Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

προσωπικά δεν βλέπω καμία διαφορά.. είναι πόσο θέλει ο καθένας να το κοστολογήσει. και στο ebay το ίδιο αντικείμενο άλλως το δίνει 1 δολλάριο άλλος 20.. ότι θέλει ο καθένας κάνει..

 

edit: όντως το πρώτο λέει κάτι για να το χειρίζεσαι με το τηλεκοντρόλ σου αλλά αμφιβάλω αν θα δουλεύει.. συνδέεις καλύτερα ένα bluetooth mouse και είσαι σίγουρος

 

με usb otg εχει ασχοληθει κανεις για το nexus mas?:cool::cool::cool:

 

τι εννοείς? τι αξεσουάρ χρειάζεται? ένα τέτοιο καθώς και αυτές τις δύο εφαρμογές 1. 2.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μαλιστα. Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εχετε δοκιμασει κατι αναλογο? Δηλαδη μπορω πχ την ταινια που θα παιξω στο κινητο να την βλεπω στην τηλεοραη σε πληρη αναλυση?

 

προσωπικά δεν βλέπω καμία διαφορά.. είναι πόσο θέλει ο καθένας να το κοστολογήσει. και στο ebay το ίδιο αντικείμενο άλλως το δίνει 1 δολλάριο άλλος 20.. ότι θέλει ο καθένας κάνει..

 

edit: όντως το πρώτο λέει κάτι για να το χειρίζεσαι με το τηλεκοντρόλ σου αλλά αμφιβάλω αν θα δουλεύει.. συνδέεις καλύτερα ένα bluetooth mouse και είσαι σίγουρος

 

 

Απο οτι λεει το ενα υποστηριζει και τηλεχειρισμο μεσω του τηλεκοντρολ της HD Tv σου. Τωρα αν δουλευει ο τηλεχειρισμος ειναι αλλο καπελο!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα με την 4.2.2 (το είχα και με την 4.2.1 σε πολύ χειρότερο βαθμό):

Όταν βάλω το κινητό σε Airplane mode και μετά το επαναφέρω δεν λειτουργεί σωστά το bluetooth (μετά από ένα λεπτό χάνει την σύνδεση με το bluetooth headset) και πρέπει να κάνω reboot το κινητό για να λειτουργήσει σωστά. Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα; Ξέρει κανείς καμιά λύση;

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις της 4.2.2(με καθαρή εγκατάσταση-ολα στοκ)

Θετικά: Καλύτερο ήχο στη συνομιλία , το rotation είναι πιο γρήγορο κ ομαλό,ο browser φορτώνει λίγο πιο γρήγορα τις σελίδες και στο pin to zoom έχει διαφορά αλλά γενικά θεωρώ ότι όλα αυτά είναι στο γενικότερο καλύτερο ρολαρισμα του λειτουργικού. Έχει πάψει να υπάρχει αυτή η νευρικότητα κ τα απότομα τελειώματα της 4.2.1.

 

Αρνητικά: Περίμενα την επαναφορά της φωτεινότητας που ήτανε καλύτερη στην 4.1.2 αλλά δεν ήρθε, πριν ξεκλειδώσουμε δεν μπορούμε να αυξομειώσουμε την ένταση και το πιο σημαντικό είναι ότι το bt μου έκανε μια αποσύνδεση .Δεν ξέρω αν είναι θέμα εφαρμογών, διέγραψαν skype κ tunein και μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει καμώματα.

 

Δηλ ρε google τόσο δύσκολο να δεις τι παίζει με την σταθερότητα το bt;

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εχετε δοκιμασει κατι αναλογο? Δηλαδη μπορω πχ την ταινια που θα παιξω στο κινητο να την βλεπω στην τηλεοραη σε πληρη αναλυση?

 

Θέλεις ένα MHL adaptor/καλώδιο. Στο eBay θα βρεις δεκάδες τέτοια, από απλό adaptor (που θέλει και καλώδιο) μέχρι ολόκληρο το καλώδιο για απευθείας σύνδεση :cool:

 

Α, όλα θέλουν και ένα δεύτερο USB καλώδιο (του charger) για να πάρουν ρεύμα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις της 4.2.2(με καθαρή εγκατάσταση)

Θετικά: Καλύτερο ήχο στη συνομιλία , το rotation είναι πιο γρήγορο κ ομαλό,ο browser φορτώνει λίγο πιο γρήγορα τις σελίδες και στο pin to zoom έχει διαφορά αλλά γενικά θεωρώ ότι όλα αυτά είναι στο γενικότερο καλύτερο ρολαρισμα του λειτουργικού. Έχει πάψει να υπάρχει αυτή η νευρικότητα κ τα απότομα τελειώματα της 4.2.1.

 

Αρνητικά: Περίμενα την επαναφορά της φωτεινότητας που ήτανε καλύτερη στην 4.1.2 αλλά δεν ήρθε, πριν ξεκλειδώσουμε δεν μπορούμε να αυξομειώσουμε την ένταση και το πιο σημαντικό είναι ότι το bt μου έκανε μια αποσύνδεση .Δεν ξέρω αν είναι θέμα εφαρμογών, διέγραψαν skype κ tunein και μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει καμώματα.

 

Δηλ ρε google τόσο δύσκολο να δεις τι παίζει με την σταθερότητα το bt;

 

Το BT μου κάνει std disconnect ειδικά μετά από airplane mode. Ευτυχώς δεν χρειάζεται πιά reboot το τηλέφωνο με off/on το BT

έρχεται στα "κανονικά" του. Εννοείται όλα είναι stock.

Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται/ενδιαφερθει στο μελλον(φτου φτου) , η αλλαγη οθονης μου ειπαν παει 116+φπα .

ακριβο μεν αλλα ειναι πολυ πιο φτηνα ακομα και απο σκετο ανταλλακτικο που μπορει να βρει καποιος στο νετ

Link to comment
Share on other sites

και η Samsung βαριέται να το κάνει 4.2.2 :lol: :p ... Δεν νομίζω να βαριέσαι φίλε, φοβάσαι. Μην φοβάσαι όμως. Είναι μια διαδικασία 15-20 λεπτών εκ των οποίων τα 14-19 είναι το κατέβασμα της rom. Είναι απίστευτα ευκόλο, κάντο να τελειώνεις.. Μην εξαρτάσαι απο καμία Samsung :)

 

 

 

Δεν βαριέμαι την διαδικασία. Το back up είναι που φοβάμαι. Είχα καλομαθει στο νοκια που έκανα συγχρονισμό και κρατούσε τα πάντα από αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

 

καμια διαφορα ειναι τα ιδια αλλη επωνυμια

εγω παντως εχω το http://www.ebay.com/itm/2M-MHL-to-HDTV-Cable-MHL-Micro-USB-To-HDMI-HDTV-Adapter-Cable-For-i9220-i9110-/160975660069?pt=PDA_Accessories&hash=item257ae5a425

κ εχει ενσωματομενο καλωδιο hdmi κ usb για τροφοδοσια ολα σε ειναι κ 2μετρα

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με usb otg εχει ασχοληθει κανεις για το nexus mas?:cool::cool::cool:

 

Αν είσαι χωρίς root , τότε το nexus media importer είναι για σένα, αλλά μόνο για ανάγνωση και όχι για εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια εφαρμογη να κλειδωσω το bootloader χωρις να ειμαι ρουτ.Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι το κινητο επαψε να εχει δονηση μετα την 4.1.Μολις τωρα περασα την 4.0.4 με Odin αλλα το προβλημα παραμενει.Θα ηθελα λοιπον να κλειδωσω το bootloader ωστε να το στειλω για σερβις.Το κινητο εχει αγοραστει αρχες Σεπτεμβριου απο Πλαισιο.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια εφαρμογη να κλειδωσω το bootloader χωρις να ειμαι ρουτ.Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι το κινητο επαψε να εχει δονηση μετα την 4.1.Μολις τωρα περασα την 4.0.4 με Odin αλλα το προβλημα παραμενει.Θα ηθελα λοιπον να κλειδωσω το bootloader ωστε να το στειλω για σερβις.Το κινητο εχει αγοραστει αρχες Σεπτεμβριου απο Πλαισιο.

 

Δεν υπαρχει. Μονο μεσω toolkit ή τερματικου με fastboot oem lock

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει. Μονο μεσω toolkit ή τερματικου με fastboot oem lock

 

Τωρα πια εχω 4.1.1 στο τηλεφωνο και την εκδοση 10.1 στο toolkit απλα δε ξερω πια βηματα πρεπει να κανω για να κλειδωσω το bootloader.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν βαριέμαι την διαδικασία. Το back up είναι που φοβάμαι. Είχα καλομαθει στο νοκια που έκανα συγχρονισμό και κρατούσε τα πάντα από αρχεία.

 

110% καλύτερα φίλε μου και στο Nokia και στο Nexus είναι να κάνεις full format με καθαρή εγκατάσταση. Αυτό συνεπάγεται πως δεν θα κάνεις καμία επαναφορά όσων είχες και πως θα τα εγκαταστήσεις ξανά απο την αρχή.

 

Στα Nokia ανέκαθεν κρατούσα backup μόνο τις επαφές και τα μηνύματα.

 

Στο Nexus πέρασε τις επαφές σου στο Gmail (ουσιαστικά ένα backup για μια ζωή και συμβατό με όλες σου τις συσκευές) και κάντου μέσω του toolkit full format. Μετέτρεψε το σε 4.2.2 google branded και όντας καθαρό ξεκλείδωσε bootloader με ένα κλικ(και ότι οδηγίες σου δίνει το toolkit) και ρούταρε το κιόλας. Θα βιώσεις άλλο τηλέφωνο. Μέρα με την νύχτα. Δεν συγκρίνεται το full format με το απλό ΟTA update. Ειδικά για τόσο μεγάλη αλλαγή :) . Εγώ στης δικιάς μου το Gnexus και το δικό μου Nexus 7 από 4.2.0 πήγα σε 4.2.1 και 4.2.2. με απλό OTA Update. Οκ, μικρή αναβάθμιση, δεν θα έβλεπα και μεγάλη διαφορά με clean install(μικρή όμως διαφορλα θα έιχαν ακόμα και αυτές οι μικρές σε μέγεθος αναβαθμίσεις). Όταν έρθει η 5.0 θα φύγει πάλι full format.

 

edit: για περισσότερες οδηγίες για το toolkit παιδιά εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339925

 

το λέει ο οδηγός ξεκάθαρα. Δεν ακολουθείτε τυφλοσούρτι τις αριθμίσεις των βημάτων. Το toolkit συνεχώς αναβαθμίζεται, βλέπετε τις νέες αντιστοιχίσεις και κρίνετε μόνοι σας.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πια εχω 4.1.1 στο τηλεφωνο και την εκδοση 10.1 στο toolkit απλα δε ξερω πια βηματα πρεπει να κανω για να κλειδωσω το bootloader.

 

θα ανοιξεις το toolkit θα επιλεξεις το firmware που εχει η συσκευη σου,θα σε βγαλει στο main menu και απο εκει θα επιλεξεις αφου βαλεις το κινητο σε fastboot mode και το συνδεσεις με τον υπολογηστη το 3:unlock or re-lock your bootloader και μεσα σε ενα λεπτο θα σου κλειδωσει τον bootloader

Link to comment
Share on other sites

thanks

αλλα δυσκολα πραγματα και με τζογο

και μια που λειτουργει χωρις προβλημα το κινητο, δεν θα κανω κατι γιατι βλεπω πολυ παιδεμα να βγαλεις το digitizer, και αμα το χαλασεις πας μετα στα σιγουρα για 200αρα..

 

αν το βρησκεις φτηνο στο ebay μπορεις πρωτα να πας σε καποιον που εχει σερβις κινητων για να μαθεις ποσα θα σου παρει για περασμα και αποφασιζεις αν σε συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο..αλλά πρώτη φορά βλέπω τόσο άμεση απόκριση των notification απο fb και mail.. 4.2.2 κορυφη..
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

θα ανοιξεις το toolkit θα επιλεξεις το firmware που εχει η συσκευη σου,θα σε βγαλει στο main menu και απο εκει θα επιλεξεις αφου βαλεις το κινητο σε fastboot mode και το συνδεσεις με τον υπολογηστη το 3:unlock or re-lock your bootloader και μεσα σε ενα λεπτο θα σου κλειδωσει τον bootloader

 

Σε ευχαριστω πολυ τα καταφερα τελικα.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....πριν απο λιγη ωρα ειχα στα χερια μου ενα nexus 4 και το συγκρινα με το galaxy nexus που εχω εγω....

πρωτες εντυπωσεις σαν συσκευη,εχω να ομοιλογησω οτι το nexus 4 ειν;αι ενα πολυ ομορφο και με καλα υλικα κινητο,και οχι τοσο μεγαλο οπως εγω το περιμενα......στο θεμα μας τωρα

και τα δυο κινητα συνδεδεμενα στο ιδιο δυκτιο wi fi και εκανα μια συγκριση ποσο πιο γρηγορο ειναι το 4 σε σχεση με το GN

εχω να ονολογησω οτι οι διαφορες δεν ηταν τοσο εντυπωσιακες οπως και εγω θα περιμενα,φυσικα το 4 τις περισσοτερες φορες ανοιγε πιο γρηγορα τις σελιδες απο το GN οχι ομως τοσο πιο γρηγορα απ οτι θα πιστευα........

υπηρχαν και φορες που το GN ηταν πιο γρηγορο.....

σαν οθονη δεν ειδα καμια εντυπωσιακη διαφορα σε σχεση με το GN,η καμερα του nexus 4 ενταξει ειναι πολυ καλυτερη,αλλα ως εκει......

και θελω να καταληξω οτι ενω στην αρχη με ενδιαφερε να παρω το nexus 4 και μαλιστα το εψαξα πολυ,δεν εβρισκα συσκευη και μια μερα βρηκα το GN στο πλαισιο τελευταια συσκευη και το αρπαξα εχω να πω οτι ακομα και τωρα δεν ψηνομαι να αντικαταστησω το GN με το 4 ουτε για αστειο....φυσικα δεν λεω οτι δεν αξιζει το 4 αλλα για καποιον που εχει το GN δεν βλεπω τον λογο να κανει αυτη την αλλαγη,αφου σαν συσκευες δεν ειναι και τοσο μεγαλες οι διαφορες τους....ισως μετα απο μερικο καιρο που θα εχει πεσει και η τιμη του,γιατι 469 πιστευω ειναι πολλα λεφτα για το συγκεκριμενο κινητο....πιστευω οτι πανω απο 400 δεν επρεπε να κανει,με βαση και την τιμη που το πουλει η google.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....πριν απο λιγη ωρα ειχα στα χερια μου ενα nexus 4 και το συγκρινα με το galaxy nexus που εχω εγω....

πρωτες εντυπωσεις σαν συσκευη,εχω να ομοιλογησω οτι το nexus 4 ειν;αι ενα πολυ ομορφο και με καλα υλικα κινητο,και οχι τοσο μεγαλο οπως εγω το περιμενα......στο θεμα μας τωρα

και τα δυο κινητα συνδεδεμενα στο ιδιο δυκτιο wi fi και εκανα μια συγκριση ποσο πιο γρηγορο ειναι το 4 σε σχεση με το GN

εχω να ονολογησω οτι οι διαφορες δεν ηταν τοσο εντυπωσιακες οπως και εγω θα περιμενα,φυσικα το 4 τις περισσοτερες φορες ανοιγε πιο γρηγορα τις σελιδες απο το GN οχι ομως τοσο πιο γρηγορα απ οτι θα πιστευα........

υπηρχαν και φορες που το GN ηταν πιο γρηγορο.....

σαν οθονη δεν ειδα καμια εντυπωσιακη διαφορα σε σχεση με το GN,η καμερα του nexus 4 ενταξει ειναι πολυ καλυτερη,αλλα ως εκει......

και θελω να καταληξω οτι ενω στην αρχη με ενδιαφερε να παρω το nexus 4 και μαλιστα το εψαξα πολυ,δεν εβρισκα συσκευη και μια μερα βρηκα το GN στο πλαισιο τελευταια συσκευη και το αρπαξα εχω να πω οτι ακομα και τωρα δεν ψηνομαι να αντικαταστησω το GN με το 4 ουτε για αστειο....φυσικα δεν λεω οτι δεν αξιζει το 4 αλλα για καποιον που εχει το GN δεν βλεπω τον λογο να κανει αυτη την αλλαγη,αφου σαν συσκευες δεν ειναι και τοσο μεγαλες οι διαφορες τους....ισως μετα απο μερικο καιρο που θα εχει πεσει και η τιμη του,γιατι 469 πιστευω ειναι πωολλα λεφτα για το συγκεκριμενο κινητο....πιστευω οτι πανω απο 400 δεν επρεπε να κανει,με βαση και την τιμη που το πουλει η google.....

Συμφωνώ εν μέρει. Για κάμερα έκανες μια σύγκριση; Γιατί απ'ότι φαίνεται είναι ίσες..:lol: Και εγώ το ίδιο θα κάνω, θα περιμένω να πέσει λίγο η τιμή (στα 400) και μετά το τσιμπάω με άνεση..

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο..αλλά πρώτη φορά βλέπω τόσο άμεση απόκριση των notification απο fb και mail.. 4.2.2 κορυφη..

 

Εμένα το ακριβώς ανάποδο. Από τότε που έβαλα την 4.2.2 το fb και το messenger του fb δεν εμφανίζουν καθόλου ειδοποιήσεις. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρει. Για κάμερα έκανες μια σύγκριση; Γιατί απ'ότι φαίνεται είναι ίσες..:lol: Και εγώ το ίδιο θα κάνω, θα περιμένω να πέσει λίγο η τιμή (στα 400) και μετά το τσιμπάω με άνεση..

 

Η κάμερα του nexus 4 είναι καλύτερη απο του GN..ακόμα ξέχασα να πω οτι εσβησα και τα δυο κινητά και τα άνοιξαν ταυτόχρονα, το nexus 4 άνοιξε πολύ πιο γρήγορα απο το GN...μετα εκανα ενα τεστ και γύρω απο το άνοιγμα μερικών εφαρμογών...λοιπον σε οτι είχε να κάνει με τους χάρτες το GN άνοιγε πιο γρήγορα....τρεις προσπαθειες εκανα με το GN να είναι ο νικητής...παντος και στα 400 να πεσει πιστεύω οτι θα είναι ακόμα ακριβό....

Link to comment
Share on other sites

να υπενθιμησω οτι το νεξους 4 δεν υποστηριζει USB otg κ ουτε πρόκειται λόγω hardware πράγμα στο οποίο το GN θα είναι μόνιμα νικητής...
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...