Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά ποια wipes πρεπει να κανω; Μήπως δεν κάνω κάτι σωστα στα wipes και για αυτό δεν μπορώ να φορτώσω την cm?

Γιατί κουράζεσε αφού δεν πετυχαίνει; (αν και μου φαίνεται περίεργο... τι σου λέει δηλαδή όταν δεν περνάει τα zip;) Περνάς κάποια gingerbread με 3 αρχεία και repartition σε 3-4 λεπτά και μετά ξεκινάς απλά και καθαρά από την αρχή :p

 

@suspect21 τι είναι τούτο; Πολύ καρναβάλι το πρώτο ποστ και δεν εξηγεί με λεπτομέροιες τι κάνει (η τουλάχιστον δεν το είδα εγώ γιατί κουράστικα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια δηλαδή το πόσο ενθουσιασμένος είναι αυτός που τα γράφει όλα αυτα :p )

Πάντως αν το δοκιμάσεις πες εντυπωσεις :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Πω πω.. Τι πραμα ειναι αυτο??

Δυο λεπτα αντεξα να διαβασω και νομιζω πως θα βγαλω μυωπια..

 

Τσιρκολικι απο μενα

Link to comment
Share on other sites

@suspect21 τι είναι τούτο; Πολύ καρναβάλι το πρώτο ποστ και δεν εξηγεί με λεπτομέροιες τι κάνει (η τουλάχιστον δεν το είδα εγώ γιατί κουράστικα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια δηλαδή το πόσο ενθουσιασμένος είναι αυτός που τα γράφει όλα αυτα :p )

Πάντως αν το δοκιμάσεις πες εντυπωσεις :D

 

Πω πω.. Τι πραμα ειναι αυτο??

Δυο λεπτα αντεξα να διαβασω και νομιζω πως θα βγαλω μυωπια..

 

Τσιρκολικι απο μενα

 

α ρε παιδιά, με απογοητεύετε... :p

 

καταρχάς η ιστορία μου ξεκινάει με αναζήτηση διαφόρων τρόπων να αυξήσω με κάποιο τρόπο την αυτονομία στην cm10

και ένα thread με οδήγησε στο thread του pikachu, στο λεγόμενο thunderbolt

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1556013

 

είναι κάποια scriptακια που εγγυώνται καλύτερο memory management, καλύτερη αυτονομία και διάφορες άλλες βελτιώσεις

με πολύ διάβασμα το πέρασα αρχικά στην jw9, καθώς έχω κολήματα στο κεφάλι, που άπαξ και μου μπούνε δεν φεύγουν εύκολα, και γιατί θεωρώ τις valuepack τις πιο πλήρης roms για το i9000, με την προυπόθεση ότι λειτουργούν σωστά

 

τα εγκατέστησα τα scripts του thunderbolt, είδα διαφορά κυρίως στην λειτουργία της ρομ, πολύ πιο smooth, όχι lags, αλλά δυστυχώς δεν κράτησε για πολύ

 

απογοητευμένος γυρνάω στην slimbean 2.5, αλλά απογοητέυτηκα και εκεί για την ομαλότητα της ρομ και σκεφτόμουν να επιστρέψω στην slimbean 4.1.2

 

και εκεί που ήμουν έτοιμος να φλασάρω τη slimbean, να σου το thread του zeppelinrox

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276

 

καταρχάς νομίζω και τα scripts του thunderbolt και περισσότερο του zeppelinrox, είναι γνωστά σε όλους τους κατόχους του i9000 για το πρώτο και σε όλους όσους ψάχνονται με κερνελς κτλ στο android γενικότερα για το δεύτερο (η επιλογή supercharger στο low memory killer σε διάφορους κέρνελ είναι του zeppelinrox και προκύπτει μέσα από το προαναφερθέν ποστ)

επίσης νομίζω όλοι όσοι ψάχνονται γενικότερα θα καταλαβαίνανε ότι το θέμα που είχε η valuepack ήταν θέμα ram και μόνο

όταν έκανες reboot όλα λειτουργούσαν τέλεια, μετά από λίγη ώρα χρήσης όμως βάραινε αρκετά το σύστημα, και σε κάποια φάση ο tw3 έπεφτε σε απανοτά redraws, το lag δεν αντεχόταν και τα σχετικά...

 

λοιπόν, στο θέμα μας τώρα, όντως είναι χαοτικά τα πρώτα 2-3 ποστ

αλλά προσωπικά βλέποντας τα 15000 thanks που έχει ο τύπος και από τη συμμετοχή που υπάρχει στο thread, 2000 posts εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι δεν πρόκειται περί δεδομένης απάτης

 

τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αναφέρει ότι είναι ένας νέος εξ'ολοκλήρου memory management, που υπόσχεται πολύ καλύτερη λειτουργία, όχι lags, όχι launcher redraws κ.α.

 

ας το δοκιμάσω λέω, μιας και έχω φλασάρει ένα εκατομμύριο φορές

μετά από αρκετό διάβασμα και εδώ, εγκαθιστώ τα σκριπτς

το αποτέλεσμα μετά από 3 μέρες χρήσης είναι σίγουρα καλύτερα από ότι μπορούσα να πιστέψω ότι θα έχει καθώς είμαι αρκετά δύσπιστος γενικότερα

είναι αυτά που εγγυάται ο τύπος, δηλαδή πολύ καλύτερη λειτουργία, όχι lags, όχι launcher redraws αλλά είμαι στη τρίτη μέρα και δεν θέλω να το γρουσουζέψω, θέλω να περάσει καμία εβδομάδα χρήσης για να είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα του

 

με τη μέχρι τώρα χρήση, όταν πατάω home button, γυρνάει ακαριαία, δεν κομπλάρει καθόλου και με τον tw3 ως launcher παρακαλώ

η ρομ πλέον σίγουρα ρολάρει καλύτερα από ότι η slimbean 2.5 που δοκίμασα προχθές

 

εν κατακλείδι σας συνιστώ να το δοκιμάσετε χωρίς δεύτερη σκέψη, ειδικά όσοι ψάχνεστε συνεχώς, και πλέον ακόμα και η gb θα έλεγα ότι είναι σχεδόν παραπλήσια σε smoothness με την cm

τα σκριπτ που ενσωματώνει είναι πολύ μπροστα

 

τέλος άμα παρατηρήστε το thread αυτό δεν είναι στο section του i9000 αλλά στο γενικότερο android development

μπορεί μια συσκευή σαν το S IV να έχει άπλετα 2gb ram αλλά ωστόσο από τη μαμά google έχει οριστεί να τρέχουν μέχρι 15 hiden apps και αυτός είναι και ο λόγος που παρόλο που μπορεί να έχει 200-300 mb free ram να σου κλείνει μια εφαρμογή που μόλις έκανες

μέσα απο script σου δίνει τη δυνατότητα να τρέχουν εως και 75 hiden apps, εφόσον έχεις την απαιτούμενη ραμ

 

ρίξτε το μια πιο προσεκτική ματιά, είναι σίγουρο πως δεν θα χάσετε :D

συγνώμη για το μεγάλο ποστ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές προσπάθειες, τελικά φλάσαρα την cm. Δεν ξέρω γιατί δεν με άφηνε πρίν. Τελικά έγινε. Μετά είχα θέμα με την sd. Για κάποιο λόγο δεν την έβλεπε.Άλλαξα sd, έβαλα μια άλλη που είχα και αμέσως την έκανε mount. Την παλιά, που δεν την έβλεπε ο Γαλαξίας, την έβαλα στην ψηφιακή μου. Μια χαρά. Η ψηφιακή την βλέπει. Δοκίμασα διαφορετικούς τύπους διαμόρφωσης, FAT32, NTFS αλλά τίποτα. Τελικά τράμπαρα τις κάρτες ανάμεσα στις συσκευές και τωρα δυλεύουν ΟΛΑ. Πολύ κουλό πάντως αυτό με την sd. Αν και ξαναλέω δεν είμαι ο μόνος. Στο xda υπάρχουν κι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα.

 

Επίσης, πως μπορώ να βάλω swype στην cm 10.1?

Edited by limas

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, πως μπορώ να βάλω swype στην cm 10.1?

 

Μπορείς να το βρείς εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341329 αλλά μπορείς να κατεβάσεις και το beta από το swype.com το οποίο δουλεύει μια χαρά.

Κατά τη γνώμη μου όμως δεν το χρειάζεσαι γιατί το πληκτρολόγιο που εγκαθιστά η CM10.1 έχει swype επιλογή.

Edited by zaxarop

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βρείς εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341329 αλλά μπορείς να κατεβάσεις και το beta από το swype.com το οποίο δουλεύει μια χαρά.

Κατά τη γνώμη μου όμως δεν το χρειάζεσαι γιατί το πληκτρολόγιο που εγκαθιστά η CM10.1 έχει swype επιλογή.

 

Πο'υ την έχει; Δεν το βρίσκω στην ανανεομένη εκδοση.

Ευχαριστω πάντως.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Πο'υ την έχει; Δεν το βρίσκω στην ανανεομένη εκδοση.

Ευχαριστω πάντως.

 

Θα πας στις επιλογές του πληκτρολογίου και θα δείς ότι έχει επιλογή για κύλιση

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στις επιλογές του πληκτρολογίου και θα δείς ότι έχει επιλογή για κύλιση

 

Θενκς. Να'σαι καλα.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολλους,

 

εκανα κατα λαθος format σε ολα και διεγραφτηκε ολο το os του τηλεφωνου.

 

επειδη ειμαι σε απογνωση μην εχοντας προχειρο το σιντακι της σαμσουνγκ με το λειτουργικο, εχετε να μου προτεινετε κατι να δωσω μια λυση;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολλους,

 

εκανα κατα λαθος format σε ολα και διεγραφτηκε ολο το os του τηλεφωνου.

 

επειδη ειμαι σε απογνωση μην εχοντας προχειρο το σιντακι της σαμσουνγκ με το λειτουργικο, εχετε να μου προτεινετε κατι να δωσω μια λυση;

 

ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

εχει γινει format σε /boot /data /datadata και /system θα κανω δουλεια αν τα φλασαρω με ρομ μεσω οντιν;

 

Φυσικα.

Δεν υπαρχει θεμα οτι και να κανεις εφοσον μπαινει σε download mode.

Εγω οταν αλλαζω rom σε οποιαδηποτε συσκευη android δεν αφηνω τιποτα μεσα (δεν bootαρει δηλαδη).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα.

Δεν υπαρχει θεμα οτι και να κανεις εφοσον μπαινει σε download mode.

Εγω οταν αλλαζω rom σε οποιαδηποτε συσκευη android δεν αφηνω τιποτα μεσα (δεν bootαρει δηλαδη).

 

Πως την καθαρίζεις;

Ρωτώ γιατί προσπαθώ να κάνω το ίδιο αλλά μετά πάντα βλέπω κάποιους από τους καταλόγους που υπήρχαν μέσα !!!

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Πως την καθαρίζεις;

Ρωτώ γιατί προσπαθώ να κάνω το ίδιο αλλά μετά πάντα βλέπω κάποιους από τους καταλόγους που υπήρχαν μέσα !!!

 

Format system,data,datadata,cache,emmc

(Αν και την emmc την καθαριζω τωρα, ειχα χρονια να την σβησω)

Link to comment
Share on other sites

Format system,data,datadata,cache,emmc

(Αν και την emmc την καθαριζω τωρα, ειχα χρονια να την σβησω)

 

Η emmc είναι η εσωτερική του τηλεφώνου;

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες υπαρχει καποιος τροπος να εχουμε ραδιοφωνο σε cm 10.1?

 

Κατέβασε την εφαρμογή spirit fm,εγκατεστησέ την,ρυθμισε την και είσαι έτοιμος.:D

 

(χωρίς δεδομένα on,απλά σταθμούς σαν τρανζιστοράκι!:P )

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν κάνω update την cm 10.1 πρέπει να ξαναβάλω και τα google apps; ρωτάω γιατί ο οδηγός ''Αναβάθμιση CyanogenMod 10.1'' στο αντίστοιχο thread λέει ''προαιρετικό'' στο βήμα 6...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με JW6 και έχω βάλει τον 2.7.4sc. Θέλω να βάλω τον 2.7.4 με voodoo sound και color.

Το θέμα είναι ότι έχω κάνει μετατροπή σε ext4 και έχω βάλει το CRT Off and Battery Icon (EXTENDED-CRToff-_BATTERY___JW6_ODEX.zip).

 

Πρέπει να τα ξαναγυρίσω πίσω πριν ξαναφλασάρω τον kernel?

Από οτι διάβασα για το ext4 μάλλον δεν χρειάζεται. Το γίνεται με το crt off?

 

Επίσης, ο λόγος που θέλω να πάω είναι ότι έχω πολύ μικρή ένταση στο tv out. Διάβασα ότι με voodoo sound διορθώνεται. Ισχύει?

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα .. έπεσε στα χέρια μου ενα galaxy s το οποίο είναι ακόμα σε froyo 2.2 ...

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν αναγνωρίζει το κινητό ο Η/Υ .. Έβαλα την τελευταία έκδοση του kies και πάλι δεν ...

Φόρτιση κάνει κανονικά ... Έχω windows 7ultimate ... τί δεν κάνω καλά ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με JW6 και έχω βάλει τον 2.7.4sc. Θέλω να βάλω τον 2.7.4 με voodoo sound και color.

Το θέμα είναι ότι έχω κάνει μετατροπή σε ext4 και έχω βάλει το CRT Off and Battery Icon (EXTENDED-CRToff-_BATTERY___JW6_ODEX.zip).

 

Πρέπει να τα ξαναγυρίσω πίσω πριν ξαναφλασάρω τον kernel?

Από οτι διάβασα για το ext4 μάλλον δεν χρειάζεται. Το γίνεται με το crt off?

 

Επίσης, ο λόγος που θέλω να πάω είναι ότι έχω πολύ μικρή ένταση στο tv out. Διάβασα ότι με voodoo sound διορθώνεται. Ισχύει?

για να μην σου απαντώ τζάμπα ο κερνελ που έχεις υποστηρίζει voodoo sound, απλά κατέβασε την εφαρμογή από το play

Καλησπέρα στην παρέα .. έπεσε στα χέρια μου ενα galaxy s το οποίο είναι ακόμα σε froyo 2.2 ...

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν αναγνωρίζει το κινητό ο Η/Υ .. Έβαλα την τελευταία έκδοση του kies και πάλι δεν ...

Φόρτιση κάνει κανονικά ... Έχω windows 7ultimate ... τί δεν κάνω καλά ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

από εδώ θα κατεβάσεις τον driver για το pc σου αναλόγως αν έχεις 32 ή 64 bit windows

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...