Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα! Εχθες εβαλα απο επισημη ics την brainmaster miui 2.3.7 απο το xda αφου εκανα wipe data,cache,dalvik cache. Το κινητο ομως μετα μου εκανε επανεκκινησεις συνεχεια. Και οταν λεω συνεχεια εννοω πολλες φορες, το κινητο δεν μπορουσε να χρησιμοποιηθει με τιποτα. Γυρνουσα παλι σε ics με nandroid backup που ειχα παρει και ξαναεβαζα την miui και ξαναεστεινα το κινητο. Το εκανα 3-4 φορες αλλα ολες μα ολες το ιδιο προβλημα. Στην αρχη νομιζα πως φταιει το handcent αλλα και μετα την απεγκατασταση του τα ιδια... Ξερει κανεις τι φταιει/τι μπορω να κανω? Αλλιως εχετε να προτεινετε καμια σταθερη ρομ, ειτε ics ειτε gb? Να την βαλω μια φορα και μετα να λειτουργει απροβληματιστα, το κινητο δεν ειναι δικο μου και θελω μια φορα να το φτιαξω και να μην χρειαστει να το ξαναπειραξω! Για gb miui ειχα διαβασει νομιζω απο καποιον φιλο εδω στο φορουμ καλα λογια και ειναι κριμα που δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Θα πας στο XDA και θα ψάξεις το αρχείο ROM-Wiper.zip του Brainmaster

Θα σιγουρευτείς ότι είναι για nexus s (το γράφει)

Θα το ρίξεις στην sd σου, θα το φλασάρεις και στην συνέχεια θα φλασάρεις την miui

99 θα σου κάτσει ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για όσους δεν το πήραν χαμπάρι η σημερινή cm-nightly συμπεριέλαβε το android 4.0.4. την πέρασα πριν λίγο στο τηλέφωνο μου. δεν έχω προλάβει να κάνω κάτι ιδιαίτερο αλλά μια διαφορά στην ταχύτητα νομίζω ότι υπάρχει. o nova launcher ανοίγει, scrollάρει και κλείνει άψογα ενώ παρατηρώ και καλύτερη απόκριση στα πλήκτρα αφής!!
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο XDA και θα ψάξεις το αρχείο ROM-Wiper.zip του Brainmaster

Θα σιγουρευτείς ότι είναι για nexus s (το γράφει)

Θα το ρίξεις στην sd σου, θα το φλασάρεις και στην συνέχεια θα φλασάρεις την miui

99 θα σου κάτσει ;)

 

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση, εβαλα την 4.0.4 προς το παρον! Θα εχω υποψιν μου αυτο που μου ειπες για μελλοντικες εγκαταστασεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για κάποιον που είναι rooted στην 2.3.6 και δεν έχει λάβει μέχρι σήμερα (δε δοκίμασα ακόμη τις τελευταιες ημέρες, καθότι δε το χρησιμοποιώ) την επίσημη ICS 4.0.4, θα μου έρθει κανονικά, ή πρέπει πρώτα να περάσω κάπως την 4.0.3;
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν το πήραν χαμπάρι η σημερινή cm-nightly συμπεριέλαβε το android 4.0.4. την πέρασα πριν λίγο στο τηλέφωνο μου. δεν έχω προλάβει να κάνω κάτι ιδιαίτερο αλλά μια διαφορά στην ταχύτητα νομίζω ότι υπάρχει. o nova launcher ανοίγει, scrollάρει και κλείνει άψογα ενώ παρατηρώ και καλύτερη απόκριση στα πλήκτρα αφής!!

Μόλις έβαλα την σημερινή ( update-cm-9-20120329-NIGHTLY-crespo-signed.zip )αλλά δεν βλέπω 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την σημερινή ( update-cm-9-20120329-NIGHTLY-crespo-signed.zip )αλλά δεν βλέπω 4.0.4

πάντως δεν χωράει αμφιβολία, άρα κάτι άλλο συμβαίνει σε σένα.

είσαι σίγουρος ότι έγινε επιτυχώς η εγκατάσταση ?

το αρχείο που κατέβασες είναι εντάξει? έλεγξες md5?

έρχεσαι από cm πάλι ή άλλη rom? έκανες wipe cahce και dalvik για την πρώτη περίπτωση η full wipe στην δεύτερη?

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν χωράει αμφιβολία, άρα κάτι άλλο συμβαίνει σε σένα.

είσαι σίγουρος ότι έγινε επιτυχώς η εγκατάσταση ?

το αρχείο που κατέβασες είναι εντάξει? έλεγξες md5?

έρχεσαι από cm πάλι ή άλλη rom? έκανες wipe cahce και dalvik για την πρώτη περίπτωση η full wipe στην δεύτερη?

Ναι έχεις δίκιο.

Δεν πρόσεξα ότι έβγαλε error...

Ήταν ανολοκλήρωτο το αρχείο.

Τώρα δείχνει εντάξει! :)

 

Με τί kernel το προτείνετε;

Κάτι καλό για εξοικονόμηση ενέργειας

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

ερχομαι απο την .cyanogenmod 9.0.0-RCO-NS με MATRIX 18 .μπορω να ριξω επανω την update-cm-9-20120329-NIGHTLY-crespo-signed.zip χωρις να ξαναβαζω τα προγραμματα απο την αρχη; και αν ναι πως;
Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός της νέας nightly build CM9 με τον air kernel σαν να μου φαίνεται πιο battery friendly

 

ναι οντως. το μονο που εχω εω ειναι αρκετα fc σε εφαρμογες. παρολο που εκανα wipe data/cache κτλ. καποια ιδεα για αυτο...?:happy:

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως. το μονο που εχω εω ειναι αρκετα fc σε εφαρμογες. παρολο που εκανα wipe data/cache κτλ. καποια ιδεα για αυτο...?:happy:

 

ΜΑΚΡΙΑ από AirKernel!!! Μου έβγαλε την πίστη με Codename. Το πρόβλημα δε διορθώνεται ούτε με flash νέου kernel. Σόρυ φίλε, μάλλον θα χρειαστείς full wipe. Εγώ αυτό χρειάστηκα. Και τις 2 φορές!!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας και καλό μήνα!

ξέρει κανείς τι παίζει με τις μπαταριές? εννοώ κάποιες μεγαλύτερες που κυκλοφορούν!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ από AirKernel!!! Μου έβγαλε την πίστη με Codename. Το πρόβλημα δε διορθώνεται ούτε με flash νέου kernel. Σόρυ φίλε, μάλλον θα χρειαστείς full wipe. Εγώ αυτό χρειάστηκα. Και τις 2 φορές!!!:wacko:

 

διωρθωση...

 

με matrix 1.8, οχι airkernel αυτο εχω και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο της εως τωρα λειτουργιά του

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω την πειραγμένη 4.0.4 του Brainmaster... ή μήπως να περιμένω την επόμενη Codename με 4.0.4;

 

Τι λέτε κι εσείς; Δοκίμασε κανείς αυτό του Brainmaster;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις για του CyberGR θα έλεγα, από ώρα σε ώρα λογικά την περιμένουμε και οι τελευταίες του "δουλειές" δείχνουν ότι πρέπει να περιμένουμε κάτι καλό :P...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Από τον CyberGR απογοητεύτηκα με τις προηγούμενες... πολλή αστάθεια.

 

Αυτή που μου έκατσε καλά ήταν η codename, η οποία μάλλον θ' αργήσει όμως... είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Από τον CyberGR απογοητεύτηκα με τις προηγούμενες... πολλή αστάθεια.

 

Αυτή που μου έκατσε καλά ήταν η codename, η οποία μάλλον θ' αργήσει όμως... είδωμεν...

 

Η v9 του cyber με ειχε απογοητευσει μετα ομως απο την αλλαγη του kernel σε matrix 18&18.5 και ειδικα σε συνδιασμο με chainfire3D πραγματικα το τηλεφωνο απογειώθηκε.

Τωρα θελω να κανω την αλλαγη στην v10 με 4.0.4 αλλα ειδα καποια μικροπροβληματα με το restore εφαρμογων.

Την δοκιμασε κανεις?

Γιαννη απο σενα περιμενουμε πρωτες εντυπωσεις οπως παντα:p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο restore με μερικές εφαρμογές έχω μέχρι στιγμής reboots. Θα περιμενω 2 μέρες να δω πως πάει γενικά και μετά θα σας πω εντυπώσεις.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο restore με μερικές εφαρμογές έχω μέχρι στιγμής reboots. Θα περιμενω 2 μέρες να δω πως πάει γενικά και μετά θα σας πω εντυπώσεις.

 

Με titanium ή με rom toolbox κανεις το restore?Εχεις αφησει τον air ή τον matrix?

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Με Titanium αλλά ακόμη και από το Play Store τα ίδια μου κάνει. Μάλλον πρέπει να είναι γενικό θέμα της ROM ή με τον Air Kernel (αυτόν κράτησα δεν τον άλλαξα) τώρα είμαι με Apex και θα περιμένω να δω τι γίνεται και στο XDA με το θέμα των reboots. (Από την v10 δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος, δεν έκατσε καλά στην συσκευή μου; έχει κάποιο bug δεν ξέρω...)
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα αρκετες εφαρμογες μεσο titanium ειχα reboot.... συν οτι δεν κατοσταριζει στην φορτιση η μπαταρια.... και ενα Lug στον τηλεφωνικο καταλογο.....παρακολουθειτε ....πολυ πιο ανετη ομως στην χρηση η CM9 nightly crespo που ημουν πρωτα......
Link to comment
Share on other sites

οτι καλυτερο εχω φορεσει μεχρι στιγμης ειναι η update-cm-9-20120403-NIGHTLY-crespo-signed.zip

 

μάλλον δεν θα την περάσω αυτή. μένω στην 29/03 που έτσι κι αλλιώς είμαι ευχαριστημένος και περιμένω την επόμενη που θα έχει και νέο Kernel από 4.0.4...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...