Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξανακατέβασε τη ROM, δεν ήταν ολόκληρο το zip.

 

οκ κατεβηκε σωστα τωρα. εκανα apply zip from sd card. το ετρεξε εγινε install και εχει εδω και κανα 15λεπτο που δειχνει την αρχικη οθονη οταν ξεκιναει. αυτα τα πολυχρωμα σχεδιακια αλλα δεν βλεπω φως...:X

 

οκ. ολα καλα. αλλα δεν βλεπω να εχει ελληνικη γλωσσα. γιατι με τις αγγλικες ορολογιες δεν τα παω και πολυ καλα. καμια ιδεα?

 

βρεθηκε και η ελληνικη γλωσσα. ειμαι οκ. Ευχαριστω.

Edited by vassilis018
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά δοκίμασα την CM9 του υπέρτατου Brainmaster αλλά είδα σοβατά bugs τα οποία είπε είναι του CM9!

-στο βάλε-βγάλε ακουστικό, από αθόυρβο πάει κανονικό και αντίστροφα

-το haptic feedback, η μικρη δονηση αναδρασης, όταν καλείς αριθμό είναι ότι να ναι...

-lags στη μουσική αρκετά σοβαρά..

 

ίσως φταιει ότι είχα κανει 2-3 updates τις εκδοσεις του και χρειαζόταν πια full wipe. Γενικά είναι πολύ καλός ο BM πάντως.

 

Όλα αυτά μέχρι version 2 που δοκιμασα. Χθες εβγαλε την 3.

Τώρα παίζω με MIUI, Xpereiece και Catalyst αλλά κράτησα την πρώτη. Θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κάτοχος και εγώ σήμερα του nexus s έκανα αναβάθμιση σε 4.0.4 για ελληνικα στο μαμα ics πληκτρολογιο παίζει κάποιο link για apk??? αυτα που βρηκα στο thread ειναι διαγραμμενα
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν κάνω restore το nandroid backup που έχω αν αντικαθιστά και τον kernel που είχε η άλλη ROM;

 

καλησπέρα κάτοχος και εγώ σήμερα του nexus s έκανα αναβάθμιση σε 4.0.4 για ελληνικα στο μαμα ics πληκτρολογιο παίζει κάποιο link για apk??? αυτα που βρηκα στο thread ειναι διαγραμμενα

 

Στο thread του galaxy nexus νομίζω δουλεύει το λινκ. Κοίτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν κάνω restore το nandroid backup που έχω αν αντικαθιστά και τον kernel που είχε η άλλη ROM;

Στο thread του galaxy nexus νομίζω δουλεύει το λινκ. Κοίτα εκεί.

 

Ναι, το nandroid σου αντικαθιστά τον Κέρνελ

Εναλλακτικά μπορείς να ξαναφλασάρεις την ΡΟΜ που φοράς απο πάνω

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

H apex σε 4.0.4 είναι πλέον γεγονός ! Αν και σε test built, είναι διαθέσιμη για κατέβασμα εδώ :

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=25368342&postcount=330

 

Την έχω στήσει ήδη και τεστάρω...:up:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας εντυπώσεις φιαυι με ενδιαφέρει πολύ.

Εγώ τεστάρω την CyberGR v11 και είναι πολύ καλή, χωρίς κανένα πρόβλημά μέχρι συιγμης και με πολύ πολύ χαμηλή κατανάλωση μέχρι τώρα...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό βλέπω σ γενική εμπειρία είναι η καλύτερή που.έχω βαλρι πότε στο.τηλέφωνο μου. Πολύ χαίρομαι που ακόμη κάποιος ασχολείται πολύ με την συσκευή μας, κάνει καλή δουλεία άλλα είναι και Έλληνας :Ρ...

 

Edit: Με τον Trinity T144 η CyberGR v11 άπλα πετάει!!! Είναι απίστευατα smooth! Βέβαια έχω και Chainfire 3D άλλα και πάλι δεν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρολό το ότι το κινητό πετάει. Φαίνεται σαν η ICS να είναι πιο ελαφριά από την Gingerbread!

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό βλέπω σ γενική εμπειρία είναι η καλύτερή που.έχω βαλρι πότε στο.τηλέφωνο μου. Πολύ χαίρομαι που ακόμη κάποιος ασχολείται πολύ με την συσκευή μας, κάνει καλή δουλεία άλλα είναι και Έλληνας :Ρ...

 

Edit: Με τον Trinity T144 η CyberGR v11 άπλα πετάει!!! Είναι απίστευατα smooth! Βέβαια έχω και Chainfire 3D άλλα και πάλι δεν νομίζω να παίζει τόσο μεγάλο ρολό το ότι το κινητό πετάει. Φαίνεται σαν η ICS να είναι πιο ελαφριά από την Gingerbread!

 

Γιαννη γινετε να περασω την trinity αλλα το κινητο οταν ανοιγει να μην δειχνει το λογοτυπο της trinity; με χαλαει λιγο. και αν ναι πως;

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση παρακαλω!

 

υπαρχει καποια rom που να ενεργοποιει τα πληκτρα σαν notification led?

ευχαριστω!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση παρακαλω!

 

υπαρχει καποια rom που να ενεργοποιει τα πληκτρα σαν notification led?

ευχαριστω!

 

Αυτό είναι θέμα kernel. Σχεδόν όλοι οι custom kernels έχουν BLN (back light notification) που μπορείς να κάνεις παραμετροποιήσεις σαν να είχες κανονικό led για ειδοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη γινετε να περασω την trinity αλλα το κινητο οταν ανοιγει να μην δειχνει το λογοτυπο της trinity; με χαλαει λιγο. και αν ναι πως;

 

Είτε πριν περάσεις τον Trinity να ανοίξεις το .zip του kernel και να σβήσεις το /system/media/boot animation.zip... Είτε μετά την εγκατάσταση του kernel με κάποιον file explorer με δικαιώματα root (π.χ. root explorer) να αντιγράψεις το bootanimation.zip από την ROM (που είναι στον ίδιο φάκελο με πανω) στον φάκελο που σου λέω και πάνω και να αλλάξεις τα permissions του bootanimation.zip σε rw-r--r-- .

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα kernel. Σχεδόν όλοι οι custom kernels έχουν BLN (back light notification) που μπορείς να κάνεις παραμετροποιήσεις σαν να είχες κανονικό led για ειδοποιήσεις

 

ευχαριστω πολυ δεν το γνωριζα!

δεν εχω κανει root εδω και κατι χρονια...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πρόβλημα και δεν μπορώ να flashάρω recovery image από τον υπολογιστή. Από δύο που δοκιμάζω σταματάει στο ίδιο μήνυμα waiting for device όση όση ώρα και να το αφήσω. Τι να φταίει;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι την πέρασα και έτρεχε πολύ καλά.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι την πέρασα και έτρεχε πολύ καλά.

Με ποιόν trinity kernel την δουλεύεις;

Έχει μια έκδοση tuna και μια crespo απ' ότι έχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πρόβλημα και δεν μπορώ να flashάρω recovery image από τον υπολογιστή. Από δύο που δοκιμάζω σταματάει στο ίδιο μήνυμα waiting for device όση όση ώρα και να το αφήσω. Τι να φταίει;

Είδα οτι ρωτάς στη gummy rom για το οτι δεν έχεις σήμα στο τηλέφωνο. Δυστυχώς και σε εμένα υπήρχε αυτό το πρόβλημα και η λύση είναι να πας στην τελευταία night build. Αν πας 1-2 σελίδες πίσω θα τη βρεις.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ναι ρωτάω για την Gummy που είπαν και στο XDA. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Edit: Την άλλαξα όμως γρήγορα δεν μου άρεσε καθόλου σαν αίσθηση στην συσκευή ακόμη και με τον Matrix OC στα 1460MHz μου φαινόταν λίγο laggy. Γύρισα πίσω στην CyberGR που ακόμη και με τον kernel του Franco που δεν έχει OC είναι πολύ smooth αλλά και γρήγορη...

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ για την gummy. Πάρα πολύ lag με όλους τους kernel. Μόνο με τον Trinity έστρωσε κάπως, αλλά γενικά δεν αξίζει.

Τώρα έχω AOKP milestone 5 που βγήκε χθες. Αρκετά καλή. Έβαλα franco kernel και είναι smooth. Μόνο στο asphalt κολλάει. Θα βάλω trinity Τ12 να δω μήπως στρώσει.

Πάντως μέχρι στιγμής οι πιο smooth και γρήγορες για μένα είναι οι Crossbones, AOSP+, AOKP .

Μετά έρχονται η Apex, Rascream. Μιλάω με τον default kernel που έρχονται.

Ενώ αυτές με lag είναι η Androxide, Gummy, Catalyst.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταβώ απο CyberGR 10 στην 11 αλλά βλέπω οτι ο δημιουργός προτείνει clean install.

Δεν θέλω να ξαναστήνω απο την αρχή, αν την περάσω κατευθείαν ενδείκνυται ή θα έχω lag;

 

Με χάλασε που άλλαξε και τον launcher.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αν πας από την 10 στην 11, εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Εντάξει μωρέ σιγά και ο Nova καλός είναι, άμα σε χαλάει τόσο βγάλτον και πέρνα τον Apex εσύ. Επίσης εμένα στην αρχή με είχε χαλάσει που πήγε σε Simple Kernel που δεν έχει OC, αλλά εγώ πήγα σε franco που δεν έχει ούτε BLN :P... Το κινητό παραμένει ταχύτατο και αρκετά smooth.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αν πας από την 10 στην 11, εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Εντάξει μωρέ σιγά και ο Nova καλός είναι, άμα σε χαλάει τόσο βγάλτον και πέρνα τον Apex εσύ.

 

Αυτό θα κάνω.

Έχω πάρει back up και θα τον ξαναστήσω όπως τον είχα.

Προέρχομαι απο HD2 και έχω βαρεθεί να φλασάρω και να ξαναστήνω απο την αρχή. Συνεπώς ψάχνω κάτι σταθερό smooth και γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...