Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εφαρμογή την έχουνε τσιμπήσει από gingergread stock λογικά, οπότε δεν το αποκλείω να μη δουλεύει καλά σε μία τέτοια ρομ που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με samsung λογισμικό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια από τις cm 10.1 και Slim Bean 4.2.1 είναι προτιμότερη για τον γαλαξία μας παιδιά; Η έστω που μπορώ να βρω διαφορές μεταξύ των 2 για να δω ποια να βάλω;

Έχω μέχρι στιγμής την 2.3.6 με semaphore εδώ και αρκετό καιρό και προφανώς είμαι υπερευχαριστημένος αλλά με τρώει το χέρι μου να δοκιμάσω μια εκ των παραπάνω δυο αλλά δεν ξέρω ποια....

Κάπου διάβασα οτι η μια από τις δυο δεν παίζει ράδιο αλλά δεν με πειράξει μιας και δεν ακούω ράδιο από το κινητό μου.Όσον αφορά τις υπόλοιπες διαφορές;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις cm 10.1 και Slim Bean 4.2.1 είναι προτιμότερη για τον γαλαξία μας παιδιά; Η έστω που μπορώ να βρω διαφορές μεταξύ των 2 για να δω ποια να βάλω;

Έχω μέχρι στιγμής την 2.3.6 με semaphore εδώ και αρκετό καιρό και προφανώς είμαι υπερευχαριστημένος αλλά με τρώει το χέρι μου να δοκιμάσω μια εκ των παραπάνω δυο αλλά δεν ξέρω ποια....

Κάπου διάβασα οτι η μια από τις δυο δεν παίζει ράδιο αλλά δεν με πειράξει μιας και δεν ακούω ράδιο από το κινητό μου.Όσον αφορά τις υπόλοιπες διαφορές;

 

καμία δε παίζει ραδιόφωνο.Για να περάσεις slim πρέπει να βάλεις cm πρώτα.οπότε διαλέγεις και παίρνεις.Διαφορές δε θα βρείς πάρα πολλές.αλλά η slim,έχει πιο πολλές επιλογές και είναι και λίγο πιο σβέλτη.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

καμία δε παίζει ραδιόφωνο.Για να περάσεις slim πρέπει να βάλεις cm πρώτα.οπότε διαλέγεις και παίρνεις.Διαφορές δε θα βρείς πάρα πολλές.αλλά η slim,έχει πιο πολλές επιλογές και είναι και λίγο πιο σβέλτη.

Ευχαριστώ!

Σε σχέση με τη δική μου 2.3.6 semaphore θα δω τίποτα διαφορές (εκτός από το περιβάλλον);

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Σε σχέση με τη δική μου 2.3.6 semaphore θα δω τίποτα διαφορές (εκτός από το περιβάλλον);

 

Τεράστιες.ειδικά στο θέμα απόκρισης και παραμετροποίησης!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Σε σχέση με τη δική μου 2.3.6 semaphore θα δω τίποτα διαφορές (εκτός από το περιβάλλον);

 

Έχω μήνες να δουλέψω στοκ ρομ :lol: αλλά νομίζω πως θα δεις διαφορές. Έχουν άλλο αέρα αυτές οι ρομ και αν έχεις όρεξη για φλασάρισμα πιστεύω πως αξίζει να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα modem αλλά το πρόβλημα όταν αλλάζω γραμμή εσωτερικά απο το application και μεταβαίνω από την μία στην άλλη (θυμίζω ότι έχω μια sim με δύο νούμερα), παραμένει. Είχα jvt και έβαλα jvu.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Σε σχέση με τη δική μου 2.3.6 semaphore θα δω τίποτα διαφορές (εκτός από το περιβάλλον);

 

πιο smooth εμπειρία στο όλο σύνολο

παρ'όλα αυτά παιδιά εγώ απο χθες, γύρισα απο slimbean 4.1.2 σε jw9 2.3.6 με semaphore

πρώτη εντύπωση, μπαταρία σχεδόν 100% καλύτερη (δεν κάνω υπερβολές) με τη χρήση πάντα και 3g

αργεί λίγο περισσότερο να ανοίξει κάποιες φορές τις εφαρμογές και όταν πατάς το home button, και η ραμ είναι μικρότερη και φαίνεται στη χρήση (366 έναντι 400mb)

δυνατότερος ήχος κλήσης με jw9, καλύτερη κάμερα

επίσης η οθόνη φαίνεται πιο ζωντανή για κάποιο λόγο, πάντα ίσχυε αυτό με τις στοκ χωρίς να ξέρω το λόγο...

 

η εμπειρία χρήσης που σου δίνει βέβαια η jellybean είναι αρκετή απο μόνη της για να κοντράρει εύκολα όλα τα παραπάνω θετικά της jw9 αλλά άμα το κινητό σου κλείνει απο το απόγευμα απο μπαταρία να τη χέσ ω την εμπειρία χρήσης

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

πιο smooth εμπειρία στο όλο σύνολο

παρ'όλα αυτά παιδιά εγώ απο χθες, γύρισα απο slimbean 4.1.2 σε jw9 2.3.6 με semaphore

πρώτη εντύπωση, μπαταρία σχεδόν 100% καλύτερη (δεν κάνω υπερβολές) με τη χρήση πάντα και 3g

αργεί λίγο περισσότερο να ανοίξει κάποιες φορές τις εφαρμογές και όταν πατάς το home button, και η ραμ είναι μικρότερη και φαίνεται στη χρήση (366 έναντι 400mb)

δυνατότερος ήχος κλήσης με jw9, καλύτερη κάμερα

επίσης η οθόνη φαίνεται πιο ζωντανή για κάποιο λόγο, πάντα ίσχυε αυτό με τις στοκ χωρίς να ξέρω το λόγο...

 

η εμπειρία χρήσης που σου δίνει βέβαια η jellybean είναι αρκετή απο μόνη της για να κοντράρει εύκολα όλα τα παραπάνω θετικά της jw9 αλλά άμα το κινητό σου κλείνει απο το απόγευμα απο μπαταρία να τη χέσ ω την εμπειρία χρήσης

 

Για αυτο παραμενω κι εγω τοσο καιρο τωρα στην jw9...φωναζα αλλα δεν ακουγατε :p

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο παραμενω κι εγω τοσο καιρο τωρα στην jw9...φωναζα αλλα δεν ακουγατε :p

 

Λέτε να βάλω κι εγώ jw9 2.3.6 με semaphore μπάς και διορθωθεί το πρόβλημα που έχω; Ποιόν semaphore να βάλω με την 2.3.6;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο παραμενω κι εγω τοσο καιρο τωρα στην jw9...φωναζα αλλα δεν ακουγατε :p

 

προηγουμένως που είχα ξανασχολιάσει για την jw9 πριν 15 μέρες είχα βάλει την jw9 για ισπανία που είχε βγει, και με speedmod kernel γιατί λέει έχει καλή μπαταρία

το lag ήταν εμφανέστατο σε μεγάλο βαθμό

τώρα είπα να δοκιμάσω την γερμανική jw9 αν και πιστεύω ότι δεν έχουν διαφορά, έβαλα και semaphore και αυτή τη φορά μετέτρεψα το file system σε ext4 γατί είχα καλή εμπειρία απο εποχές froyo

δεν ξέρω που οφείλεται η διαφορά αλλά τώρα όλα λειτουργούν πολύ καλύτερα...

βέβαια λειτουργεί μονίμως με 50-70 mb ram ελέυθερη που είναι λίγη

και επειδή έχω παρατηρήσει ότι σε ορισμένες φορές που η ram πέφτει κοντά στα 40mb το κινητό αργεί και σε 1-2 περιπτώσεις μου ανοιγοέκλεινε συνέχεια ο launcher σαν να είχε κολήσει, πήγα απο την εφαρμογή του semaphore, έβαλα ως minimum τιμή τα 70mb ελεύθερα (αν και πάλι κατεβαίνει πιο κάτω) και όλα λειτουργούν μια χαρά αν και το multitasking είναι σχεδόν μηδαμινό αλλά ούτως η άλλως με τόση ραμ...

 

@limas

2.7.4

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

προηγουμένως που είχα ξανασχολιάσει για την jw9 πριν 15 μέρες είχα βάλει την jw9 για ισπανία που είχε βγει, και με speedmod kernel γιατί λέει έχει καλή μπαταρία

το lag ήταν εμφανέστατο σε μεγάλο βαθμό

τώρα είπα να δοκιμάσω την γερμανική jw9 αν και πιστεύω ότι δεν έχουν διαφορά, έβαλα και semaphore και αυτή τη φορά μετέτρεψα το file system σε ext4 γατί είχα καλή εμπειρία απο εποχές froyo

δεν ξέρω που οφείλεται η διαφορά αλλά τώρα όλα λειτουργούν πολύ καλύτερα...

βέβαια λειτουργεί μονίμως με 50-70 mb ram ελέυθερη που είναι λίγη

και επειδή έχω παρατηρήσει ότι σε ορισμένες φορές που η ram πέφτει κοντά στα 40mb το κινητό αργεί και σε 1-2 περιπτώσεις μου ανοιγοέκλεινε συνέχεια ο launcher σαν να είχε κολήσει, πήγα απο την εφαρμογή του semaphore, έβαλα ως minimum τιμή τα 70mb ελεύθερα (αν και πάλι κατεβαίνει πιο κάτω) και όλα λειτουργούν μια χαρά αν και το multitasking είναι σχεδόν μηδαμινό αλλά ούτως η άλλως με τόση ραμ...

 

Χωρις να εχω αλλαξει κερνελ την εχω αφησει επιτηδες τοσο καιρο απειραχτη και συμπεριφερεται πολυ καλα, η ραμ πεφτει στα 50-60mb αλλα δεν κολλαει ουτε κανει redraw ο tw, μια χαρα ειναι δεν την αλλαζω :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω αλλαξει κερνελ την εχω αφησει επιτηδες τοσο καιρο απειραχτη και συμπεριφερεται πολυ καλα, η ραμ πεφτει στα 50-60mb αλλα δεν κολλαει ουτε κανει redraw ο tw, μια χαρα ειναι δεν την αλλαζω :)

 

kernel θα άλλαζα μια η άλλη κυρίως για root

σκέφτηκα να βάλω τον cfroot που είναι στοκ κερνελ αλλά είπα να δοκιμάσω και με semaphore που ακούγονται πολύ καλά λόγια γενικότερα και έχει έξτρα 2-3 καλούδια :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με slim beam 4.2.1 και semaphore ολα καλα δεν γυριζω πισω σε gb με τιποτε.αλλα σήμερα βλέπω κάτι για ubuntu. αν κάποιος δοκιμάσει ας γράψει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με slim beam 4.2.1 και semaphore ολα καλα δεν γυριζω πισω σε gb με τιποτε.αλλα σήμερα βλέπω κάτι για ubuntu. αν κάποιος δοκιμάσει ας γράψει κάτι.

Βγάλανε για τον γαλαξία;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με slim beam 4.2.1 και semaphore ολα καλα δεν γυριζω πισω σε gb με τιποτε.αλλα σήμερα βλέπω κάτι για ubuntu. αν κάποιος δοκιμάσει ας γράψει κάτι.

 

ΦΙλε σε παρακαλω πως το εκανες update? ειμαι αρχαριος... βοηθησε με βημα-βημα αν θελεις βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε σε παρακαλω πως το εκανες update? ειμαι αρχαριος... βοηθησε με βημα-βημα αν θελεις βεβαια.

 

Οδηγός για CM10.1

Οδηγός για Slimbean

 

Οι οδηγοί είναι πλήρεις. Αν ακολουθήσεις τα βήματα 1 προς 1 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

**WARNING** Υπάρχει κίνδυνος εθισμού στα φλασαρίσματα:lol::lol::lol:

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

**WARNING** Υπάρχει κίνδυνος εθισμού στα φλασαρίσματα:lol::lol::lol:

:lol:

 

Παντως είμαι σε slim αρκετους μηνες και πεθυμησα λιγο στοκ λογισμικο. Ειδα καλα λογια για την jw9 αλλά βλεπω 2 διαφορετικές. Ποια να προτιμήσω;

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Παντως είμαι σε slim αρκετους μηνες και πεθυμησα λιγο στοκ λογισμικο. Ειδα καλα λογια για την jw9 αλλά βλεπω 2 διαφορετικές. Ποια να προτιμήσω;

 

Μπήκα κι εγώ στον πειρασμό πριν 10-15 ημέρες. μου περασε στα πρώτα 15 λεπτά :lol::lol:. Ευτυχώς κράτησα ένα φρεσκότατο nandroid:cool:

Λογικά και οι δύο το ίδιο είναι όσο αφορά το pda κομμάτι της ΡΟΜ

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αυτό το είδατε??? :w00t::w00t:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2162534

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, αυτό το είδατε??? :w00t::w00t:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2162534

 

ουυυυ πλάκα κάνεις! Είχε περάσει από το μυαλό μου ότι μπορεί να γίνει αλλά δεν πίστευτα ότι θα βρεθεί κάποιος dev να ασχοληθεί.

 

Πάντως να ρωτήσω κάτι. Έβαλα JW9. Έπαιζα λίγο με τους κέρνελς και κάποια στιγμή διέγραψα την εφαρμογή του Semaphore. Τωρα όμως τον ξαναπέρασα και δεν μπήκε η εφαρμογή. Τι κάνω; :O

 

Ευχαριστώ!

 

ααα και ξαφνικά μετά από κάποιο restart εμφανίστηκε ένα εικονίδιο στο app drawer που λέει: Ρυθμίσεις Google και είναι πράσινο με ένα g και γραναζάκια. Από που ξεφίτρωσε; :blink: Κάτι για google plus λέει μέσα...

Link to comment
Share on other sites

ουυυυ πλάκα κάνεις! Είχε περάσει από το μυαλό μου ότι μπορεί να γίνει αλλά δεν πίστευτα ότι θα βρεθεί κάποιος dev να ασχοληθεί.

 

Πάντως να ρωτήσω κάτι. Έβαλα JW9. Έπαιζα λίγο με τους κέρνελς και κάποια στιγμή διέγραψα την εφαρμογή του Semaphore. Τωρα όμως τον ξαναπέρασα και δεν μπήκε η εφαρμογή. Τι κάνω; :O

 

Ευχαριστώ!

 

ααα και ξαφνικά μετά από κάποιο restart εμφανίστηκε ένα εικονίδιο στο app drawer που λέει: Ρυθμίσεις Google και είναι πράσινο με ένα g και γραναζάκια. Από που ξεφίτρωσε; :blink: Κάτι για google plus λέει μέσα...

 

Τον semaphore manager λες???

Υπαρχει στο play...

Αλλα νομιζω στις gingerbread ειχε το πρασσινο androidακι που λεει semaphore απο κατω....

Αμα τον ξαναπερασες και δεν μπηκε...:confused:

Δεν ρωτας μια στους xda......

Link to comment
Share on other sites

Τον semaphore manager λες???

Υπαρχει στο play...

Αλλα νομιζω στις gingerbread ειχε το πρασσινο androidακι που λεει semaphore απο κατω....

Αμα τον ξαναπερασες και δεν μπηκε...:confused:

Δεν ρωτας μια στους xda......

 

Το πράσινο είναι σε gingerbread. Το άλλο δεν είναι για GB. Θυμάμαι ότι κάτι έπρεπε να σβήσω από την συσκευή ώστε να τα ξαναπεράσει ο κέρνελ αλλά δε θυμάμαι τι. Θα προσπαθήσω να μιλήσω με τον Στράτο γιατί αν ποστάρω στο xda δεν πρόκειται να πάρω βοήθεια :p

Link to comment
Share on other sites

για το ubuntu που έλεγα προηγουμένως

και επίσημη πλέον η υποστήριξη του για το galaxy s :D :D :D

 

http://blog.gsmarena.com/a-preview-of-ubuntu-touch-is-coming-for-samsung-htc-lg-huawei-and-motorola-devices/

https://wiki.ubuntu.com/Touch/Devices#Work_in_progress

 

και μιλάμε για ένα κινητό κοντά 3 χρόνων έτσι??

νομίζω αποτελεί ορόσημο το i9000

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο είναι σε gingerbread. Το άλλο δεν είναι για GB. Θυμάμαι ότι κάτι έπρεπε να σβήσω από την συσκευή ώστε να τα ξαναπεράσει ο κέρνελ αλλά δε θυμάμαι τι. Θα προσπαθήσω να μιλήσω με τον Στράτο γιατί αν ποστάρω στο xda δεν πρόκειται να πάρω βοήθεια :p

 

Α και κατι αλλο....(που αν διαβαζεις το thread του S2 θα το ξερεις ηδη)

Για το σηματακι "g" που σου εβγαλε δες εδω

http://androidspin.com/2013/02/27/dont-be-alarmed-the-new-google-settings-icon-is-supposed-to-be-there/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...