Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι είναι το kies?

 

μαζί με το κινητό αγόρασα και αυτή την συσκευή microUSB to HDMI adapter. Σύνδεσα το κινητό στην tv αλλά δεν έδειξε κάτι. δε θα έπρεπε να δείξει την οθόνη του κινητού ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παλι καλα που βρηκες ακρη με τον ηχο, γιατι -αν και δεν ασχολουμαι- μου εκανε εντυπωση το αρνητικο σχολιο σου, μου φαινοταν καλυτερος απο -τον καλο- ηχο του S2.

Αναφορικα με τις cooked rom, ναι Γιαννη, λιγοτερος ελευθερος χρονος και δεν τον χαραμιζω πλεον σε πειραματα. Δουλευει αψογα με τη μαμισια ρομ η συσκευαρα αυτη, κορυφαια αυτονομια εχει και θα την πειραξω μονο αν βγει κατι πολυ καλο.

Αν βγει κατι σε ICS, βεβαια, θα το δοκιμασω αμεσα :lol:

 

Σωστο σε βρίσκω Βαγγέλη. Προσπάθησα να πω την γνώμη εδω χθες σχετικά με τις custom στο Note αλλα εξαφανίστηκε το μήνυμα.

Πάντως με root και titanium ότι και να βάλω σε 10 λεπτά είμαι όπως πριν.

Προσωπικά αυτο που μ έχει εντυπωσιάσει ειναι οι official rom της Sammy. Τρομερή βελτίωση στην 2.3.5 και ειδικα οι τελευταίες που μοίρασε. Μιλω πάντα όσον αφορα το smooth.

Πιστεύω ότι και στο Note θα γίνει το ίδιο. Ενδιαφέρει πολυ την Samsung η κατηγορία αυτη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σωστο σε βρίσκω Βαγγέλη. Προσπάθησα να πω την γνώμη εδω χθες σχετικά με τις custom στο Note αλλα εξαφανίστηκε το μήνυμα.

Πάντως με root και titanium ότι και να βάλω σε 10 λεπτά είμαι όπως πριν.

Προσωπικά αυτο που μ έχει εντυπωσιάσει ειναι οι official rom της Sammy. Τρομερή βελτίωση στην 2.3.5 και ειδικα οι τελευταίες που μοίρασε. Μιλω πάντα όσον αφορα το smooth.

Πιστεύω ότι και στο Note θα γίνει το ίδιο. Ενδιαφέρει πολυ την Samsung η κατηγορία αυτη.

 

Ακριβώς Κώστα. Οι 2.3.5 και 2.3.6 είναι εξαιρετικές roms, χωρίς απώλεια frames στην πλοήγηση στα μενού και με πολυ καλή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

xm.. παρατήρησα σήμερα ότι φορτώνοντας το μερικές εφαρμογές από το market, όχι κάτι σπουδαίο παιχνιδάκια και μερικές εφαρμογές, άρχισε να "κλατάρει" το κινητό. δλδ υπάρχει κάποιο lag της τάξεως του 1 second. τίποτα θα μου πείτε, από την άλλη στην καθημερινή χρήση είναι τεράστιο.

 

από την στιγμή που δεν έχει registry και δε χρησιμοποιεί την φιλοσοφία των Windows γιατί το παθαίνει αυτό φορτώνοντας εφαρμογές που δε τρέχουν στο background?

Link to comment
Share on other sites

xm.. παρατήρησα σήμερα ότι φορτώνοντας το μερικές εφαρμογές από το market, όχι κάτι σπουδαίο παιχνιδάκια και μερικές εφαρμογές, άρχισε να "κλατάρει" το κινητό. δλδ υπάρχει κάποιο lag της τάξεως του 1 second. τίποτα θα μου πείτε, από την άλλη στην καθημερινή χρήση είναι τεράστιο.

 

από την στιγμή που δεν έχει registry και δε χρησιμοποιεί την φιλοσοφία των Windows γιατί το παθαίνει αυτό φορτώνοντας εφαρμογές που δε τρέχουν στο background?

Αααα ρε root και παλι root:-)

 

 

 

send it from my bed using tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Αααα ρε root και παλι root:-)

 

 

 

send it from my bed using tapatalk

γιατι με το root τι κερδιζεισ σε αυτο το τομεα??

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

xm.. παρατήρησα σήμερα ότι φορτώνοντας το μερικές εφαρμογές από το market, όχι κάτι σπουδαίο παιχνιδάκια και μερικές εφαρμογές, άρχισε να "κλατάρει" το κινητό. δλδ υπάρχει κάποιο lag της τάξεως του 1 second. τίποτα θα μου πείτε, από την άλλη στην καθημερινή χρήση είναι τεράστιο.

 

από την στιγμή που δεν έχει registry και δε χρησιμοποιεί την φιλοσοφία των Windows γιατί το παθαίνει αυτό φορτώνοντας εφαρμογές που δε τρέχουν στο background?

 

Το ότι δεν ανοίγεις κάποιο app δεν σημαίνει πως δεν τρέχει τίποτα σχετικό με αυτό στο background.

 

Υπάρχει περίπτωση να έβαλες και κάποιο app killer ή κάτι ανάλογο;

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

γιατι με το root τι κερδιζεισ σε αυτο το τομεα??

Οι stock roms είναι είδει φορτωμένες με τις μ.....ς των εταιριών.

Οι μαγειρεμένες που λέμε ειναι σαφώς ποιο αλαφρωμένες απ τα άχρηστα apps τις κάθε εταιρίας,με αποτέλεσμα να είναι περισσότερο smooth & lag free ,εγώ το δικό μου το εχω φορτώσει με ένα κάρο apps και δεν εχει κάνει κιχ;):)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αλλο root και αλλο custom rom...ετσι δεν ειναι ??root μπορει να ειναι και με official rom..
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αλλο root και αλλο custom rom...ετσι δεν ειναι ??root μπορει να ειναι και με official rom..

 

Ετσι ειναι αλλα κανοντας root μπορεις πολυ ευκολα να πεταξεις τις αχρηστες βαριες μαμισιες εφαρμογες!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το kies?

http://goo.gl/C0FpS

μαζί με το κινητό αγόρασα και αυτή την συσκευή microUSB to HDMI adapter. Σύνδεσα το κινητό στην tv αλλά δεν έδειξε κάτι. δε θα έπρεπε να δείξει την οθόνη του κινητού ή κάνω λάθος?

 

Το ΝΟΤΕ για wired connectivity χρησιμοποιει το MHL port, το οποιο ειναι μια νεου τυπου εισοδος μικροUSB [ οπτικα ειναι ολοιδια με την κλασσικη ], μονον που εκτος απο την παραδοσιακη χρηση- οπως η φορτιση της συσκευης - που καναμε με την κλασσικη μικροUSB , εδω με το MHL port μπορουμε να εχουμε και εξοδο

βιντεο σηματος (ενω με την μικροUSB οχι).

Γι'αυτο δεν σου εβγαζε τηλεοπτικο σημα ο ανταπτορας που χρησιμοποιησες.

Αυτο λοιπον που χρειαζεσαι ειναι εναν νεου τυπου ανταπτορα MHL-to-HDMI.

Edited by FR33Z3R
Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

skritikos τώρα που το λες, επειδή το κινητό δεν έχει επιλογή reboot, πρέπει να το κλείσεις και να το ξανανοίξεις πέρασα μια εφαρμογή που έλεγε ότι κάνει reboot, την Fast Reboot Pro η οποία νόμιζα ότι στην ουσία σου βγάζει ένα εικονίδιο για reboot της συσκευής. Το λάθος του είναι ότι έπρεπε να την ονομάσουν Refresh και όχι Reboot, αφού στην ουσία επανεκκινεί τον launcher και κλείνει τις εφαρμογές. Την εφαρμογή την είχα κατεβάσει το Σάββατο το βράδυ αλλά δεν την χρησιμοποίησα καθόλου μέχρι την στιγμή που τα soft buttons δεν δούλευαν. Απλά είχε στηθεί.

 

Ελπίζω γενικά να μη μου το ξανακάνει.

Edited by karhariasgr
Link to comment
Share on other sites

http://goo.gl/C0FpS

 

 

Το ΝΟΤΕ για wired connectivity χρησιμοποιει το MHL port, το οποιο ειναι μια νεου τυπου εισοδος μικροUSB [ οπτικα ειναι ολοιδια με την κλασσικη ], μονον που εκτος απο την παραδοσιακη χρηση- οπως η φορτιση της συσκευης - που καναμε με την κλασσικη μικροUSB , εδω με το MHL port μπορουμε να εχουμε και εξοδο

βιντεο σηματος (ενω με την μικροUSB οχι).

Γι'αυτο δεν σου εβγαζε τηλεοπτικο σημα ο ανταπτορας που χρησιμοποιησες.

Αυτο λοιπον που χρειαζεσαι ειναι εναν νεου τυπου ανταπτορα MHL-to-HDMI.

 

τι?!?! σοβαρά?!!? και απο το expansys γιατί μου το πρότεινε σαν αξεσουάρ της συγκεκριμένης συσκευής?!?!!? ε όχι!!! τώρα τι κάνουμε? επιστροφές δέχονται? γμτ..

Link to comment
Share on other sites

τι?!?! σοβαρά?!!? και απο το expansys γιατί μου το πρότεινε σαν αξεσουάρ της συγκεκριμένης συσκευής?!?!!? ε όχι!!! τώρα τι κάνουμε? επιστροφές δέχονται? γμτ..

http://www.mobilefun.co.uk/bizlink-mhl-to-hdmi-tv-out-adapter-black-p29839.htm?referer=aff_aw_78888:)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Μια χαρα φαινεται αυτος ο ανταπτορας, εχει και mini usb πανω του βλεπω, ετσι ωστε να εχουμε στην πριζα τον γιγαντα;) και να μην μας ρουφαει την μπαταρια το mirroring και το video playback.

Λεω να τον χτυπήσω ασαπ.

 

edit ->> Oυπς...λαθος συμπερασμα η παραπανω σκεψη μου, τελικα πρεπει να εχουμε τον ανταπτορα σε ηλεκτροδοτηση διαφορετικα δεν αναπαραγεται τιποτε στην ΤιΒι.

Edited by FR33Z3R
Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μολις παρελαβα την θηκη και τελικα θα το κρατησω το θηριο και θα δωσω το 2Χ .Δεν ξερω αλλα πρωτη φορα που φοβηθηκα να κρατησω τηλεφωνο στο χερι μου ,συνεχεια νομιζα οτι θα μου γλυστρισει αλλα τελικα με την tpu θηκη ειναι τελειο .Παντως παιδια νομιζω οτι ειναι το απολυτο τηλεφωνο αυτη την στιγμη ,εξαιρετικο gps ,οθονη να την χαζευεις και το stylus με γυρισε πισω στην προσφατη εποχη των windows 6.5 οπου χρησιμοποιησα το apmemo για να γραφω τις υπενθυμισεις μου στην resistive οθονη του Omnia 2.
Link to comment
Share on other sites

Την είδα στο κατάστημα που έδωσε ο φίλος για το καλώδιο, http://www.mobilefun.co.uk/flexishield-skin-for-samsung-galaxy-note-black-p33162.htm είναι γνήσια έτσι;

Το υλικό της είναι από σιλικονη ή από σκληρό πλαστικό (όπως είναι της Case mate);;

 

 

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι αλλα κανοντας root μπορεις πολυ ευκολα να πεταξεις τις αχρηστες βαριες μαμισιες εφαρμογες!

πώς γινεται αυτο???τις κανεις απεγκατασταση???

Edited by Sol_Ballads
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πωσ γινεται αυτο???τισ κανεισ απεγκατασταση???

 

Υπάρχουν διάφορες εφαρμογές, πχ. Anttek app manager.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Την είδα στο κατάστημα που έδωσε ο φίλος για το καλώδιο, http://www.mobilefun.co.uk/flexishield-skin-for-samsung-galaxy-note-black-p33162.htm είναι γνήσια έτσι;

Το υλικό της είναι από σιλικονη ή από σκληρό πλαστικό (όπως είναι της Case mate);;

 

 

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

πηρα απο ebay την ιδια που φτηνοτερα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

xm.. παρατήρησα σήμερα ότι φορτώνοντας το μερικές εφαρμογές από το market, όχι κάτι σπουδαίο παιχνιδάκια και μερικές εφαρμογές, άρχισε να "κλατάρει" το κινητό. δλδ υπάρχει κάποιο lag της τάξεως του 1 second. τίποτα θα μου πείτε, από την άλλη στην καθημερινή χρήση είναι τεράστιο.

 

από την στιγμή που δεν έχει registry και δε χρησιμοποιεί την φιλοσοφία των Windows γιατί το παθαίνει αυτό φορτώνοντας εφαρμογές που δε τρέχουν στο background?

 

Πόση ελεύθερη μνήμη έχεις μετα απο κάποιες ωρες χρήσης? για να δεις την πραγματικα ελεύθερη ram εγκατέστησε κάποια εφαρμογη σαν το Sytem Panel, το System Info Widget κλπ.

 

Δεν δικαιολογείται να λαγκαρει. Είσαι ο πρώτος που αναφέρει κάτι τέτοιο.

Ναι με το root και η αφαίρεση αχρήστων εφαρμογών ελαφρωνει το σύστημα αλλα όχι τόσο ώστε να λύνει προβληματα αν υπάρχουν.

Επειδη στο Note ειναι εγκατεστημένες κάποιες βαριές εφαρμογές πιθανώς να τρέχουν και να κρατούν αρκετα ΜΒ αν και δεν το νομίζω γιατι με τα απο κάποια ώρα μένουν ενεργά κάποια Apis αλλα τα ΜΒ πέφτουν σε 7-8 άντε το πολυ 10-12.

Μη βλέποντας διάφορες στις custom rom φτιάχνω μόνος μου την δικη μου όπως θέλω.

Μικρο το κέρδος και χωρις ουσία στο SGS2. Δεν ξέρω όμως στο Note τι μπορει να δώσει η αφαίρεση αυτη.

Δυσκολεύομαι πάντως να πιστέψω ότι υπάρχει lug μετα την εγκατάσταση εφαρμογών.

Θα είχε αναφερθεί. Κάτι άλλο σου προξενεί το πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

φιλος μου που κατοικει στην αγγλια με πληροφορησε οτι εβαλε sandisk 64gb class 10 στο note και δουλεψε αριστα!

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

εγω αναμενω το κινητο και προμηθευτηκα θηκεσ netimes.com παιρνω χρονια απο αυτο το site και παντα η ποιοτητα του ειναι κορυφαια...χρονια τωρα..
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει lag η συσκευή Κώστα και το λέω κατηγορηματικά αυτό. Η μονη διάφορα σε σχέση με το s2 είναι ότι αφήνει 5-6 λιγότερες ανοικτές εφαρμογές πριν αρχίσει να τις κλείνει (μιλάμε για πάνω απο 20 αλλα για να έχουμε να λέμε)...

Πόση ελεύθερη μνήμη έχεις μετα απο κάποιες ωρες χρήσης? για να δεις την πραγματικα ελεύθερη ram εγκατέστησε κάποια εφαρμογη σαν το Sytem Panel, το System Info Widget κλπ.

 

Δεν δικαιολογείται να λαγκαρει. Είσαι ο πρώτος που αναφέρει κάτι τέτοιο.

Ναι με το root και η αφαίρεση αχρήστων εφαρμογών ελαφρωνει το σύστημα αλλα όχι τόσο ώστε να λύνει προβληματα αν υπάρχουν.

Επειδη στο Note ειναι εγκατεστημένες κάποιες βαριές εφαρμογές πιθανώς να τρέχουν και να κρατούν αρκετα ΜΒ αν και δεν το νομίζω γιατι με τα απο κάποια ώρα μένουν ενεργά κάποια Apis αλλα τα ΜΒ πέφτουν σε 7-8 άντε το πολυ 10-12.

Μη βλέποντας διάφορες στις custom rom φτιάχνω μόνος μου την δικη μου όπως θέλω.

Μικρο το κέρδος και χωρις ουσία στο SGS2. Δεν ξέρω όμως στο Note τι μπορει να δώσει η αφαίρεση αυτη.

Δυσκολεύομαι πάντως να πιστέψω ότι υπάρχει lug μετα την εγκατάσταση εφαρμογών.

Θα είχε αναφερθεί. Κάτι άλλο σου προξενεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...