....http://www.wugfresh.com/nrt/

απλα το διεγραψα,το ξαναεκανα εγκατασταση και αντικατεστησα τα αρχεια στον φακελο data me to zip ωστε να δουλευει με την 4.2.2

τωρα εχω το κινητο καθαρο,σαν να το εβγαλα απο το κουτι και επιτελους ολες οι εφαρμογες του root που ειχανε μεινει μετα την αναβαθμηση σε 4.2.2 εξαφανειστηκαν......ολη η διαδικασια κρατησε ακριβως 3-4 λεπτα.......

Link to comment
Share on other sites

Το περασες ευκολα??

 

Σχετικα ναι..Σαν να περνας απλη ROM,βρηκα αυτο τον τροπο τελικα..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2149705

Προσπαθω να παρω τηλεφωνο αλλα τιποτα..Το wi-fi λειτουργει κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Και γίνετε φορμάτ στην sd η υπάρχουν τα αρχεία σου κανονικα??

 

Κανε Naroidbackup να εισαι σιγουρος..Ακομα δεν μπορω να βρω γιατι δεν κανει κλησεις,εαν δεν το βρω γυρναω στην παλια μου Rom!

Link to comment
Share on other sites

Πάω για test drive και επιστρέφω για εντυπώσεις.. Επεστρεψα .... Αν και είναι νωρίς ακομα .. Αρκετά διαφορετικό και σε interface και σε πλοήγηση.. Αλλά θέλει δουλεια ακόμα το ubuntu os.. 4.2.2 stock και τα μυαλά στα κάγκελα!!! Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο....:lol:καποιο καλο προγραμμα για σημειωσεις εχετε να μου προτεινετε??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=350642

 

εδώ είναι το σχετικό thread και σίγουρα θα λάβεις πιο πολλές απαντήσεις :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι πολλες φορες στη φορτιση φτανει στο 99% και κολλαει εκει,εμφανιζοντας την εδειξη δεν φορτιζει.

Αν βγαλω και ξαναβαλω το βυσμα συνεχιζει κανονικα.

Γιατι κρασαρει ετσι?Συμβαινει και σε αλλους?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι πολλες φορες στη φορτιση φτανει στο 99% και κολλαει εκει,εμφανιζοντας την εδειξη δεν φορτιζει.

Αν βγαλω και ξαναβαλω το βυσμα συνεχιζει κανονικα.

Γιατι κρασαρει ετσι?Συμβαινει και σε αλλους?

 

+1 το κάνει και σε μένα αυτό

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι πολλες φορες στη φορτιση φτανει στο 99% και κολλαει εκει,εμφανιζοντας την εδειξη δεν φορτιζει.

Αν βγαλω και ξαναβαλω το βυσμα συνεχιζει κανονικα.

Γιατι κρασαρει ετσι?Συμβαινει και σε αλλους?

 

+1 το κάνει και σε μένα αυτό

 

Αν οχι σε ολους, σε αρκετους. Μην αγχωνεσαι :cool:

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι πολλες φορες στη φορτιση φτανει στο 99% και κολλαει εκει,εμφανιζοντας την εδειξη δεν φορτιζει.

Αν βγαλω και ξαναβαλω το βυσμα συνεχιζει κανονικα.

Γιατι κρασαρει ετσι?Συμβαινει και σε αλλους?

 

...και σε μενα αλλα δε πηγε το μυαλο μου σε κρασαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

...και σε μενα αλλα δε πηγε το μυαλο μου σε κρασαρισμα.

 

Kαλα δεν ξερω αν χαρακτιριζεις "κρασαρισμα" αυτο το προβλημα...Εγω χρησιμοποιησα αυτη τη λεξη απλα....:p

Απλα μου φαινεται περιεργο να διακοπτεται η φορτιση στο συγκεκριμενο σημειο(νομιζω και στο 98% μου εχει κολλησει) και δεν βρισκω καποιο λογο να το αποδωσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...