Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον για να μη κανω καμια βλακεια. Κατεβασα μια official rom τη I9000XWJWB_I9000OXAJW4_I9000XWJW1, τη περναω μεσω odin και μετα για να εχω cwm αλλάζω κερνελ αλλα ποιον? Αυτος κανει που βρηκα με μια γρηγορη αναζητηση?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614703. Αν οχι στειλε μου καποιο link αν μπορεις...

Μετα από cmw υποθετω οτι ειναι οπως στο s3, επαναφορα, clean cache κτλ κτλ και απλα instal zip.

Σωστα?

 

Sorry αν σε κουραζω αλλα δεν τα πολυκατεχω, οτι εκανα και κανω στα galaxy s2 kai s3 μου τα εκανα ακολουθωντας πιστα οδηγιες, χωρις να καταλαβαινω και 100% τι κανω....:O

 

Όχι δε κουράζεις! :) Βάζεις την rom με odin (βλέπε και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 ) και μετά για kernel μπορείς να βάλεις τον semaphore 2.7.4 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328579 ο οποίος και αυτός με odin μπαίνει . Απλά όσον αφορά τον κερνελ περίμενε να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος φίλος αν κάνει πράγματι για την JWB γιατί είναι καινούρια ρομ. (πάντως για την αμέσως προηγούμενη JW9 έκανε)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δε κουράζεις! :) Βάζεις την rom με odin (βλέπε και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 ) και μετά για kernel μπορείς να βάλεις τον semaphore 2.7.4 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328579 ο οποίος και αυτός με odin μπαίνει . Απλά όσον αφορά τον κερνελ περίμενε να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος φίλος αν κάνει πράγματι για την JWB γιατί είναι καινούρια ρομ. (πάντως για την αμέσως προηγούμενη JW9 έκανε)

 

Ναι...του κάνει...σωστά του τα είπες.....

Αφού και η saurom που πατάει σε JWB έχει μέσα τον 2.7.4 ..;);)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κομπλε. Ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα.

Ευχαριστω πολυ παιδια!

 

 

 

Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά. Στον odin όλα οκ τα έβγαλε, έκανε reboot και τώρα δεν ανταποκρίνεται. Ξέρω ότι μένει στην οθόνη samsung μετά κάνα 5λεπτο μετά απο κάθε φλασάρισμα αλλά τώρα μου δείχνει μια οθόνη vodafone, μετά την κλασική οθόνη samsung και μρετά από 10 δεύτερα πάλι από την αρχή οθόνη vodafone και μετά πάλι οθόνη samsung. Αυτό επαναλαμβάνεται εδώ και ένα τέταρτο. Να το ξανακάνω από την αρχή ή να βάλω άλλη rom? Τώρα έβαλα την Samsung-Updates.com-GT-I9000_VGR_2_20110715172123

Edited by carve21
πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Ωραια κομπλε. Ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα.

Ευχαριστω πολυ παιδια!

 

 

 

Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά. Στον odin όλα οκ τα έβγαλε, έκανε reboot και τώρα δεν ανταποκρίνεται. Ξέρω ότι μένει στην οθόνη samsung μετά κάνα 5λεπτο μετά απο κάθε φλασάρισμα αλλά τώρα μου δείχνει μια οθόνη vodafone, μετά την κλασική οθόνη samsung και μρετά από 10 δεύτερα πάλι από την αρχή οθόνη vodafone και μετά πάλι οθόνη samsung. Αυτό επαναλαμβάνεται εδώ και ένα τέταρτο. Να το ξανακάνω από την αρχή ή να βάλω άλλη rom? Τώρα έβαλα την Samsung-Updates.com-GT-I9000_VGR_2_20110715172123

 

 

 

Kαι αλλη rom που εβαλα τα ιδια.... :( ε θα δοκιμασω κιαλλη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ξέρετε πώς μπορώ να βάλω τον καιρό της samsung(accuweather)γιατί έβαλα με το odin την value pack εκδοσή και δεν το έχει,βρήκα το apk και δεν το κάνει εγκατάσταση,λέει ότι δεν ειναι δυνατή ή εγκατάσταση ξέρετε κανέναν τρόπο ?

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι Root ώστε να το περάσεις. Με έναν File Explorer με δυνατότητες Root (π.χ. Root Explorer) πας στον φάκελο /system/app και βάζεις εκεί το .apk. Μετά αλλάζεις τα Permissions σε rw-r--r-- και το Owner σε 0-root. Φυσικά έχω την εντύπωση πως δεν είναι μόνο ένα .apk για το Accuweather. Πρέπει να υπάρχουν και άλλα για το Widget καθώς και αντίστοιχα .odex αρχεία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να στα ανεβάσει κάποιος αν έχει την καλή διάθεση...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους. εχω εγκαταστησει το tunein pro στο τηλ. και ενω στο s3 η επιλογή ηχογραφησης εμφανίζετε και λειτουργει κανονικα στο S ΔΕΝ εμφανίζετε καθόλου σαν επιλογη. έιναι το ιδιο apk και στα δυο τηλέφωνα .μήπως δεν υποστηρίζετε απο την έκδοση του android στο galaxy S ???? ΞΕΡΕΙ καποιος κάτι?????
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..Απο εχτες φοραω την cyanogen 10.1.Οι εντυπωσεις μου ειναι πολυ καλες αλλα εχω καποια θεματακια..Πρωτο ειναι το θεμα με την διαχειριση της Ram.Συνεχως πανω απο τα 300 mb η χρηση της.Και το αλλο εχει να κανει με το σημα στον χωρο εργασιας μου που απλα δεν υπαρχει με συνεπεια να μου τρωει ολη την μπαταρια απο το ζορι του να βρει σημα..Εχει κανεις να προτεινει κατι;

 

Αφου διαβασα αρκετα πλεον μηνυματακια για τον γερο- γαλαξια μας αντιμετωπιζω το προβλημα που ειχε και ο φιλος απο πανω.

Εχω CM 10.1 με Nightly 17052013 και η μνημη μου ειναι χωρις πολλα πολλα δηλαδη go sms- maps - viber -whats και settings γεματη μενουν συνηθως 30-40mb. Σας επισυναπτω μια εικονα για να καταλαβετε. Οταν παω να βαλω και την εφαρμογη του FB εκει πανηγυγια :lol: κολλανε ολα :(

 

Για δωστε μου τα φωτα σας παιδες :)

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Αφου διαβασα αρκετα πλεον μηνυματακια για τον γερο- γαλαξια μας αντιμετωπιζω το προβλημα που ειχε και ο φιλος απο πανω.

Εχω CM 10.1 με Nightly 17052013 και η μνημη μου ειναι χωρις πολλα πολλα δηλαδη go sms- maps - viber -whats και settings γεματη μενουν συνηθως 30-40mb. Σας επισυναπτω μια εικονα για να καταλαβετε. Οταν παω να βαλω και την εφαρμογη του FB εκει πανηγυγια :lol: κολλανε ολα :(

 

Για δωστε μου τα φωτα σας παιδες :)

Kατέβασε από market την εφαρμογή greenify (δωρεαν) και πάγωσε με αυτήν χάρτες,fb,εορτολόγιο και ότι άλλο δεν θές να ενημέρωνεται από μόνο του.Εγώ έχω παγώσει και ex dialer kai go sms και παρόλα αυτά ξεπαγώνουν εγκαίρως με ειδοποιήσεις.Εμένα όχι απλά ξύπνησε με την SlimBean.....πετάει!!!:happy:

 

Άπλά όταν ανοίγεις μία εφαρμογή fb πχ,αυτή ξαναπαγώνει μόλις κλείσεις οθόνη μετά από κάποια λεπτά,έτσι έχεις μπόλικη ram.Εγώ έχω συνήθως από 80-100mb πλέον σε αναμονή.:)

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες το κινητό τού αδερφού μου με CM rom έχει πρόβλημα κατά τις κλήσεις.

Έχει μία what's up SIM και στην αρχή των κλήσεων ενώ θα έπρεπε να ακούει ποιό το υπόλοιπο τού λογαριασμού του και επίσης τον ήχο για το αν είναι ελεύθερη ή κατηλειμένη η απέναντι γραμμή, αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ μία φορά. Τις υπόλοιπες φορές δεν ακούγεται τίποτα και πρέπει να κάνει reboot, όπου και πάλι μετά τη 2η κλήση αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Δοκιμάσαμε και άλλες 2 SIM κάρτες, πέρασα τη σημερινή τελευταία CM rom με τον δικό της kernel αλλά και με τον semaphore, όπως επίσης και την Xylon rom με τους ίδιους συνδυασμούς kernel.

Το αποτέλεσμα πάντα είναι το ίδιο.

 

Αν γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να συμβαίνει ή να προτείνει κάτι.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Οταν περνας τις ρομ που ανέφερες περνας και ολα τα προγράμματα που ειχε πριν περασμένα ; Δοκιμασε χωρίς κανενα έξτρα πρόγραμμα, μόνο με την ρομ.

 

Εγω εχω κατά καιρούς πρόβλημα ήχου στην κλήση και χρειάζομαι reboot. Στην δική μου περίπτωση τα φταίει το spiritfm.

Link to comment
Share on other sites

Οταν περνας τις ρομ που ανέφερες περνας και ολα τα προγράμματα που ειχε πριν περασμένα ; Δοκιμασε χωρίς κανενα έξτρα πρόγραμμα, μόνο με την ρομ.

 

Εγω εχω κατά καιρούς πρόβλημα ήχου στην κλήση και χρειάζομαι reboot. Στην δική μου περίπτωση τα φταίει το spiritfm.

 

Όταν πρωτο-εμφανίστηκε το πρόβλημα φυσικά και υπάρχαν εγκατεστημένες εφαρμογές από το Market.

Από τη στιγμή όμως που άρχισα να δοκιμάζω διάφορα με νέες ροm και συνδιασμούς με kernel, το κινητό φυσικά και ήταν γυμνό από εφαρμογές, αφού θα ήταν χαζό να κάτσω να στήσω το κινητό (google λογαριασμό, εφαρμογές κ.ο.κ.) από τη στιγμή που ξέρω ότι έχω πρόβλημα και δεν μπορώ να κάνω κλήσεις. Χάσιμο χρόνο!!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αφου διαβασα αρκετα πλεον μηνυματακια για τον γερο- γαλαξια μας αντιμετωπιζω το προβλημα που ειχε και ο φιλος απο πανω.

Εχω CM 10.1 με Nightly 17052013 και η μνημη μου ειναι χωρις πολλα πολλα δηλαδη go sms- maps - viber -whats και settings γεματη μενουν συνηθως 30-40mb. Σας επισυναπτω μια εικονα για να καταλαβετε. Οταν παω να βαλω και την εφαρμογη του FB εκει πανηγυγια :lol: κολλανε ολα :(

 

Για δωστε μου τα φωτα σας παιδες :)

 

πόσες μέρες έχεις να το κλείσεις?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση OTA Slim bean 4.2.2 build 6 έχω ένα θέμα με το modem.Χρησιμοποιώ το XXJVU (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21102115&postcount=626) και από το Slim Ics μέχρι και την Slim Bean 4.2.2 build 5 δούλευε μιά χαρά.Σήμερα (πρίν λίγο) που χρειάστηκε να μπώ να δώ κάτι μέσω 3G ενώ συνδέεται και βγάζει το H+ δέν μπλεδίζει το εικονίδιο του δικτύου όπως όταν δείχνει ότι έχιε συνδεθεί και δεν μπαίνει πουθενά.Το ίδιο μου κάνει και στο wifi αλλά τουλάχιστον μπλεδίζει που και πού και χωρίς να είναι μπλε μπαίνει κανονικά στο net.

 

Κάποιος που να ξέρει τι παιζει?:blink:

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση OTA Slim bean 4.2.2 build 6 έχω ένα θέμα με το modem.Χρησιμοποιώ το XXJVU (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21102115&postcount=626) και από το Slim Ics μέχρι και την Slim Bean 4.2.2 build 5 δούλευε μιά χαρά.Σήμερα (πρίν λίγο) που χρειάστηκε να μπώ να δώ κάτι μέσω 3G ενώ συνδέεται και βγάζει το H+ δέν μπλεδίζει το εικονίδιο του δικτύου όπως όταν δείχνει ότι έχιε συνδεθεί και δεν μπαίνει πουθενά.Το ίδιο μου κάνει και στο wifi αλλά τουλάχιστον μπλεδίζει που και πού και χωρίς να είναι μπλε μπαίνει κανονικά στο net.

 

Κάποιος που να ξέρει τι παιζει?:blink:

 

και μένα μου το κάνει και κατάλαβα ότι ενώ έχει ιντερνετ όταν είναι γκρι είτε με 3g είτε με wifi δεν συγχρονίζει με το google για κάποιο λόγο...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Με κάποια Custom ROM. Οι δύο πιο γνωστές είναι οι CyanogenMod 10.1 και SlimBean (Jelly Bean).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχω απελπιστει, τον τελεθταιο καιρο η κατι εχω κανει λαθος η το κινητο τα χει φτυσει....

 

Πολυ αργο, μονιμα ραμ στα 30-40 ρλευθερα και αν κανω force close παει στα 140 για λιγο κ μετα παλι τα ιδια.

 

Φοραω cm 7.2.0 rc1

 

Τι να κανω? Cm10? Slim?

Και πως?

Θα δω διαφορα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω απελπιστει, τον τελεθταιο καιρο η κατι εχω κανει λαθος η το κινητο τα χει φτυσει....

 

Πολυ αργο, μονιμα ραμ στα 30-40 ρλευθερα και αν κανω force close παει στα 140 για λιγο κ μετα παλι τα ιδια.

 

Φοραω cm 7.2.0 rc1

 

Τι να κανω? Cm10? Slim?

Και πως?

Θα δω διαφορα?

 

Ευχαριστω

βάλε τη slimbean 3.1, η καλύτερη ρομ για μένα

και ναι, θα δεις τεράστια διαφορά

οδηγός εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=346549

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

 

Μπορώ να flasharo 2.3 custom rom απο το recovery αν βρίσκομαι σε 4.1 custom rom η θα χω πρόβλημα?

Odin δεν μπορώ να usaro γιατί δεν μου αναγνωρίζει το partition ούτε το pc ουτε το mobile odin.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την darky rom 10.2 resurrection edition από εδώ : http://www.darkyrom.com/index.php?threads/odin-darkyrom-10-2-resurrection-gt-i9000.4272/

 

Έχει ότι αρχείο χρειάζεσαι μέσα.

Ακολούθα τα παρακάτω βήματα(που λέει και στο site του)

 

Extract ZIP

Start Odin 1.3

Put the pit file in PIT

Tick repartition

Put PDA.tar it into PDA

Put phone in Download Mode (vol-down+home+pwr)

Connect through USB to your computer (make sure Kies is off)

Hit Start

Sit back and relax while your phone gets resurrected :)

 

Μετά αν δεν θες τη darky βάλε όποια επίσημη 2.3.6 θες.

 

η darky resurrection δεν είναι πλήρης rom.Αν προτιμάς να μείνεις σε darky 2.3 flashare την πλήρη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...