Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν με προλαβες:( φλασαρα χωρις να κανω φορματ και μολις τωρα μου ανοιξε το κινητο. μου βγαζει μηνυματα το ενα μετα το αλλο οτι υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης ταδε για ολες τις εφαρμογες που εχω εγκατεστημενες και κολλαει... παντελης αποτυχια... τωρα δεν εχω cwm. πρεπει να φλασαρω το semaphore για να κανω φορματ?

 

Kάνε τώρα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αλλά αν είχες φλασάρει σωστά ακόλουθώντας τον οδηγό, θα είχε γίνει ήδη και δε θα είχες τέτοια προβλήματα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα τον CF σε jvu αλλά είναι πολύ αργος οπότε επιστρέφω στον semaphore. Αν και δεν κατάλαβα διαφορά ανάμεσα στον απλό και τον sc

 

Ext4. Εκτός ότι το εχω μόνιμα @1200 αλλά και στα 1000 ο semaphore είναι αισθητά πιο γρήγορος και οχι μόνο στα bench
Αργο με cf root???:blink: τι ειδες δηλαδη να πηγαινει πιο αργα και το λες αυτο?Εγω δεν εχω δει καποια διαφορα σε θεμα ταχυτητας

 

δεν με προλαβες:( φλασαρα χωρις να κανω φορματ και μολις τωρα μου ανοιξε το κινητο. μου βγαζει μηνυματα το ενα μετα το αλλο οτι υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης ταδε για ολες τις εφαρμογες που εχω εγκατεστημενες και κολλαει... παντελης αποτυχια... τωρα δεν εχω cwm. πρεπει να φλασαρω το semaphore για να κανω φορματ?
Μια και την φλασαρες ξεχασε το cwm,ετσι κι αλλιως εφυγε.Πηγαινε στις ρυθμισεις του τηλεφωνου-απορητο-επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κι επελεξε και τη διαμορφωση της εσωτερικης sd,αυτο και τελειωνεις.

 

edit: με προλαβε ο Αλεξ

Link to comment
Share on other sites

σε update.zip δεν είναι τόσο απλό, όπως επίσης και το flash zip from sdcard λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. Ως flash kernel μπορεί και να γίνει δεν είμαι σίγουρος και δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αν ήθελα να φλασάρω κέρνελ θα το έκανα από το SGS kernel flasher.

 

Απλά πες μου σε παρακαλώ τον λόγο που θες να βάλεις στοκ κέρνελ? Δε θες να είσαι root? Το root δε θα φύγει αν φλασάρεις στοκ κέρνελ πάντως.

 

δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το root, απλά επειδή πριν 4 μέρες πρώτη φορά flashara γενικά κάποια ρομ (πέραν των οφίσιαλ αναβαμίσεων μέσω kies) και έβαλα το cf-root, θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να ξαναγυρίσω σε unroot αν κάποια στιγμή το θελήσω χωρίς να χάσω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις μου(για εγκυκλοπαιδικούς λόγους δηλαδή.. :) ). Είχα την εντυπωση ότι απλά ξαναβάζοντας τον stock kernel γίνεσαι ξανά unroot..

Πάντως γενικά ευχαριστημένος είμαι με την XXJVU αν και μου έκανε κανα δυο φορές κάτι σαν forced close, το κινητό κολούσε για κανα δύο δευτερόλεπτα έκλεινε η οθόνη και μετά ξανάνοιγε σαν να έκανε ένα είδος reset (όταν πήγαινα στον task manager αμέσως μετά, δεν είχε κρατημένες τις τελευταίες εφαρμογές που είχα ανοίξει). Κάτι σαν reboot δηλ, αλλά χωρίς reboot!

Αυτό που περιγράφω μήπως είναι κάποια επιλογή στα tweaks του cf-root, κάτι σαν scheduled reset;

Τα tweaks τώρα τα ξετσέκαρα όλα εκτός απο αυτό που λέει ram: min free . Αυτό μάλλον σου δίνει περισσότερη ελεύθερη Ram;

Πάντως σαν συνέπεια αυτού (αν είναι αυτό που περιγράφω...) μπορεί να έχω πάντα αρκετή ελέυθερη ram αλλα δεν μπορώ να κρατήσω ταυτόχρονα πάνω απο δύο προγράμματα ανοιχτά. Σαν να καταργώ έμεσα το multitasking ...

Ισχύουν αυτά που λέω ή τα κατάλαβα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια που μπορω να βρω την stock jw1 κατα προτιμηση με κανενα συντομο οδηγο εγκαταστασης;εψαξα στο xda αλλα τζιφος!κ μετα semaphore,ορθον;αν κ με προβληματιζει λιγο το θεμα του video σε 720 που αναφερθηκε!
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το root, απλά επειδή πριν 4 μέρες πρώτη φορά flashara γενικά κάποια ρομ (πέραν των οφίσιαλ αναβαμίσεων μέσω kies) και έβαλα το cf-root, θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να ξαναγυρίσω σε unroot αν κάποια στιγμή το θελήσω χωρίς να χάσω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις μου(για εγκυκλοπαιδικούς λόγους δηλαδή.. :) ). Είχα την εντυπωση ότι απλά ξαναβάζοντας τον stock kernel γίνεσαι ξανά unroot..

Πάντως γενικά ευχαριστημένος είμαι με την XXJVU αν και μου έκανε κανα δυο φορές κάτι σαν forced close, το κινητό κολούσε για κανα δύο δευτερόλεπτα έκλεινε η οθόνη και μετά ξανάνοιγε σαν να έκανε ένα είδος reset (όταν πήγαινα στον task manager αμέσως μετά, δεν είχε κρατημένες τις τελευταίες εφαρμογές που είχα ανοίξει). Κάτι σαν reboot δηλ, αλλά χωρίς reboot!

Αυτό που περιγράφω μήπως είναι κάποια επιλογή στα tweaks του cf-root, κάτι σαν scheduled reset;

Τα tweaks τώρα τα ξετσέκαρα όλα εκτός απο αυτό που λέει ram: min free . Αυτό μάλλον σου δίνει περισσότερη ελεύθερη Ram;

Πάντως σαν συνέπεια αυτού (αν είναι αυτό που περιγράφω...) μπορεί να έχω πάντα αρκετή ελέυθερη ram αλλα δεν μπορώ να κρατήσω ταυτόχρονα πάνω απο δύο προγράμματα ανοιχτά. Σαν να καταργώ έμεσα το multitasking ...

Ισχύουν αυτά που λέω ή τα κατάλαβα λάθος;

 

Διάβασε εδώ το πρώτο μήνυμα για διαχείριση της ram, το minfree κάνει την ίδια δουλειά που κάνει και ο autokiller στο άρθρο εκείνο. Οπότε αν θες multitasking χρησιμοποίησε το autokiller όπως γράφω στο άρθρο (ή κάποιο άλλο kernel όπως ο semaphore). To cf-root έχει αρκετά ψηλές τιμές για τα empty και background apps, με αποτέλεσμα να γίνεται αυτό που λες.

Όσο για το unroot, πρέπει πριν αλλάξεις kernel να βγάλεις και τα αρχεία του root, ειδικά τα superuser.apk και su, καθώς και το busybox. Όταν μετά βάλεις το stock kernel, δε θα είσαι root. Αλλιώς το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χάσεις το cwm recovery που έχει το cf-root, αλλά θα είσαι ακόμα root.

Παρ'όλα αυτά, επειδή το cf-root γεμίζει το system directory με σκριπτάκια του chainfire που κάνουν διάφορα πράγματα όπως την ενεργοποίηση του init.d και την αλλαγή του cwm3 για να δουλεύει με το rfs σύστημα, αυτά τα σκριπτάκια μένουν μετά, με αποτέλεσμα να είναι γεμάτο με άχρηστα (πια) αρχεία το τηλέφωνο όταν βάλεις τον original kernel. Και φυσικά αν ο σκοπός σου είναι να κάνεις το τηλέφωνο όπως το βρήκες, δε θα τα έχεις καταφέρει....

Οπότε σε gingerbread ο καλύτερος τρόπος για unroot είναι να φλασάρεις απλά τη rom από πάνω καθαρά, και να χάσεις τα δεδομένα σου. Αν και για μένα δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να κάνει κάποιος unroot, παρά μόνο για λόγους μεταπώλησης ή service, στις οποίες περιπτώσεις πάλι θα πρέπει να κάνεις wipe.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το root, απλά επειδή πριν 4 μέρες πρώτη φορά flashara γενικά κάποια ρομ (πέραν των οφίσιαλ αναβαμίσεων μέσω kies) και έβαλα το cf-root, θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να ξαναγυρίσω σε unroot αν κάποια στιγμή το θελήσω χωρίς να χάσω τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις μου(για εγκυκλοπαιδικούς λόγους δηλαδή.. :) ). Είχα την εντυπωση ότι απλά ξαναβάζοντας τον stock kernel γίνεσαι ξανά unroot..

Πάντως γενικά ευχαριστημένος είμαι με την XXJVU αν και μου έκανε κανα δυο φορές κάτι σαν forced close, το κινητό κολούσε για κανα δύο δευτερόλεπτα έκλεινε η οθόνη και μετά ξανάνοιγε σαν να έκανε ένα είδος reset (όταν πήγαινα στον task manager αμέσως μετά, δεν είχε κρατημένες τις τελευταίες εφαρμογές που είχα ανοίξει). Κάτι σαν reboot δηλ, αλλά χωρίς reboot!

Αυτό που περιγράφω μήπως είναι κάποια επιλογή στα tweaks του cf-root, κάτι σαν scheduled reset;

Τα tweaks τώρα τα ξετσέκαρα όλα εκτός απο αυτό που λέει ram: min free . Αυτό μάλλον σου δίνει περισσότερη ελεύθερη Ram;

Πάντως σαν συνέπεια αυτού (αν είναι αυτό που περιγράφω...) μπορεί να έχω πάντα αρκετή ελέυθερη ram αλλα δεν μπορώ να κρατήσω ταυτόχρονα πάνω απο δύο προγράμματα ανοιχτά. Σαν να καταργώ έμεσα το multitasking ...

Ισχύουν αυτά που λέω ή τα κατάλαβα λάθος;

 

Για να γίνεις unroot απλά σβήσε την εφαρμογή superuser!

Τώρα αυτό που λες για την μνήμη ισχύει! Αν δεν σε ενδιαφέρει το multitasking και ανοίγεις μια μια τις εφαρμογές σου τότε αξίζει (θα δεις διαφορά δηλαδή). Αλλιώς αστό γιατί θα σου κλείνει τις εφαρμογές αυτόματα. Ανάλογα σε τι τιμή το έχεις δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια που μπορω να βρω την stock jw1 κατα προτιμηση με κανενα συντομο οδηγο εγκαταστασης;εψαξα στο xda αλλα τζιφος!κ μετα semaphore,ορθον;αν κ με προβληματιζει λιγο το θεμα του video σε 720 που αναφερθηκε!

 

Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι για την JW1. Για να την εγκαταστήσεις ακολουθείς τον οδηγό.

Αν βάλεις την κανονική έκδοση του Semaphore δεν έχεις θέμα με την εγγραφή σε 720p.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

να 'στε καλά παιδιά για την βοήθεια.

Alex χίλια ευχαριστώ, το δίαβασα και το αρθρο σου για την διαχείρηση της μνήμης στο android.

Εκει στο τέλος κανεις λόγο για επιλογή στα tweaks του cf-root στις τιμές σε 68,76,92, σε μένα όμως απλά έχει ένα check (ON ή OFF).

Άνοιξα το minfree(/sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree) αρχείο στο PC με notepad και είχε αυτές τις τιμές : 2560,4096,6144,17408,19456,23552.

Μπορώ να αλλάξω αυτές τις τιμές να το αποθηκεύσω και να αλλάξει έτσι(χειροκίνητα) χωρίς την χρήση του Autokiller;

Αν βάλω το Autokiller πρέπει να βάλω το minfree του cf-root OFF;

Για το semaphore που λες , αυτό ήθελα να βάλω αρχικά αλλά επειδή ο cf-root έλεγε στην περιγραφή του ότι είναι για αρχάριους είπα να βάλω αυτό για πιο εύκολο.

Μπορώ τώρα απο πάνω να φλασάρω τον semaphore ή πρέπει να μπεί σε καθαρή stock rom;

Αν μου επιτρέπεις δυο ακόμα απορίες Alex......

To σύστημα αρχείων απο rfs αξίζει να το κάνω ext4 ; Κάπου είχα διαβάσει ότι πλέον το rfs είναι αρκετά καλό .. επίσης με ext4 υπάρχουν κάποιες παρενέργειες; το kies πχ θα βλέπει το κινητό;

Επίσης είδα στο market την εφαρμογή setCPU, με το cf-root ή τον semaphore μπορώ να αλλάζω την συχνότητα της CPU; Σαν αρχάριος που είμαι να κάνω overclocking ή δεν πρέπει να τα πολυπειράζω αυτά ;

Συγνώμη για τις πολλές απορίες , αλλά για κάθε μια που μου λύνεται μου δημιουργήται μια νέα :)

 

PS: για το unroot έχεις δίκιο, μάλλον δεν θα το χρειαστώ ή αν θα το χρειαστώ θα το κάνω όπως είπες. Απλά νόμιζα ότι με ένα απλό φλασάρισμα του kernel θα μπορούσε να γίνει.

Edited by kosmas75
να συμπληρώσω
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις άφοβα τον τελευταίο semaphore (2.4.0) και οχι δεν θα σβηστούν τα αρχεία σου (φτάνει να το κάνεις σωστά, δεν τον οδηγό στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος)

 

Στο site του Semaphore βλέπω ότι ο τελευταίος για JVZ είναι ο 2.1.1 και άπο κει και πέρα και μέχρι τον τελευταίο τον 2.4.0 είναι για την JW1.

 

Μπορώ να βάλω στην JVZ τον τελευταίο 2.4.0 και θα παίξει κανονικά;

 

Υπάρχει κάποια αισθητή βελτίωση πηγαίνοντας 2.1.1 σε 2.4.0 semaphore με την JVZ rom;

 

Αν τελικά θέλω να πάω στον 2.4.0 απλά ξαναφλασάρω την νέα έκδοση, ή πρέπει να ξαναβάλω και την JVZ πρώτα;

 

Πρώτη φορά βάζω custom kernel για αυτό έχουν προκύψει αυτές οι ερωτήσεις.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τις συχνές ερωτήσεις στον οδηγό του Semaphore. Νομίζω ότι θα απαντηθούν οι απορίες σου.

Φλασάρεις απλά τον καινούργιο Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος γαλαξια που με την βοηθεια ενος παιδιου απο εδω μεσα πριν κανενα 3 μηνο εβαλα την 2.3.4 jvr και kernel stratosk@albert semaphore_jvr 1.5.0 kai juwes smartedition v 5.3 gingerbread χωρις να ξερω τι.σημαινουν ολα αυτα.βεβαια το τηλ πεταει απλως εχω δυο αποριες.τελευταια μου βγαζει μια ψιλοπρασινη οθονη για κλασματα του δευτερολεπτου αλλα οταν κατεβασα το voodoo control δεν ειχε επιλογη να αλλαξω αυτο που λετε!απο την αλλη γενικα ειμαι πολγ ευχαριστημενος απο το τηλ αλλα επειδη μου αρεσει να το πειραζω υπαρχει καμια καλυτερη ρομ να περασω για να γινει πιο γρηγορο;
Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει οι 2.3.6! Ρίξε μια ματιά στα Eπίσημα firmwares και στον οδηγό εγκατάστασης. Μετά αν θες εγκατέστησε τον Semaphore σύμφωνα με τον αντίστοιχο οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αξίζουν ειδικά αν συνδυαστούν με τον Semaphore. Αν θες βάλε την JVZ που έχει τα πάντα Ελληνικά.

Το voodoo control είναι εφαρμογή για να ελέγχεις το voodoo color και voodoo sound σε όσους kernel τα υποστηρίζουν (ο Semaphore τα υποστηρίζει).

Νομίζω ότι φοράς custom rom (Juwe) με την οποία δεν έχω ασχοληθεί αλλά νομίζω ότι με τις 2.3.6 θα είσαι πιο ικανοποιημένος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

το file system δε γινετε ext4?μου βγαζει οτι δεν εχει αρκετο χωρο και κανει επανεκινηση.δε παιζει περιπτωση να μην εχω χωρο στο κινητο...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το file system δε γινετε ext4?μου βγαζει οτι δεν εχει αρκετο χωρο και κανει επανεκινηση.δε παιζει περιπτωση να μην εχω χωρο στο κινητο...

 

Έχεις χώρο στο /system?

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

το file system δε γινετε ext4?μου βγαζει οτι δεν εχει αρκετο χωρο και κανει επανεκινηση.δε παιζει περιπτωση να μην εχω χωρο στο κινητο...

 

Κανονικά γίνεται με τον τρόπο που γράφω στον οδηγό. Έχουν γράψει και άλλοι κατά καιρούς για προβλήματα κατά την μετατροπή αλλά συνήθως από ext4 σε rfs.

Αν δοκίμασες κάνα δυο φορές και δεν άλλαξε τότε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αν έχεις τον απαραίτητο χώρο στο /system και έχεις απενεργοποιήσει (αν έχεις ενεργοποιημένο) το "Virtual/cache to 50MB".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά γίνεται με τον τρόπο που γράφω στον οδηγό. Έχουν γράψει και άλλοι κατά καιρούς για προβλήματα κατά την μετατροπή αλλά συνήθως από EXT4 σε RFS.

Αν δοκίμασες κάνα δυο φορές και δεν άλλαξε τότε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αν έχεις τον απαραίτητο χώρο στο /system και έχεις απενεργοποιήσει (αν έχεις ενεργοποιημένο) το "Virtual/cache to 50MB".

 

οχι δεν το εχω ενεργο αυτο που λες.τον χωρο στο συστημα πως τον αδειαζω?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς τίποτα άχρηστες εφαρμογές του συστήματος όπως το "Daily Briefing" (αν το έχεις) ή το "Aldiko" (αυτό βγάζω εγώ). Βρίσκονται στο system/app.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς τίποτα άχρηστες εφαρμογές όπως το "Daily Briefing" (αν το έχεις) ή το "Aldiko" (αυτό βγάζω εγώ).

 

παντως εφαγε τρελο σκαλωμα το κινητο την πρωτη φορα που πηγα να κανω convert to ext4 φλασαρισα απο την αρχη γιατι κολησε το συμπαν...θα το δοκιμασω και αυτο που λες

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου πάντα δεν θα κερδίσεις και πολλά πράγματα από το ext4. Λίγο πιο γρήγορο boot, εγκατάσταση εφαρμογών και μεταφορά μεγάλων αρχείων αλλά όχι σε βαθμό που θα κάνει την διαφορά. Βέβαια δοκίμασε το και κρίνε μόνος σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χώρο στο /system?

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

ετσι απο περιεργεια ποσο χωρο χρειαζετε?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 5ΜΒ

 

ε τοτε κατι αλλο παιζει και δε μου το κανει γιατι εχω γυρω στα 10mb

 

edit: την βρηκα την ακρη μου

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

να 'στε καλά παιδιά για την βοήθεια.

Alex χίλια ευχαριστώ, το δίαβασα και το αρθρο σου για την διαχείρηση της μνήμης στο android.

Εκει στο τέλος κανεις λόγο για επιλογή στα tweaks του cf-root στις τιμές σε 68,76,92, σε μένα όμως απλά έχει ένα check (ON ή OFF).

Άνοιξα το minfree(/sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree) αρχείο στο PC με notepad και είχε αυτές τις τιμές : 2560,4096,6144,17408,19456,23552.

Μπορώ να αλλάξω αυτές τις τιμές να το αποθηκεύσω και να αλλάξει έτσι(χειροκίνητα) χωρίς την χρήση του Autokiller;

Αν βάλω το Autokiller πρέπει να βάλω το minfree του cf-root OFF;

Για το semaphore που λες , αυτό ήθελα να βάλω αρχικά αλλά επειδή ο cf-root έλεγε στην περιγραφή του ότι είναι για αρχάριους είπα να βάλω αυτό για πιο εύκολο.

Μπορώ τώρα απο πάνω να φλασάρω τον semaphore ή πρέπει να μπεί σε καθαρή stock rom;

Αν μου επιτρέπεις δυο ακόμα απορίες Alex......

To σύστημα αρχείων απο rfs αξίζει να το κάνω ext4 ; Κάπου είχα διαβάσει ότι πλέον το rfs είναι αρκετά καλό .. επίσης με ext4 υπάρχουν κάποιες παρενέργειες; το kies πχ θα βλέπει το κινητό;

Επίσης είδα στο market την εφαρμογή setCPU, με το cf-root ή τον semaphore μπορώ να αλλάζω την συχνότητα της CPU; Σαν αρχάριος που είμαι να κάνω overclocking ή δεν πρέπει να τα πολυπειράζω αυτά ;

Συγνώμη για τις πολλές απορίες , αλλά για κάθε μια που μου λύνεται μου δημιουργήται μια νέα :)

 

PS: για το unroot έχεις δίκιο, μάλλον δεν θα το χρειαστώ ή αν θα το χρειαστώ θα το κάνω όπως είπες. Απλά νόμιζα ότι με ένα απλό φλασάρισμα του kernel θα μπορούσε να γίνει.

 

Τα νούμερα που είπες είναι αυτά του chainfire. (για να τα μετατρέψεις σε MB από pages που είναι τώρα, απλά πολλαπλασίασε με 4/1024 , π.χ. 23552*4/1024 = 92).

Αν θες να βάλεις το autokiller, ναι, απλά το κάνεις disable το tweak του cf-root. Μπορείς να το αλλάξεις με το χέρι, αλλά χάνεται κάθε φορά που κάνεις reboot. Αυτό κάνουν και ο autokiller και το tick στο tweak του cf-root, απλά γράφουν σ'αυτό το αρχείο κατά την εκκίνηση του τηλεφώνου.

Ο semaphore χρησιμοποιεί το initramfs του cf-root, οπότε ναι, μπορείς να το βάλεις απ'ευθείας από πάνω. Εγώ χρησιμοποιώ την τζάμπα εφαρμογή sgs kernel flasher, και το κάνω χωρίς καν να συνδεθώ στο pc (δουλεύει εφόσον είσαι ήδη root με κάποιον τρόπο). Eπίσης αν βάλεις semaphore έχει πιο ολοκληρωμένο autokiller ενσωματωμένο στην εφαρμογή semaphore..

 

Όσο για το ext4, δες το μήνυμα του Superuser λίγο πιο πάνω.

Και ναι, αν βάλεις semaphore δε χρειάζεσαι το setcpu. Αν θες να κάνεις overclocking δοκίμασέ το, επιλογή σου είναι κι αυτό :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...